Trądzik pospolity
Jakie są podstawowe objawy trądziku pospolitego?
Przebieg trądziku pospolitego w większości przypadków jest przewlekły. Podstawowymi wykwitami charakterystycznymi dla trądziku są zaskórniki. Często współtowarzyszy im wysypka grudkowa lub grudkowo-krostkowa z obecnością wykwitów ropnych. Ich lokalizacja w trądziku pospolitym obejmuje przede wszystkim twarz i skórę pleców.
Wyodrębnia się dwa podstawowe rodzaje zaskórników:
Zaskórniki otwarte – są one najczęściej ciemno zabarwione. W ich części środkowej znajduje się otwór, przez który wydobywa się masa łojowo-rogowa. Powstają w wyniku nadmiernego rozplemu komórek rogowych połączonych z zastojem łoju oraz obecnością dużej ilości bakterii związanych z mieszkiem włosowym. Ponadto często w ich okolicy powstają wykwity grudkowo-krostkowe, a także ropne/wągry.
Zaskórniki zamknięte – najczęściej wykazują białe zabarwienie. Są szczególnie widoczne przy naciągnięciu skóry. Powstają w wyniku rozplemu komórek rogowych w ujściu mieszka włosowego. W części centralnej znajduje się otwór.
Postaci kliniczne trądziku
Poza trądzikiem pospolitym, a także młodzieńczą postacią trądziku charakteryzującą się mniejszą ilością wykwitów ropnych, kilkuletnim przebiegiem, samoistnym ustępowaniem oraz młodszym wiekiem pacjentów, wyodrębniono kilka szczególnych postaci klinicznych tego schorzenia.
Trądzik ropowiczy – charakteryzujący się obecnością ropnych torbieli, które goją się z pozostawianiem blizn.
Trądzik skupiony – charakteryzujący się obecnością głębokich nacieków, torbieli ropnych oraz dużych zaskórników, zlewających się ze sobą, gojących się poprzez mostkowanie i występowanie nierównych, często przerostowych blizn.
Trądzik z bliznowcowy – charakteryzuje się wytwarzaniem bliznowców (keloidów) w obrębie zmian skórnych.
Trądzik z objawami ogólnymi o ciężkim przebiegu – charakteryzuje się występowaniem wykwitów jak w trądziku ropowiczym i skupionym, ale z tendencją do ukrwotoczniania się zmian, współwystępowaniem gorączki, dolegliwości bólowych stawów, a także odchyleń
w badaniach laboratoryjnych, typowych dla stanu zapalnego.
Trądzik wywołany – jest to odmiana trądziku powstająca w wyniku reakcji na działanie czynników zewnętrznych, takich jak czynniki zawodowe, leki, czy też kosmetyki.
Trądzik pospolity – Jak sobie z nim radzić?
Dobór odpowiedniego leczenia trądziku zależy od stopnia nasilenia zmian, a także stanu pacjenta. W zmianach o niewielkim nasileniu w zupełności wystarczające jest leczenie miejscowe. Bardzo istotne jest, by stosować takie postaci leków, które nie powodują zaczopowania ujść mieszków włosowych. Optymalne leczenie dobierze dermatolog Poznań.
Należą do nich między innymi aerozole, zawiesiny, pasty oraz pudry. Stosuje się przede wszystkim leki keratynolityczne, przeciwbakteryjne, przeciwłojotokowe i przeciwzapalne. Przykładowymi preparatami wykorzystywanymi w tym celu są na przykład witamina A, nadtlenek benzoilu, kwas salicylowy czy cynk. Pomocne bywa też naświetlanie promieniami UV.
W cięższych przypadkach konieczne jest zastosowanie leczenia ogólnego, obejmującego antybiotykoterapię oraz duże dawki witamin z grupy B oraz witaminy A.
Podstawową leczenia trądziku pospolitego jest leczenie dermatologiczne. Jednakże również medycyna estetyczna znajduje zastosowanie w jego zwalczaniu. Znajdują tu zastosowanie między innymi laseroterapia (zwłaszcza z wykorzystaniem lasera frakcyjnego), czy mikrodermabrazja.
Bardzo skuteczne są zabiegi z użyciem PCA skin
Trądzik pospolity Poznań
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg to plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing