Wśród problemów natury estetycznej spędzających sen z powiek zarówno kobietom, jak i mężczyznom, w czołówce znajdują się niewątpliwie rozstępy. Nieestetyczne białe pręgi powstrzymują od zakładania krótkiej spódniczki i mogą być źródłem wstydu w sytuacjach intymnych. Skąd się biorą, jak im przeciwdziałać i na czym polega skuteczne usuwanie rozstępów?
Rozstępy usuwanie – Rozstępy – objawy
Jest to rodzaj blizn, które przybierają formę pasm wrzecionowatej i pomarszczonej skóry. Występują w różnych partiach ciała: na brzuchu, udach, pośladkach i ramionach, a także w innych miejscach. Nieestetyczne zmiany układają się na ciele równolegle lub promieniście. Pacjenta powinien zaniepokoić ich czerwony kolor – wówczas ma miejsce faza zapalna (rozstępy młode inaczej świeże rozstępy).
Czerwone rozstępy przypominające rozgałęzione pęknięcia nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale i może towarzyszyć im swędzenie i pieczenie. Z kolei, gdy zmiany bledną i przybierają barwę białoperłową, są to rozstępy w fazie zanikowej. Rozstępy na ciele pacjenta przypominają wówczas blizny.
Zmiany są charakterystyczne dla kobiet w ciąży. Ich powstawanie nie jest zarezerwowane tylko dla kobiet spodziewających się dziecka. Wahania wagi sprzyjają powstawaniu tych blizn. Borykają się z nimi osoby otyłe lub stosujące steroidy. Rozstępy występują często u nastolatków. Częściej powstają u osób z cieńszą skórą.
Jak powstają rozstępy?
Literatura naukowa podaje szereg czynników sprzyjających powstawaniu rozstępów. Zaliczamy do nich:
- zmiany hormonalne w okresie dojrzewania (zwiększenie kortyzolu),
- nieodpowiednio zbilansowana dieta,
- spadek aktywności fibroblastów, co skutkuje mniejszą ilością włókien kolagenowych w skórze,
- ciąża,
- ćwiczenia fizyczne o dużej intensywności, które powodują zwiększenie się objętości tkanki mięśniowej,
- predyspozycje genetyczne,
- wahania wagi (gwałtowny przyrost lub spadek masy ciała).
Czy można się pozbyć rozstępów?
Rozstępom znacznie łatwiej zapobiegać, niż usuwać te, które już powstały. Powstawanie rozstępów można hamować lub eliminować poprzez dbanie o skórę – jej elastyczność, nawilżenie i odżywienie.
Aby nie dopuścić do powstawania rozstępów, pomocna będzie zbilansowana dieta, odpowiednia ilość wypijanych płynów, ale także sięganie po odpowiednie kosmetyki i stosowanie ich w miejscach, gdzie spodziewamy się rozrostu skóry – np. na brzuchu w trakcie ciąży czy w okolicach tych partii mięśni, które będziemy rozbudowywać podczas treningów.
Należy także dbać o właściwą masę ciała. Pomocne będzie włączenie w dietę produktów zawierających cynk takich jak: ryby, jaja, kasza gryczana, ryż, pestki dyni, nasiona słonecznika, wątróbka.
Czy rozstępów można się pozbyć domowymi sposobami?
Domowe sposoby na rozstępy nie są niestety zbyt skuteczne. Jeśli zmiany są niewielkie, pomocne może się okazać stosowanie peelingów z kwasem cytrynowym i wit. E, z wykorzystaniem specjalnej rękawicy do masażu, pod obfitym strumieniem gorącej wody.
W razie wystąpienia braku elastyczności skóry, można wcierać sok z cytryny, żel aloesowy, a nawet skrobię ze świeżo przekrojonego ziemniaka – wymienione substancje wspomagają regenerację naskórka.
Wszystkie te zabiegi na rozstępy nie okażą się skuteczne, a i w przypadku mniejszych zmian raczej zmniejszą widoczność rozstępów. Całkowite usunięcie rozstępów domowymi metodami jest więc niemal niemożliwe.
Rozstępy usuwanie w gabinecie medycyny estetycznej – Poznań
Czy zatem rozstępy na skórze możemy jedynie zaakceptować? Na szczęście współczesna medycyna wyposażyła nas w narzędzia do naprawdę skutecznej walki z tymi nieestetycznymi zmianami. W gabinetach medycyny estetycznej w Poznaniu możemy przeprowadzić usuwanie rozstępów z wykorzystaniem nowoczesnych metod – niemal bezbolesnych i nie wymagających rekonwalescencji.
Radiofrekwencja mikroigłowa – skuteczny w leczeniu rozstępów
Jest to zabieg zalecany na pierwszym miejscu pod względem skuteczności w redukcji rozstępów. Jest to procedura wykorzystująca dwie metody – energię fal radiowych i zalety mikronakłuwania znanego z mezoterapii mikroigłowej. Dwie rodzaje terapii wzmagają efekt terapeutyczny w likwidowaniu rozstępów i okazują się skuteczniejsze od karboksyterapii.
W naszej klinice medycyny estetycznej w Poznaniu wykorzystujemy innowacyjne urządzenie wyposażone w głowicę z systemem mikroigieł (od 10 do 64). Jego zaletą jest regulowana długość igieł i sterylność. Zabieg radiofrekwencji mikroigłowej polega na mikronakłuwaniu obszaru.
Podczas kontrolowanych mikrouszkodzeń dochodzi do emisji prądu RF, co jest bezpieczne dla pacjenta. Dochodzi do podgrzania tkanek i rozpoczęcia procesu koagulacji i denaturacji białka dermy. Uszkodzenia skóry aktywują kontrolowany stan zapalny, uruchamiają procesy naprawcze i regeneracyjne oraz stymulują fibroblasty do produkcji nowych włókien kolagenowych.
Zabieg z technologią RF jest bardzo skuteczny przy minimalnej inwazyjności. Rekonwalescencja jest bardzo krótka, praktycznie na drugi dzień można wrócić do normalnej aktywności życiowej.
Jak zlikwidować rozstępy – skuteczny jest laser erbowo-yagowy
Zabiegi na rozstępy z wykorzystaniem lasera czy podaży podskórnej substancji pobudzających produkcję kolagenu, pozwalają pozbyć się nie tylko świeżych zmian, ale także tych, które szpeciły skórę przez lata, powodując wstyd i dyskomfort. Seria zabiegów prowadzona pod kontrolą lekarza medycyny estetycznej może sprawić, że całkowite usunięcie rozstępów stanie się faktem.
Konieczna do tego jest kwalifikacja pacjenta, opracowanie planu leczenia i seria zabiegów w renomowanej klinice medycyny estetycznej. Zabieg usuwania rozstępów w Poznaniu laserem erbowo-yagowym jest bezbolesny – pobudza produkcję elastyny, uruchamia syntezę kolagenu, dlatego terapia pozwala na całkowite usunięcie rozstępów.
Wybierz gabinet cieszący się dobrą renomą i proponowane zabiegi, a już tego lata uzupełnisz swoją garderobę o szorty i krótkie bluzki.
Poznajmy inne skuteczne zabiegi na rozstępy w klinice medycyny estetycznej w Poznaniu
Ten problem medyczny można rozwiązać za pomocą skutecznych zabiegów na rozstępy takich jak: terapia osoczem bogatopłytkowym, laseroterapia, mikronakłuwanie, mezoterapia mikroigłowa.
Rozstępy usuwanie Laseroterapia – laser Nd-yag i laser frakcyjny
Jak usunąć rozstępy na udach czy piersiach? Zabiegi na rozstępy wykorzystują atuty laseroterapii. Pacjenci z problemem rozstępów na brzuchu często są leczeni laserem frakcyjnym, który wykazuje skuteczność przy pozbywaniu się wielu schorzeń np. leczy rozszerzone naczynia krwionośne.
Esencją zabiegu jest wykonywanie przez lekarza kontrolowanych uszkodzeń w obrębie skóry, które zapewniają remodeling skóry i pobudzają produkcję nowego kolagenu i elastyny. Efektem działania lasera frakcyjnego jest regeneracja skóry i usuwanie rozstępów.
Lekarz podczas zabiegu kieruje wiązkę lasera w miejsce powstawania rozstępów, co nie narusza zdrowych tkanek. Laser frakcyjny dociera w głąb skóry, uszkadzając ją i prowadząc do odbudowy międzykomórkowej.
Drugim często używanym laserem na rozstępy jest laser neodymowo-yagowy (Nd-YAG), który wykorzystuje dwie długości fali – 532 nm i 1064 nm. Zasada działania jest podobna do lasera frakcyjnego. Laser Nd-Yag podgrzewa temperaturę skóry i powoduje zwiększenie produkcji stymulując produkcję nowego kolagenu.
Zabieg trwa max. 30 minut i polega na skierowaniu wiązki lasera w obszar zabiegowy. Efektem działania lasera Nd-Yag jest usunięcie rozstępów i poprawienie jędrności skóry. Pacjent odczuwa komfort podczas zabiegu, odczuwając jedynie delikatne pieczenie lub szczypanie. Na pełne efekty zabiegu czasem trzeba poczekać do paru tygodni.
Jak walczyć z rozstępami z pomocą mikronakłuwania penem?
Rozstępy na brzuchu czy piersiach można usunąć w klinice medycyny estetycznej w Poznaniu z pomocą urządzenia – pena. Przypomina długopis, został wyposażony w system 16 pulsujących igieł, poprzez które wykonuje się kontrolowane uszkodzenia skóry i podaje substancje aktywne. Opatentowane urządzenie zapewnia bezpieczeństwo, precyzję i możliwość regulacji głębokości igieł od 0,25 nm do 2,5 nm.
Mikronakłuwanie obszaru zabiegowego wywołuje uruchomienie procesów naprawczych, produkcję kolagenu i elastyny oraz stymulację fibroblastów. Podawane substancje aktywne przenikają bezpośrednio pod skórę, przez co efekt zabiegu jest szybszy i bardziej spektakularny – włókna kolagenowe ulegają odbudowie i w efekcie skóra zwiększa gęstość.
Jest to skuteczna metoda walki z rozstępami – zmiany po jakimś czasie znikają, bo skóra staje się bardziej elastyczna i odzyskuje naturalną strukturę (stara skóra zostaje zastąpiona nową na skutek regeneracji).
Mezoterapia igłowa – skuteczne usuwanie rozstępów w Poznaniu
Kolejnym zabiegiem na rozstępy na udach jest mezoterapia igłowa. Polega to na podawaniu pod skórę substancji aktywnych za pomocą iniekcji. Koktajle zawierają witaminy, aminokwasy, kwas hialuronowy lub wyciąg tkankowy. Prowadzi to do rewitalizacji skóry i jej regeneracji.
Zabieg mezoterapii igłowej wykonywany jest przy znieczuleniu kremem znieczulającym, który zapewnia komfort dla pacjenta. Po zabiegu należy przez 7 dni nie wystawiać skóry na działanie słońca czy korzystać z solarium. Najlepsze efekty terapii można osiągnąć, gdy pacjent podda się serii zabiegów.
Rozstępy usuwanie – osocze bogatopłytkowe
Korzyści wykorzystania autologicznych preparatów pochodzących z organizmu pacjenta są znane od dziesięcioleci w medycynie. Nie powodują alergii, a ich efekty estetyczne są zadowalające. Osocze pobiera się od pacjenta, poddaje obróbce w wirówce, aby uzyskać wartościowy w czynniki wzrostu preparat.
Następnie podaje się go drogą mezoterapii igłowej w miejsce występowania nieestetycznych zmian. Jak w przypadku każdego zabiegu, wymagane jest zakwalifikowanie do niego po odrzuceniu przeciwwskazań. Skóra staje się gęstsza i zyskuje na elastyczności. Dobroczynne właściwości osocza prowadzą do usunięcia rozstępów. Efektem działania osocza bogatopłytkowego jest lepsze ukrwienie i zwiększenie produkcji kolagenu i elastyny.
Rozstępy usuwanie Piśmiennictwo:
W.Faruga – Lewicka, Wybrane terapie rozstępów wykorzystywane w gabinetach kosmetologicznych, [w:] Aesthetic Cosmetology and Medicine 2 / 2021 / vol. 10, s. 65-68.
M.Jastrzębska-Więsek,J.Rychtyk,A.Partyka, B.Ludwikowska, A.Wesołowska,Współczesne możliwości leczenia rozstępów [w:] Farmakologia Kliniczna, Tom 74/nr 7/ 2018
Przylipiak A. (red.). Medycyna Estetyczna. Podręcznik dla studentów kosmetologii. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg to plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing