Zabiegi na atopowe zapalenie skóry
Zabiegi na atopowe zapalenie skóry
Co to jest i skąd się bierze atopowe zapalenie skóry?
Atopowe zapalenie skóry jest schorzeniem mającym podłoże genetyczne. Występuje u osób, u których stwierdza się atopię. Polega na występowaniu zmian wypryskowych z towarzyszącym świądem, z często współistniejącą lichenizacją zmian. Schorzenie to charakteryzuje się przewlekłym przebiegiem z okresami zaostrzeń i remisji. W większości przypadków ma tendencję do samoistnego ustępowania.
Mechanizm jego powstawania jest wielopłaszczyznowy, ale opiera się przede wszystkim na reakcjach w obrębie układu immunologicznego organizmu. Chodzi tutaj przede wszystkim o wzmożenie aktywności limfocytów T oraz komórek posiadających receptor dla przeciwciał klasy IgE. Ponadto w powstawaniu atopowego zapalenia skóry biorą udział również czynniki nieimmunologiczne, najczęściej związane z cytokinami.
Do tej grupy należą między innymi toksyny bakteryjne czy też wirusy. Oprócz tego nie bez znaczenia pozostają przemiany w zakresie tak zwanych komórek tucznych, które występują w obrębie centralnego układu nerwowego.
Ponadto wyodrębniono kilka czynników, które uważa się za mogące wywoływać atopowe zapalenie skóry. Należą do nich między innymi alergeny wziewne, pokarmowe, niektóre bakterie i grzyby, alergeny kontaktowe (na przykład wełna czy też detergenty).
Jakie są objawy atopowego zapalenia skóry?
Podstawowymi wykwitami charakterystycznymi dla atopowego zapalenia skóry są zmiany wypryskowe. Ten typ zmian polega na współwystępowaniu grudek wysiękowych oraz pęcherzyków. Typowa dla atopowego zapalenia skóry jest tak zwana lichenizacja zmian. W przebiegu tego procesu skóra wygląda jakby była oglądana przez szkło powiększające. Często bywa zaczerwieniona i pękająca, pogrubiała.
Niejednokrotnie, jeśli zmiany długo się utrzymują, skóra ma wygląd jak u starca. Ponadto opisanym wyżej zmianom towarzyszy często świąd i nadmierna suchość skóry. Zmiany najczęściej umiejscawiają się w zgięciach łokciowych i kolanowych, a także w obrębie twarzy i szyi. Poza zmianami skórnymi, charakterystyczne jest nadmierne przesuszenie i łamliwość włosów, a także wygląd paznokci sprawiający wrażenie jakby były polakierowane.
Często dochodzi też do przerzedzenia brwi. W przypadku rozległych zmian z towarzyszącym im dużym świądem, czasami obserwuje się powiększenie węzłów chłonnych o charakterze odczynowym.
Jakie zabiegi mogą być wykorzystywane w leczeniu atopowego zapalenia skóry?
Istnieje kilka sposobów leczenia atopowego zapalenia skóry. Może być ono zarówno ogólne jak i miejscowe, w zależności od czynników sprawczych oraz zasięgu i zaawansowania choroby. Podstawowe zabiegi wykorzystywane w leczeniu atopowego zapalenia skóry obejmują fototerapię UVA oraz stosowanie środków miejscowych.
Dzięki precyzyjnemu i punktowemu poddawaniu skóry promieniami laserowymi oraz wybiórczości działania, laser wiąże się z ograniczeniem niepotrzebnej ekspozycji na promieniowanie. Dzięki temu, zabieg ten charakteryzuje się bardzo wysokim profilem bezpieczeństwa. Nie wymaga również długotrwałej rekonwalescencji i umożliwia praktycznie natychmiastowy powrót do codziennych aktywności.
Działa precyzyjnie poprzez bardzo selektywne niszczenie komórek pamięci immunologicznej oraz nacieku zapalnego, takich jak limfocyty T czy też komórki dendrytyczne. Zabieg z wykorzystaniem lasera jest całkowicie bezinwazyjny, a w związku z tym praktycznie w ogóle bezbolesny. Jest to rodzaj leczenia zwany fototerapią.
Oczywiście w pierwszej kolejności przeprowadzana jest konsultacja lekarska, podczas której ustalane są wskazania i ewentualne przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu. Następnie ustalana jest indywidualna, efektywna i bezpieczna dla danego pacjenta dawka promieniowania. Częstotliwość powtarzania sesji terapeutycznych oraz czas trwania leczenia jest zróżnicowany i zależy od okolicy poddawanej zabiegowi, typu schorzenia podstawowego oraz pożądanego rezultatu.
Jak każdy zabieg z zakresu medycyny estetycznej, również zabieg z wykorzystaniem ledoterapii jest przeciwwskazany u niektórych pacjentów. Nie należy go wykonywać u kobiet w okresie ciąży i laktacji. Ponadto jest przeciwwskazany u osób z czynnymi chorobami nowotworowymi dotyczącymi zarówno skóry jak i innych narządów. Nie zaleca się wykonywania go u osób cierpiących na fotoalergię oraz podczas przyjmowania leków i ziół fotouczulających.
Przeciwwskazana jest endermologia.
Zabiegi na atopowe zapalenie skóry – polecamy ledy medyczne
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg to plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing