Laserowe zamykanie naczynek – Do kogo adresowany?
Laserowe zamykanie naczynek krwionośnych przeznaczone jest dla osób z defektami w obrębie powierzchniowych włosowatych naczyń krwionośnych i towarzyszących im defektów skórnych. Należą do nich przede wszystkim pajączki naczyniowe, teleangiektazje czy też punkty rubinowe.
Zabieg może być także wykorzystywany w walce z różnorodnymi zmianami rumieniowatymi, a nawet w usuwaniu niewielkich naczyniaków płaskich. Ponadto znajduje zastosowanie w leczeniu niektórych postaci trądziku różowatego.
U kogo przeciwwskazany?
Jak każdy zabieg z zakresu medycyny estetycznej, laserowe zamykanie naczyń jest przeciwwskazane u niektórych pacjentów. Pierwszą z nich stanowią kobiety w ciąży oraz w okresie laktacji. Ponadto nie stosuje się go u osób czynnie przyjmujących leki lub zioła zwiększające wrażliwość skóry na światło, a także ze świeżą opalenizną.
Nie zaleca się również przeprowadzania go u osób wykazujących skłonność do wytwarzania blizn przerostowych i keloidów. Przeciwwskazaniem są również niektóre choroby skóry, na przykład łuszczyca czy bielactwo.
Usuwanie naczynek Poznań – Ważne informacje:
Po zabiegu może wystąpić zaczerwienienie lub zasinienie skóry – uzależnione jest to od wielkości i głębokości zmian naczyniowych, które ustępuje po kilku dniach.
Laserowe zamykanie naczynek – Zalecenia przed zabiegiem:
- skóra powinna być czysta (umyta, bez kremu);
- 4 tyg. przed zabiegiem nie wolno eksponować ciała na promienie UV (Słońce, solarium);
- nie wolno stosować samoopalacza na 14 dni przed zabiegiem;
- nie wolno stosować substancji rozrzedzających krew (antykoagulantów, alkoholu, aspiryny);
- należy pić duże ilości wody.
Laserowe zamykanie naczynek Poznań – Zalecenia po zabiegu:
- przez 4 tyg. po zabiegu nie wolno eksponować ciała na promienie UV (Słońce, solarium);
- na skórę poddaną zabiegowi należy stosować filtry UV, SPF 50+;
- należy unikać skrajnie wysokich lub niskich temperatur, takich jak sauna, wiatr, czy mróz;
- przez 2 tygodnie po zabiegu nie wolno stosować kosmetyków złuszczających;
- przez 2 tygodnie po zabiegu należy pić duże ilości wody, aby ułatwić regenerację naczyń.
Przeciwwskazania do zabiegu laserowe zamykanie naczynek:
- ciąża;
- zmiany nowotworowe, guzy niewiadomego pochodzenia;
- opalenizna, stosowanie samoopalaczy;
- przyjmowanie leków (antybiotyki, sterydy, pochodne witaminy A, witamina A, leki przeciwdepresyjne, leki uczulające na kontakt ze światłem, inne);
- przyjmowanie w przeciągu miesiąca preparatów zielarskich (herbaty ziołowe, napary, herbatki odchudzające, leki przeciwdepresyjne, maści z dziurawcem, inne);
- choroby dermatologiczne: bielactwo, łuszczyca, otwarte rany, stany zapalne skóry, zmiany alergiczne, fototoniczność (wrażliwość skóry na słońce);
- choroby ogólnoustrojowe: cukrzyca, nadciśnienie, rozrusznik serca, epilepsja;
- infekcje wirusowe: opryszczka, HIV;
- obniżona krzepliwość krwi,
- nadmierne spożywanie alkoholu,
- skłonności do powstawania blizn, bliznowców;
- stosowanie preparatów z retinolem typu maść, krem.
Alternatywą do zabiegów laserem jest skleroterapia, zabieg polegający na podawaniu leku zamykającego naczynko, bezpośrednio do jego światła.
Laserowe zamykanie naczyń krwionośnych – pytania i odpowiedzi
Kto powinien poddać się zabiegowi laserowego zamykania naczyń krwionośnych?
Laserowe zamykanie naczynek przeznaczone jest dla osób z defektami w obrębie powierzchniowych włosowatych naczyń krwionośnych i towarzyszących im defektów skórnych. Należą do nich przede wszystkim pajączki naczyniowe, teleangiektazje czy też punkty rubinowe.
Zabieg może być także wykorzystywany w walce z różnorodnymi zmianami rumieniowatymi, a nawet w usuwaniu niewielkich naczyniaków płaskich. Ponadto znajduje zastosowanie w leczeniu niektórych postaci trądziku różowatego.
Czy są jakieś przeciwwskazania do przeprowadzenia laserowego zamykania naczyń krwionośnych?
Jak każdy zabieg z zakresu medycyny estetycznej, laserowe zamykanie naczyń jest przeciwwskazane u niektórych pacjentów. Pierwszą z nich stanowią kobiety w ciąży oraz w okresie laktacji. Ponadto nie stosuje się go u osób czynnie przyjmujących leki lub zioła zwiększające wrażliwość skóry na światło, a także ze świeżą opalenizną.
Nie zaleca się również przeprowadzania go u osób wykazujących skłonność do wytwarzania blizn przerostowych i keloidów. Przeciwwskazaniem są również niektóre choroby skóry, na przykład łuszczyca czy bielactwo.
Czy laserowe zamykanie naczyń krwionośnych boli?
Zabieg laserowego zamykania naczyń krwionośnych jest charakteryzuje się bardzo niewielką bolesnością. Zazwyczaj nawet nie wymaga znieczulenia. U osób o wybitnie niskim progu wrażliwości na ból, możliwe jest zastosowanie znieczulenia miejscowego pod postacią kremów zawierających środek anestetyczny. Wskazania do jego zastosowania są dopasowywane indywidualnie dla pacjenta, tak aby zapewnić mu jak największy komfort z zabiegu oraz satysfakcję z jego efektu.
Laserowe zamykanie naczynek Poznań – Czy zabieg jest bezpieczny?
Zabieg laserowego zamykania naczynek charakteryzuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa. Parametry promieniowania laserowego są dobierane indywidualnie do pacjenta, jego karnacji, a także rodzaju i nasilenia usuwanych zmian.
Dzięki temu nie ma ryzyka potencjalnych poparzeń. Ponadto, z racji niskiej bolesności zabiegu, nie wymaga on zastosowania znieczulenia ogólnego ani opieki anestezjologicznej. Dzięki czemu unikamy ryzyka powikłań tego rodzaju znieczulenia, a także tych związanych z samą hospitalizacją (takich jak choćby zakażenia szpitalne).
Czy efekt widoczny jest od razu?
Rezultat zabiegu laserowego zamykania naczynek zazwyczaj nie jest widoczny od razu. W pierwszym etapie zmiany, które są poddane oddziaływaniu promieniowania laserowego ulegają zblednięciu, a następnie stopniowo zanikają. W większości lokalizacji całkowity efekt widoczny jest po upłynięciu maksymalnie dwóch tygodni. Wyjątkiem są zmiany zlokalizowane w obrębie kończyn dolnych. W ich przypadku proces eliminacji zmian jest zdecydowanie dłuższy i może trwać nawet do sześciu tygodni.
Czy po zabiegu trzeba przestrzegać jakichś konkretnych zaleceń?
Po przeprowadzeniu zabiegu laserowego zamykania naczyń krwionośnych ważne jest, by przestrzegać kilku zaleceń, dzięki czemu możliwe jest utrzymanie optymalnego efektu. Należy odpowiednio dbać o skórę po przeprowadzonym zamykaniu naczyń. Przez około 4-6 tygodni należy stosować kremy z filtrem o wysokim współczynniku ochrony (SPF 50+). Ponadto konieczne jest unikanie bodźców mogących prowadzić do rozszerzania się naczyń (np. wysokie temperatury czy alkohol).
Czy wystarczające jest jednorazowe przeprowadzenie zabiegu czy konieczne jest jego powtarzanie?
Ustalenie ile zabiegów musi być przeprowadzonych aby osiągnąć optymalny efekt zależy od wielu czynników, takich jak na przykład rodzaj i rozległość zmian, ich nasilenie, oczekiwany efekt, a także preferencje własne pacjenta. Ilość zabiegów określana jest indywidualnie i zależy od predyspozycji, liczby, wielkości zamykanych naczyń, a także głębokości, na której są położone. Zazwyczaj przeprowadza się od 1 do 5 zabiegów. Odstęp między poszczególnymi sesjami to co najmniej 3 tygodnie, nie może jednak przekraczać 6 tygodni.
Czy po przeprowadzeniu zabiegu laserowego zamykania naczyń krwionośnych można latać samolotem?
Jak dotąd nie stwierdzono żadnych medycznych przeciwwskazań do podróżowania samolotem. W przypadku zmian zlokalizowanych na kończynach dolnych, zwłaszcza przy współistniejących żylakach bądź schorzeniach, które powodują wzrost ryzyka zakrzepicy żylnej, warto rozważyć zastosowanie specjalnych pończoch uciskowych, a w mocno nasilonych przypadkach nawet profilaktykę preparatami zawierającymi heparynę drobnocząsteczkową (na przykład enoksaparynę, fraksiparynę czy też dalteparynę).
Czy zabieg laserowego zamykania naczyń krwionośnych można przeprowadzić w gabinecie kosmetycznym?
Teoretycznie przeprowadzenie tej procedury w gabinecie kosmetycznym jest możliwe, należy jednak pamiętać, że wtedy istnieje dużo większe ryzyko potencjalnych powikłań. W pełni bezpieczne wykonanie zabiegu laserowego zamykania naczyń możliwe jest tylko przez certyfikowanego lekarza, w warunkach gabinetu medycyny estetycznej, z wykorzystaniem certyfikowanych i atestowanych urządzeń.
Istotne jest by podejmując decyzję mieć świadomość tego, że do bezpiecznego przeprowadzenia zabiegu laserowego zamykania naczyń konieczna jest wiedza z zakresu anatomii, fizjologii oraz chorób naczyń, by podczas wykonywania procedury nie spowodować nasilenia objawów innych schorzeń.
Poza tym trzeba mieć pełną wiedzę na temat potencjalnych możliwych powikłań oraz sposobów ich leczenia. Z tego powodu, pomimo, iż teoretycznie istnieje możliwość przeprowadzenia laserowego zamykania naczyń krwionośnych w warunkach gabinetu kosmetycznego, takie rozwiązanie nie jest zalecane, gdyż wiąże się z dużo niższym poziomem bezpieczeństwa zabiegu.
Kiedy znikają naczynka po laserze
- Pajączki naczyniowe znikają zaraz po zabiegu laserem neodymowo-yagowym. Niewielki ślad pozostaje widoczny do 2 tygodni. Zaczerwienienie wokół miejsca zabiegu może trwać do kilku godzin.