Wyciskanie pryszczy

wyciskanie pryszczy

Wyciskanie pryszczyoczyszczanie twarzy

Pryszcze to potoczna nazwa zaskórników, a są one związane z trądzikiem. Wyróżniamy różne typy trądziku – młodzieńczy oraz pospolity. Nie jest to problem tylko nastolatków, bo cierpi na niego statystycznie spora grupa dorosłych.

Dlaczego nie powinno się wyciskać pryszczy? Jakie są najskuteczniejsze zabiegi kosmetyczne na trądzik?

Trądzik – na czym polega problem?

Trądzik to choroba dermatologiczna, której podłożem jest nadprodukcja łoju. Najczęściej występuje u osób młodych w 14-17 r. ż (kobiety) i 16-19 r. ż (mężczyźni). Trądzik pospolity, czyli Acne vulgaris występuje także u pacjentów w wieku dojrzałym. Najczęściej zlokalizowany jest w okolicy występowania gruczołów łojowych.

Możemy mówić w tym przypadku o strefie „T”, czyli twarzy, plecach i klatce piersiowej. Trądzik pospolity jest chorobą o zróżnicowanej etiologii – najczęściej towarzyszą mu takie objawy jak: zaskórniki, krosty, grudki, nacieki zapalne, guzki czy cysty. Z problemem trądziku młodzieńczego najczęściej kojarzymy „wyciskanie pryszczy”.

Wyciskanie pryszczy – jak sobie z tym radzić?

W okresie dojrzewania wielu nastolatków boryka się z wyciskaniem pryszczy. Pryszcze to potoczna nazwa zaskórników, a są one związane z trądzikiem. Ich obecność na skórze jest wywołana nadmiarem sebum. W okresie dojrzewania gruczoły łojowe intensywnie pracują, czego skutkiem jest zapchanie mieszków włosowych.

Wyciskanie pryszczy może powodować przedostawanie się treści ropnej na zewnątrz, co zanieczyszcza skórę. W efekcie zaskórniki rozprzestrzeniają się. U młodych osób pryszcze na twarzy mogą przybierać postać czarnych kropek, co staje się powodem spadku samooceny. Trądzik często związany jest ze stresem – możemy wówczas mówić o trądziku neuropatycznym.

Trądzik młodzieńczy (inaczej trądzik bliznowcowy) to choroba zapalna mieszków łojowo-włosowych, a jej główną przyczyną jest nadmierne wydzielanie sebum. Objawami towarzyszącymi trądzikowi młodzieńczemu są: nadprodukcja łoju i zmiany w składzie łoju, stany zapalne, namnażanie bakterii Propionibacterium acnes, zaburzenia w prawidłowym wzroście i mnożeniu się komórek wyściełających przewód wyprowadzający gruczołu łojowego. Trądzik bliznowcowy może pojawić się także u osób dorosłych, co ma często podłoże hormonalne. Najczęściej pryszcze pojawiają się na twarzy i  plecach.

Blizny po trądziku – jak powstają?

Przykrą pamiątką po trądziku są blizny. Są to zmiany skórne, które zachodzą w obrębie skóry właściwej. Rodzajem blizn po trądziku są blizny przerostowe. Przypominają guzki lub zgrubienia. Są wypukłe i grube. Blizny zanikowe są wynikiem nieprawidłowego usuwania pryszczy lub złej pielęgnacji. Przyczyną powstawania blizn po trądziku mogą być uwarunkowania genetyczne lub trądzik o nasilonym przebiegu.

Bezpieczne i skuteczne zabiegi kosmetyczne w Poznaniu – oczyszczanie twarzy

Peeling kawitacyjny i oczyszczanie twarzy

Gabinet kosmetologiczny w Poznaniu oferuje wiele zabiegów z zakresu usuwania oznak trądziku. Skutecznym remedium na trądzik młodzieńczy oraz pospolity jest peeling kawitacyjny. Procedura polega na oczyszczaniu skóry z udziałem wibracji ultradźwiękowej. W wyniku zabiegu dochodzi do zjawiska kawitacji – skóra pacjenta poddawana jest emisji fal ultradźwiękowych.

Tworzą się wówczas mikroskopijne pęcherzyki gazu, a zmiany ciśnienia powodują, iż komórki rogowej warstwy naskórka są rozbijane. Zabieg przeprowadzany jest przez kosmetologa z doświadczeniem. Podczas peelingu kawitacyjnego dochodzi do nieinwazyjnego oczyszczania skóry. Poprawia się mikrokrążenie i dotlenienie komórkowe, następuje aktywizacja syntezy włókien kolagenowych i elastynowych.

Peeling kawitacyjny, jeśli jest przeprowadzany w renomowanym gabinecie kosmetycznym w Poznaniu, prowadzi do redukcji nadmiaru sebum z porów i mieszków włosowatych, usuwając pryszcze (zaskórniki, wągry). Działanie peelingu kawitacyjnego zapewnia regenerację skóry. W naszym gabinecie kosmetycznym wykorzystujemy renomowane urządzenia kosmetyczne i medyczne, które zapewniają bezpieczeństwo i komfort pacjent.

Peeling węglowy – skuteczne remedium na trądzik

Peeling węglowy to kolejny zabieg oczyszczający skórę i usuwający przebarwienia, który można wykonać bezpiecznie w naszej klinice medycyny estetycznej. Jego dobroczynne działanie redukuje zaskórniki i pomaga pozbyć się blizn po trądziku. Jest to peeling łączący właściwości węgla aktywnego i lasera Q-switch Nd:YAG. Do laserowego peelingu węglowego wykorzystuje się maskę węglową i laseroterapię.

Procedura polega na naświetlaniu skóry pacjenta laserem, cechującym się dużą mocą i krótkim czasem impulsu. Dzięki temu drobinki węgla wnikają w nierówności powierzchni skóry i pochłaniają energię lasera. Laserowy peeling węglowy zapewnia nieinwazyjny zabieg bez konieczności rekonwalescencji. Efekty procedury są zadowalające: pacjent może liczyć na oczyszczenie skóry twarzy, dekoltu, szyi, redukcję przebarwień, zaskórników (pryszczy). Efektem jest również poprawa kolorytu skóry, oczyszczenie zatkanych porów.

Wapozon – oczyszczanie skóry z udziałem pary wodnej

Gabinety kosmetyczne często oferują zabiegi urządzeniem Wapozon. Jest to zabieg, z którego warto skorzystać, gdy kosmetyki i domowa pielęgnacja zawodzą. Urządzenie kosmetyczne wykorzystuje dobroczynne właściwości pary wodnej. W urządzeniu jest ona produkowana i kierowana w obszar zabiegowy za pośrednictwem głowicy. Dochodzi do zmiękczania martwego naskórka i oczyszczania skóry.

Wyciskanie pryszczy samemu – lepiej nie

Zabieg kosmetyczny z udziałem Wapozonu zapewnia bezpieczeństwo i pożądane efekty: usuwa zaskórniki, odblokowuje ujścia mieszków włosowych, stymuluje gruczoły łojowe, poprawia mikrokrążenie. Jest to procedura rekomendowana dla pacjentów z trądzikiem pospolitym, młodzieńczym czy z problemem zaskórników.

Wyciskanie pryszczy – skorzystaj z profesjonalnego oczyszczania twarzy

Piśmiennictwo

M.Biegaj, Trądzik pospolity i jego leczenie, [w:] Kosmetologia estetyczna, 2, 2017, 155 – 158.

Przylipiak A. (red.). Medycyna Estetyczna. Podręcznik dla studentów kosmetologii. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.

5/5 - (7 votes)