Rak kolczystokomórkowy
Rak kolczystokomórkowy to jeden z najczęściej występujących nowotworów skóry. Wśród przyczyn jego rozwoju wymienia się nadmierną ekspozycję na promieniowanie UV, zakażenie HPV i obniżeniem efektywności układu odpornościowego. Dowiedzmy się, czym jest rak kolczystokomórkowy i jakie ma objawy.
Rak kolczystokomórkowy – czym jest?
Rak kolczystokomórkowy to złośliwy nowotwór skóry wywodzący się z komórek naskórka, czyli keratynocytów. Może on rozwijać na zdrowej tkance, jak i zmienionej chorobowo przez inne choroby czy uszkodzonej poprzez negatywne oddziaływanie promieni słonecznych. Charakteryzuje się wysokim naciekaniem tkanek sąsiadujących i jest to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów skórnych. Zwykle pojawia się na twarzy, wardze dolnej, uchu, nosie, ale występuje także rak kolczystokomórkowy powieki. Najczęściej diagnozuje się go u osób o jasnym fototypie cery po 50 roku życia. Rodzaje raka kolczystokomórkowego wyszczególnia się poprzez odmiany morfologiczne – nowotwór wrzodziejący, z początkowym stadium jako czerwona grudka i brodawkujący, wyglądający jako niewielki guzek.
Objawy raka kolczystokomórkowego
Jak wyglądają objawy raka kolczystokomórkowego? To symptomy, które powinny skłonić do wizyty u dermatologa:
- pojawienie się owrzodzenia lub grzybiastej zmiany brodawkowej.
- tworzenie się łuszczących fragmentów na skórze,
- świąd,
- pieczenie,
- ból.
Przyczyny rozwoju raka kolczystokomórkowego skóry
Wśród przyczyn rozwoju raka kolczystokomórkowego zwykle wymienia się ekspozycję tkanki na promienie UV bez zastosowania fotoprotekcji – jednakowo przy opalaniu czy korzystaniu z solarium. Ten nowotwór zagraża osobom o jasnym fototypie skóry. Niektórzy pacjenci mają predyspozycje genetyczne, które sprawiają, że ryzyko wystąpienia raka jest wyższe. Zaobserwowano większą częstotliwość rozpoznania tego nowotworu u chorych na zespół Muira-Torre’a, Fergusona-Smitha, choroby immunosupresyjne czy przy stosowaniu leków o takim działaniu.
Jak rozpoznać raka kolczystokomórkowego?
Samodzielne rozpoznanie czerniaka jest znacznie łatwiejsze poprzez zastosowanie metody ABCDE. W odróżnieniu od tego nowotworu rak kolczystokomórkowy jest niebarwnikowy i wywodzi się z keratynocytów, a nie melanocytów. Jak zatem go rozpoznać? Po zaobserwowaniu jednych z wcześniej wymienionych objawów należy udać się na badanie dermatoskopowe, a jeśli specjalista stwierdzi niepokojące zmiany, konieczna będzie biopsja i badanie histopatologiczne tkanki. Czas oczekiwania na wyniki wynosi około 3 tygodni.
Leczenie raka kolczystokomórkowego
Choć rak kolczystokomórkowy ma wolny wzrost, to w przypadku osób chorych lub cierpiących na immunosupresję, może doprowadzić nawet do śmierci. W przypadku początkowego stadium możliwe jest chirurgiczne usunięcie znamienia wraz z marginesem zdrowej skóry, np. w klinice medycyny estetycznej w Poznaniu. Alternatywą dla tej metody jest radioterapia, elektrokoagulacja, krioterapia czy terapia fotodynamiczna. Po leczeniu niezbędna jest obserwacja tkanki i stosowanie ochrony przed promieniowaniem UV. Rokowanie raka kolczystokomórkowego skóry jest optymistyczne w okresie bez przerzutów. Dlatego należy zadbać o regularne wykonywanie dermatoskopii i samobadanie skóry.
PIśmiennictwo:
https://www.zwrotnikraka.pl/rak-kolczystokomorkowy-skory-objawy-i-leczenie/, dostępne 16.05.2024
https://www.termedia.pl/Rak-kolczystokomorkowy-skory-i-rak-z-komorek-Merkla-Rekomendacje-r-ndiagnostyczno-terapeutyczne-Polskiego-Towarzystwa-Dermatologicznego,56,36827,1,0.html, dostępne 16.05.2024
Przylipiak A. (red.). Medycyna Estetyczna. Podręcznik dla studentów kosmetologii. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg to plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing