Badanie pola widzenia
Podstawowe informacje:
Badanie pola widzenia w gabinecie okulistycznym
Umów się na zabiegDla kogo jest ten zabieg
Przeciwwskazania
Informacja o zabiegu
Badanie pola widzenia
Jednym z elementów tego badania jest ocena pola widzenia, polegająca na ustaleniu jak dużą część obrazu widzi pacjent, gdy jego oko pozostaje nieruchome.
Na czym polega badanie pola widzenia?
Badanie pola widzenia, czyli inaczej perymetria, jest jednym z podstawowych elementów standardowego badania okulistycznego. Pozwala ocenić, jaką część obrazu widzi pozostające nieruchome oko pacjenta. Jest to badanie interakcyjne, co oznacza, iż wymaga ścisłej współpracy pacjenta z badającym.
W pierwszym etapie pacjent umieszcza głowę na specjalnej podpórce. Następnie jedno oko jest zasłaniane tak, by nie powodowało zniekształcenia wyniku badania. Oko odsłonięte wpatruje się w jeden punkt. Lekarz okulista, przy pomocy specjalnego urządzenia, sukcesywnie, za każdym razem w innym miejscu wyświetla znaczek świetlny. Zadaniem pacjenta jest poinformowanie lekarza w momencie zauważenia znaczka.
Najczęściej odbywa się to przy pomocy specjalnego przycisku. W ten sposób możliwe jest stworzenie szczegółowej mapy pola widzenia, co pozwala na rozpoznanie i zlokalizowanie potencjalnych jego ubytków. Badanie zazwyczaj powtarza się kilkukrotnie.
Kiedy wykonujemy badanie pola widzenia i jak interpretować wynik?
Pole widzenia zdrowego człowieka ma zróżnicowany zakres w zależności od lokalizacji. Najszersze pole widzenia mamy w okolicy skroniowej, najwęższe zaś od góry. Zakres pola widzenia mierzy się i podaje w stopniach kątowych. W zależności od lokalizacji u zdrowej osoby waha się ono pomiędzy 45, a 100 stopni.
Najczęstszym wskazaniem do wykonania badania pola widzenia jest diagnozowanie jaskry. To choroba związana z wzrostem ciśnienia wewnątrzgałkowego na skutek upośledzenia krążenia cieczy wodnistej w oku, która nieleczona prowadzi do utraty wzroku. Do innych wskazań należą różnego rodzaju choroby neurologiczne oraz ogólnoustrojowe, takie jak na przykład nadciśnienie tętnicze.
Jak przygotować się do badania?
Z uwagi na swoją prostotę, badanie to nie wymaga merytorycznego przygotowania. Warto jednak pamiętać o kilku wskazówkach, których uwzględnienie może przyczynić się do uzyskania jak najbardziej wiarygodnego wyniku. Z uwagi, że pomimo krótkiego czasu trwania badania, wymaga ono dość mocnej koncentracji, warto zadbać, aby pójść na nie wypoczętym i wyspanym.
Konieczne jest zachowanie spokoju. Podczas tego badania kluczowa jest ścisła współpraca z badającym okulistą, gdyż tylko wtedy, gdy układa się ona wzorowo, mamy szansę otrzymać optymalny i wiarygodny wynik badania. Pacjenci z nadwzrocznością podczas badania mogą pozostać w okularach.
Badanie pola widzenia
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg to plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing