Labioplastyka – czym jest i na czym polega?
Labioplastyka to zabieg ginekologii estetycznej obejmujący kobiece narządy płciowe. Operacja ta polega na poprawieniu kształtu i wielkości warg sromowych kobiet, u których nieprawidłowe rozmiary tych warg lub ich kształt powodują stres emocjonalny związany z rozbieraniem się przed wejściem na basen, siłownią, fitnessem czy też w sytuacjach intymnych np. przy współżyciu czy utrzymaniu higieny osobistej.
Często kobiety posiadające taki problem doświadczają znacznego dyskomfortu nawet przy noszeniu zwykłej bielizny a o stringach chcą zapomnieć. Takim kobietom trudno się pokazać w stroju kąpielowym, często też ten przerost przeszkadza w uprawianiu sportu (np. w czasie jazdy na rowerze), często też stanowi barierę psychiczną zaburzającą życie seksualne kobiety (obawy przed partnerem). Poprawa dokonana przez chirurga przynosi bardzo dobre efekty i pomaga rozwiązać te problemy.
Labioplastyka może dotyczyć zarówno warg sromowych mniejszych jak i większych. W przypadku warg sromowych mniejszych – często powiększonych, niesymetrycznie ukształtowanych; zabieg polega na ich zmniejszeniu i nadaniu odpowiedniego kształtu.
Korekcja warg sromowych większych polega na nadaniu im odpowiedniego kształtu i sprężystości – najczęściej zabieg przeprowadzany przy atrofii, czyli zaniku narządu oraz polega na powiększaniu warg sromowych kwasem hialuronowym lub tłuszczem.
Lekarz oceniając wielkość warg sromowych mniejszych sprawdza stosunek ich wielkości do warg sromowych większych i łechtaczki.
Jaką funkcję odgrywają u kobiety wargi sromowe mniejsze?
Wargi sromowe mniejsze pełnią kilka ważnych funkcji związanych z:
- ochroną pochwy przed wnikaniem do wnętrza mikroorganizmów,
- nawilżanie przedsionka pochwy w czasie pobudzenia seksualnego za co odpowiedzialny jest gruczoł Bartholina
- zawierają gruczoły przedsionkowe mniejsze, które wskazują na możliwość produkcji ejakulatu przez wszystkie kobiety
Ze względu na delikatny charakter miejsca zabiegu, operacja powinna być wykonana bardzo starannie i ostrożnie, by nie zaburzyć tych ważnych dla organizmu funkcji.
Jaką funkcję pełnią wargi sromowe większe?
Wargi sromowe większe pełnią przede wszystkim funkcję ochronną. Dlatego, jeśli dochodzi do zmniejszenia ich objętości, pacjentki często cierpią na infekcje dróg moczowych i pochwy. Leczeniem z wyboru jest powiększanie warg sromowych większych – przywrócenie ich objętości.
Jakie są stosowane metody labioplastyki – plastyki warg sromowych mniejszych?
Metoda TRIM
zabieg techniką TRIM uznawany jest za najłatwiejszy w wykonaniu. Tą metodę stosuje największa liczba chirurgów specjalizujących się w labioplastyce. Często jest to jedyna metoda jaką stosują przy korekcji warg sromowych.
Wysoka popularność tej metody związana jest z częstością podobnych problemów i oczekiwań pacjentek. Z reguły problem dotyczy dużego rozmiaru warg sromowych mniejszych oraz ich ciemnych brzegów. Metoda TRIM polega właśnie na ścięciu oraz wyrównaniu brzegów warg sromowych mniejszych do żądanego poziomu a przez to nadanie im młodszego wyglądu.
Zaletą wykorzystania tej metody jest możliwość dowolnego kształtowania wielkości wargi, natomiast jej dużą wadą jest pozostawienie blizny na całej długości wargi sromowej mniejszej, która poza nieestetycznym wyglądem może czasem być nadmiernie wrażliwa.
Wiele pacjentek poddanych temu zabiegowi jest zdania, że metoda ta nadmiernie zmienia naturalny wygląd żeńskich genitaliów – zatem problem dotyczący niezadowolenia z wyglądu narządów płciowych pozostaje. Zabieg może być wykonywany w znieczuleniu miejscowym, przewodowym lub ogólnym.
Plastyka warg sromowych – Metoda WEDGE
zabieg tą techniką polega na klinowej resekcji warg sromowych mniejszych. Technika WEDGE posiada wiele modyfikacji i pozostawia naturalny brzeg i naturalne zabarwienie warg.
Metoda ta czasem nazywana jest też „techniką klinową” lub „techniką V” z uwagi na fakt, iż długość i rozmiar warg sromowych mniejszych redukowana jest poprzez wycięcie tzw. „klina” w kształcie litery „V”, którego brzegi są następnie starannie zszywane.
Podstawową zaletą tego rozwiązania jest brak widocznej blizny oraz wyeliminowanie ryzyka nadmiernej wrażliwości w okresie gojenia się rany. Dodatkowo w metodzie WEDGE można zmniejszyć rozmiar warg sromowych bez usuwania ich naturalnych brzegów.
Wargi sromowe mniejsze zachowują całkowicie naturalny wygląd. Metoda ta nie jest dobrym wyborem w przypadku pacjentek oczekujących usunięcia ciemniejszych brzegów i odmłodzenia wyglądu sromu.
Alternatywą może być w tym przypadku technika laserowa. Zabieg może być wykonywany w znieczuleniu miejscowym, przewodowym lub ogólnym.
Metoda Labioplastyki
modelowanie warg sromowych mniejszych przy użyciu lasera CO2: Zabieg laserowej labioplastyki warg sromowych mniejszych umożliwia bezkrwawe zredukowanie powiększonych warg przy niewielkiej bolesności. Zastosowany w tej metodzie laser sprawia, że rany pooperacyjne goją się szybko i nie pozostawiają po sobie blizn.
W rezultacie pacjentki szybko wracają do swoich codziennych czynności a efekt kosmetyczny i samopoczucie są doskonałe. Metoda laserowej labioplastyki wydaje się być najlepszą metodą z wyboru, uwzględniając nie tylko doskonałe efekty, ale zwłaszcza dzisiejszą niską cenę zabiegu, od której również zależna jest nasza decyzja.
Wskazania do zabiegu:
- zniekształcenie, powiększenie, przebarwienie, deformacja, asymetria warg sromowych mniejszych,
- częste infekcje w obrębie warg sromowych,
- zdeformowane wargi sromowe po porodzie,
- niezadowolenie z rozmiaru warg sromowych mniejszych oraz z doznań seksualnych.
Przeciwwskazania do zabiegu:
- zakażenia i infekcje okolicy zabiegowej
- zaburzenia krzepliwości krwi
- miesiączka
- ciąża, karmienie piersią
- niezdiagnozowane krwawienie z dróg rodnych
Jak wygląda laserowa labioplastyka?
Zabieg wykonywany jest przy pomocy specjalnej końcówki CO2 wyposażonej w skaner. Laser bezpośrednio oddziałuje na wargi sromowe mniejsze, obcinając wiązką laserową zbędną część tkanki. Zabieg laserowej redukcji warg sromowych mniejszych ma wiele zalet w stosunku do tradycyjnej techniki chirurgicznej.
Przede wszystkim, laser zapewnia niezwykle precyzyjne przeprowadzanie zabiegu i niweluje możliwość przeniesienia zakażenia wirusami zapalenia wątroby i wirusem HIV.
Ponadto promienie lasera wywołują koagulację tkanek – dzięki temu nie występuje krwawienie, co pociąga ze sobą zmniejszone ryzyko powstawania blizn pooperacyjnych, mniejszy obrzęk oraz skrócony czas powrotu do zdrowia.
Pacjentka może wrócić do codziennych czynności praktycznie tego samego dnia po wykonaniu zabiegu. Należy jednak pamiętać, że okres całkowitej rekonwalescencji trwa około miesiąc czasu.
Technika wykonania zabiegu laserowej labioplastyki:
Pacjentka układana jest na fotelu w tak zwanej „pozycji litotomijnej” (podobnej do pozycji przyjmowanej przez pacjentkę podczas badania ginekologicznego).
Zabieg w zależności od stopnia trudności trwa od ok. 30 – 60 min.
Efekty labioblastyki z użyciem lasera CO2:
- poprawa wyglądu warg sromowych mniejszych,
- ochrona przed częstymi infekcjami intymnymi,
- wzrost komfortu życia pacjentki i samopoczucia,
- poprawa jakości życia seksualnego,
Czy mogą wystąpić powikłania po zabiegu?
Po zabiegu z użyciem techniki laserowej mogą wystąpić niewielkie dolegliwości związane z obrzękiem i gojeniem się rany, które ustępują po około 1 do 2 tygodniach. Jednak rana pooperacyjna goi się z reguły bez powikłań, nie powodując widocznych blizn.
Jak się przygotować do zabiegu?
Najkorzystniejszym terminem do wykonania zabiegu labioplastyki jest 7 – 15 dzień cyklu. Zabiegu nie powinno wykonywać się w czasie trwania miesiączki. Jeśli masz jakąkolwiek infekcję – np. przeziębienie, zapalenie pęcherza moczowego – koniecznie poinformuj lekarza.
W dniu zabiegu przyjdź na czczo – tzn. nic nie pij i nic nie jedz przez minimum 6 godzin przed zabiegiem. Na dzień przed zabiegiem zastosuj dietę lekkostrawną. W trakcie konsultacji przedoperacyjnej chirurg udzieli Ci pełnej informacji dotyczącej przygotowania do operacji.
Plastyka warg sromowych – Rodzaj znieczulenia
Wybór znieczulenia jest wspólną decyzją operowanej pacjentki oraz lekarza anestezjologa. Zabieg laserowej redukcji warg sromowych (labioplastyki laserowej) może być przeprowadzony zarówno w znieczuleniu ogólnym, przewodowym jak i miejscowym.
Jaki jest przebieg po operacji?
Czas obserwacji pooperacyjnej to ok. 2 godz. w przypadku braku przeciwwskazań do opuszczenia ośrodka. Całkowity pobyt pacjentki w ośrodku to ok. 3 – 4 godz. w przypadku braku komplikacji pooperacyjnych.
Po operacji pacjentka pozostaje w szpitalu do wieczora lub do dnia następnego – w zależności od rozległości przeprowadzonego zabiegu, aktualnego stanu operowanego obszaru jak i uwarunkowaniami anestezjologicznymi. Pacjentka jest pod ciągłą opieką. Możliwość wstania z łóżka istnieje już po 2-4 godzinach od operacji.
W pierwszych dniach po zabiegu pacjentki zwykle czują się osłabione. Pacjentki, odczuwają również niewielką bolesność w okolicach intymnych. Dolegliwości bólowe skutecznie łagodzą doustne leki przeciwbólowe zapisane przez lekarza operującego. Obrzęk rany ustępuje po ok. 1 – 2 tygodniach.
Możliwe są również inne metody zmniejszenia warg sromowych mniejszych, które są modyfikacją cięcia chirurgicznego oraz zastosowania innych urządzeń. Weźmy na przykład tzw. „zimny nóż chirurgiczny” czy korekcja warg sromowych za pomocą fal radiowych.
Korekcja warg sromowych większych:
Zdarzają się pacjentki, które wymagają wymodelowania lub powiększenia większych warg sromowych. Powiększenie warg sromowych większych tłuszczem własnym skierowane jest dla kobiet w okresie około menopauzalnym, menopauzalnym i po-menopauzalnym, których wargi sromowe większe straciły na młodym wyglądzie. Wykorzystanie tłuszczu własnego pozwala na modelowanie warg sromowych większych uzyskując długotrwały rezultat.
Najlepsze efekty uzyskuje się przy dodatkowym wykonaniu zabiegu laserem frakcyjnym poprawiając turgor, czyli napięcie skóry warg sromowych większych. Alternatywą dla transferu tłuszczem własnym warg sromowych większych jest kwas hialuronowy.
Doskonałe efekty osiągają pacjentki, u których wykonano wcześniej zabiegi ginekologii estetycznej (labioplastyka, waginoplastyka, hymenoplastyka) celem pełnego upiększenia miejsc intymnych.
Taka kompleksowa procedura może być idealnym rozwiązaniem dla kobiet w okresie menopauzy poprawiając własne samopoczucie i zadowolenie z życia seksualnego partnera i partnerki.
O czym należy pamiętać przed zabiegiem labioplastyki?
- Konieczne jest wykonanie badań morfologicznych krwi obwodowej.
- Należy dokładnie ustalić odpowiedni termin przeprowadzenia zabiegu – niewskazane wykonanie w okresie około-miesiączkowym (2 dni przed oraz pierwsze 2 dni trwania miesiączki). Najlepszym terminem jest wykonanie zabiegu po miesiączce a najpóźniej na 10 dni przed spodziewanym wystąpieniem krwawienia.
- Na dwa tygodnie przed planowanym zabiegiem wskazane jest unikanie przyjmowania leków zaburzających krzepnięcie krwi (Aspiryna, Ibuprom).
- Na dwa tygodnie przed wyznaczonym terminem można przyjmować Rutinoscorbin lub Aescin 2 tabl. rano i 2 tabl. wieczorem.
- Do kliniki należy przyjść na czczo i z wyprawką (piżama dwuczęściowa, skarpetki, dobrze przylegająca do ciała para majtek).
Po zabiegu pamiętaj:
- Należy po każdym wypróżnieniu obmywać operowane okolice oraz zmieniać opatrunki przez 10 kolejnych dni.
- Unikaj siedzenia z napinaniem krocza przez pierwszy tydzień – najwygodniejsza i najbezpieczniejsza jest pozycja półsiedząca.
- Przez minimum 4 tygodnie powstrzymaj się od aktywności seksualnej.
Plastyka napletka łechtaczki (hoodoplastyka) – clitoroplastyka
Zabieg ten polega na plastyce (wycięciu) nadmiaru skóry pokrywającej lub otaczającej łechtaczkę (tzw. napletek lub kapturek łechtaczki). Fałd skórny nad łechtaczką czasami przerasta lub ulega rozciągnięciu, powodując dyskomfort zarówno fizyczny.
Wpływa to negatywnie na odczuwanie przyjemności podczas współżycia seksualnego. Plastykę napletka łechtaczki wykonujemy ze względu na wygląd, ale odsłonięcie łechtaczki powoduje poprawę doznań w trakcie stosunku.
Zabieg wykonujemy w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu pacjentka odczuwa niewielki ból oraz dyskomfort w okolicy krocza. Są to objawy typowe, ustępujące najczęściej do 7 dni po zabiegu.
Plastyka napletka łechtaczki (clitoroplastyka) – przygotowanie
Zabieg clitoroplastyka jest zawsze poprzedzony konsultacją. Przed zabiegiem pacjentka wykonuje badania zlecone przez lekarza, w tym m.in. morfologii, grupy krwi, moczu, koagulogramu, antygenów HBS, poziomu cukru oraz po 40. roku życia EKG.
Na 2 tygodnie przed operacją nie może przyjmować leków, które mogą nasilać krwawienie w trakcie zabiegu, w tym popularnej aspiryny ani jej pochodnych.
Osoby palące powinny ograniczyć ilość papierosów, bowiem nikotyna spowalnia proces gojenia się pooperacyjnego.
Do zabiegu okolice intymne powinny być dokładnie wydepilowane.
Przeciwwskazaniami do hoodoplastyki są przede: ciąża, miesiączka, infekcje intymne, nowotwory oraz zaburzenia krzepnięcia krwi.
Laserowe obkurczanie pochwy
Zabieg jest wykonywany laserem erbowo-yagowym – intimalase