U kogo badać znamiona

U kogo badać znamiona

U kogo badać znamiona?

Regularne badanie znamion pozwala na wczesne zdiagnozowanie niepokojących zmian nowotworowych, takich jak czerniak czy rak kolczystokomórkowy. W efekcie leczenie tych chorób wykazuje większą skuteczność. Dowiedzmy się, jak i u kogo badać znamiona.

Znamię – co to?

Znamiona barwnikowe występują na skutek nagromadzenia komórek melanocytowych. Najprostszy ich podział rozróżnia je na wrodzone i nabyte. Choć spora ich większość ma charakter łagodny, to na skutek nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV czy uwarunkowań genetycznych mogą one przekształcić się w nowotwór, np. czerniak. Dlatego warto zadbać o regularne badanie dermatoskopowe u dermatologa w Poznaniu.

Pieprzyk a czerniak – jak je samodzielnie odróżnić?

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób odróżnić pieprzyk od czerniaka. Zwłaszcza że ta zmiana nowotworowa we wczesnym stadium wygląda bardzo podobnie. Oto elementy, na które należy zwrócić uwagę przy samobadaniu znamion barwnikowych:

  • asymetria,
  • nieregularny brzeg,
  • dynamiczne powiększenie rozmiaru,
  • tkliwość,
  • zmiana koloru.

Czerniak szybko powiększa swój rozmiar, może być bolesny w dotyku i charakteryzuje się asymetrycznym kształtem oraz nieregularnymi krawędziami. Po zauważeniu takich zmian należy udać się jak najszybciej na badanie znamion. 

Badanie znamion u dermatologa – jak wygląda?

Badanie znamion u dermatologa należy wykonywać minimum raz na 12 miesięcy, a w przypadku osób o bardzo jasnej cerze, często eksponujących skórę na promienie słoneczne warto to robić częściej. Jak wygląda diagnoza zmian barwnikowych? Najczęściej wykorzystywane są dwie metody:

  • dermatoskopia

Dermatoskopia polega na wykorzystaniu urządzenia zapewniające nawet 10-krotne powiększenie. Podczas tego badania dermatolog bierze pod uwagę wielkość, barwę, symetrie i strukturę zmiany barwnikowej. 

  • wideodermatoskopia

Wideodermatoskopia to dokładne badanie zmian barwnikowych, podczas którego możliwe jest uzyskanie nawet 100-krotnego powiększenia. Zdjęcia o wysokiej rozdzielczości pozwalają na skrupulatną analizę skóry. 

Zarówno dermatoskopia, jak i wideodermatoskopia to nieinwazyjne badania, które nie powodują dyskomfortu u pacjenta. 

Usuwanie znamion – gabinet medycyny estetycznej w Poznaniu

Jeśli podczas badania znamion barwnikowych dermatolog wykrył niepokojące zmiany, zaleca się niezwłoczne usunięcie pieprzyka i poddanie go badaniu histopatologicznemu. Czas oczekiwania na wyniki zwykle nie przekracza 3 tygodni. Cała procedura polega na chirurgicznym usunięciu zmiany barwnikowej wraz z marginesem zdrowej skóry. We wczesnym stadium czerniaka usunięcie znamienia stanowi skuteczne leczenie. Wiele osób zastanawia się, czy wycinanie pieprzyków boli? Podczas zabiegu jest stosowanie znieczulenie, dzięki czemu pacjenci nie muszą obawiać się dyskomfortu.

W gabinecie medycyny estetycznej w Poznaniu można wykonać także laserowe usuwanie zmian barwnikowych, natomiast dotyczy to tylko znamion, które nie budzą wątpliwości onkologicznych. Wynika to z tego, że nie jest możliwe wtedy przesłanie próbki do badania histopatologicznego. 

Piśmiennictwo: https://www.akademiaczerniaka.org/o-czerniaku/podejrzane-znamie-co-robic/dermatoskopia-badanie-dermatoskopowe-co-to, dostępne 24.06.2024

https://www.gov.pl/web/psse-pleszew/abcde-czerniaka, dostępne 24.06.2024

https://www.akademiaczerniaka.org/o-czerniaku/podejrzane-znamie-co-robic/czerniak-a-pieprzyk-jak-odroznic, dostępne 24.06.2024

https://www.dermatologia-praktyczna.pl/a1623/Czerniak—–najczesciej-wystepujacy-nowotwor-zlosliwy-skory.html/, dostępne 24.06.2024

Polecamy uwadze:

Przeszczep włosów

5/5 - (5 votes)