Opuchnięta twarz – przyczyny i jak wyleczyć
Opuchnięta twarz najczęściej pojawia się rano i może utrzymywać się przez kilka godzin, a w niektórych przypadkach nawet przez cały dzień. Przyczyn zmian w obrębie twarzy może być wiele – od niewłaściwego trybu życia, przez jednorazową sytuację, która spowodowała opuchliznę, po stany zapalne i przebywanie choroby. Co więc powoduje obrzęki twarzy, jak leczyć opuchniętą twarz i czy można zapobiegać powstawaniu opuchlizny?
Opuchnięta twarz rano – jak do tego dochodzi?
Poranne opuchnięcie twarzy może dotyczyć osób w niemalże każdym wieku. Najczęściej zmiany pojawiają się w okolicy oczu i policzków, jednak niektórzy uskarżają się także na obrzęk wokół żuchwy i nozdrzy. Do powstawania opuchlizny dochodzi, gdy znajdujące się na twarzy naczynia nie funkcjonują prawidłowo, zatrzymując przepływ płynu w tkankach podskórnych. Gdy płyn gromadzi się w nadmiarze, tkanki „rozciągają się”, co prowadzi do powstania opuchlizny.
Opuchnięta twarz – przyczyny
Obrzęk twarzy u kobiet może być spowodowany zmianami hormonalnymi. Już na kilka dni przed wystąpieniem menstruacji organizm zatrzymuje wodę, co powoduje opuchliznę twarzy i innych części ciała (najczęściej nóg i dłoni). Do zmian hormonalnych zaliczamy także niedoczynność tarczycy – chorobę wywołującą m.in. obrzęk powiek i opuchliznę w okolicy policzków.
Przyczyną porannej opuchlizny może być także obrzęk limfatyczny. Do najczęstszych uzasadnień jego występowania zaliczamy m.in. urazy, kontakt z pasożytami, czy stany pozabiegowe, powodujące zastoje limfy. Obrzęk twarzy może być wówczas miejscowy lub obejmować wszystkie obszary, w zależności od stopnia zaawansowania zatrzymania substancji w tkankach twarzy.
Do najczęstszych przyczyn wystąpienia opuchlizny zaliczamy także reakcję alergiczną. Może ona wystąpić zarówno w przypadku zjedzenia nietolerowanego przez organizm składniku, jak i przy kontakcie ze zwierzęciem, kosmetykiem, czy mocnym detergentem. Najczęstszym jej objawem jest tzw. obrzęk naczynioruchowy, występujący w obrębie ust i oczu oraz powodujący problemy z oddychaniem. Warto pamiętać, że reakcja na alergeny może nie wystąpić od razu, dlatego często łatwo jest pomylić przyczynę powstania obrzęku.
Opuchnięta twarz – inne przyczyny
Opuchlizna na twarzy może mieć także podłoże zapalne. W takiej sytuacji dochodzi do uszkodzenia komórek i tkanek, a poza obrzękiem na cerze pojawiają się również zaczerwienienia. Dolegliwościom może towarzyszyć ból i pieczenie twarzy oraz wzrost temperatury ciała. Stany zapalne z kolei mogą być powodowane przebywaniem choroby. Do najczęstszych infekcji objawiających się obrzękiem twarzy zaliczamy m.in.:
- zakażenie skóry i tkanki podskórnej – czyrak,
- zapalenie spojówek,
- jęczmień,
- opadająca powieka,
- zapalenie zatok przynosowych,
- ropień policzka,
- anginę Ludwiga,
- różę.
Inne przyczyny opuchlizny twarzy to przede wszystkim niezdrowy tryb życia i nieprzestrzeganie zasad prawidłowej diety. Puchnięcie twarzy może być powodowane spożywaniem nadmiernej ilości alkoholu (szczególnie przed snem) oraz późną porą zjadania ostatniego posiłku. Wpływ na zatrzymywanie wody w organizmie ma także spożywanie dużej ilości soli oraz niewypijanie odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia.
Obrzęk twarzy występuje także podczas płaczu lub kilka godzin po jego ustaniu. Delikatna skóra zatrzymuje wodę w tkankach wokół oka, gdyż wraz ze łzami organizm pozbywa się sodu. Opuchlizna może wystąpić od razu lub pojawić się dopiero na następny dzień. Największy obrzęk może pojawić się rankiem po przepłakanym wieczorze, gdyż nieporuszanie gałkami ocznymi podczas snu sprzyja zatrzymywaniu płynu wokół powiek.
Zmiany w obrębie twarzy mogą także świadczyć o przebywaniu groźnych chorób, dlatego nie należy ignorować objawów. Długo utrzymujące się obrzęki mogą być symptomem choroby nerek, układu sercowo-naczyniowego i moczowego, patologii wątroby, czy wystąpienia zapalenia szpiku kości czołowej.
Opuchnięta twarz – jak niwelować? Leczenie obrzęków twarzy
Znając przyczynę powstania opuchlizny, warto reagować od razu, aby obrzęk nie utrzymywał się przez wiele godzin. W przypadku gdy opuchlizna związana jest z przebywaniem menstruacji, warto zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Picie 2 litrów wody dziennie zapobiega zatrzymywaniu płynu w tkankach, dając organizmowi sygnał, że ciało jest odpowiednio nawodnione.
W momencie, gdy obrzęk twarzy spowodowany jest niedoczynnością tarczycy, zwykle leczenie podstawowej choroby powinno przynieść oczekiwane efekty w postaci redukcji opuchlizny. Gdy jednak obrzęk się utrzymuje, warto zastosować zimne okłady z lodu lub ze schłodzonego mleka. Dobrym sposobem na zmniejszenie opuchlizny jest także stosowanie kompresu z czarnej herbaty lub z rumianku.
W przypadku obrzęku powstałego na skutek zatrzymania w tkankach limfy lub wystąpienia choroby zapalnej, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, który dobierze odpowiednie metody leczenia. Najczęściej specjalista zaleca stosowanie maści, kropli do oczu lub opasek uciskowych. W niektórych przypadkach ulgę może przynieść wykonywanie masażu twarzy, usprawniające przepływ płynów.
Gdy opuchlizna twarzy jest efektem długotrwałego płaczu, przede wszystkim warto dać sobie czas. Tuż po przebudzeniu warto wypić 2 szklanki wody oraz przygotować chłodzące okłady, co powinno zredukować obrzęk. Do oczu można przyłożyć schłodzone plastry ogórka, umieszczoną kilka minut wcześniej w zamrażalniku łyżkę, czy waciki nasączone rumiankiem. Jednocześnie należy pamiętać, aby nie pocierać podrażnionych tkanek, co mogłoby spowodować zaczerwienienie oka i wystąpienie przebarwień wokół powiek.
Jak zapobiegać powstawaniu obrzęków?
Aby opuchlizna twarzy występowała jak najrzadziej, przede wszystkim warto zadbać o zdrowy tryb życia. Prawidłowa, bogata w składniki odżywcze dieta i picie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia to podstawa do utrzymania gładkiej, promiennej cery. Warto z diety wykluczyć sól i alkohol lub ograniczyć je do minimum, gdyż mają one duży wpływ na zatrzymywanie wody w organizmie.
Aby znajdujące się pod skórą naczynia pracowały prawidłowo, warto regularnie wykonywać masaż i jogę twarzy. Ćwiczenia usprawniają przepływ krwi i limfy, redukując do minimum możliwość wystąpienia porannych obrzęków. Warto również zadbać o odpowiednie ułożenie głowy w trakcie snu – w tym celu warto wymienić poduszkę na wyższą lub zastosować poduszkę przeciwzmarszczkową.
W celu ograniczenia wystąpienia opuchlizny powodowanej stanami zapalnymi, należy zadbać o odpowiednią pielęgnację twarzy, oczu, jamy ustnej i nosa. Dokładne oczyszczanie cery delikatnymi kosmetykami, przemywanie oczu przeznaczonymi do tego kroplami i dbanie o higienę ust i nosa może niwelować rozwój stanów zapalnych pod skórą.
W sytuacji, gdy obrzęki pojawiają się często, a przyczyna ich występowania nie jest jednoznaczna, należy udać się na konsultację do lekarza, który przeprowadzi wywiad i zleci badania umożliwiające poznanie powodów opuchlizny. Długo utrzymujące się zmiany mogą być objawem zaburzeń hormonalnych i niebezpiecznych chorób, dlatego nie powinno się ich ignorować. Skutecznym zabiegiem bezinwazyjnym jest ledoterapia + masaż twarzy.
Opuchnięta twarz – Podsumowanie
Obrzęki twarzy to dolegliwości, z którymi zmaga się wiele kobiet i mężczyzn, a ich przyczyny mogą wynikać zarówno ze stylu życia, jak i z zachodzących w organizmie zmian chorobowych. Chcąc zmniejszyć opuchliznę, warto stosować domowe sposoby, jakimi są m.in. zimne okłady na twarz. Znając przyczynę wystąpienia obrzęku, warto reagować od razu, aby nie utrzymywał się on przez większość dnia. W przypadku gdy do dolegliwości dojdą takie objawy jak stany zapalne, ból twarzy lub wystąpienie reakcji alergicznej, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Opuchnięta twarz wymaga konsultacji u lekarza, czasami przyczyna wymaga leczenia.
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg to plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing