Kwas hialuronowy
Podstawowe informacje:
Kwas hialuronowy to skuteczny wypełniacz, pozwala powiększyć usta lub wygładzić zmarszczki.
Powiększanie ust, redukcja zmarszczek, odmładzanie dłoni i wiele innych zastosowań.
Kwas hialuronowy ma budowę biopolimeru i nie jest w stanie pokonać bariery naskórkowej.
Umów się na zabiegDla kogo jest ten zabieg
- chcących powiększyć lub wymodelować usta
- dla lekkiego liftingu policzków
- poprawa owalu twarzy
- odmładzanie dłoni
Przeciwwskazania
- okres ciąży i karmienia piersią
- ostre infekcje wirusowe i bakteryjne
- nadwrażliwość na kwas hialuronowy
- aktywna choroba nowotworowa
Pytania i odpowiedzi
Kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem skóry, odpowiedzialnym za jej odpowiednie nawilżenie. Wiąże wodę, dzięki temu skóra jest bardziej napięta i zdrowsza. Kwas hialuronowy jest wypełniaczem, dodaje objętości w miejscu iniekcji.
Efekty zabiegu kwasem hialuronowym widać natychmiast jednak na pełen efekt trzeba poczekać około 2 tygodni, wówczas kwas hialuronowy w pełni się uwodni. Kwas hialuronowy stosuje się do wypełniania ubytków tkankowych, usuwania zmarszczek, nawilżenia i rewitalizacji skóry.
Cennik zabiegu
Powiększanie ust 1ml
1000zł
Bruzdy nosowo-wargowe
1000zł
Dolina łez
1000zł
Odmładzanie dłoni (obydwie dłonie)
1000zł
Wolumetria twarzy - w zależności od ilości preparatu za 1ml
od1000zł
Powiększanie warg sromowych większych
2000zł
Redukcja zmarszczek palacza
1000zł
Informacja o zabiegu
Kwas hialuronowy – HA zawarty np. w ampułkach działa dużo intensywniej niż w postaci kremu. Żel ten charakteryzuje się specyficzną budową chemiczną, która pozwala na zmniejszenie jego objętości poprzez odciągnięcie wody, a w momencie kontaktu ze skórą (poprzez wmasowanie preparatu) przenika w głąb tkanek i dopiero tam odzyskuje swoje rozmiary i wypełnia zmarszczki.
Spektakularnych efektów nie uzyskamy także poprzez przyjmowanie tabletek z kwasem hialuronowym, ponieważ zostanie on pochłonięty przez soki trawienne i nie dotrze we wskazane miejsce.
Optymalnym rozwiązaniem jest wprowadzanie substancji do wewnątrz organizmu poprzez iniekcje – w ten sposób możemy w pełni wykorzystać właściwości tego wypełniacza.
Kwas hialuronowy dzięki swoim właściwościom jest niezwykle istotny nie tylko dla urody i estetyki, ale także dla zdrowia. Można go wykorzystać na wiele sposób, a efekty zadowalają zdecydowaną większość pacjentów.
Dodatkowym atutem jest to, że rekonwalescencja po zabiegu jest krótka, natomiast sam zabieg może być całkowicie bezbolesny (dzięki zastosowaniu miejscowego znieczulenia).
Produkt ten najczęściej stosuje się w następujących zabiegach:
- nawilżenie skóry i nadawanie jej objętości
- pobudzanie naturalnych procesów regeneracyjnych skóry
- wypełnianie zmarszczek
- odmładzanie twarzy i dłoni
- powiększanie ust
- korekcja kształtu nosa
- wypełnianie policzków
- niewielka zmiana kształtu twarzy
- powiększanie ud
- przyspieszanie gojenia ran i blizn
- modelowanie łydek
- korekta uszu i brody
- podniesienie brwi
- wypadanie włosów
- przyspieszania gojenia po nacięciu krocza i cesarskim cięciu,
- objawowego leczenia zespołu bolesnego pęcherza.
Kwas hialuronowy jak działa?
Wchodzi on w skład ludzkiej tkanki łącznej i wielu płynów biologicznych. Charakteryzuje go wyjątkowa chłonność, dlatego odpowiada m.in. za wiązanie wody.
Dzięki temu ogranicza parowanie wody, odpowiada za odpowiednie nawodnienie skóry, a tym samym za jej jędrność oraz elastyczność.
Dodatkowo jest także świetnym antyoksydantem – zwalcza wolne rodniki, opóźniając tym samym proces starzenia.
Chroni również skórę przed niekorzystnym działaniem czynników klimatycznych, takich jak: silne promieniowanie słoneczne, zbyt niska temperatura czy wiatr.
Niestety, wraz z upływem czasu poziom kwasu hialuronowego w organizmie stopniowo maleje, a co za tym idzie – skóra staje się mniej nawilżona, a włókna kolagenowe tracą swoją elastyczność. To właśnie dlatego pojawiają się zmarszczki. Na szczęście istnieje sposób na to, aby ten proces opóźnić w czasie.
Bezpieczna i efektywna metoda
Kwas hialuronowy to optymalne rozwiązanie. Substancja jest bezpieczna dla organizmu, ponieważ charakteryzuje się brakiem toksyczności oraz brakiem wpływu na układ odpornościowy organizmu. Dlatego rzadko kiedy występują reakcje alergiczne czy pękanie naczynek.
Unikamy również efektu maski. Należy pamiętać, że w miejscach iniekcji czasami występują drobne dolegliwości, jak zgrubienie naskórka, minimalny obrzęk albo zaczerwienienie. Objawy te jednak zwykle ustępują po dwóch lub trzech dniach.
Dlaczego u nas
Pacjenci doceniają fakt, że kwas hialuronowy całkowicie wchłania się do organizmu w ciągu 6-12 miesięcy od iniekcji. Dzięki temu mają możliwość zmiany swojego wizerunku jedynie na chwilę.
Okres ten może się nieznacznie różnić i jest uzależniony od wieku, rodzaju skóry oraz trybu życia (palenie papierosów, wystawianie skóry na słońce, wizyty w solarium skracają czas działania preparatu).
Efekty, które uzyskamy po pierwszym zabiegu można podtrzymać następnymi iniekcjami z kwasem hialuronowym. Zazwyczaj odbywa się to po ponad pół roku od zabiegu.
W większości przypadków kolejne sesje zawierają mniejszą ilość substancji. Podczas konsultacji lekarz indywidualnie dobiera zabieg do konkretnego przypadku. Pozwala to na osiągnięcie najlepszych efektów estetycznych i ograniczenie ryzyka do minimum.
Do zabiegów jest u nas często używana kaniula, która pozwala wykonać zabieg bez bólu i bez ryzyka siniaczków.
Gabinet Medycyny Estetycznej – zapraszamy!
Pamiętajmy, że osocza ze zwykłych probówek laboratoryjnych nie można wstrzykiwać. To co odróżnia pozyskanie osocza bogatopłykowego za pomocą oryginalnych zestawów dostępnych na rynku, jest fakt, że zabieg gwarantuje najwyższą jakość i czystość pozyskanego osocza – bogatego w żywe płytki krwi, o określonym, ściśle kontrolowanym stężeniu.
Jak działa kwas hialuronowy z osoczem?
Zawarty w probówce kwas hialuronowy działa jak matryca do odbudowy komórek skóry i powoduje jej nawilżenie oraz odżywienie. Pomaga także w syntezie proteoglikanów. Osocze bogatopłytkowe dodatkowo pobudza okoliczne fibroblasty do podziałów oraz syntezy kolagenu, dostarcza skórze, poza tak cennymi płytkami krwi, także sole mineralne, witaminy A,D,E, K, hormony czy kwasy tłuszczowe.
Dodatkowo kwas hialuronowy tworzy dla osocza bogatopłytkowego swoiste rusztowanie – trójwymiarową, przyjazną komórkom strukturę, która jest w szybkim tempie kolonizowana przez fibroblasty, trombocyty i czynniki wzrostu, produkujące składniki macierzy pozakomórkowej i sprzyjające uporządkowanemu odtwarzaniu tkanek wszystkich warstw skóry. Cellular Matrix® zwiększa również czas działania płytek krwi i uwalniania czynników wzrostu do skóry właściwej.
Zalety:
- naturalne składniki
- regeneracja na poziomie komórkowym
- odbudowa tkanek
- szybkie efekty
- duża trwałość efektów
- pobudzenie skóry do produkcji kolagenu
- bezinwazyjność
Kwas hialuronowy – Zastosowanie:
- rewitalizacja skóry twarzy, okolicy oczu, szyi, dekoltu, dłoni
- korekcja zmarszczek i fałdów skórnych
- regeneracja skóry po zabiegach dermatologicznych i chirurgii plastycznej
- wypełnienie blizn potrądzikowych
- choroba zwyrodnieniowa stawów
- zmarszczki palacza
Przeciwwskazania:
- Mieszaniny osocza bogatopłytkowego i kwasu hialuronowego nie należy podawać pacjentom z rozpoznaną nadwrażliwością na jeden z tych składników ani osobom cierpiącym na poważne choroby, na przykład nowotworowe lub zapalne.
- Nie zaleca się podawania mieszaniny osocza bogatopłytkowego i kwasu hialuronowego dzieciom, kobietom w ciąży lub w okresie karmienia piersią ani pacjentom cierpiącym na choroby zapalne, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów czy choroba Bechterewa.
Kwas hialuronowy
Czym jest, gdzie występuje i jak działa kwas hialuronowy?
Kwas hialuronowy jest to związek należący do grupy glikozaminoglikanów, czyli wielocukrów złożonych z powtarzających sie jednostek dwucukrowych. Cząsteczka zbudowana w ten sposób zwana jest bipolimerem i w tym przypadku składa się z na przemian występujących reszt kwasu D-glukuronowego i N-acetylo-D-glukozaminy połączonych wiązaniami β(1→4) i β(1→3) glikozydowymi. Jest to jedyny glikozaminoglikan, który nie wiąże się kowalencyjnie z białkami i nie tworzy proteoglikanów.
Występuje powszechnie w organizmie człowieka. Po pierwsze znajduje się w dużych ilościach w skórze właściwej. Dzięki swoim właściwościom wiązania wody (jedna cząsteczka kwasu hialuronowego wiąże aż 250 jej molekuł) powoduje właściwe nawilżenie skóry, a co za tym idzie jej napięcie i jędrność. W największej ilości znajduje się w młodej skórze, a w trakcie procesu starzenia się jego ilość maleje. Ponadto jest głównym składnikiem mazi stawowej odpowiadając między innymi za smarowanie powierzchni stawowych oraz zapewnienie odżywienia chrząstek.
Powiększanie ust kwasem hialuronowym?
Zabieg powiększania ust to najczęstsza procedura w medycynie estetycznej wykorzystująca działanie kwasu hialuronowego. Jest on bardzo mało inwazyjny i bezpieczny. Substancja używana do wypełnienia jest związkiem występującym fizjologicznie w organizmie. Po zebraniu dokładnego wywiadu lekarskiego i wyeliminowaniu ewentualnych przeciwwskazań, w pierwszej kolejności znieczula się usta przy pomocy specjalnego kremu.
Następnie lekarz bardzo precyzyjnie wstrzykuje kwas hialuronowy np. Aliaxin w obrębie czerwieni wargowej. Zabieg trwa około 20 minut. Pierwszy efekt widoczny jest praktycznie natychmiast. Po przeprowadzonej procedurze może pojawić się obrzęk okolicy warg utrzymujący się do czterech dni, drobne krwiaczki ustępujące maksymalnie po tygodniu, a także krótkotrwała tkliwość.
Po ustąpieniu wyżej wymienionych objawów widoczny jest ostateczny rezultat. Utrzymuje się on do ośmiu miesięcy, w związku z powyższym, aby efekt był trwały, zabieg należy regularnie powtarzać.
Należy pamiętać, żeby na tydzień przed zabiegiem odstawić preparaty hamujące krzepnięcie krwi, a także niesteroidowe leki przeciwzapalne i środki zawierające ekstrakt z miłorzębu.
Z kolei w dniu procedury należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego oraz wahań termicznych (np. solarium czy sauna). Nie zaleca się również wykonywania makijażu ani żadnych innych czynności mogących potencjalnie powodować ryzyko infekcji.
Również istotne jest, by odpowiednio zadbać o okolicę ust po zabiegu. W pierwszej dobie należy unikać całowania i picia gorących napojów. Przez pierwsze dwa dni zaleca się jak najmniejszą mimikę. Do trzech dni nie należy pływać i wykonywać intensywnych ćwiczeń fizycznych. Przez pierwsze dwa tygodnie należy unikać intensywnych wahań temperatury, a przez pierwszy miesiąc nie wykonuje się procedur typu laseroterapia tej okolicy.
Powinno się również wystrzegać zabiegów pobudzających syntezę włókien kolagenowych poprzez bodziec termiczny (np. radiofrekwencji mikroigłowej). Bardzo ważne jest, by pamiętać, iż w razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów po zabiegu należy skontaktować się z lekarzem.
Mezoterapia igłowa kwasem hialuronowym
Mezoterapia igłowa jest najczęstszym sposobem aplikacji kwasu hialuronowego w obręb skóry. Jej istotą jest wprowadzanie w skórę różnego rodzaju substancji aktywnych poprzez mikroinjekcje. Dzięki temu omijana jest warstwa naskórka, co pozwala na lepszą penetrację w głąb tkanki. Zabieg ten może być wykonywany na kilka sposobów. Najprostszym jest aplikacja przy pomocy strzykawki z igłą, co umożliwia precyzyjną aplikację większej objętości substancji.
Stosuje się również rollery, czyli specjalne dyski z mikroigłami, dzięki którym możliwe jest uzyskanie nawet 500 000 nakłuć w ciągu 5 minut. Inną metodą jest wykonywanie mikronakłuć z zastosowaniem specjalnych aparatów. Przykładowym urządzeniem wykorzystywanym do tego celu jest Dermapen. Jego działanie polega na zjawisku frakcjonowania mikroigłowego. Wyposażone jest w głowicę uzbrojoną w igły o bardzo niewielkiej średnicy. W sposób pulsacyjny są wprowadzane w skórę z bardzo dużą częstotliwością powodując jej mikrouszkodzenia.
Stymuluje to syntezę włókien kolagenowych i elastynowych, co pobudza procesy regeneracyjne skóry, a także umożliwia aktywne wnikanie kwasu hialuronowego w głąb skóry. Procedura jest praktycznie całkowicie bezbolesna, jednak u ludzi z wysoką wrażliwością na ból można zastosować znieczulenie miejscowe z wykorzystaniem kremu ze środkiem anestetycznym.
Podstawową zaletą mezoterapii igłowej jest jej wysokie bezpieczeństwo. Z uwagi na fakt, iż jest to procedura niechirurgiczna, nie wymaga hospitalizacji ani opieki anestezjologicznej.
Nie niesie ze sobą również ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej ani stanu zapalnego. Jest to zabieg o bardzo szerokim zakresie wskazań oraz w zasadzie brakiem ograniczeń dotyczących rodzaju cery, dla której może być zastosowany. Nie powoduje trwałych uszkodzeń skóry ani jej nadwrażliwości na światło. Ponadto okres rekonwalescencji jest bardzo krótki, a rezultat długotrwały. Sam zabieg trwa około 30 minut. Aby utrzymać trwałość efektu zabieg należy powtarzać regularnie. Częstotliwość jego wykonywania ustala się indywidualnie dla każdego pacjenta.
Zastosowanie kwasu hialuronowego w mezoterapii igłowej obejmuje bardzo szerokie spektrum wskazań. Przede wszystkim znajduje zastosowanie w przeciwdziałaniu objawom procesów starzenia się skóry. Wykorzystuje się ją więc do ujędrniania skóry, wygładzania zmarszczek, a także pobudzania metabolizmu jej komórek, a co za tym idzie procesów regeneracyjnych.
Zabieg ten znajduje również zastosowanie w usuwaniu przebarwień i rozjaśnianiu skóry. Ponadto jest skuteczny w eliminowaniu innych rodzajów defektów skóry, na przykład blizn (zarówno potrądzikowych jak i pourazowych), rozstępów, a także cellulitu oraz wielu innych wskazaniach.
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg to plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing