Drenaż limfatyczny manualny
Podstawowe informacje:
Czym jest limfa?
Drenaż limfatyczny po liposukcji, drenaże manualne
Limfa, zwana inaczej chłonką, jest jednym z bardzo ważnych płynów ustrojowych krążących w naszym organizmie. Zalicza się do tkanki łącznej. Ciecz ta powstaje na skutek przesączania przez ściany naczyń krwionośnych osocza, a także niektórych produktów przemiany materii. W odróżnieniu od naczyń krwionośnych, naczynia limfatyczne są typu otwartego.
Poprawę krążenia chłonki daje drenaż limfatyczny manualny.
Drenaże limfatyczne są konieczne po zabiegach liposukcji. Drenaż limfatyczny po liposukcji jak często – 2 x w tygodniu
Umów się na zabiegDla kogo jest ten zabieg
Przeciwwskazania
Pytania i odpowiedzi
Drenaż limfatyczny jest to masaż, który pobudza krążenie limfy (chłonki), dzięki temu redukuje obrzęki.
Odpowiedni nacisk i ruch rąk masażysty pobudza lepsze krążenie limfy. Drenaż limfatyczny nóg najczęściej prowadzi się go od rąk i nóg w kierunku centralnym.
Manualny drenaż limfatyczny najczęściej jest zalecany 2 x w tygodniu. Drenaż limfatyczny twarzy można wykonywać częściej – 3x w tygodniu.
Cennik zabiegu
1.DRENAŻ LIMFATYCZNY manualny
od 150zł
Drenaż limfatyczny - 50 min kończyny górne lub dolne
190zł
Drenaż limfatyczny brzuch 40min
160zł
Drenaż limfatyczny brzuch + boczki 50 min
180zł
Drenaż limfatyczny klatka piersiowa 40 min
160zł
Drenaż limfatyczny klatka piersiowa + brzucha 50 min
190zł
2.MASAŻ LECZNICZY głęboki 1h
Masaż cały kręgosłup 40min
160zł
Kończyny górne lub dolne 40min
160zł
Masaż leczniczy całe ciało 1h
200zł
3. MASAŻ TKANEK GŁĘBOKICH z terapią punktów spustowych
Całe ciało 1h
200zł
Cały kręgosłup 45 min
170zł
Kończyny górne lub dolne 50 min
180zł
4. MASAŻ SPORTOWY
Całe ciało 50 min
200zł
Kończyny górne lub dolne 30 min
160zł
5. MASAŻ IZOMETRYCZNY
Kończyny górne lub dolne 40 min
150zł
6. MASAŻ FUNKCYJNY
Kończyny górne lub dolne 40 min
150zł
7. MOBILIZACJE BLIZN POOPERACYJNYCH
30 min
140zł
8. TERAPIA tzw. „PUNKTÓW SPUSTOWYCH”
Wybrane partie mięśniowe od 30 do 40 min
150zł
Informacja o zabiegu
Drenaż limfatyczny po liposukcji manualny – zabieg wykonuje doświadczony rehabilitant – masaż limfatyczny – drenaże limfatyczne.
Naczynia chłonne zbierają przesączoną limfę po to, by następnie pod niewielkim ciśnieniem przetransportować ją z powrotem do krwioobiegu. Tak naprawdę ruchomość samej limfy, czy to w naczyniach limfatycznych, czy też w narządach jest bardzo niewielka.
Dodatkowo zostaje ona upośledzenia w sytuacjach chorobowych, takich jak na przykład nowotworowe zajęcie węzłów chłonnych danego spływu chłonnego, bądź też ich usunięcie dyktowane różnymi przyczynami.
Drenaż limfatyczny jak często – 2 x w tygodniu
Co to jest obrzęk limfatyczny?
Obrzękiem limfatycznym nazywamy stan, w którym dochodzi do obrzęknięcia tkanek powstałego na skutek zastoju chłonki, w którym nie ma możliwości prawidłowego krążenia limfy, a za razem jej usunięcia z tkanki. Często towarzyszy temu przewlekły stan zapalny tkanek.
Przebieg schorzenia może być różnorodny, w zależności od przyczyny jego powstania. Przykładowo, jeżeli występuje on jako powikłanie pooperacyjne, rozwija się zazwyczaj w przeciągu kilku miesięcy.
Jeżeli natomiast powstaje w wyniku przewlekłego procesu zapalnego, zanim się ujawni może minąć nawet kilka lat. Częściej obserwuje się go w zakresie kończyny dolnej. Najczęściej rozpoczyna się miękkim, ciastowatym obrzękiem, który ustępuje pod wpływem ucisku.
Następnie, wraz z upływem czasu dochodzi do stopniowego stwardnienia obrzęku. Rozpoczyna się ono zazwyczaj w obrębie palców, następnie przechodzi na śródstopie, aby w końcu objąć całą kończynę.
Nieleczony może się skończyć słoniowacizną. Diagnozę obrzęku limfatycznego ustala się najczęściej na podstawie obrazu klinicznego choroby. W przypadkach stwarzających problem diagnostyczny, gdzie trudno jednoznacznie ustalić rozpoznanie, celowym jest wykonanie badania limfoscyntygraficznego.
W różnicowaniu tego schorzenia należy brać pod uwagę przede wszystkim obrzęki o innej przyczynie etiologicznej, na przykład te wywołane niewydolnością krążenia, nerek czy też wątroby. Postępowanie terapeutyczne obejmuje przede wszystkim leczenie przyczyny wystąpienia obrzęku, jednakże bardzo istotne jest leczenie wspomagające, którego nieodzownym elementem jest wykonanie drenażu limfatycznego.
W jaki sposób i jakie są przyczyny powstawania obrzęku limfatycznego?
Zasadą powstawania obrzęku limfatycznego, niezależnie od jego etiologii jest upośledzenie spływu limfy z obwodu w stronę serca, czego efektem jest jej zastój. W momencie, kiedy gromadzi się jej dużo w naczyniach limfatycznych, dochodzi do jej przesączania w obrąb tkanek, w których zaczyna zalegać.
Dodatkowo proces ten ułatwia fakt, iż w przeciwieństwie do naczyń krwionośnych, naczynia limfatyczne są strukturami otwartymi, tak więc wypływ i przesączanie chłonki nie są ograniczone.
Przyczyny powstawania obrzęku limfatycznego można z grubsza podzielić na pierwotne i wtórne. Do pierwotnych przyczyn należą te, które są wrodzone, a także tak zwane idiopatyczne. Termin ten określa chorobę, której przyczyna nie zostaje uchwytna. Wśród przyczyn nabytych można wyróżnić takie, które są objawem konkretnych schorzeń, jak i te będące wynikiem powikłań poterapeutycznych.
Choroby, które mogą powodować powstawanie obrzęku limfatycznego to przede wszystkim schorzenia zakaźne, zwłaszcza niektóre zakażenia pasożytnicze takie jak filarioza, czy też przewlekłe stany zapalne dotyczące skóry, powięzi, czy też tkanki łącznej.
Obrzęki limfatyczne mogą występować również w przypadku chorób dotyczących naczyń krwionośnych żylnych. Obserwuje się je także w chorobach nowotworowych, przykładowo w przypadku zajęcia węzłów chłonnych stojących na drodze spływu chłonki danej kończyny.
Podczas zajęcia nowotworowego węzłów chłonnych bardzo często dochodzi do ich patologicznego powiększenia, z zaburzeniem struktury węzła oraz jego funkcji. Rezultatem tego procesu jest utrudnienie, a niejednokrotnie wręcz zatrzymanie cyrkulacji limfy, co prowadzi do jej zastoju w tkankach. Kolejną grupą przyczyn wystąpienia obrzęku limfatycznego są tak zwane zmiany jatrogenne, czyli stosowane z działaniami terapeutycznymi.
Obrzęk limfatyczny może być spowodowany zarówno działaniem różnego rodzaju leków, jak i zabiegów operacyjnych. Sztandarowym przykładem tego rodzaju obrzęku limfatycznego jest obrzęk kończyny górnej po zabiegu usunięcia piersi wraz z węzłami chłonnymi pachowymi, albo też obrzęk limfatyczny kończyny dolnej po usunięciu węzłów chłonnych pachwinowych w przebiegu czerniaka.
Co to jest drenaż limfatyczny / masaż limfatyczny ?
Drenaż limfatyczny po liposukcji, nazywany również masażem limfatycznym, jest zabiegiem mającym na celu poprawienie krążenia limfy w organizmie. Dzięki temu, że jest on wykonywany techniką uciskową, wzdłuż przebiegu naczyń limfatycznych, powoduje zwiększenie przepływu chłonki i jej recyrkulacji.
Drenaże limfatyczne znacznie zmniejszają ryzyko powstania obrzęków limfatycznych, a także przetrwałych infekcji bakteryjnych, związanych z zaleganiem bakterii w węzłach chłonnych, których zadaniem jest neutralizacja patogenów.
Jak wygląda drenaż limfatyczny / masaż limfatyczny ?
Zabieg drenażu limfatycznego po liposukcji można przeprowadzać na kilka sposobów pod warunkiem zachowania istoty tego zabiegu. Przede wszystkim ważne jest to, iż ruchy powinny być stosunkowo delikatne, ale zdecydowane i jednostajne.
Wynika to z faktu, iż naczynia limfatyczne położone są stosunkowo płytko. Bardzo istotny jest kierunek wykonywania ruchów. Bardzo istotne jest to, aby zadbać o to, żeby limfa nie cofała się, tylko przesuwała w kierunku serca.
Tak więc ruch powinien odbywać się ze strony obwodu w kierunku serca. W ujęciu rozumienia jako technika masażu, rozpoczyna się on w pierwszej kolejności od odblokowania dużych grup węzłów chłonnych, takich jak węzły szyjne, pachowe, czy też pachwinowe. W dalszej kolejności dokonuje się zabiegu ukierunkowanego na mniejsze grupy węzłowe.
Drenaż limfatyczny manualny – Kiedy stosować?
Drenaż limfatyczny po liposukcji (masaż limfatyczny) jest zabiegiem, który powinien być zastosowany przede wszystkim u pacjentów, u których rozpoznany jest obrzęk limfatyczny. Jednakże ma on również wiele dodatkowych wskazań.
Przykładowo przynosi bardzo dobre rezultaty jako leczenie pomocnicze żylaków kończyn dolnych, co dodatkowo powoduje regulację ciśnienia krwi. Istotne jest, aby pamiętać, iż z racji faktu konieczności pozostawania skóry nierozgrzanej podczas trwania zabiegu, nie ma on właściwości relaksujących.
Drenaż limfatyczny może być stosowany zarówno jako pojedynczy zabieg fizjoterapeutyczny, jak i jako składowa zestawu takich zabiegów. Dotyczy to szczególnie tych procedur, których zadaniem jest usunięcie nadmiernej tkanki tłuszczowej – liposukcja.
Drenaż limfatyczny jak często – 2 x w tygodniu
Z uwagi na fakt, iż to limfa transportuje kwasy tłuszczowe w organizmie, dzięki zabiegowi drenażu limfatycznego możliwe jest wspomaganie usuwania rozbitej tkanki tłuszczowej.
Drenaż limfatyczny po liposukcji cena zabiegu zaczyna się od 130zł
Masaż limfatyczny znajduje również zastosowanie jako leczenie pomocnicze wielu chorób neurologicznych (takich jak zespół cieśni nadgarstka, czy różnego rodzaju neuralgie, neuropatie), reumatologicznych (np. zespół Raynaulda), a także związanych z zaburzeniami metabolizmu (np. dna moczanowa).
U kogo drenaż limfatyczny jest przeciwwskazany?
Oczywistym jest, iż zabieg drenażu limfatycznego, jak każda procedura z obszaru medycyny, jest przeciwwskazana w pewnych grupach pacjentów. Po pierwsze nie należy go stosować u kobiet w ciąży, podczas menstruacji, a także w okresie karmienia piersią.
Drugą grupę stanowią ostre stany stanowiące bezpośrednie zagrożenie życia, takie jak np. ostry obrzęk płuc, ostra zakrzepica żylna bądź tętnicza, czy też ostry uraz tkanek miękkich.
Nie powinno się go stosować u osób z zaburzeniami układu krążenia, takimi jak choroba niedokrwienna mięśnia sercowego, niewydolność krążenia, zakrzepica żył głębokich, stany zapalne w obrębie naczyń chłonnych, a także u osób z wszczepionym rozrusznikiem serca.
Przeciwwskazane jest jego wykonywanie także u osób z jaskrą, niewydolnością wątroby, niewydolnością nerek oraz z aktywnymi chorobami nowotworowymi i autoimmunologicznymi. Nie powinno się go przeprowadzać u osób z aktywnymi chorobami zakaźnymi, zwłaszcza tymi przebiegającymi z gorączką.
Drenaż limfatyczny manualny Poznań – masaż limfatyczny
Po serii 10 drenaży limfatycznych można kontynuować masaże manualne.
Masaż limfatyczny
Limfa to inaczej chłonka, która zalicza się do najważniejszych płynów ustrojowych naszego organizmu. Zastój limfy prowadzi do obrzęknięcia tkanek i jej usunięcia z tkanki. Obrzękowi limfatycznemu często towarzyszy przewlekły stan zapalny tkanek. Wówczas z pomocą przychodzi zabieg limfatyczny np. masaż limfatyczny nóg, który niesie ze sobą wiele pozytywnych właściwości dla naszego zdrowia.
Drenaż limfatyczny nazywany inaczej masażem limfatycznym polega na odpowiednim uciskaniu skóry, co prowadzi do poprawienia krążenia limfy i płynów tkankowych w organizmie. Wskazaniem do zabiegu drenażu limfatycznego są obrzęki limfatyczne i zastój limfy. Masaż limfatyczny wykonuje się także w przypadku uczucia ciężkich nóg, jako uzupełnienie terapii antycellulitowej lub odchudzającej, dla oczyszczania organizmu, w leczeniu niewydolności żylnej.
Drenaż limfatyczny jest rekomendowany w celu profilaktyki zakrzepicy żylnej. Zakłócony przepływ limfy prowadzi do rozstępów, cellulitu, trądziku różowatego czy starzenia skóry, dlatego masaż limfatyczny jest pożądanym zabiegiem przez wielu pacjentów odwiedzających gabinet medycyny estetycznej.
Jak wygląda zabieg drenażu limfatycznego?
Masaż limfatyczny / drenaż limfatyczny nóg i brzucha polega na wykonywaniu ruchów przesuwających, przepychających i wyciskających. Masażysta musi być delikatny i pod żadnym pozorem nie może masować węzłów chłonnych. Należy wykonywać ruchy wzdłuż naczyń limfatycznych w kierunku węzłów chłonnych, by limfa była przepychana w stronę ujścia przewodu limfatycznego. Do najpopularniejszych rodzajów zabiegu należy drenaż limfatyczny twarzy i masaż limfatyczny nóg. Ten drugi jest jednym ze sposobów zwalczania cellulitu.
Jak drenaż limfatyczny wpływa korzystnie na nasze zdrowie?
Drenaż limfatyczny ma wiele korzystnych właściwości na nasze zdrowie. Pobudza układ limfatyczny i przyspiesza proces oczyszczania organizmu z toksyn. Pobudza krążenie krwi oraz poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego. Korzystając z zabiegu masażu limfatycznego nóg pozbędziemy się problemu ciężkich nóg czy zimnych stóp, likwidując skurcze i bóle kończyn dolnych oraz poczujemy ukojenie dla zmęczonych nóg, pobudzając układ chłonny.
Jakie jeszcze właściwości prozdrowotne niesie ze sobą zabieg? Poprawia się metabolizm tkanki tłuszczowej i przemiana materii. Ten zabieg jest często rekomendowany przez lekarzy medycyny estetycznej pacjentom borykających się z cellulitem. Częstym zabiegiem wykonywanym w gabinecie medycyny estetycznej jest masaż limfatyczny twarzy.
Jak należy postępować po zabiegu?
Korzystając z zabiegu w profesjonalnym gabinecie medycyny estetycznej otrzymamy zalecenia, do których należy się bezwzględnie stosować. Po zabiegu masażu limfatycznego nóg np. w celu zwalczania cellulitu zaleca się stosowanie wyrobów uciskowych o odpowiednim stopniu kompresji, picie dużej ilości wody mineralnej i zwiększenie aktywności fizycznej.
Drenaż limfatyczny jest także pomocny w usuwaniu nierówności po liposukcji.
Drenaż limfatyczny Poznań
W przypadku pacjentów po liposukcji zalecane jest minimum 10 drenaży limfatycznych manualnych po tym czasie można przejść na drenaż limfatyczny mechaniczny np. Endermologia LPG.
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg to plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing