Hialuronidaza
Podstawowe informacje:
Kwas hialuronowy usieciowany jest popularnie wykorzystywany w medycynie estetycznej. Szczególnie chętnie stosuje się go do korekty owalu twarzy, powiększania ust czy spłycania zmarszczek. Natomiast jeśli pacjent nie jest zadowolony z uzyskanego efektu lub chce wcześniej go usunąć, niezbędne jest podanie specjalnego enzymu, który rozpuści kwas hialuronowy. Dowiedzmy się, na czym polega zabieg hialuronidazy w gabinecie medycyny estetycznej w Poznaniu i kiedy się go stosuje.
Umów się na zabiegDla kogo jest ten zabieg
- reakcja alergiczna na kwas hialuronowy,
- grudki powstałe w wyniku nieprawidłowego wstrzyknięcia
- zaburzenia widzenia
- przemieszczanie się kwasu hialuronowego
- zbyt płytkie wstrzyknięcie kwasu hialuronowego
- powstanie biofilmu
- zagrożenie martwicą skóry i tkanki podskórnej
- ropień powstały po podaniu kwasu hialuronowego
- asymetria i niesatysfakcjonujący efekt estetyczny po podaniu kwasu hialuronowego
- zasinienie z obrzękiem
- usunięcie kwasu przypadkowo wstrzykniętego w tętnice lub żyłę.
Przeciwwskazania
- alergia na jad owadów błonkoskrzydłych (np. osy,pszczoły, szerszenie), białko bydlęce i owcze
- infekcje skórne - bakteryjne, wirusowe i grzybicze
- owrzodzenia lub uszkodzenia skóry w miejscach wstrzyknięć
- aktywna choroba nowotworowa
- ciąża
- karmienie piersią
- zaostrzenie chorób autoimmunologicznych
Cennik zabiegu
Rozpuszczanie kwasu hialuronowego podanego w innym gabinecie
1500zł
Informacja o zabiegu
Hialuronidaza – rozpuszcza kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy usieciowany — dlaczego może być konieczne rozpuszczenie?
Kwas hialuronowy usieciowany ma silne właściwości wiązania wody, przez co doskonale sprawdza się w roli wypełniacza. Natomiast efekt po złej jakości preparacie może być nieestetyczny. Istotna jest także technika. Powikłania po nieumiejętnym podaniu kwasu hialuronowego mogą mieć postać grudek i innych defektów kosmetycznych.
Rozpuszczanie kwasu hialuronowego może być związane zarówno ze wskazaniami natury medycznej, jak i estetycznej. Jest to niezbędne, gdy pacjentowi zagraża martwica skóry, ziarniaki czy podanie wypełniacza wywołało ostrą reakcję alergiczną. Dlatego w gabinetach medycyny estetycznej hialuronidaza jest często obowiązkowym wyposażeniem, a jej podanie może obniżyć ryzyko ewentualnego wstrząsu anafilaktycznego i innych powikłań.
Natomiast wielu pacjentów decyduje się na podanie enzymu hialuronidazy, wtedy gdy nie odpowiada im uzyskany efekt zabiegu, czyli:
- usta czy twarz nie są symetryczne,
- wargi są zbyt duże,
- po wykorzystaniu niskiej jakości preparatu utworzyły się nieestetyczne grudki lub spoBadania na prawo jazdywodowane zostały zbyt płytką aplikacją kwasu hialuronowego,
- uzyskany kształt ust po powiększaniu nie satysfakcjonuje pacjenta.
Zatem wskazanie do rozpuszczania kwasu hialuronowego może mieć zarówno charakter medyczny, jak i estetyczny. Dzięki temu usunięcie niechcianych konsekwencji zabiegu powiększenia ust czy spłycenia zmarszczek jest bardzo łatwe. To rozwiązanie stosowane do leczenia powikłań wynikających z niepoprawnego podania wypełniacza.
Kiedy po aplikacji kwasu hialuronowego zostaje niesmak
Zwykle pacjenci mają nadzieję, że po podaniu kwasu hialuronowego będą się lepiej prezentować. Natomiast w dużej mierze zależy to od jakości wykorzystanego wypełniacza, zachowania czystości okolicy zabiegowej, doświadczenia lekarza medycyny estetycznej, a także przeprowadzenia dokładnego wywiadu przed użyciem kwasu hialuronowego u pacjenta.
Hialuronidaza Poznań — jak wygląda zabieg?
Powiększanie ust lub korekta owalu twarzy po podaniu usieciowanego kwasu hialuronowego wymaga zastosowania hialuronidazy. Na czym polega ten zabieg? Następuje dezynfekcja obszaru zabiegowego. Zabieg polega na wstrzyknięciu enzymu, który rozkłada kwas hialuronowy. Na skutek działania tej substancji, wypełniacz zmienia formę z żelowej w płynną.
Hialuronidazę precyzyjnie wstrzykuje się za pomocą cienkiej igły w miejscu podania wypełniacza. Może być ona stosowana na świeżo zaaplikowany kwas hialuronowy lub pozostałości po nim.
Hialuronidaza — jaki enzym ma zastosowanie?
Wielu pacjentów zastanawia się, jaki enzym ma zastosowanie przy rozpuszczaniu kwasu hialuronowego. Jest to hialuronidaza. Jej iniekcja przyśpiesza rozpuszczanie kwasu hialuronowego i jego degradację. Po podaniu preparatu następuję przebieg reakcji chemicznych związanych z hydrolizą kwasu hialuronowego.
Może wywoływać delikatne zaczerwienienie lub opuchliznę. Zwykle obrzęki znikają w ciągu kilku godzin, w zależności od indywidualnych uwarunkowań pacjenta i ilości wcześniej podanego kwasu hialuronowego.
Nieudany zabieg z kwasem hialuronowym — wypełniacz rozpuści energia fal radiowych
Pacjenci, którzy nie lubią igieł, mogą zdecydować na rozpuszczanie kwasu hialuronowego poprzez technologię RF. Podczas zabiegu emitowane są fale radiowe o wysokiej częstotliwości, które niosą ze sobą ładunek energii cieplnej.
Dochodzi do podwyższenia temperatury tkanek i degradacji wstrzykniętego kwasu hialuronowego. Proces ten ma również inne korzyści, gdyż pobudza skórę do odnowy i produkcji naturalnego kolagenu i elastyny.
Jak usunąć wypełnienia kwasem hialuronowym?
Często pacjenci zastanawiają się, w jaki sposób pozbyć się pozostałości kwasu hialuronowego. Czy lepszą metoda będzie hialuronidaza, czy zabieg z wykorzystaniem fal radiowych. W dużej mierze zależy to od indywidualnych uwarunkowań pacjenta. Dlatego niezbędna jest wizyta kwalifikacyjna w gabinecie medycyny estetycznej celem wykluczenia przeciwwskazań, takich jak karmienie piersią, nowotwory, poważne schorzenia ustrojowe i dobrania odpowiedniego zabiegu.
Podanie hialuronidazy wiąże się także z wykonaniem próby uczuleniowej. Test alergiczny ma na celu ograniczenie ryzyka wystąpienia ostrej reakcji alergicznej. Szczególnie u osób uczulonych na jad owadów błonkoskrzydłych. Jeśli wyjdzie on pozytywny, podanie hialuronidazy byłoby ryzykowne, gdyż ostra reakcja alergiczna może mieć nawet postać wstrząsu, podobnego jak po ukąszeniu owada. Zatem zastosowanie hialuronidazy jest uzależnione od stanu zdrowia pacjenta.
Hialuronidaza — efekty
Hialuronidaza pozwala na szybkie rozpuszczenie kwasu hialuronowego i nie wymaga wcześniej żadnego przygotowania od pacjenta, poza wykonaniem testu alergicznego. Skutki uboczne w postaci zaczerwieniania i obrzęku mijają szybko.
Hialuronidaza jest podawana cienką igłą i pozwala na usunięcie nadmiaru kwasu hialuronowego, a także na poradzenie sobie z innymi problemami natury medycznej. Enzym hialuronidazy nie wywołuje dużego dyskomfortu u pacjenta, dlatego też zwykle nie ma potrzeby stosowania znieczulenia.
Zabieg można wykonać bardziej precyzyjnie a tym samy bardziej skutecznie za pomocą kaniuli.
Natomiast na życzenie pacjenta jest stosowany krem, podobnie jak podczas wstrzykiwania kwasu hialuronowego. Po 14 dniach od zabiegu niezbędna jest wizyta kontrolna, aby ocenić rezultaty.
Zabieg rozpuszczania kwasu hialuronowego za pomocą fal radiowych — rezultaty
Hialuronidaza to nie jedyny sposób na rozpuszczenie kwasu hialuronowego. W zależności od indywidualnych wskazań lekarz medycyny estetycznej może zalecić zabieg z wykorzystaniem energii cieplnej fal radiowych.
Przylipiak A. (red.). Medycyna Estetyczna. Podręcznik dla studentów kosmetologii. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
Aleksa, M.Rost-Roszkowska, Ocena wiedzy klientek salonów kosmetycznych na temat zabiegów z wykorzystaniem kwasu hialuronowego i ich wpływu na rewitalizację skóry, [w:] Aesthetic Cosmetology and Medicine, 2 / 2022 / vol. 11.
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg to plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing