Prosaki
Leczenie prosaków może odbyć się z pomocą plasma IQ, lasera frakcyjnego CO2, termokoagulacji i terapii światłem LED. Zobaczmy na czym polegają te zabiegi wykonywane w klinice medycyny estetycznej i dlaczego są skuteczniejsze w porównaniu do innych metod.
Co to są prosaki?
Prosaki to torbiele o wielkości milimetra, które znajdują się pod powierzchnią skóry. Przybierają formę perłowo-białych guzków, które przypominają wyglądem krostki. Prosaki zlokalizowane są w okolicach oczu, na czole i skroniach oraz nosie. Ta przypadłość występuje zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Są one poważnym defektem estetycznym, dlatego warto się ich bezpiecznie pozbyć w klinice medycyny estetycznej. Często pierwszym lekarzem, który leczy prosaki jest okulista.
Prosaki u dorosłych i dzieci najczęściej zlokalizowane są na powiekach, policzkach i narządach płciowych. Cechują się zaczerwienieniem i mogą przysparzać pacjentowi bólu. Prosaki wysiewowe znajdują się najczęściej za uszami, na policzkach lub szczęce.
Ich podłożem mogą być zaburzenia genetyczne lub zaburzenia autoimmunologiczne – może wywoływać je liszaj płaski lub toczeń rumieniowaty. Wyróżniamy także prosiaki wtórne, których przyczyną jest powierzchowne uszkodzenie skóry i pojawiają się w miejscu urazu.
Zabiegi na leczenie prosaków
Najczęściej prosaki pod oczami i w innych partiach ciała usuwa się laserem frakcyjnym CO2. Jest to bezpieczny zabieg wykonywany w klinice medycyny estetycznej, który nie wymaga rekonwalescencji. Wiązka światła lasera frakcyjnego CO2 wypala prosaka, prowadząc do podgrzania skóry i redukcji niechcianej zmiany.
W obszarze zabiegowym dochodzi do tworzenia się nowych włókien kolagenowych i regeneracji skóry, która sprawia, że stara tkanka zostaje zastąpiona nową. Laserowe usuwanie prosaków nie pozostawiają blizn i nie powoduje skutków ubocznych.
Po zabiegu mogą pojawić się niewielkie strupki, które ustępują do 14 dni. Zabieg z laserem frakcyjnym CO2 wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Zabieg przynosi natychmiastowe efekty w postaci redukcji zmian bez skalpela.
Drugim z zabiegów na prosaki pod oczami jest termokoagulacja. Jest to nowoczesna technologia prosaki usuwanie wymyślona przez Briana Newmana, która została zatwierdzona przez amerykańską Agencję Żywności i Leków FDA. Zabieg termokoagulacji wykonuje się na twarzy i innych partiach ciała.
Zabieg polega na przekazywaniu energii o wysokiej częstotliwości (4 mHz) do prosaków. Ciało dotykane jest końcówką igły przy zachowaniu odpowiedniego kąta względem skóry.
W ten sposób podczas zabiegu dostarczane jest ciepło do skóry pacjenta, które usuwa zmiany. Podczas zabiegu usuwania prosaków lekarz dobiera optymalną ilość impulsów, które będą bezpieczne dla pacjenta i jednocześnie skuteczne. Cienka igła w 0,2 sekundy przekazuję energię w obszar zabiegowy prowadząc do zamknięcia naczynek krwionośnych i usuwania prosaków.
Tkanki otaczające prosaki nie są niszczone podczas zabiegu. Zabieg prosaki usuwanie cechuje się precyzją i odpowiednim natężeniem energii. Jest to terapia prawie bezbolesna.
Terapia światłem LED to kolejny zabieg stosowany na zmiany występujące pod oczami i w innych partiach ciała. Użycie lampy ledowej podczas terapii światłem LED to prawdziwa innowacja w leczeniu prosaków i innych schorzeń. Jej innowacyjność polega na leczeniu kolorami – dzięki pięciu kolorom światła diodowego każdy z nich oddziałuje na inne obszary lecznicze, zapewniając pożądany efekt terapeutyczny.
Bardzo skutecznym zabiegiem w leczeniu prosaków jest plasma IQ
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg to plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing