Przerost prostaty to częsta przypadłość występująca u pacjentów po 40 roku życia. Częstomocz, problemy z oddawaniem moczu czy spadek libido mogą być objawami tej choroby. Aby zdiagnozować problem łagodnego przerostu prostaty, należy udać się na wizytę do urologa Poznań, który przeprowadzi wywiad lekarski i wykona odpowiednie badania.
Przerost prostaty na czym polega problem ?
Prostata (inaczej gruczoł krokowy) jest narządem występującym u mężczyzn. Znajduje się ona poniżej pęcherza moczowego i otacza cewkę moczową. Do jej funkcji zaliczamy produkcję i wydzielanie płynu wchodzącego w skład nasienia (spermy). Po 40 roku życia u mężczyzn dochodzi do powiększenia prostaty, lecz samo jego występowanie nie oznacza łagodnego rozrostu prostaty.
Jakie są przerost prostaty objawy? O tym problemie można mówić, jeśli poza powiększeniem prostaty, pacjent boryka się z częstym oddawaniem moczu (częstomocz) czy też ma trudności w oddawaniu moczu (zwolniony strumień moczu czy też uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza po oddaniu moczu).
Jak wygląda postawienie diagnozy u urologa Poznań?
Jeśli pacjent zaobserwował u siebie niepokojące przerost prostaty objawy, może świadczyć to o łagodnym przeroście prostaty i powinien udać się na wizytę u urologa. Przeprowadzi on wówczas wywiad lekarski, podczas którego wypyta dokładnie pacjenta o niepokojące objawy związane z prostatą.
Do prawidłowego zdiagnozowania przerostu prostaty, urolog Poznań Grunwald wykona badanie per rectum, które polega na ocenie konsystencji prostaty przez odbyt. Po wykonaniu badania per rectum lekarz zleca dodatkowe badania. Lekarz wykonuje USG podbrzusza, które pozwala ocenić rozmiar i budowę prostaty oraz ilość moczu, który zalega po mikcji. Lekarz zleca poziom antygenu sterczowego PSA we krwi. Antygen sterczowy jest produkowany przez prawidłowe komórki gruczołu, a w przypadku przerostu, poziom PSA jest podwyższony.
Leczenie łagodnego przerostu prostaty
Po prawidłowym postawieniu diagnozy przerostu prostaty przez urologa Poznań Grunwald, dobiera on odpowiednie leczenie, które zależne jest od rozwoju choroby. Najczęściej przepisuje się leczenie farmakologiczne, które przynosi pozytywne rezultaty terapii. Zaliczamy do nieego alfa-blockery rozluźniające cewkę sterczową czy finasteryd/ dutasteryd, który prowadzi do zmniejszenia objętości stercza o 25%.
Lekarz może przepisać też antycholinergiki/mirabegrony zmniejszające nadreaktywność pęcherza moczowego. Lekarz może też zarekomendować zmianę stylu życia, która bywa pomocna w leczeniu łagodnego przerostu prostaty. W razie braku efektów leczenia farmakologicznego lub w zaawansowanym stadium choroby, urolog proponuje zabieg operacyjny. Wyróżniamy parę typów zabiegów: Rezum, TURP cz TUIP.
Rezum to zabieg polegający na systemie pary wodnej, która kierowana jest do gruczołu krokowego z przerostem tkanki, co prowadzi do denaturacji błony komórkowej. Urolift polega na wprowadzeniu implantów, które rozszerzają światło cewki moczowej.
Turp to częściowe usunięcie stercza z wykorzystaniem cystoskopu i prądu elektrycznego. Tuip jest zbliżony do Turp, lecz nie usuwa się podczas niego tkanek stercza, dokonując nacięcia zwężenia szyi pęcherza moczowego.
Jeśli masz problemy z oddawaniem moczu, borykasz się z częstomoczem lub odczuwasz ucisk na pęcherz, może to oznaczać, że cierpisz na przerost prostaty. W takiej sytuacji powinieneś niezwłocznie udać się do urologa Poznań, który przeprowadzi wywiad lekarski, zleci badania i w razie potwierdzenia diagnozy, rozpocznie odpowiednie leczenie.
Przerost prostaty – definicja problemu
Przerost prostaty (inaczej przerost stercza) to schorzenie występujące u mężczyzn po 55 lub 60 roku życia. To schorzenie w medycynie inaczej nazywane jest łagodnym rozrostem gruczołu krokowego. Prostata (stercze) to gruczoł krokowy znajdujący się wokół cewki moczowej. Ma ona wielkość kasztana, a do jej funkcji zaliczamy wydzielanie płynu nasiennego, który wraz z plemnikami tworzy spermę.
To właśnie wydzielina stercza odpowiada za charakterystyczny zapach spermy, będąc jednocześnie nośnikiem dla plemników. Z kolei mięśnie gładkie odpowiadają za wyrzut płynu podczas ejakulacji. Rozrost prostaty powoduje u mężczyzn problemy związane z oddawaniem moczu czy zaburzenia funkcji seksualnych, które wymagają pilnego leczenia prostaty.
Przerost prostaty – objawy
Przyczyną przerostu prostaty może być testosteron – naukowcy i lekarze dowiedli, że to właśnie spadek poziomu męskiego hormonu w organizmie prowadzi do zaburzeń gospodarki hormonalnej i w konsekwencji do przerostu stercza. Jakie są prostata objawy? Powiększenie prostaty prowadzi do zaburzeń układu moczowego, co objawia się trudnością w oddawaniu moczu lub częstomoczem.
Pacjent z przerostem stercza może borykać się z dłuższym niż u zdrowego pacjenta oddawaniem moczu i uczuciem pełnego pęcherza po zakończeniu mikcji. Może też mieć problemy z powodu słabego strumienia moczu, odczuwać ucisk na pęcherz lub mieć trudności w inicjowaniu mikcji.
Inne objawy prostaty to problemy z nietrzymaniem moczu czy krew w moczu. Wystąpienie jednego lub paru z tych objawów powinno skłonić pacjenta do jak najszybszej wizyty u urologa Poznań i podjęcia kroków w kierunku leczenia prostaty.
U mężczyzn objawy przerostu prostaty mogą zaczynać się stopniowo i początkowo nie budzić większych obaw. Niestety z czasem ulegają one nasileniu, dlatego nie można ich bagatelizować. Problemy z układem moczowym mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, dlatego szybka reakcja pacjenta zapewni dobranie odpowiedniego leczenia przez urologa.
Diagnoza przerostu prostaty
Podczas wizyty u urologa, lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem. Podejrzenie przerostu stercza wiąże się z badaniem per rectum, które określa kształt i symetrię prostaty. Jeśli urolog Poznań wykryje problem z prostatą, zleci kolejne badania diagnostyczne w postaci ogólnego badania moczu i pomiaru stężenia we krwi swoistego antygenu sterczowego (PSA). Inne badania zlecone przez urologa to: USG przezodbytnicze (TRUS) czy też uroflowmetria.
Przerost prostaty leczenie
Przy łagodnym przeroście prostaty może wystarczyć zmiana stylu życia taka jak: rezygnacja z używek, zmiana diety czy wprowadzenie aktywności sportowej. W poważniejszym stadium lekarz podczas wprowadza leczenie farmakologiczne, które polega na stosowaniu alfa-blokerów i inhibitorów 5 alfa-reduktazy. Leczenie farmakologiczne może przynieść skutki, w zależności od indywidualnych wskazań pacjenta, od paru tygodni do 6 miesięcy.
Jeśli leczenie farmakologiczne okazuje się być niewystarczające, urolog podejmuje leczenie zabiegowe. Wówczas przerost prostaty leczenie to m.in. zabieg Rezum. Polega on na skierowaniu pary wodnej w obszar prostaty i denaturacji błony komórkowej, co prowadzi do śmierci komórki. Drugim zabiegiem leczenia przerostu prostaty jest Urolift, które polega na umieszczeniu implantów, aby rozszerzyć światło cewki moczowej.
Kolejny zabieg to TURP (elektroresekcja stercza), które wykonuje się endoskopowo. Ważne, że nie wymaga nacinania krocza. Lekarz podczas zabiegu leczenia przerostu prostaty wprowadza przez cewkę resektoskop, który umożliwia resekcję chorej tkanki i wypłukanie jej wodą na zewnątrz.
Kolejny zabieg to TUIP, czyli przezcewkowe nacięcie stercza. Wykonuje się je endoskopowo, ale nie usuwa się tkanki, a zamiast tego przeprowadza się nacięcie na szyjce pęcherza. Zabieg TUIP jest możliwy w przypadku łagodnego przerostu prostaty.
Jakie są jeszcze możliwości w zakresie przerost prostaty leczenie? Innym, mniej inwazyjnym zabiegiem jest HOLEP, który lekarz urolog wykonuje z udziałem lasera homolowego. Laseroterapia w leczeniu przerostu prostaty prowadzi do redukcji tkanek prostaty, które blokują przepływ moczu.
Zabieg HOLEP zapewnia nie tylko usunięcie tkanki prostaty, ale i umożliwia pobranie jej wycinka w celu przeprowadzenia badania histopatologicznego. Pozwala ono na wykluczenie raka prostaty. Laser HOLEP umożliwia usunięcie przerośniętego gruczolaka stercza w całości. Jest to zabieg skuteczny i zapewnia pacjentowi szybki powrót do zdrowia.
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg to plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing