Starzenie się twarzy
Starzenie się twarzy
Starzenie się to proces, który dotyczy każdej osoby. Skóra jest narażona zarówno na negatywne oddziaływanie warunków zewnętrznych, jak i wewnątrz niej z wiekiem spada aktywność fibroblastów. To przekłada się na mniejszy poziom kolagenu i elastyny, a w rezultacie tkanka wiotczeje i pojawiają się zmarszczki. Dowiedzmy się, jakie są zabiegi odmładzające w gabinecie medycyny estetycznej w Poznaniu.
Starzenie się twarzy – na czym polega ten proces?
Proces starzenia się jest zależny nie tylko od upływu czasu, ale także od takich czynników jak:
- dieta,
- styl życia,
- pielęgnacja,
- wahania hormonalne,
- spożywanie używek i alkoholu,
- ochrona przeciwsłoneczna,
- stan zdrowia,
- uwarunkowania genetyczne.
Już po 25 roku życia zaczyna maleć aktywność fibroblastów, które są odpowiedzialne za produkcję wiązań kolagenowych i elastyny. Te elementy wpływają na gęstość tkanki, jej odżywienie i nawilżenie. W efekcie zaczynają się pojawiać zmarszczki mimiczne, grawitacyjne i bruzdy. Skóra traci na jędrności, staje się wysuszona, cienka i pojawiają się zmiany pigmentacyjne.
Duży wpływ na proces starzenia mają fotouszkodzenia spowodowane przez nadmierną ekspozycję na promienie UV. Opóźnienie procesu starzenia się jest możliwe przez całościowe podejście do pielęgnacji, prowadzenie higienicznego stylu życia i ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Wsparciem będą też zabiegi anti-aging w gabinecie medycyny estetycznej w Poznaniu.
Zabiegi odmładzające – gabinet medycyny estetycznej w Poznaniu
Zabiegi odmładzające mają na celu poprawę ukrwienia skóry twarzy, jej odżywienia i stymulację do naturalnej regeneracji. Oto lista procedur wykonywanych w gabinecie medycyny estetycznej w Poznaniu.
Radiofrekwencja mikroigłowa
Urządzenie do radiofrekwencji mikroigłowej emituje prąd o zmiennej częstotliwości fal radiowych. Ten proces jest połączony z frakcyjnym nakłuwaniem. Dochodzi do podgrzania skóry, co ma na celu stworzenie kontrolowanego uszkodzenia mechanicznego. To pobudza tkankę do naturalnej regeneracji. Wraz z rekonwalescencją wzrasta poziom wiązań kolagenowych i elastyny, a skóra jest wizualnie gładsza i bardziej napięta.
Laser tulowy
Zabieg laserem tulowym polega na wykorzystaniu wiązki o długości fali 1927 nm. W odróżnieniu od innych metod stosowanych w laseroterapii nie dochodzi tu do uszkodzenia warstwy rogowej skóry. Podczas procedury w tkance powstają mikrokanaliki, przez które wprowadzana jest substancja aktywna. Ten zabieg ma zastosowanie przy redukcji widoczności zmarszczek, wiotkości skóry, przebarwień czy fotostarzeniu.
Osocze bogatopłytkowe
Osocze bogatopłytkowe to preparat autologiczny odwirowywany z niewielkiej ilości krwi własnej pacjenta. Substancja pobudza skórę do regeneracji, szybszego gojenia się i odżywia ją. Osocze bogatopłytkowe może być podawane punktowo lub w ramach mezoterapii igłowej czy mikroigłowej. Na pełen efekt terapeutyczny należy poczekać 4 tygodnie, a liczba zabiegów koniecznych do jego uzyskania jest ustalana indywidualnie.
Kwas polimlekowy
Preparaty na bazie kwasu l-polimlekowego mają na celu stymulację tkanki do naturalnej produkcji wiązań kolagenowych. W efekcie dochodzi do regeneracji skóry i uzyskania większej jędrności. Twarz staje się wizualnie odmłodzona, a zmarszczki mniej widoczne. Podobnie jak w przypadku osocza bogatopłytkowego, preparat na bazie kwasu l-polimlekowego podawany jest punktowo lub podczas mezoterapii igłowej.
Mezoterapia igłowa
Mezoterapia igłowa wskazana jest przy walce ze zmarszczkami, bliznami, rozstępami, łysieniem czy cellulicie. Polega na iniekcji śródskórnej odpowiednio dopasowanych preparatów za pomocą cienkiej i precyzyjnej igły. W zależności od potrzeb skóry, stosowane są: osocze bogatopłytkowe, kwas hialuronowy, komórki macierzyste, witaminy czy koktajle peptydowe. Poprzez nakłucia i podawanie preparatów skóra jest stymulowana do regeneracji i odnowy, a aktywność fibroblastów wzrasta.
Przed każdym z zabiegów odmładzających w gabinecie medycyny estetycznej w Poznaniu wymagana jest wizyta kwalifikacyjna i wykluczenie przeciwwskazań zdrowotnych.
Piśmiennictwo
Łukasz Piszczorowicz , Dorota Król , Stanisław Dyląg Terapia autologicznym osoczem bogatopłytkowym (PRP) — obiecująca metoda leczenia regeneracyjnego uszkodzonych tkanek stosowana w wielu dziedzinach medycyny, dostępne https://journals.viamedica.pl/journal_of_transfusion_medicine/article/download/67640/52126 dnia 12.04.2024
Magdalena Kaczoruk-Wieremczuk, Paulina Adamska, Anna Starzyńsk Rola osocza bogatopłytkowego oraz fibryny bogatopłytkowej w medycynie i stomatologii, dostępne https://journals.viamedica.pl/forum_medycyny_rodzinnej/article/download/71341/54843 dnia 12.04.2024
- Broniarczyk-Dyła, M. Tazbir, Zastosowanie mezoterapii w lecznictwie dermatologicznym
Polecamy uwadze:
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg to plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing