Porady dietetyczne
Porady dietetyczne
Porady dietetyczne to klucz do skutecznego odchudzania lub wsparcia leczenia choroby diety z pomocą dietetyka. Na czym one polegają i jakie korzyści przynoszą pacjentowi? Tego dowiecie się w artykule poniżej.
Czym zajmuje się dietetyk?
Dietetyk zajmuje się odchudzaniem, a podczas wizyty przeprowadza konsultację, przepisując jadłospis czy uświadamiając pacjentów w zakresie zdrowych nawyków żywieniowych. Jednak jego kompetencje są dużo szersze – podczas porad dietetycznych w Poznaniu, ma miejsce układanie diety dla pacjentów z chorobami przewlekłymi (cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, podwyższony cholesterol).
Dietetyk Poznań kieruje swoje usługi do kobiet w okresie ciąży, laktacji i menopauzy. Konsultacje dietetyczne są dedykowane także sportowcom, którzy mogą przyjść na wizytę w celu m.in. zwiększenia wydolności swojego organizmu czy też ułożenia odpowiedniej diety.
Jakie są najczęstsze błędy odżywiania?
Po pierwsze układanie diety na własną rękę może być obarczone błędami, które przyczynią się do pogorszenia stanu zdrowia. Według ekspertów z San Diego School of Medicine, spożywanie zbyt dużej ilości kwasów tłuszczowych prowadzi do wzrostu agresji i zniecierpliwienia. Pacjenci podczas stosowania diety redukcyjnej „w domu” niestety nie mają odpowiedniej motywacji, bez której odchudzanie może okazać się fiaskiem.
Drugim błędem pacjentów dietetyka Poznań są zbyt wygórowane oczekiwania. Należy je określić adekwatnie do możliwości – już utrata 5-10% masy ciała znacznie obniża ryzyko chorób związanych z otyłością. Pacjent nie powinien zakładać redukcji masy ciała o 30-40%, ponieważ nie podoła zadaniu, a porażka doprowadzi go do frustracji.
Kolejnym błędem jest niedostosowanie metody odchudzania do celu. Radykalna redukcja tkanki tłuszczowej wymaga dużej aktywności fizycznej, a często pacjenci chcący zrzucić np. 20 kilogramów w ogóle się nie ruszają. Kolejnym błędem jest chęć osiągnięcia wysokich efektów odchudzania w bardzo krótkim czasie. Optymalnym tempem redukcji masy ciała jest 0,5%-1% tygodniowo.
Częstym błędem pacjentów jest zbyt restrykcyjna dieta. Zbyt mała podaż kalorii prowadzi do osłabienia organizmu i samopoczucia, pogorszenia wyników sportowych czy spadku beztłuszczowej masy ciała. Dieta redukcyjna powinna się opierać na redukcji kaloryczności o 250 – 600 kcal. Błędem jest też bagatelizowanie porad dietetycznych u profesjonalnego dietetyka.
Pierwsza wizyta u dietetyka w Poznaniu
Warto więc udać się na konsultację u dietetyka, aby uniknąć błędów żywieniowych i otrzymać zdrową, skuteczną dietę. Porady dietetyczne mogą dać pacjentowi naprawdę dużo, jeśli wybierze godnego polecenia dietetyka. Przed pierwszą wizytą powinniśmy przygotować dzienniczek żywieniowy, zabrać ze sobą wyniki podstawowych badań.
Pierwsza wizyta u dietetyka trwa minimum 60 minut i rozpoczyna się od wywiadu żywieniowego, omówienia wyników badań i przyniesionego przez pacjenta dzienniczka żywieniowego. Po rozmowie i analizie badań, dietetyk przeprowadza analizę składu ciała. Dzięki temu pacjent może się dowiedzieć, jaki jest procent tkanki mięśniowej, tłuszczowej i wody, stopień otłuszczenia narządów, wiek metaboliczny etc. Następnie po wywiadzie i rozmowie z pacjentem, dietetyk przygotowuje dietę i przekazuje mu informacje na temat zdrowych nawyków żywieniowych.
Może przepisać dietę redukcyjną lub dietę na hashimoto – w zależności od wskazań pacjenta. Na pierwszej wizycie podczas porad dietetycznych Poznań dietetyk układa jadłospis. Pacjent otrzymuje wsparcie w postaci nawyków żywieniowych oraz w niektórych przypadkach zalecana jest dodatkowa diagnostyka. Ustalany jest cel diety i termin drugiej wizyty.
Porady dietetyczne – Wizyta kontrolna u dietetyka
Na wizycie kontrolnej dietetyk w Poznaniu ocenia efekty diety (odchudzającej lub przepisanej na daną chorobę), dokonuje ewentualnych zmian w planie żywieniowym czy zaleceniach. Pacjent przynosi dzienniczek żywieniowy, który jest analizowany przez dietetyka. Pod uwagę bierze się samopoczucie i motywację pacjenta. W razie konieczności dietetyk zleca dodatkowe badania i umawia się na kolejną wizytę.
Porady dietetyczne Poznań
Porady dietetyka
Dietetyk to ekspert, który pozwoli Ci wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe i zrzucić zbędne kilogramy. Z artykułu dowiemy się, kto powinien skorzystać z porad dietetycznych i jak wybrać godnego polecenia eksperta od żywienia.
Porady dietetyka – dla kogo?
Pierwszą grupą pacjentów, którzy powinni skorzystać z porady dietetyka są osoby z nadwagą lub dotknięte problemem otyłości. Wówczas dietetyk przeprowadza wywiad z pacjentem, analizuje badania laboratoryjne i wykonuje analizę składu ciała. Dzięki temu jest w stanie rozpoznać problem i zaproponować plan żywieniowy wraz ze zmianą nawyków, które przyniosą zakładane efekty. Wizyta u dietetyka sprawi, że pacjent zacznie lepiej się czuć i zmieni swój styl życia na bardziej aktywny.
Z porad dietetyka często korzystają kobiety w ciąży, które nie chcą przytyć i pragną odżywiać się zdrowo dla dobra dziecka. Dietetyk pomaga też w ułożeniu indywidualnie dobranego planu żywieniowego kobietom karmiącym. Częstymi pacjentami dietetyka są dzieci z problemem nadwagi lub otyłości. Dietetyk pozwala określić, czy rzeczywiście pacjent boryka się z nadwagą, czy może waga jest prawidłowa i wystarczy rozpocząć ćwiczenia fizyczne, aby wyszczuplić sylwetkę.
Do dietetyka powinny udać się osoby, które mimo zmiany nawyków żywieniowych nie chudną. W tym przypadku pacjent może mieć nietolerancje pokarmową na wybrane produkty lub choroby autoimmunologiczne jak: hashimoto, celiakia lub cukrzyca. Inną grupą pacjentów stanowią osoby, które źle się czują po spożyciu posiłków, mają zaburzenia odżywiania czy uprawiają sport i chcą utrzymać bądź poprawić swoje wyniki.
Jak wybrać godnego zaufania dietetyka?
Podobnie jak przy wyborze lekarza, przed skorzystaniem z porad dietetyka należy sprawdzić jego kwalifikacje – wykształcenie, odbyte kursy oraz warsztaty. Nie każdy człowiek określający się mianem dietetyka rzeczywiście nim jest, więc warto wybierać osoby z wykształceniem w tej dziedzinie.
Warto poczytać opinie na temat danego dietetyka i jeśli większość z nich jest pozytywnych, to znaczy, że ten ekspert jest godny polecenia. Jeśli dany ekspert prowadzi bloga czy może pochwalić się publikacjami naukowymi z dziedziny dietetyki, potwierdza to jego profesjonalizm i bogatą wiedzę.
Warto sprawdzić też cenę usług dietetyka. Zbyt niska cena bywa podejrzana, więc warto zrobić research, by wziąć nie najtańszego ani nie najdroższego specjalistę. Można poszukać średniej półki cenowej, która oczywiście będzie potwierdzona wiedzą i wykształceniem.
Sprawdźmy także, co zawiera wizyta u dietetyka – czyli z jakich etapów się składa i czy cena jest za jednorazowe spotkanie czy może cykl spotkań. Nie zapomnijmy sprawdzić, czy cena zawiera gotowy jadłospis czy tylko przykładowe przepisy.
Porady dietetyka Poznań
Jeśli zauważasz nadmierne wypadanie włosów zapraszamy do trychologa.
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg to plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing