Laserowy lifting powiek
Podstawowe informacje:
Laserowy lifting powiek – podniesienie powiek bez skalpela.
Jeśli nie wystarczy to warto rozważyć laserową plastykę powiek
Umów się na zabiegDla kogo jest ten zabieg
Przeciwwskazania
Informacja o zabiegu
Laserowy lifting powiek
Czym jest laser?
Promieniowanie laserowe jest falą elektromagnetyczną emitowaną przez specjalne urządzenie, wykorzystujące tak zwane zjawisko emisji wymuszonej. Długość fali może być różna i mieścić się zarówno w spektrum podczerwieni, jak i ultrafioletu czy światła widzialnego. Charakteryzuje się ono silnym skupieniem wiązki, jej spójnością i bardzo małym jej odchyleniem od równoległości. Wykazuje również dużą moc promieniowania oraz gęstość energii.
Istnieją różne rodzaje laserów, a także różnorodne ich klasyfikacje. Istnieje więc podział ze względu na emitowaną długość fali (a co za tym idzie zakres emitowanego światła), moc, czy też środka czynnego. Lasery mają bardzo szerokie zastosowanie w dzisiejszym świecie w wielu dziedzinach, między innymi w elektronice, technologii wojskowej, czy też medycynie.
Jakie jest oddziaływanie lasera na tkanki?
W medycynie estetycznej wykorzystywane są rodzaje laserów charakteryzujące się emisją fal elektromagnetycznych o takiej długości i częstotliwości, która pozwala na bardzo dobrą penetrację w obrębie wody, która stanowi większość objętości wszystkich tkanek. Dzięki temu może on oddziaływać praktycznie na wszystkie tkanki, w zależności od dobranych ustawień.
We współczesnej medycynie estetycznej laseroterapia wykorzystywana jest w wielu wskazaniach. Dzięki dużym skupieniu wiązki możliwe jest działanie z dużą precyzją. Generowany bodziec termiczny powoduje w sposób kontrolowany punktowe przegrzanie skóry prowadząc do jej uszkodzenia. Efektem tego jest aktywacja fibroblastów prowadząca do zwiększenia produkcji włókien kolagenowych i elastynowych, skutkująca zwiększeniem napięcia i poprawą jędrności skóry. Ponadto dochodzi do stymulacji podziałów komórek, wskutek czego uszkodzona tkanka zastępowana jest nową.
Bolesność zabiegu jest niewielka i zazwyczaj nie wymaga on zastosowania żadnego znieczulenia. U osób z wysoką wrażliwością na ból można zastosować kremy anestetyczne. Lekarz przykłada głowicę bezpośrednio do skóry, po czym emitowana jest wiązka promieniowania laserowego wnikająca na różną głębokość. Istnieje zależność, że im większa jest penetracja w głąb skóry, tym więcej nowej tkanki zostaje wytworzone.
Zabiegi z wykorzystaniem lasera charakteryzuje się stosunkowo wysokim bezpieczeństwem. Ryzyko istotnych powikłań jest minimalne, choć do kilku godzin po zabiegu może utrzymywać się zaczerwienienie okolicy poddawanej procedurze, a także mogą pojawiać się niewielkie wybroczynki i siniaki. Wymienione dolegliwości bardzo szybko samoistnie ustępują.
Laserowy lifting powiek – na czym polega fenomen lasera ?
Laser ergowo-yagowy cechuje się bardzo dużą precyzją ablacji, a za razem jej delikatnością. Co więcej, istnieje możliwość regulacji intensywności przeprowadzanej ablacji i wyboru, czy ma ona być pełna, czy przebiegać w sposób frakcjonowany. Ta właściwość wynika ze specyficznej długości fali wiązki lasera, która wynosi 2940 nm. Długość ta jest optymalna dla maksymalnej absorpcji wody z tkanek, gdyż energia niesiona przez wiązkę lasera powoduje praktycznie natychmiastowe odparowanie wody i osuszenie tkanek, co prowadzi do ablacji będącej bezpośrednim celem oddziaływania lasera.
Ablacja ta jest na tyle precyzyjna, że jej marginesy mierzone są z dokładnością do kilku mikrometrów. Dzięki swojemu specyficznemu mechanizmowi działania, nie dochodzi do termicznego uszkodzenia czy mikrouszkodzenia tkanki, jak to się dzieje w przypadku zastosowania innych rodzajów lasera, takich jak np. laser frakcyjny CO2. W rezultacie zabieg jest dużo mniej bolesny, a czas konieczny do rekonwalescencji jest znacznie krótszy.
Laserowy lifting powiek – Na czym polega zabieg?
Istotą laserowego liftingu powiek przy pomocy lasera erbowo-yagowego jest podgrzewanie okolicy oka i głębokich warstw skóry powiek zarówno od wewnętrznej, jak i zewnętrznej strony. Efektem tego jest skrócenie włókien kolagenowych wynikające ze zwiększenia ich napięcia. Ponadto dochodzi do pobudzenia syntezy nowych włókien kolagenowych oraz przebudowy już istniejących. Efektem tego jest zwiększenie napięcia i poprawa jędrności skóry.
Zabieg laserowego liftingu powiek występuje w dwóch wersjach – podstawowej i rozszerzonej. Lifting podstawowy obejmuje zewnętrzną warstwę skóry powiek, okolicę skroni oraz brwi. Lifting rozszerzony natomiast obejmuje ponadto błonę śluzową wewnętrznej strony obu powiek.
Laserowy lifting powiek stanowi czasami alternatywę dla zabiegu chirurgicznego. Jest bowiem procedurą bezinwazyjną, nie wymagającą żadnego okresu rekonwalescencji, a poza tym, w przeciwieństwie do klasycznej chirurgii, oprócz działania liftingującego ma też działanie odmładzające i likwidujące zmarszczki.
Jeśli jest znaczny nadmiar skóry powiek, wówczas konieczna jest laserowa plastyka powiek.
Laserowy lifting powiek jak wygląda zabieg i jakie są jego rezultaty?
Wykonanie zabiegu laserowego liftingu powiek wymaga specjalnego przygotowania. Oczywiście na samym początku odbywa się konsultacja lekarska mająca za zadanie ustalenie wskazań do zabiegu, jego zakresu oraz potencjalnych przeciwwskazań. Przygotowanie obejmuje przerwanie kuracji doustnymi retinoidami na 6 miesięcy przed planem zabiegu, a na 2-3 tygodnie przed terminem, odstawienie leków i ziół fotouczulających oraz kremów z retinolem i witaminą C.
W dniu zabiegu, w pierwszej kolejności dokonuje się oczyszczenia oraz demakijażowi skóry. Następnie gałka oczna jest znieczulana oraz zakładana jest na nią specjalna osłona ochronna. Podczas trwania zabiegu laseroterapii stosuje się śródzabiegowe chłodzenie skóry mające za zadanie zmniejszenia ryzyka poparzenia. Bezpośrednio po zakończeniu zabiegu niejednokrotnie obserwuje się zaczerwienienie i niewielki obrzęk skóry, który ustępuje samoistnie maksymalnie po 2 dniach. Zazwyczaj konieczne jest wykonanie 3 powtórzeń w 2 tygodniowych odstępach.
Spodziewane rezultaty laserowego liftingu powiek to przede wszystkim uniesienie powiek górnych i zmniejszenie ich wiotkości, wygładzenie i pogrubienie skóry powiek, usunięcie zmarszczek, worków pod oczami i kurzych łapek, czyli generalnie rzecz biorąc odmłodzenie wyglądu okolicy oczu.
Laserowy lifting powiek – Jakie są wskazania do zabiegu?
Wskazanie do laserowego liftingu powiek obejmują wszelkie stany wiążące się z defektem w obrębie skóry okolicy oczu, takich jak worki pod oczami, zmarszczki, kurze łapki, wiotkość powiek i tym podobne.
Jakie są przeciwwskazania do laserowego liftingu powiek?
Jak każdy zabieg z zakresu medycyny estetycznej, również laserowy lifting powiek jest objęty przeciwwskazaniami, które w tym przypadku są dość liczne. Należą do nich między innymi: ciąża i laktacja, obecność świeżej opalenizny, doustne i miejscowe stosowanie leków i ziół fotouczulających, aktywne schorzenia o różnej etiologii w obrębie skóry (zarówno infekcyjne jak i nieinfekcyjne), świeża opalenizna, stosowanie steroidów, tendencja do powstawania bliznowców, zaburzenia krzepnięcia, obecność rozrusznika serca, wszelkie schorzenia uniemożliwiające zastosowanie jakiejkolwiek laseroterapii, i wiele innych.
Laserowy lifting powiek Poznań
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg to plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing