Analiza pierwiastkowa włosów
Podstawowe informacje:
Analiza pierwiastkowa włosów – Poznań
Umów się na zabiegDla kogo jest ten zabieg
Przeciwwskazania
Pytania i odpowiedzi
Analiza pierwiastkowa ocenia biochemiczny skład włosów, określa niedobory, a także niewłaściwe proporcje pomiędzy pierwiastkami.
Cennik zabiegu
Badanie włosów - wynik po ok 16-20 dni
150zł
Informacja o zabiegu
Analiza pierwiastkowa włosów – Poznań
Stan włosów w dużej mierze odzwierciedla kondycję zdrowotną człowieka. To w nich znajdują się ślady mineralne, mikro i makroelementy, a także toksyny. Dowiedzmy się, dlaczego wykonuje się analizę pierwiastkową włosów i jak ten proces wygląda.
Analiza pierwiastkowa włosów – charakterystyka
Analiza pierwiastkowa włosów to badanie diagnostyczne. To metoda na sprawdzenie składu mineralnego we włosie i całym organizmie człowieka. W efekcie analiza pierwiastkowa włosów pozwala na wykazanie ewentualnych niedoborów czy podwyższonego wskaźnika toksycznych metali w ciele człowieka. Zatem to badanie przyczynia się nie tylko do znalezienia odpowiedniego sposoby na lepszą kondycję włosów, ale również przy dopasowaniu zbilansowanej diety. Podczas analizy pierwiastkowej włosów możliwe jest oznaczenie m.in.: wapnia, potasu, siarki, krzemu, arsenu rtęci, kadmu, ołowiu, boru, sodu i innych elementów. Badanie może być zlecone przez trychologa, jak i dietetyka w Poznaniu.
Analiza pierwiastkowa włosów – wskazania
Wśród wskazań do wykonania analizy pierwiastkowej włosów wymienia się:
- łysienie,
- choroby skórne, takie jak łuszczyca,
- zaburzenia łaknienia i funkcjonowania układu pokarmowego,
- miażdżyca,
- otyłość,
- stres
- choroba zastawek serca,
- niedożywienie.
To badanie jest szczególnie popularne u osób, które uprawiają sport, mają problem z częstymi infekcjami czy prowadzą stresujący styl życia.
Dlaczego warto zrobić badanie pierwiastkowe włosa?
Z jakich powodów analiza pierwiastkowa włosów jest zalecana? Dzięki niej można zdiagnozować, czy organizmowi są dostarczane niezbędne mikro i makroelementy. To badanie pozwala także na oznaczenie poziomu metali toksycznych – co przy obecnym zanieczyszczeniu środowiska jest niezwykle istotne.
Jak przygotować się do zabiegu?
Przed wykonaniem analizy pierwiastkowej włosa trycholog lub dietetyk w Poznaniu zaleci:
- nie poddawać włosy farbowaniu, keratynowemu prostowaniu włosów, ondulacji czy innym zabiegom chemicznym – po tych zabiegach nie można przeprowadzić analizy pierwiastkowej przez minimum 8 tygodni,
- tuż przed badaniem nie powinno się stylizować włosów,
- przed analizą należy umyć skalp,
- długość włosów odpowiednich do badania wynosi minimum 2 cm.
Analiza włosa – przebieg zabiegu
Przebieg analizy pierwiastkowej włosa w gabinecie medycyny estetycznej w Poznaniu polega na pobraniu niewielkiej ilości włosów, poprzez wycięcie ich na skalpie. Następuje to w niewidocznym miejscu, najczęściej z tyłu głowy. Podcięcie samych końcówek da fałszywy wynik badania, dlatego niezbędne jest pobranie łodygi. Następnie przeprowadzana jest laboratoryjna analiza składu pierwiastkowego włosa. Badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne, a pozwala na ocenę nie tylko kondycji fryzury, ale przede wszystkim odżywienia organizmu. Tę metodę diagnostyczną może zalecić zarówno trycholog, jak i dietetyk.
Co więcej – w zależności od stylu życia można zaobserwować różne wyniki analizy. Dla przykładu nałogowi palacze papierosów zwykle mają obniżony poziom magnezu czy wapnia. Podwyższony poziom ołowiu jest często obserwowany u osób zamieszkujących strefy przemysłowe. Zatem ta metoda diagnostyczna pozwala nie tylko na opracowanie odpowiedniego planu odżywiania, ale także sposobu na ograniczenie toksycznych metali w organizmie.
Piśmiennictwo:
Przylipiak A. (red.). Medycyna Estetyczna. Podręcznik dla studentów kosmetologii. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/04/ke2014.3-6.pdf, dostępne 15.03.2024
https://worldhaircouncil.com/pl/knowledge-centre/types-of-hair-loss/, dostępne 15.03.2024
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg to plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing