Laserowe usuwanie przebarwień
Podstawowe informacje:
Dla kogo jest ten zabieg
- Dla osób mających uciążliwe przebarwienia na twarzy
- Dla pacjentów u których widoczne są plamy starcze
Przeciwwskazania
- Ostre stany zapalne skóry
- Świeża opalenizna
- Aktywna choroba nowotworowa
Pytania i odpowiedzi
Usuwanie przebarwień laserem tulowym jest bardzo skuteczne i nie wymaga długiej rekonwalescencji.
Laser usuwa tzw. plamy starcze i melasma – najczęściej wymaga kilku zabiegów w odstępach miesiąca.
Po zabiegu usuwania przebarwień należy unikać opalania się i solarium ponieważ promieniowanie uv może wygenerować nowe przebarwienie.
Najczęściej wykonujemy serię 3 zabiegów w odstępach miesięcznych, po wykonaniu drugiego zabiegu obserwujemy redukcję zmian pigmentowych.
Czasami po pierwszym zabiegu paradoksalnie zmiany ciemnieją (szczególnie melasma) ponieważ depozyty barwnika migrują na powierzchnię skóry i tam ulegają złuszczeniu. Po tygodniu obserwujemy widoczną redukcję.
Zabieg nie jest bolesny, nie wymaga znieczulenia
Należy unikać gorących kąpieli, opalania się i stosowaniu kremów z wysokim filtrem przeciwsłonecznym.
Informacja o zabiegu
Laserowe usuwanie przebarwień – melasma, plamy starcze.
Czym są i skąd się biorą przebarwienia na twarzy?
Każdy z nas ma swój naturalny kolor skóry, który jest uwarunkowany dwoma podstawowymi czynnikami: fototypem oraz ekspozycją na promieniowanie ultrafioletowe. Wynika to z obecności specyficznego dla skóry barwnika zwanego melaniną. Jej zadaniem jest ochrona skóry przed nadmiernymi skutkami promieniowania ultrafioletowego.
Przebarwienia skóry są wyrazem zaburzeń w jej pigmentacji, co związane jest bezpośrednio z nieprawidłowościami w wytwarzaniu melaniny, często wynika z powodu zmian hormonalnych. Najczęściej depozyty melaniny są płytko a czasami sięgają do skóry właściwej.
Istnieją dwa rodzaje melaniny: eumelanina, czyli tak zwana „melanina prawdziwa ” o zabarwieniu brązowo-czarnym lub czarnym, występująca w skórze matowej i odpowiadająca za ochronę przed promieniowaniem UV, oraz feomelanina, czyli „melanina ruda, czerwona”, występująca u osób rudych, niechroniąca przed promieniowaniem UV a jedynie wytwarzająca wolne rodniki o szkodliwym działaniu ogólnoustrojowym.
Potencjalnych przyczyn występowania zaburzeń pigmentacji oraz w efekcie przebarwień skóry jest wiele. Należą do nich między innymi ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe, zaburzenia hormonalne (w tym przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych), działanie substancji fototoksycznych, urazy i skaleczenia skóry, oparzenia. Mogą być one również wynikiem stosowanych działań medycznych takich jak na przykład radioterapia w przebiegu nowotworów złośliwych.
Laserowe usuwanie przebarwień – Czym jest laser?
Promieniowanie laserowe jest falą elektromagnetyczną emitowaną przez specjalne urządzenie, wykorzystujące tak zwane zjawisko emisji wymuszonej. Długość fali może być różna i mieścić się zarówno w spektrum podczerwieni, jak i ultrafioletu czy światła widzialnego. Charakteryzuje się ono silnym skupieniem wiązki, jej spójnością i bardzo małym jej odchyleniem od równoległości.
Wykazuje również dużą moc promieniowania oraz gęstość energii. Istnieją różne rodzaje laserów, a także różnorodne ich klasyfikacje. Istnieje więc podział ze względu na emitowaną długość fali (a co za tym idzie zakres emitowanego światła), moc, czy też środka czynnego. Lasery mają bardzo szerokie zastosowanie w dzisiejszym świecie w wielu dziedzinach, między innymi w elektronice, technologii wojskowej, czy też medycynie.
Laserowe usuwanie przebarwień – Jakie jest oddziaływanie lasera na tkanki?
W medycynie estetycznej wykorzystywane są rodzaje laserów charakteryzujące się emisją fal elektromagnetycznych o takiej długości i częstotliwości, która pozwala na bardzo dobrą penetrację w obrębie wody, która stanowi większość objętości wszystkich tkanek. Dzięki temu może on oddziaływać praktycznie na wszystkie tkanki, w zależności od dobranych ustawień.
We współczesnej medycynie estetycznej laseroterapia wykorzystywana jest w wielu wskazaniach. Dzięki dużym skupieniu wiązki możliwe jest działanie z dużą precyzją. Generowany bodziec termiczny powoduje w sposób kontrolowany punktowe przegrzanie skóry prowadząc do jej uszkodzenia.
Laserowe usuwanie przebarwień
Ponadto dochodzi do stymulacji podziałów komórek, wskutek czego uszkodzona tkanka zastępowana jest nową. Do tego dochodzi do rozbijania cząstek melaniny na elementy mogące być wchłonięte przez makrofagi skóry.
Bolesność zabiegu jest niewielka i zazwyczaj nie wymaga on zastosowania żadnego znieczulenia. U osób z wysoką wrażliwością na ból można zastosować kremy anestetyczne. Lekarz przykłada głowicę bezpośrednio do skóry, po czym emitowana jest wiązka promieniowania laserowego wnikająca na różną głębokość. Istnieje zależność, że im większa jest penetracja w głąb skóry, tym więcej nowej tkanki zostaje wytworzone.
Laser Tulowy – laserowe usuwanie przebarwień
Zabieg usuwania przebarwień laserem tulowym jest bardzo skuteczny w usuwaniu przebarwień przy minimalnej rekonwalescencji.
Na czym polega fenomen laseru erbowo-yagowego?
W dzisiejszych czasach laser erbowo-yagowy uważany jest za złoty standard w dermatologii i medycynie estetycznej w odniesieniu do usuwania łagodnych zmian naskórka.
Laser ergowo-yagowy cechuje się bardzo dużą precyzją ablacji, a za razem jej delikatnością. Co więcej, istnieje możliwość regulacji intensywności przeprowadzanej ablacji i wyboru, czy ma ona być pełna, czy przebiegać w sposób frakcjonowany. Ta właściwość wynika ze specyficznej długości fali wiązki lasera, która wynosi 2940nm.
Długość ta jest optymalna dla maksymalnej absorpcji wody z tkanek, gdyż energia niesiona przez wiązkę lasera powoduje praktycznie natychmiastowe odparowanie wody i osuszenie tkanek, co prowadzi do ablacji będącej bezpośrednim celem oddziaływania lasera. Ablacja ta jest na tyle precyzyjna, że jej marginesy mierzone są z dokładnością do kilku mikrometrów.
Dzięki swojemu specyficznemu mechanizmowi działania, nie dochodzi do termicznego uszkodzenia czy mikrouszkodzenia tkanki, jak to się dzieje w przypadku zastosowania innych rodzajów lasera, takich jak np. laser frakcyjny CO2. W rezultacie zabieg jest dużo mniej bolesny, a czas konieczny do rekonwalescencji jest znacznie krótszy.
Jakie innowacyjne rozwiązania techniczne posiada laser erbowo-yagowy?
Laser erbowo-yagowy posiada wiele innowacyjnych funkcji, które umożliwiają optymalne wykorzystywanie jego właściwości. Posiada on zintegrowany system ewakuacji dymu z systemem potrójnej filtracji, co umożliwia specjalna konstrukcja rękojeści. Dzięki temu systemowi możliwe jest bieżąca ewakuacja cząstek pary wodnej i dymu jednocześnie podczas oddziaływania wiązką laserową. Pozwala to również na znaczną redukcję szumu podczas pracy urządzenia.
Kolejną istotną funkcją jest znaczna łatwość zmiany plamki lasera dzięki obecności funkcjonalnego pierścienia na rękojeści. Charakterystyczna jest również duża rozpiętość plamki, czyli tak naprawdę średnicy wiązki laserowej, wahająca się od 1 do 6mm. Dzięki temu łatwo usuwa przebarwienia na twarzy.
Laserowe usuwanie przebarwień Poznań
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg to plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing