Korekcja warg sromowych - labioplastyka
Podstawowe informacje:
Labioplastyka – zmniejszenie warg sromowych – stosujemy cięcie laserem lub RF. Plastyka warg sromowych często wymaga także plastyki napletka łechtaczki – hoodoplastyka.
Z wiekiem następuje zanik tkanki podskórnej warg sromowych większych co prowadzi do odsłonięcia bardziej wrażliwych warg sromowych mniejszych. Przez to konieczna jest czasami plastyka warg sromowych większych.
Labioplastyka jest wykonywana gdy występuje przerost warg sromowych mniejszych lub asymetria warg sromowych mniejszych
Labioplastyka efekty – poprawa wyglądu okolic intymnych i samooceny pacjentki
Umów się na zabiegDla kogo jest ten zabieg
- przerost warg sromowych mniejszych
- asymetria warg sromowych
- stulejka łechtaczki
- blizny po porodzie
Przeciwwskazania
- miesiączka
- zaburzenia krzepnięcia
- aktywna choroba nowotworowa
- ostre infekcje wirusowe lub bakteryjne
Pytania i odpowiedzi
Zabieg korekcji warg sromowych mniejszych jest zalecany u Pań, u których przeszkadzają one w życiu codziennym oraz w trakcie współżycia. Czasami z powodów estetycznych.
Cennik zabiegu
Labioplastyka warg sromowych mniejszych
5000zł
Labioplastyka warg sromowych mniejszych jednostronna
3000zł
Wypełnianie warg sromowych większych tłuszczem
3500zł
Wypełnianie warg sromowych większych kwasem hialuronowym
2000zł
Informacja o zabiegu
Labioplastyka – plastyka warg sromowych, zmniejszenie warg sromowych,
Labioplastyka – Korekcja warg sromowych – Jakie metody stosujemy?
- Pomniejszenie warg sromowych mniejszych – labioplastyka, plastyka warg sromowych
- Powiększenie warg sromowych większych – kwasem hialuronowym lub tłuszczem.
Wystające wargi sromowe mniejsze lub znaczna asymetria warg sromowych mniejszych podczas aktywności życiowych mogą ulegać otarciom co powoduje dyskomfort.
Często taka sytuacja sprzyja suchości pochwy i nawracającym stanom zapalnym.
Kobieta unika współżycia co odbija się negatywnie na relacjach z parterem.
Rozwiązaniem w tej sytuacji jest labioplastyka oraz powiększanie warg sromowych większych.
Wykorzystanie własnego tłuszczu jest ostatnio coraz bardziej powszechnym zabiegiem w korekcji warg sromowych. Przeszczep tłuszczu to zabieg bardzo bezpieczny a efekty utrzymują się bardzo długo.
Labiopastyka / zmniejszenie warg sromowych mniejszych może być wykonana w znieczuleniu miejscowym lub w znieczuleniu podpajęczynówkowym (w kręgosłup, jak do porodu). Zaletą znieczulenia podpajęczego, które wykonuje anestezjolog jest całkowity brak odczuwania bólu, dodatkowo pacjentka może otrzymać leki nasenne – wtedy nie widzi przebiegu zabiegu.
Podczas znieczulenia miejscowego konieczne jest wykonanie iniekcji w okolice intymne.
Powiększanie warg sromowych większych kwasem hialuronowym
Wargi sromowe większe powiększamy preparatem kwasu hialuronowego.
Przerost warg sromowych mniejszych korygujemy – zabieg ten nosi nazwę labioplastyka. Bardzo często konieczna jest jednoczesna plastyka napletka łechtaczki – hoodoplastyka
Zabieg wykonujemy zarówno chirurgicznie tradycyjnie (skalpelem) albo nowoczesnym urządzeniem do elektrokoagulacji lub laserem CO2.
Labioplastykę najczęściej wykonujemy w znieczuleniu miejscowym.
Labioplastyka to zabieg polegający na zmianie kształtu warg sromowych mniejszych. Zabieg ten jest szczególnie wskazany u kobiet posiadających zbyt duże, zdeformowane lub asymetryczne wargi sromowe mniejsze.
Zabieg korekty warg sromowych czyli plastykę warg sromowych wykonujemy po wcześniejszej konsultacji.
Labioplastyka – Plastyka warg sromowych
Przerost warg sromowych mniejszych lub asymetria nie tylko wpływa na gorsze samopoczucie pacjentki, lecz także skutkuje bolesnymi podrażnieniami.
Na przykład podczas uprawiania sportów takich jak: jazda konna lub jazda na rowerze.
Często zdarza się, że problemy związane z budową warg sromowych niekorzystnie wpływają na doznania seksualne pacjentki oraz utrudniają noszenie obcisłej bielizny.
Dzięki zabiegowi labioplastyki uzyskujemy poprawę funkcjonalności i estetyki narządów płciowych.
Labioplastyka / korekcja warg sromowych jak wygląda
Zabieg labioplastyki polega na chirurgicznym usunięciu nadmiaru tkanki, a brzegi rany są zszywane szwem ciągłym.
Jest to zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Czas trwania zabiegu wynosi około 1 godziny.
Po zabiegu mogą występować niewielkie dolegliwości takie jak pooperacyjny obrzęk i wolniejsze gojenie się rany, które ustępują po kilku dniach.
Rana pooperacyjna goi się z reguły bez powikłań, nie powodując widocznych blizn.
Zmniejszenie warg sromowych mniejszych wykonujemy najczęściej w znieczuleniu miejscowym. Zabieg wykonujemy z nacięcia w części tylnej lub klinowo w środkowej.
Taka technika umożliwia pozostawienie naturalnego brzegu warg sromowych i zapewnienie dotychczasowej ich wrażliwości na bodźce.
W niektórych przypadkach, kiedy wargi sromowe mniejsze są bardzo duże, wykonujemy ich zmniejszenie na całej długości.
Może to powodować w niektórych przypadkach nieznaczne zmniejszenie wrażliwości.
Przerost warg sromowych jest częstym zjawiskiem a zabieg labioplastyka / zabieg korekty warg sromowych jest to często wykonywany zabieg w naszym gabinecie.
Jakie badania wykonać przed labioplastyką?
- grupa krwi ( bez terminu ważności badania ),
- morfologia ( ważność 2 tygodnie ),
- układ krzepnięcia INR ( ważność 2 tygodnie ) – krzepliwość krwi jest bardzo ważna,
- przeciwciała anty – HIV ( ważność 2 tygodnie ),
- przeciwciała anty -HCV ( ważność 2 tygodnie ),
- HBsAg ( ważność 2 tygodnie ).
Labioplastyka efekty – uzyskujemy poprawę wyglądu okolic intymnych. Często pacjentki odczuwają poprawę jakości zbliżeń.
Czasami konieczne jest wykonanie także powiększenie warg sromowych większych.
Zmniejszanie warg sromowych
Labioplastyka – czym jest i na czym polega?
Labioplastyka / plastyka warg sromowych jest zabiegiem, który ma na celu modyfikację kształtu i zmniejszenie wielkości warg sromowych, czego rezultatem jest poprawa wyglądu kobiecych narządów płciowych zewnętrznych. Jest to istotne zagadnienie, ponieważ często wpływa na poczucie własnej atrakcyjności, a także pewności siebie. Jest to metoda adresowana przede wszystkim do kobiet, które posiadają zbyt duże, asymetryczne lub też wiotkie wargi sromowe.
Istotą labioplastyki jest usunięcie nadmiaru tkanki, dzięki czemu dochodzi do zmniejszenia i wymodelowania warg sromowych mniejszych. Obecnie w tym celu wykorzystuje się najczęściej laser CO2. Jest to doskonała alternatywa dla klasycznej metody chirurgicznej. Charakteryzuje się dużo wyższym poziomem bezpieczeństwa z uwagi na dużo mniejszą inwazyjność. W związku z powyższym ryzyko powikłań pozabiegowych ulega znacznemu zmniejszeniu. Ponadto, dzięki działaniu koagulacyjnemu, istotnie spada ryzyko krwawień związanych z przeprowadzoną procedurą.
Jak wygląda chirurgiczne zmniejszanie warg sromowych?
Labioplastyka chirurgiczna może dotyczyć warg sromowych mniejszych i nosi wtedy nazwę labiominoroplastyki, natomiast jeśli jej celem są wargi sromowe większe, nazywana jest labiomajoroplastyką.
Labiominoroplastyka jest zabiegiem wykonywanym zdecydowanie częściej. Istnieją różne techniki przeprowadzania tej procedury, które różnią się rodzajem wykonywanego cięcia,
a także zakresem usuwanych fragmentów. Najczęściej stosowanymi sposobami są resekcja liniowa oraz tak zwana zmodyfikowana resekcja klinowa V-wedge. W pierwszej przycina się w linii prostej wargi sromowe mniejsze do kształtu docelowego przy użyciu nożyczek bądź noża laserowego.
Druga zaś polega na usunięciu fragmentu wargi sromowej mniejszej w kształcie litery V, co pozwala na zachowanie jej bardziej naturalnego kształtu. Górna krawędź cięcia wychodzi spod napletka łechtaczki, dolna zaś kończy się powyżej tylnego spoidła warg sromowych.
Labiomajoroplastyka polega na zmniejszeniu rozmiaru warg sromowych większych wraz ze zwiększeniem napięcia i jędrności skóry. Zabieg najczęściej przeprowadzany jest w trybie ambulatoryjnym, aczkolwiek w razie potrzeby można go również wykonać w warunkach bloku operacyjnego. Do przeprowadzenia labioplastyki laserowej wykorzystuje się znieczulenie miejscowe. Następnie lekarz wykonuje pionowe nacięcie w kształcie elipsy, poprzez które usuwany jest fragment skóry wraz z tłuszczową tkanką podskórną. W ten sposób dochodzi do usunięcia niechcianego nadmiaru tkanki i zmniejszenie rozmiaru warg sromowych większych. Po usunięciu adekwatnej ilości tkanki, rana zamykana jest przy pomocy szwów chirurgicznych.
Jak każdy zabieg, również labioplastyka chirurgiczna ma szereg przeciwwskazań, spośród których można wyodrębnić bezwzględne oraz względne. Do przeciwwskazań bezwzględnych należą przede wszystkim różnego rodzaju zaburzenia psychiczne, zaburzenia odżywiania, dysmorfofobia, poważne dysfunkcje seksualne, poważne i niekontrolowane przewlekłe choroby ogólnoustrojowe. Do przeciwwskazań względnych należą takie schorzenia jak nadciśnienie tętnicze, choroby płuc czy choroby układu sercowo-naczyniowego.
Jak wygląda zmniejszanie warg sromowych za pomocą lasera?
Przed przeprowadzeniem zabiegu labioplastyki konieczne jest zebranie wnikliwego wywiadu, w który wpisany jest wywiad ginekologiczny. Ma to na celu ustalenie wskazań, a także ewentualnych przeciwwskazań do wykonania procedury. Niezbędne jest również przeprowadzenie dokładnego badania ginekologicznego celem ustalenia warunków anatomicznych, stanu pierwotnego, a także oczekiwanego efektu. Istotne jest także wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych obejmujących oznaczenie grupy krwi, morfologii, parametrów krzepnięcia, poziomu glukozy, wydolności nerek, elektrolitów oraz badanie ogólne moczu. Konieczne jest również wykonanie szczepienia przeciwko WZW typu B.
Zabieg labioplastyki jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Zazwyczaj w tym celu wykorzystuje się kremy zawierające środki anestetyczne. Następnie przy pomocy specjalnej głowicy laserowej usuwany jest nadmiar tkanki. Dodatkowo głowica może być wprowadzona do pochwy, co umożliwia oddziaływanie lasera na jej ścianki. W efekcie dochodzi do punktowego przegrzania tkanek, co powoduje pobudzenie wytwarzania przez fibroblasty włókien kolagenowych i elastynowych, czego rezultatem, jest regeneracja tkanek. Skutkiem tego jest zwiększenie napięcia ścian pochwy.
Efektem powyższych działań jest nie tylko istotna poprawa estetyki wyglądu kobiecych narządów płciowych zewnętrznych wpływająca znacząco na poczucie własnej atrakcyjności, ale również intensyfikacja odczuwania doznań, co w dużym stopniu poprawia jakość życia seksualnego.
Zabieg z wykorzystaniem lasera frakcyjnego charakteryzuje się stosunkowo wysokim bezpieczeństwem. Ryzyko istotnych powikłań jest minimalne, choć do kilku godzin po zabiegu może utrzymywać się zaczerwienienie oraz niewielkie obrzmienie okolicy poddawanej procedurze, a także mogą pojawiać się niewielkie wybroczynki i siniaki. Wymienione dolegliwości bardzo szybko samoistnie ustępują. Zastosowanie lasera znacznie skraca czas rekonwalescencji, a także zmniejsza dyskomfort odczuwany po zabiegu.
Zmniejszanie warg sromowych Poznań
Labioplastyka laserowa co to jest?
Nazwa labioplastyka pochodzi od słów labia (wargi, w domyśle sromowe) i plastyka, które oznacza zabieg korekcji, modyfikacji.
Ponieważ mówimy o wargach mniejszych to należy dodać słowo minoro (co znaczy mniejsze).
Labioplastyka warg sromowych mniejszych jest obecnie bardzo popularnym zabiegiem.
Warto się zastanowić nad kwestią jaką metodą lepiej wykonać ten zabieg i czy laser faktycznie jest lepszy od skalpela. Tak jak krąży to w potocznych opiniach.
Najczęstszymi problemami, z jakimi spotyka się pacjentka z przerostem warg sromowych mniejszych, to:
- otarcia,
- nadwrażliwość,
- nawracające stany zapalne,
- problem z uprawianiem niektórych sportów.
Problemem może być dobór właściwej bielizny. Z drugiej strony zadowolenie z wyglądu miejsc intymnych może mieć istotne znaczenie dla akceptacji własnego ciała.
Asymetria warg sromowych, czy ich znaczny rozmiar mogą budzić negatywne uczucia i źle wpływać na samoocenę. A co za tym idzie – obniżać jakość życia seksualnego. Dlatego zabieg ten jest obecnie uznawany jako zabieg medyczny.
Labioplastyka – dostępne techniki zabiegowe
Zabieg można wykonać na trzy sposoby.
Klasycznie: skalpelem, laserem i (co mniej popularne) nożem radiofrekwencyjnym.
Istnieje bardzo popularna opinia, że lasery są najlepsze i najbezpieczniejsze.
Gdy słyszymy laser myślimy o nowoczesnej technologii, ale czy nasza myśl jest faktycznie słuszna? Nie koniecznie.
Czy labioplastyka laserowa to inwazyjna procedura?
Zazwyczaj labioplastyka laserowa określana jest jako nieinwazyjna. Jednak prawda jest zupełnie inna.
Trzeba zastanowić się czym jest laser. Laser to skupiona, wzmocniona wiązka światła. W porównaniu do światła np. żarówki nie ulega rozproszeniu, więc w miejscu kontaktu z tkanką ma olbrzymią energię.
Jeśli chcemy ciąć podczas zabiegu ginekologicznego, wykorzystujemy tzw. lasery ablacyjne (CO2, Erb: Yag, ), które jako światło nie penetrują ludzkiej tkanki. Oznacza to, że cała energia lasera w kontakcie z ciałem powoduje nagłe rozgrzanie tkanek (punktowo do kilkuset stopni).
Laser wbrew powszechnej opinii nie jest optymalnym narzędziem do wykonania plastyki warg sromowych. Wysoka temperatura wytwarzana przez wiązkę lasera powoduje oparzenie tkanek, które sąsiadują z linią cięcia.
Nie oznacza to, że jest to technika niebezpieczna. Jednak należy pamiętać, że podobnie do skalpela jest metodą inwazyjną.
Tak jak w wypadku noża chirurgicznego powstaje zaczerwienienie wynikające z reakcji obronnej, którą jest stan zapalny. Cięcie chirurgiczne i laserowe narusza ciągłość tkanek.
Labioplastyka laserowa vs chirurgiczna
Na ile labioplastyka laserowa i skalpelem różnią się od siebie? W obu przypadkach hospitalizacja nie jest konieczna. Jest to tzw. chirurgia jednego dnia. Godzinna obserwacja po zabiegu i możemy wracać do domu.
Dodatkowo, zarówno przy zabiegu laserem jak i skalpelem tkanki brzegi rany należy zeszyć.
Czy labioplastyka to zabieg bezkrwawy ?
Pewną zaletą labioplastyki laserowej jest to, że energia, którą wytwarza laser powoduje koagulację naczyń krwionośnych. Czyli krwawienie występuje bardzo małe, ale krew od razu się ścina tamując dalszy wypływ krwi.
W przypadku skalpela musimy równocześnie używać elektrokoagulacji celem zatrzymania krwawienia.
Jednak pamiętajmy zarówno w przypadku labioplastyki laserowej, jak i tej wykonywanej zwykłym skalpelem krwawienie jest minimalne, bo używamy miejscowo roztworu lignokainy z adrenaliną.
Gojenie po labioplastyce
Panuje powszechne przekonanie, że laser ułatwia gojenie. Pamiętamy, że skalpel po prostu tnie tkankę, natomiast laser powoduje dodatkową koagulację naczyń. Dzięki temu krwawienie jest mniejsze
Jaki zatem rodzaj zabiegu labioplastyki wybrać?
Pozostaje technika labioplastyki, która jest szczególnie warta uwagi. Jest to mało znany nóż radiofrekwencyjny. Efekt podobny do lasera. Cięcie plus koagulacja
Labioplastyka laserowa Poznań – plastyka warg sromowych
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg to plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing