Podwójny podbródek
Otyłość jest obecnie chorobą cywilizacyjną. Jej konsekwencją jest wiele chorób, między innymi metabolicznych, czy dotyczących układu krążenia, ale także liczne defekty urody. Jednym z nich jest zjawisko podwójnego podbródka, który znacząco wpływa na pogorszenie wyglądu i osłabienie poczucia atrakcyjności.
Najskuteczniejszą metodą usuwanie podwójnego podbródka jest: liposukcja strzykawkowa
Podwójny podbródek – Sposoby zachowawcze
Przyczyna powstawania podwójnego podbródka może być bardzo prozaiczna. Niejednokrotnie wynika ono nie tyle z otyłości czy procesów starzenia się skóry, ale ze zwyczajnego niezachowywania prawidłowej postawy. Dbanie o wyprostowaną postawę, trzymanie głowy wysoko, oraz spanie na płasko niejednokrotnie jest wystarczające do pozbycia się podwójnego podbródka.
Jednakże główną przyczyną powstawania tej niedoskonałości jest otyłość. Dbanie o prawidłową dietę oraz uprawianie regularnej aktywności fizycznej potrafi skutecznie zlikwidować ten problem.
Podwójny podbródek a Lifting twarzy
Lifting twarzy jest jedną z podstawowych metod poprawy wyglądu twarzy i usuwania jej defektów. Klasyczna i pierwotna metoda liftingu twarzy wykorzystuje ingerencję chirurga plastycznego. Polega na chirurgicznym usunięciu nadmiaru opadniętych tkanek i podniesieniu skóry. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym.
Chirurg dokonuje nacięć w okolicy skroni, małżowiny usznej (zarówno przed jak i za nią) oraz w zakresie owłosionej skóry głowy. Następnie preparowane są płaty skórno-tłuszczowe, a nadmiar tkanek jest usuwany. Ponadto delikatnie nacinana, a następnie naciągana jest powięź
w obrębie twarzy. Naciąga się również uprzednio przygotowane płaty skórno-tłuszczowe i zszywa rany.
Po tak przeprowadzonym zabiegu zwiększa się napięcie skóry i jej jędrność, dzięki czemu możliwe jest usunięcie podwójnego podbródka. Dzięki lokalizacji miejsc cięcia blizny po wykonanym zabiegu są praktycznie niewidoczne. Chirurgiczny lifting twarzy jest metodą sprawdzoną i skuteczną, jednakże z pewnością mniej bezpieczną niż metody wykorzystywane przez medycynę estetyczną.
Inną, tym razem bezinwazyjną metodą liftingu jest tzw. termolifting. Zabieg ten polega na pobudzeniu procesów regeneracyjnych skóry, zwiększeniu jej napięcia i jędrności poprzez bodziec termiczny. Najpopularniejszą metodą termoliftingu jest zastosowanie radiofrekwencji mikroigłowej. Jest to zabieg wykorzystujący synergistyczne działanie fal radiowych oraz uszkodzenia mechanicznego poprzez mikronakłucia.
Celem przeprowadzenia zabiegu skórę znieczula się przy użyciu kremu znieczulającego. Urządzenie do wykonywania radiofrekwencji mikroigłowej wyposażone jest w głowicę uzbrojoną w kilkadziesiąt bardzo cienkich igieł o średnicy kilku mikronów, niejednokrotnie pokrytych złotem i silikonem. Głowica umożliwia nakłuwanie skóry z dużą częstotliwością w sposób pulsacyjny.
Prowadzi to do powstania mikrouszkodzeń skóry skutkującym obkurczeniem istniejących włókien kolagenowych oraz pobudzeniem tworzenia nowych. Dodatkowo poprzez igły emitowany jest impuls elektromagnetyczny o częstotliwości fali radiowej.
Powoduje on miejscowe przegrzanie skóry, nawet do 60 stopni Celsjusza, co powoduje wywołanie termicznego uszkodzenia tkanek dzięki czemu zwiększa się intensywność procesów regeneracyjnych wywołanych poprzez mikronakłucia.
Efektem zabiegu termoliftingu jest zwiększenie napięcia skóry oraz jej jędrności, co pozwala na usunięcie efektu podwójnego podbródka. Oczywiście istnieją także inne metody tak zwanego liftingu bez skalpela, np. nici liftingujące PDO. Zabiegi te charakteryzują się wysokim bezpieczeństwem i niewielki ryzykiem powikłań.
Podwójny podbródek a Mezoterapia igłowa i lipoliza injekcyjna
Istotą mezoterapii igłowej jest wprowadzanie w skórę różnego rodzaju substancji aktywnych poprzez mikroinjekcje. Dzięki temu omijana jest warstwa naskórka, co pozwala na lepszą penetrację w głąb tkanki. Zabieg ten może być wykonywany na kilka sposobów. Najprostszym jest aplikacja przy pomocy strzykawki z igłą, co umożliwia precyzyjną aplikację większej objętości substancji.
Stosuje się również rollery, czyli specjalne dyski z mikroigłami, dzięki którym możliwe jest uzyskanie nawet 500 000 nakłuć w ciągu 5 minut. Inną metodą jest wykonywanie mikronakłuć z zastosowaniem specjalnych aparatów. Przykładowym urządzeniem wykorzystywanym do tego celu jest Dermapen. Jego działanie polega na zjawisku frakcjonowania mikroigłowego.
Wyposażone jest w głowicę uzbrojoną w igły o bardzo niewielkiej średnicy. W sposób pulsacyjny są wprowadzane w skórę z bardzo dużą częstotliwością powodując jej mikrouszkodzenia. Stymuluje to syntezę włókien kolagenowych i elastynowych, co pobudza procesy regeneracyjne skóry. Poza tym umożliwia wnikanie do skóry aktywnych substancji o różnorodnym działaniu.
Istnieje wiele substancji wykorzystywanych podczas przeprowadzania tego zabiegu. Należą do nich między innymi dwutlenek węgla, kwas hialuronowy, biotyna, dexpantenol, krzemionka, pirydoksyna, kwas liponowy, L-karnityna i wiele innych, w tym substancje powodujące rozkład tkanki tłuszczowej (lipoliza). Procedura jest praktycznie całkowicie bezbolesna, jednak u ludzi z wysoką wrażliwością na ból można zastosować znieczulenie miejscowe z wykorzystaniem kremu ze środkiem anestetycznym.
Podwójny podbródek a Laseroterapia
Laser frakcyjny charakteryzuje się emisją fal elektromagnetycznych o takiej długości i częstotliwości, która pozwala na bardzo dobrą penetrację w obrębie wody, która stanowi większość objętości wszystkich tkanek. Dzięki temu może on oddziaływać praktycznie na wszystkie tkanki, w zależności od dobranych ustawień. Duży stopień skupienia wiązki pozwala na wysoką precyzję działania.
Generowany bodziec termiczny powoduje w sposób kontrolowany punktowe przegrzanie skóry prowadząc do jej uszkodzenia. Efektem tego jest aktywacja fibroblastów prowadząca do zwiększenia produkcji włókien kolagenowych i elastynowych, skutkująca zwiększeniem napięcia i poprawą jędrności skóry. Ponadto dochodzi do stymulacji podziałów komórek, wskutek czego uszkodzona tkanka zastępowana jest nową.
Dodatkowo, urządzenie emituje również strumień dwutlenku węgla. Gaz ten powoduje poprawienie ukrwienia tkanki, a co za tym idzie jej odżywienia. Powyższe właściwości pozwalają na zlikwidowanie, a przynajmniej zmniejszenie drugiego podbródka. Bolesność zabiegu jest niewielka i zazwyczaj nie wymaga on zastosowania żadnego znieczulenia. U osób z wysoką wrażliwością na ból można zastosować kremy anestetyczne.
Lekarz przykłada głowicę bezpośrednio do skóry, po czym emitowana jest wiązka promieniowania laserowego wnikająca na różną głębokość. Istnieje zależność, że im większa jest penetracja w głąb skóry, tym więcej nowej tkanki zostaje wytworzone. Zabieg z wykorzystaniem lasera frakcyjnego CO2 charakteryzuje się stosunkowo wysokim bezpieczeństwem.
Ryzyko istotnych powikłań jest minimalne, choć do kilku godzin po zabiegu może utrzymywać się zaczerwienienie okolicy poddawanej procedurze, a także mogą pojawiać się niewielkie wybroczynki i siniaki. Wymienione dolegliwości bardzo szybko samoistnie ustępują.
Podwójny podbródek a zabiegi
Bardzo skutecznym sposobem usuwania podwójnego podbródka lub liposukcja laserowa
Podwójny podbródek Poznań
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg to plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing