Leczenie blizn po trądziku
Podstawowe informacje:
Leczenie blizn po trądziku jest obecnie bardzo skuteczne – stosowanie lasera frakcyjnego lub dermapenu (szczególnie w połączeniu z osoczem) przynosi wyraźne i trwałe efekty. Jak wygładzić blizny po trądziku?
Laserowe usuwanie blizn po trądziku jest skuteczne laserem erbowo-yagowym lub radiofrekwencją mikroigłową.
Blizny po trądziku laser – bardzo skuteczny i bezinwazyjny zabieg – laser Genesis
Umów się na zabiegDla kogo jest ten zabieg
- blizny po trądziku
- blizny zanikowe np. po ospie lub urazie
Przeciwwskazania
- ostre infekcje wirusowe lub bakteryjne
- aktywna choroba nowotworowa
- przyjmowanie Izoteku i 6 miesięcy po zakończeniu
- skłonność do bliznowca
Pytania i odpowiedzi
Nie ma idealnego zabiegu leczenia blizn potrądzikowych. Stosujemy wiele metod usuwania blizn potrądzikowych, często kilka na przemian lub łączone. Warto najpierw zgłosić się na konsultację.
Najczęściej stosujemy radiofrekwencję mikroigłową w połączeniu z Juvelook. Poprawiając jakość skóry dodajemy pewności siebie pacjentom.
Cennik zabiegu
Laser frakcyjny + osocze bogatopłytkowe - twarz
1300zł
Dermapen + osocze bogatopłytkowe - twarz
700zł
Podcięcie blizn kaniulą + wypełnienie kwasem hialuronowym - twarz
1000zł
Komórki macierzyste - twarz
2900zł
Radiofrekwencja mikroigłowa twarz
1300zł
Radiofrekwencja mikroigłowa + osocze twarz
1600zł
Radiofrekwencja mikroigłowa + Juvelook na twarz
2900zł
Informacja o zabiegu
Leczenie blizn po trądziku (usuwanie blizn po trądziku) jest bardzo często wykonywanym zabiegiem. Najczęściej stosowanym zabiegiem jest radiofrekwencja mikroigłowa – bezinwazyjna metoda, bez rekonwalescencji.
Bardzo skuteczne w redukcji blizn po trądziku jest wykonywanie zabiegów łączonych radiofrekwencji mikroigłowej oraz preparatu kwasu polimlekowego Juvelook. Dochodzi do bardzo silnego wypłacenia blizn zanikowych.
Blizny po trądzikowe oraz przebarwienia to problem nie tylko wśród nastolatków.
Pomimo, że wiek nastoletni ma się już dawno za sobą, cera trądzikowa i pozostałe blizny potrądzikowe nadal pozostają dużym utrapieniem.
Jak się pozbyć blizn potrądzikowych starych i ograniczyć powstawanie nowych? Konieczna jest wizyta w gabinecie medycyny estetycznej.
Dobór właściwej formy terapii pomoże skutecznie zredukować widoczne na skórze zmiany.
Jak usunąć blizny po trądziku?
- Laser frakcyjny
- Radiofrekwencja mikroigłowa
- Dermapen
- Osocze bogatopłytkowe
- Komórki macierzyste
- Podcinanie blizn kaniulą + wypełnienie kwasem hialuronowym
- Bezinwazyjny laser GENESIS
- Dieta – zapytaj dietetyka
- ATR naturalny wypełniacz
- Mezoterapia igłowa urządzeniem Vital Injector 2
Bardzo skuteczny a jednocześnie bezbolesny jest zabieg usuwanie blizn po trądziku laserem erbowo-yagowym Fotona w połączeniu z zabiegiem: Egzosomy.
Latem zabiegi możemy możemy wykonywać bezpiecznie metodą radiofrekwencja mikroigłowa.
Połączenie kilku metod daje najlepsze efekty usuwania blizn potrądzikowych
Dermapen + osocze – daje bardzo dobre efekty, zabieg bez bólu, tylko 2 dni zaczerwienie po zabiegu – najczęściej wybierany zabieg do redukcji blizn po trądziku.
Koszt jednego zabiegu dermapen + osocze to 700 zł, najczęściej wykonujemy serię 3 – 4 zabiegów w odstępach 3 – 4 tygodnie.
Kolejnym skutecznym zabiegiem na blizny potrądzikowe jest laser frakcyjny w połączeniu z osoczem bogatopłytkowym.
Głębokie blizny potrądzikowe jak usunąć?
Skutecznym zabiegiem usuwania blizn potrądzikowych jest podcięcie blizn zanikowych oraz blizny przerostowe i wypełnienie kwasem hialuronowym lub tłuszczem. Jest to wypełnianie dziur po trądziku.
Leczenie blizn po trądziku – skuteczność stosowanych metod
Efektywność leczenia zależy od czasu kiedy zgłosimy się do lekarza – im szybciej, tym lepiej. Stare blizny trudniej jest zredukować.
Konieczna jest też wytrwałość. Najczęściej potrzebnych jest kilka zabiegów, chociaż już po pierwszym zabiegu wyraźnie widać poprawę.
Blisko 90% nastolatków boryka się z problemem trądziku. Szpecące wypryski na twarzy powodują, że dzieci tracą pewność siebie, zamykają się w sobie i mają niskie mniemanie o własnej atrakcyjności.
Większość rodziców uważa, że problem sam minie wraz z przeminięciem okresu dojrzewania. Zazwyczaj jest to prawdą, ale na miejscu problemu z trądzikiem może pojawić się o wiele poważniejszy problem, czyli blizny po trądziku.
Bliznami po trądziku są dotknięte w równiej mierze osoby, które leczyły go dermatologicznie, jak i te, które zaniedbywały leczenie. O ile trądzik przeminie, o tyle blizny zostają na całe życie. Czy na prawdę tak musi się to skończyć?
W naszym gabinecie aktywne postaci trądziku konsultuje także dermatolog.
Blizny po trądziku – Co wybrać?
Lekarze mają świadomość jak wielki utrapieniem dla pacjentów jest posiadanie szpecących blizn po trądziku. Zazwyczaj występują one na twarzy, czasem zlokalizowane są również na plecach.
Aby pomóc pacjentom poradzić sobie z tym defektem cery wynaleziono nowe sposoby usuwania blizn. Obecnie najskuteczniejsza są dermapen i laser frakcyjny, czasami jest konieczne podcięcie blizn kaniulą z wypełnieniem kwasem hialuronowym.
Blizny potrądzikowe są często widoczne na twarzy pacjenta ze względu na swoją budowę, występują naprzemienne zagłębienia i wybrzuszenia.
Pacjenci z tym defektem starają się zamaskować problem pod mocnym makijażem. Próbują różnych sposobów leczenia, często konieczne są długotrwałe terapie.
Laser frakcyjny a blizny potrądzikowe
Laser frakcyjny to najbardziej skuteczna metoda usuwania blizn po trądziku. Terapia wymaga serii zabiegów, zwykle od 3 do 5 w odstępach 4 do 6 tygodni.
Mezoterapia mikroigłowa
Mezoterapia igłowa jest metodą, która powoduje widoczne spłycenie blizn potrądzikowych. Poprzez wstrzyknięcie odpowiedniej ilości substancji leczniczej bezpośrednio w skórę dochodzi do widocznego wygładzenia skóry.
Substancja lecznicza ma w swoim składzie głównie dobroczynny kwas hialuronowy, peptydy, wyciągi roślinne i aminokwasy.
Taki koktajl składników odżywczych mobilizuje skórę właściwą do odbudowy, dzięki czemu blizny potrądzikowe stają się mniej widoczne. Bardzo skuteczne są zabiegi mezoterapii z zastosowaniem dermapenu
Osocze bogatopłytkowe zwiększa skuteczność mezoterapii, połączenie obydwu tych metod znacznie zwiększa skuteczność leczenia. Ta metoda pozwala na skuteczne usuwanie blizn po trądziku.
Bardzo skuteczne usuwanie blizn potrądzikowych to połączenie dermapenu i osocza bogatopłytkowego w jednym zabiegu.
Usuwanie blizn po trądziku a Radiofrekwencja mikroigłowa
Zabieg polega na wprowadzeniu cienkich igieł (stąd nazwa radiofrekencja mikroigłowa) pod skórę, następnie wysyłany jest impuls elektryczny o wysokiej częstotliwości (radio frekwencja – częstotliwość radiowa) – daje to połączenie efektu dermapenu (liczne drobne nakłucia – nazywane też frakcyjnymi) oraz podgrzanie skóry – podobny efekt do lasera.
Po zabiegu następuje spłycenie blizn po trądziku, ujędrnienie i uelastycznienie skóry oraz wygojenie procesów zapalnych. Metodę tą można stosować także w przypadku aktywnego trądziku. Przekłada się to na bardzo skuteczne leczenie blizn potrądzikowych. Dodatkową zaletą tej metody jest możliwość stosowania przez cały rok, także latem.
Usuwanie blizn potrądzikowych powinno się odbywać w sposób świadomy. W naszej klinice w Poznaniu przestrzegamy kilku zasad. Przed zabiegiem należy przejść kwalifikację do leczenia. W przypadku stosowania miejscowych antybiotyków lub leków światłouczulających termin zabiegu może zostać przeniesiony na okres po zakończonym leczeniu.
Przed zabiegiem nie powinno się wystawiać twarzy na silne działanie promieni słonecznych. Korzystanie z solarium na dwa tygodnie przed zabiegiem oraz dwa tygodnie po jest całkowicie zabronione.
Leczenie blizn po trądziku – problem nie tylko nastolatków
Powszechnie pokutujące przekonanie, że trądzik to problem wyłącznie okresu dojrzewania i zawsze z czasem sam zanika, nie pozostawiając po sobie śladu, jest błędem. Także wielu dorosłych ludzi boryka się z problemem przebarwień potrądzikowych i tzw. blizn zanikowych.
Trądzik młodzieńczy to stan zapalny, przed którym organizm na swój sposób się broni, tak samo jak przed każdą inną chorobą. Infekcję zwalczają komórki układu odpornościowego, często jednak pozostają po niej martwe bakterie i komórki, wymagające usunięcia, aby przywrócić skórze zdrowie, w przeciwnym razie proces gojenia nie będzie przebiegał prawidłowo, a nowa tkanka okaże się cienka i nieodpowiednio zbudowana.
Skąd te blizny?
Blizny potrądzikowe to pozostałości po nasilonych zapalnych wykwitach trądziku – krostach i cystach ropnych. Mogą występować w kilku typach:
- blizny zanikowe (zapadnięte),
- przymieszkowe (drobne i wypukłe),
- bibułkowate (cienkie),
- przerostowe (guzowate),
- keloidy.
Z bliznami potrądzikowymi, w każdej ich postaci, można jednak sobie poradzić. Z pomocą przychodzi pacjentom dermatologia oraz medycyna estetyczna.
Leczenie blizn po trądziku – sposoby:
Sposób I: Mikronakłuwanie frakcyjne – Mezoterapia
Ta metoda nie usuwa blizn na zawsze – nie jest to możliwe, gdyż blizna to zmieniona tkanka skórna, słabo unaczyniona, o znikomej zdolności do odnowy komórkowej – jednak może je skutecznie zatuszować, poprawić widoczny na zewnątrz efekt wizualny.
Zabieg polega iniekcji, czyli punktowym wstrzyknięciu pod skórę naturalnej, biozgodnej substancji leczniczej – najczęściej opartej na kwasie hialuronowym, peptydach, aminokwasach oraz wyciągach roślinnych.
Efekt wygładzenia skóry jest wówczas szybki i spektakularny. Mezoterapia także rozjaśnia skórę i intensywnie ją odżywia. W rezultacie blizny pozostają ledwie widoczne. Pożądany wygląd skóry można natomiast utrzymać na stałe, wykonując ten sam zabieg regularnie co kilka miesięcy.
Sposób II: Karboksyterapia
Zabieg medycznym dwutlenkiem węgla – karboksyterapia, powoduje lepsze ukrwienie i odnowę skóry, przyspiesza gojenie, powoduje wygładzenie i spłycenie blizn, przywraca jędrność i elastyczność skóry.
Sposób III: Terapia skojarzona
Terapia skojarzona polega na jednoczesnym stosowaniu mezoterapii (najkorzystniej z użyciem dermapenu) oraz osocza bogatopłytkowego.
Specjalista dobiera dokładny sposób leczenia indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta.
Przy zastosowaniu takiej kompleksowej metody rezultat jest podwójny. Prócz wygładzenia i odżywienia skóry, jakie zapewnia mezoterapia, można także zaobserwować dodatkowe działanie osocza oraz zawartych w nim czynników wzrostu, które stymulują skórę do odbudowy. Blizna wówczas „zrównuje się” z powierzchnią skóry właściwej, mezoterapia natomiast jedynie uzupełnia ubytki.
#BliznyPoTradziku
Podcięcie blizn – podcinanie blizn kaniulą
Ponieważ najczęściej mamy do czynienia z bliznami zanikowymi (wciąganie skóry przez bliznę, której nie widzimy) – najlepszy efekt uzyskujemy przecinając wciągającą tkankę włóknistą. Można to wykonać kaniulą z jednego lub 2 wkłuć na policzku. Po oddzieleniu skóry następuje wygładzenie jej powierzchni.
Dla utrwalenia efektu (zapobiegnięcia ponownemu zrośnięciu się końców blizny wewnętrznej) należy wstrzyknąć wypełniacz – kwas hialuronowy. Wstrzyknięcie kwasu hialuronowego powoduje skuteczne wypełnianie blizn.
Leczenie blizn po trądziku
Jednym z najczęstszych schorzeń dermatologicznych, z którym współcześnie zmaga się społeczeństwo jest trądzik. Wspomniany defekt skórny zaobserwować można zarówno u nastolatków, jak i osób dorosłych. Nieestetyczne wypryski nie są jedyną konsekwencją wspomnianej choroby. Bardzo często niechcianą „pamiątką” po trądziku są głębokie, szpecące blizny.
Ich obecność nierzadko wpływa negatywnie na kondycję psychiczną pacjenta i prowadzi do znaczącego spadku samooceny oraz utrudnień w nawiązywaniu kontaktów interpersonalnych. Na szczęście, współczesna medycyna potrafi skutecznie radzić sobie z tego typu problemem.
O trądziku słów kilka…
Trądzik to przewlekłe schorzenie występujące przede wszystkim u ludzi w młodym wieku, które związane jest z nadmierną aktywnością gruczołów łojowych. Charakteryzuje się występowaniem zmian skórnych pod postacią zaskórników, grudkowo – krostkowych wykwitów oraz ropnych torbieli, lokalizujących się w okolicach łojotokowych – najczęściej w obrębie twarzy, pleców i nieco rzadziej na klatce piersiowej.
Jest to jedna z najczęstszych chorób dermatologicznych, która dotyka aż 80% osób między 11. a 30. rokiem życia, choć może wystąpić w każdym wieku. Trądzik jest dermatozą o złożonej etiopatogenezie.
Wśród najważniejszych czynników biorących udział w jego rozwoju znajdują się: zwiększona produkcja łoju i przerost gruczołów łojowych, nadmierne rogowacenie w obrębie ujść mieszków włosowych, zaburzenia hormonalne oraz odczyn zapalny. Istotnie znaczenie w powstawaniu zmian trądzikowych przypisuje się również predyspozycjom genetycznym oraz beztlenowym bakteriom Propionibacterium acnes.
Wspomniane drobnoustroje produkują bowiem enzymy lipolityczne, rozkładające triglicerydy łoju, a powstałe w ten sposób kwasy tłuszczowe wykazują działanie drażniące. Wymienione wyżej czynniki prowadzą do rozwoju mikrozaskórników, będących pierwotnymi zmianami trądzikowymi, na podłożu których mogą powstawać niezapalne zaskórniki zamknięte bądź otwarte, a także zapalne wykwity pod postacią krost, grudek i guzków.
Jak powstają blizny po trądziku i jakie są ich rodzaje?
Blizna jest naturalnym, ostatnim etapem gojenia się skóry, po uprzednim przerwaniu jej ciągłości i polega na pojawieniu się w miejscu uszkodzenia, tkanki łącznej włóknistej. Powstawanie blizn potrądzikowych rozpoczyna się dość szybko i jest zależne od głębokości oraz nasilenia występującego wcześniej stanu zapalnego, a także od momentu rozpoczęcia leczenia.
Do ich rozwoju może dojść w przebiegu każdej postaci trądziku. Proces zapalny, związany z obecnością choroby, prowadzi bowiem do uszkodzenia tkanki skórnej i jej zapadnięcia. Powstawaniu blizn sprzyja również wyciskanie, nakłuwanie oraz niewłaściwe oczyszczanie zmian chorobowych. Wyróżnia się następujące rodzaje blizn potrądzikowych:
- blizny zanikowe – są spotykane najczęściej i przyjmują postać charakterystycznych zagłębień w skórze. Występują w postaci pojedynczej lub mnogiej. Mogą mieć różną głębokość oraz kształt, począwszy od niewielkich punktów przypominających odciśnięcie szpilki i skończywszy na linijnych zmianach. Ich obecność stwierdza się głównie na twarzy oraz plecach.
- bliznowce – stanowią rodzaj blizn przerostowych. Makroskopowo przedstawiają się jako kopulaste guzki, przybierające w aktywnym okresie czerwone zabarwienie. Mogą osiągać znaczne rozmiary. Umiejscawiają się przede wszystkim na skórze ramion, pleców, okolicy mostka oraz dekoltu.
Leczenie blizn po trądziku
Warto zwrócić uwagę, że obecność blizn potrądzikowych stanowi nie tylko problem kosmetyczny, ale również psychospołeczny. Nierzadko powoduje bowiem obniżenie nastroju, utratę pewności siebie, a także zaburzenia w sferze emocjonalnej. Istnieją jednak sposoby, które umożliwiają skuteczne wyeliminowanie tych przykrych i nieestetycznych przypadłości.
Kwas hialuronowy
Jedną z metod usuwania blizn po trądziku jest wypełnienie istniejących ubytków kwasem hialuronowym. Wspomniana substancja, występująca naturalnie w naszym ustroju, wraz z elastyną i kolagenem decyduje o sprężystości oraz elastyczności skóry. Podcięcie blizn kaniulą oraz wypełnianie blizn kwasem hialuronowym ma udowodnione działanie.
Tego typu terapię można stosować w przypadku blizn zanikowych, a do ich wypełnienia stosuje się specjalnie wzmocniony, tj. usieciowany kwas hialuronowy, co daje efekt uniesienia skóry.
Należy w tym miejscu wspomnieć, że rezultaty zabiegu utrzymują się przez okres 12 – 24 miesięcy, jednak ostrzykiwanie skóry wspomnianą substancją inicjuje mechanizmy naprawcze, prowadząc do poprawy jej struktury. Dzięki temu, każdy kolejny zabieg jest bardziej skuteczny i wymaga zastosowania mniejszych ilości materiału.
Laseroterapia
Laseroterapia nie tylko skutecznie redukuje blizny potrądzikowe, ale również efektywnie zatrzymuje resztkowe stany zapalne w obrębie skóry, poprzez inicjowanie mechanizmów immunologicznych. Wspomniana metoda prowadzi do usunięcia zewnętrznych warstw skóry, co eliminuje przerosty, nierówności i przebarwienia powstałe na podłożu zapalnym.
Ponadto, stymuluje produkcję kolagenu, powoduje przebudowę skóry oraz poprawia jej ukrwienie. W konsekwencji, blizny zanikowe ulegają wypełnieniu, natomiast przerośnięte stają się spłaszczone. Laseroterapia pozwala więc na wyrównanie powierzchni skóry i ujednolicenie jej kolorytu.
Liczba zabiegów jest uzależniona od stopnia zaawansowania zmian, jednak warto podkreślić, że każda wykonana procedura poprawia wygląd blizny.
RF mikroigłowa – postępowanie z bliznami potrądzikowymi
Mezoterapia mikroigłowa, zwana również mikronakłuwaniem, to metoda, której efektem jest wyraźne spłycenie występujących blizn. Polega na wykonaniu wielu małych nakłuć skóry przy pomocy specjalnego urządzenia. Bardzo skuteczny jest zabieg łączony z Juvelook.
Powstałe w ten sposób mikrootwory służą do wprowadzania w głąb skóry, punkt po punkcie, substancji leczniczych oraz odżywczych, w skład których wchodzą między innymi witaminy A, C, E, peptydy, kwas hialuronowy oraz wyciągi z roślin.
Jednym z narzędzi, zwiększających jakość mezoterapii jest z Dermapen, posiadający system pulsujących igieł, umożliwiających automatyczne nakłucie skóry. Zaletą tego urządzenia jest nie tylko imponująca skuteczność, ale również łatwość i komfort użytkowania. Mechanizm działania Dermapenu polega na aktywacji fibroblastów, stymulowaniu produkcji kolagenu i elastyny oraz poprawie gęstości i elastyczności skóry.
Efekty zastosowanej terapii obserwuje się już po pierwszym zabiegu. Najlepsze rezultaty widoczne są jednak po wykonaniu kilku procedur, których ilość uzależniona jest stanu skóry oraz intensywności zmian i dobierana indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta.
Zabieg mezoterapii można również przeprowadzić wykorzystując osocze bogatopłytkowe. Jest to preparat krwiopochodny, otrzymywany z własnej krwi pacjenta, który stanowi koncentrat płytek krwi zawieszonych w małej objętości osocza.
Uwalniane z trombocytów białka adhezyjne i czynniki wzrostu pobudzają komórki macierzyste oraz fibroblasty do produkcji kolagenu, wywierają pozytywny wpływ na jakość połączeń międzykomórkowych i powstawanie nowych naczyń krwionośnych, a także przyśpieszają procesy odbudowy i regeneracji skóry.
Niewątpliwym atutem osocza bogatopłytkowego jest całkowite bezpieczeństwo i naturalność. Jako preparat otrzymywany z własnych tkanek jest w 100% biokompatybilny i neutralny immunologicznie, co zapewnia dobrą tolerancję oraz imponujące efekty, bez ryzyka wystąpienia działań niepożądanych.
Karboksyterapia
Jest metodą wykorzystującą terapeutyczne właściwości dwutlenku węgla i polega na podskórnym wstrzyknięciu wspomnianego gazu do tkanek, które wymagają odbudowy. Podanie CO2 prowadzi do wzrostu przepływu krwi, tlenu oraz składników odżywczych w obrębie zaopatrywanej okolicy.
Dochodzi też do gromadzenia się naturalnych czynników wzrostu, przez co powstają nowe naczynia krwionośne, a mikrokrążenie oraz odnowa komórkowa ulegają znacznej poprawie. Dwutlenek węgla prowadzi do redukcji blizn poprzez aktywację procesów gojenia i produkcję nowych włókien kolagenowych.
Warto nadmienić, że proces usuwania blizn po trądziku zachodzi w sposób stopniowy. Skóra ulega odbudowie z każdym kolejnym zabiegiem, staje się bardziej gładka i elastyczna.
Usuwanie blizn po trądziku
Trądzik jest bardzo powszechnym schorzeniem skóry w dzisiejszej rzeczywistości. Dotyka przede wszystkim ludzi młodych (zdecydowana większość osób borykających się z tym problemem mieści się w przedziale wiekowym między 11, a 30 rokiem życia). Towarzyszy bardzo często okresowi dojrzewania płciowego i dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Podstawowy mechanizm powstawania trądziku jest kilku płaszczyznowy.
Pierwszym czynnikiem prowadzącym do jego wystąpienia jest przerost gruczołów łojowych wraz z nadprodukcją łoju. Wpływa na niego kilka czynników, ale jednym z najważniejszych jest stymulacja poprzez przemiany hormonalne zachodzące w okresie pokwitania. Pobudzają one również proces rogowacenia naskórka, który złuszczając się zatyka ujścia gruczołów łojowych.
Efektem tego jest powstawanie zaskórniaków oraz zmian grudkowo-krostkowych na skórze. Często dochodzi do nadkażeń bakteryjnych (np. bakteriami beztlenowymi Propionibacterium acne), co skutkuje tworzeniem się stanów zapalnych w obrębie zmian. Najczęstszą lokalizacją trądziku jest okolica twarzy, pleców i klatki piersiowej.
Blizny po trądziku – skąd się biorą?
Aby zrozumieć mechanizm powstawania blizn po trądziku należy pamiętać, iż u jego podstawy stoi obecność stanu zapalnego, któremu często towarzyszy nadkażenie bakteryjne. Wiąże się to z adekwatnymi reakcjami organizmu, w tym aktywacją komórek układu odpornościowego, których zadaniem jest zwalczanie zapalenia.
Następstwem tego jest pobudzanie procesów regeneracyjnych skóry. Jednakże brak właściwego leczenia trądziku, którego efektem jest pozostawienie aktywnych bakterii, prowadzi do zaburzenia gojenia się tych zmian. W rezultacie skutkuje to powstawaniem blizn. Istnieje ich kilka rodzajów jako wykwitów zejściowych po trądziku.
Wyróżnia się blizny zanikowe (charakteryzujące się obecnością zagłębień), bibułkowate (bardzo cienka skóra), przerostowe (tzw. keloidy), przymieszkowe (występują przy mieszkach włosowych, są wypukłe i zazwyczaj drobne). Współczesna medycyna estetyczna dysponuje metodami, za pomocą których istnieje możliwość skutecznej eliminacji tych niedoskonałości skórnych.
Leczenie blizn po trądziku – Laser frakcyjny
Działanie lasera polega na emisji promieniowania elektromagnetycznego o długości fali światła widzialnego, promieniowania ultrafioletowego lub podczerwonego. Wykorzystuje tak zwane zjawisko emisji wymuszonej. Skupione wiązki światła wyzwalają energię, która precyzyjnie, punktowo uszkadza termicznie skórę. Prowadzi to do pobudzenia wytwarzania włókien kolagenowych, a w efekcie do stymulacji procesów regeneracyjnych.
Uszkodzona tkanka zastępowana jest przez nową. Zabieg jest całkowicie bezpieczny i bezbolesny, w związku z czym nie wymaga znieczulenia. Przy pomocy specjalnej głowicy emitującej wiązkę światła, jest ona kierowana w głąb skóry. Głębokość wnikania lasera to co najmniej 1,5 mm.
Im jest ona większa, tym więcej włókien kolagenowych jest produkowanych i intensywniejsza jest regeneracja. Nieprawidłowa tkanka zastępowana jest zdrową. Wskutek tego ubytki w bliznach zanikowych są wypełniane, natomiast blizny przerostowe ulegają spłaszczeniu. Jest to obecnie najpowszechniejsza i najskuteczniejsza metoda usuwania blizn po trądziku.
Laser frakcyjny
Karboksyterapia
Jest to metoda, która w swoim działaniu wykorzystuje wpływ dwutlenku węgla na tkanki. Zabieg ten jest bezinwazyjny, bezbolesny i w stu procentach bezpieczny. Gaz jest aplikowany w uszkodzoną tkankę metodą mezoterapii mikroigłowej.
Powoduje polepszenie odżywienia tkanek i pobudzenie krążenia krwi w naczyniach włosowatych. Dzięki temu zwiększa się produkcja włókien kolagenowych, co poprawia napięcie i jędrność skóry, a także powoduje wypełnianie zanikowych blizn trądzikowych i zastępowanie ich zdrową tkanką.
Usuwanie blizn potrądzikowych – Osocze bogatopłytkowe
Zastosowanie osocza bogatopłytkowego jest bardzo bezpieczną metodą, ponieważ wykorzystuje własną krew pacjenta. Po jej pobraniu, próbkę odwirowuje się i w ten sposób uzyskiwane są aktywne płytki krwi zawieszone w osoczu. Substancja ta zawiera wiele czynników wzrostu i związków chemicznych, które stymulują podziały komórek i tworzenie się tkanek.
Zaaplikowane w obszar blizny po trądziku powoduje stymulowanie procesów regeneracyjnych skóry i wypełnianie ubytków, zastępując je zdrową tkanką. Dzięki temu, w bezpieczny, mało inwazyjny i skuteczny sposób eliminowane są te defekty skóry.
Leczenie blizn po trądziku – Dermapen 4
Jest to urządzenie, które w swoim działaniu wykorzystuje technikę frakcjonowania mikroigłowego. Wyposażone jest w głowicę wyposażoną w kilkadziesiąt igieł o średnicy kilku mikronów, przy pomocy której skóra jest nakłuwana z bardzo dużą częstotliwością. Dzięki temu dochodzi do mikrouszkodzeń w jej obrębie.
Prowadzi to do pobudzenia procesów regeneracyjnych , a także syntezy włókien kolagenowych. Nowo powstała, zdrowa tkanka zastępuje nieprawidłowości występujące w obrębie blizn. Zabieg przeprowadza się w miejscowym znieczuleniu skóry przy pomocy np. kremu znieczulającego. Jest on mało inwazyjny, przez co nie wymaga hospitalizacji ani opieki anestezjologa, i charakteryzuje się wysokim bezpieczeństwem.
Radiofrekwencja mikroigłowa – skuteczne leczenie blizn po trądziku
To metoda, której mechanizm opiera się na wykorzystaniu synergistycznego działania mikrouszkodzeń mechanicznych oraz impulsu fali radiowej. Urządzenie do wykonywania zabiegu wyposażone jest w głowicę uzbrojoną w kilkadziesiąt igieł o średnicy kilku mikrometrów, które pokryte są złotem i silikonem. W sposób pulsacyjny wprowadzane są w skórę na różną głębokość (od 0,5 do 3,5mm).
Emitują one impuls o częstotliwości fali radiowej. Mikronakłucia powodują uszkodzenia mechaniczne, natomiast fala generuje bodziec termiczny, który powoduje przegrzanie skóry. Dzięki różnej głębokości nakłuć, uszkodzenie jest przestrzenne, co zwiększa efektywność i intensywność procesów regeneracyjnych, dzięki czemu wykorzystując ten zabieg można z dużą skutecznością zmniejszać, a nawet całkowicie likwidować blizny po trądziku.
Leczenie blizn po trądziku jest bardzo skuteczne
Leczenie trądziku ma bardzo duże znaczenie w celu zapobiegania tworzeniu się brzydkich pozostałości – blizn potrądzikowych.
Statystyki pokazuję, że prawie 80% nastolatków dotyka problem trądziku. Przebieg jest bardzo różny, u jednych osób tylko okresowo pojawiają się zmiany w postaci wyprysków, bywa też postać bardzo nasilona ze zmianami o charakterze ropni, które pozostawiają po sobie szpecące blizny.
Obecnie dość powszechnym zjawiskiem jest trądzik u osób dorosłych. Przyczyną jest często zła dieta, stres czy trudne warunki pracy.
Niezależnie od wieku i przyczyn, trądzik należy jak najszybciej leczyć, aby nie doprowadzić do trudnych do usunięcia blizn po trądzikowych.
Jakie są skuteczne metody leczenia trądziku?
- Laser frakcyjny
- Laser tulowy
- Antybiotyki – najczęściej tetracykliny
- Laser erbowo-yagowy
- Peelingi chemiczne
- Leczenie hormonalne – doustna antykoncepcja
- Retinoidy
- Izotretinoina
- Dieta
- Ograniczenie produkcji sebum i łojotoku
- Przyspieszanie złuszczania naskórka – peeling np PRX T33
Dobór metody zależy od stopnia nasilenia zmian, tylu skóry oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Decyzję o wyborze metody podejmuje lekarz w oparciu o przeprowadzony wywiad z pacjentem oraz przeprowadzone badania dodatkowe.
Leczenie trądziku – cele
- Uniknięcie powstawania blizn potrądzikowych
- Ograniczenie działań niepożądanych wybranej terapii – leczenie jest przewlekłe
- Wybór metody pozwalającej na normalne funkcjonowanie
Niektóre metody są obciążone działaniami niepożądanymi lub powodują widoczne zmiany na skórze co prowadzi do konieczności przebywania w domu i ograniczeniu aktywności zawodowych. Należy więc bardzo ostrożnie dobierać metody terapeutyczne.
Bardzo skuteczne a jednocześnie skuteczne jest stosowanie radiofrekwenji mikroigłowej. Ta metoda może być bezpiecznie stosowana przez cały rok, także latem. Pozwala ona skutecznie oczyszczać twarz z zaskórników, także tych niewidocznych gołym okiem. Przede wszystkim pomaga skutecznie likwidować już widoczne zmiany w postaci blizn potrądzikowych.
Co więcej radiofrekwencję można łączyć z innymi metodami, takim jak antybiotyki, osocze bogatopłytkowe czy karboksyterapią.
Bardzo skuteczne jest również stosowanie ledoterapii – szczególnie światło niebieskie działa przeciwbakteryjnie, światło czerwone i podczerwień natomiast likwidują stan zapalny i przyspieszają gojenie się zmian.
Zabieg ten jest całkowicie bezbolesny (a nawet jest przyjemny), jednak wymaga stosowania serii zabiegów w krótkim odstępie czasu. Może więc być to uciążliwe ze względu na częste wizyt w gabinecie medycyny estetycznej.
W trudnych przypadkach warto rozważyć połączenie kilku metod w celu zwiększenia skuteczności, bardzo dobrze tolerowanym połączeniem i dającym ewidentne korzyści terapeutyczne jest
Zestaw zabiegów:
- laser frakcyjny CO2 lub erbowo-yagowy
- osocze bogatopłytkowe sprzyja produkcji nowych włókien kolagenowych
- laser tulowy w połączeniu z osoczem bogatopłytkowym
- peelingi chemiczne
- karboksyterapia
- ledoterapia – wspiera leczenie blizn po trądziku, w terapii łączonej
Jeśli masz problem z trądzikiem zgłoś się do gabinetu medycyny estetycznej oferującego szeroki wachlarz zabiegów, często konieczne jest stosowanie kilku metod jednocześnie.
Trądzik młodzieńczy to przewlekła choroba zapalna mieszków łojowo-włosowych wynikającą z nadmiaru wydzielania łoju.
Najczęściej dotyczy okolic twarzy, pleców oraz dekoltu.
Trądzik młodzieńczy w swoim przebiegu ma cztery etapy:
- nadmierna produkcja i zmiany w składzie łoju,
- zaburzenia w prawidłowym wzroście i mnożeniu się komórek wyściełających przewód wyprowadzający gruczołu łojowego,
- namnażanie bakterii Propionibacterium acnes,
- przebarwienia pozapalne,
- odczyn zapalny.
Efektem jest powstawanie zaskórników, grudek a w końcu wyprysków czy nawet ropni.
Powikłaniem przebiegu trądziku młodzieńczego są często bardzo szpecące blizny potrądzikowe oraz przebarwienia pozapalne.
Rodzaje trądziku młodzieńczego
W trądziku mogą występować tzw. wykwity niezapalne – mikrozaskórniki (widoczne tylko pod mikroskopem) oraz widoczne gołym okiem zaskórniki zamknięte i zaskórniki otwarte (milimetrowe grudki w kolorze skóry lub z czarnym czopem na szczycie: następnie wykwity zapalne – grudki i krosty (widoczna jest wówczas żółta, ropna zawartość na szczycie wykwitu).
Większe wykwity zapalne (>5 mm) – to guzki, mogące mieć rozmiary od kilku milimetrów do nawet kilku centymetrów. Mogą one łączyć się czasami za pomocą kanałów śródskórnych, a treść ich (łój, bakterie, złuszczone komórki naskórka) może wydobywać się na zewnątrz.
W takich przypadkach z reguły dochodzi do trwałego uszkodzenia tkanki podskórnej i powstania blizn. Blizny potrądzikowe mogą się jednak rozwijać również z mniejszych wykwitów grudkowych.
Obserwuje się dwa rodzaje bliznowacenia w trądziku – wypukłe, przerosłe blizny (keloidy) lub różnie głębokie i o różnych rozmiarach zagłębienia – blizny zanikowe.
Kolejną konsekwencją zmian trądzikowych jest możliwość wystąpienia, po zaleczonych wykwitach, ogniskowych przebarwień (przebarwienia pozapalne). U większości pacjentów z trądzikiem obserwuje się większy lub mniejszy łojotok.
Czynniki sprzyjające powstawaniu trądziku
- czynniki hormonalne (u 60–70% dziewcząt obserwowane jest nasilenie zmian przed menstruacją, pomimo niewystępowania zaburzeń hormonalnych, bardzo często obserwuje się występowanie nasilonego trądziku w zespole wielotorbielowatych (policystycznych) jajników;
- leki (hormony anaboliczne, leki przeciwpadaczkowe, barbiturany) i kosmetyki (preparaty działające okluzyjnie – komedogenne, tzn. zatykające ujścia mieszków włosowych)
- czynniki neurogenne (stres)
- pokarmy; tutaj problem jest bardzo złożony. U części młodzieży obserwuje się zaostrzenie zmian po spożyciu nadmiernych ilości węglowodanów (szczególnie zawierających kakao a więc czekolady), produktów mlecznych, jeszcze rzadziej produktów zawierających ostre przyprawy. Jednakże nie należy nakazywać ograniczania spożywania tych produktów wszystkim osobom z trądzikiem.
Okres letni może mieć zarówno korzystny, jak i niekorzystny wpływ na przebieg trądziku. U większości pacjentów, zwłaszcza z łagodnym trądzikiem, w lecie obserwuje się poprawę stanu skóry. Co potwierdza się przy stosowaniu fototerapii – szczególnie ledoterapii.
Niektórzy pacjenci zauważają wyraźne pogorszenie choroby, co może wynikać z wysokiej temperatury, wilgotności powietrza, zwiększonej potliwości i zwiększonego wydzielania łoju. Wysoka temperatura sprzyja też rozwojowi bakterii. Czasami też w czasie wakacji może być zaniedbywana higiena osobista wynikająca z warunków w jakich ma miejsce wypoczynek wakacyjny.
Trądzik młodzieńczy – co warto wiedzieć
- Jak najszybciej włączyć leczenie
- Stosować skuteczne i bezpieczne metody ze względu na przewlekły charakter
- Modyfikować dietę
- Szczególnie dbać o higienę
Usuwanie blizn potrądzikowych Poznań
Blizny po trądziku są zmorą młodzieży ale nie tylko.
Współczesny świat niesie za sobą wiele zagrożeń, a klimat, w którym żyjemy, styl życia oraz spożywane produkty mają bezpośredni wpływ na kondycję naszej skóry. Istnieje wiele czynników, dzięki którym traci ona jędrność, zdrowie i blask.
Jednym z nich jest bezsprzecznie trądzik młodzieńczy i ślady po nim – blizny po trądziku. Wspomniana nieleczona dermatoza stanowi podłoże dla nieestetycznych wytworów, którymi są blizny potrądzikowe.
Zdarza się, że leczenie farmakologiczne zmian skórnych przynosi pożądane efekty, mimo wszystko blizny pozostają. Obserwując rozwój medycyny estetycznej można z przekonaniem stwierdzić, że nie są już one problemem. Poniżej przedstawione zostały nowoczesne, efektywne i profesjonalne sposoby leczenia blizn.
Rezultaty stosowanych metod są satysfakcjonujące nawet dla najbardziej wymagających pacjentów. Obecnie z dobrym skutkiem stosowany jest laser frakcyjny.
Bardzo skuteczny i bezpieczny a jednocześnie bezbolesny jest Laser Genesis.
Trądzik to powszechne schorzenie, którego powstawanie związane jest z nadmierną czynnością gruczołów łojowych. Dotyczy obu płci, a zmiany skórne najczęściej umiejscawiają się w obrębie skóry twarzy, pleców oraz klatki piersiowej. Z reguły pojawia się między 11. a 30. rokiem życia, choć może wystąpić w każdej grupie wiekowej.
Istotne znaczenie w przypadku trądziku ma włączenie odpowiedniego leczenia. Badania naukowe dowodzą bowiem, że niewłaściwe postępowanie terapeutyczne lub jego brak stanowi główną przyczynę powstawania blizn oraz przebarwień.
Mianem blizny (łac. cicatrix) określa się tkankę łączną włóknistą, powstałą w miejscu wcześniejszego uszkodzenia skóry właściwej. Jeśli proces gojenia zachodzi w sposób prawidłowy, powstają tzw. blizny zanikowe, które spotykane są najczęściej. Innym rodzajem wspomnianych zmian są przerośnięte i twarde blizny, zwane również bliznowcami (keloid). Mogą one pojawić się w każdym wieku, jednak ryzyko ich rozwoju jest znacznie większe u dzieci, młodzieży oraz ludzi młodych.
Warto zwrócić uwagę, że występowanie nieestetycznych pamiątek po przebytym trądziku stanowi problem zarówno natury kosmetycznej, jak i psychospołecznej. Obecność szpecących zmian to kłopot nie tylko nastolatków, ale również wielu osób dorosłych, który nierzadko obniża samoocenę, utrudnia nawiązywanie kontaktów interpersonalnych, a nawet jest przyczyną rozwoju zaburzeń depresyjnych.
Biorąc pod uwagę wymienione aspekty, można z łatwością stwierdzić, że blizny potrądzikowe niewątpliwie wymagają leczenia. Jest wiele skutecznych metod, które zna medycyna estetyczna.
Blizny po trądziku leczenie
Wśród skutecznych sposobów, pozwalających na zlikwidowanie tych nieestetycznych przypadłości znajdują się:
Leczenie blizn po trądziku – mezoterapia mikroigłowa
Mezoterapia mikroigłowa jest metodą terapeutyczną, która umożliwia skuteczną aplikację w głąb skóry związków aktywnych, co prowadzi do wyraźnego spłycenia blizn potrądzikowych. Wykonanie licznych, niewielkich nakłuć pozwala na ominięcie warstwy rogowej i wprowadzenie w okolice żywych warstw naskórka substancji odżywczych oraz leczniczych, zawierających w swoim składzie między innymi dobroczynny kwas hialuronowy, aminokwasy, peptydy, witaminy oraz wyciągi roślinne.
Narzędziem znacznie poprawiającym efektywność mezoterapii jest niewątpliwie Dermapen. Urządzenie to zawiera system jednorazowych, wymiennych igieł, wykonanych ze stali chirurgicznej. Jego aktywność polega na automatycznym nakłuwaniu skóry, w sposób pulsacyjny, dzięki czemu na danym obszarze uzyskuje się swego rodzaju siatkę mikrouszkodzeń, co pobudza otaczające tkanki do intensywnej odbudowy.
Głębokość wykonywanych perforacji dobierana jest indywidualnie do każdego pacjenta i zawiera się w zakresie od 0,5 do 2,5 mm. Mechanizm działania Dermapenu polega na stymulowaniu produkcji kolagenu, kwasu hialuronowego i elastyny oraz aktywacji fibroblastów poprzez działanie czynników wzrostowych pochodzenia płytkowego.
Efektem tych procesów jest poprawa gęstości i elastyczności skóry oraz jej lepsze odżywienie. Rezultaty zastosowanej terapii u części pacjentów widoczne są już po pierwszym zabiegu. Pełen efekt widoczny jest jednak dopiero po wykonaniu kilku procedur, których liczba uzależniona jest od nasilenia zmian oraz kondycji skóry.
Leczenie blizn po trądziku – Osocze bogatopłytkowe
Mezoterapia igłowa może być również przeprowadzona przy użyciu osocza bogatopłytkowego (PRP, ang. Platelet-Rich Plasma), które jest preparatem krwiopochodnym, otrzymywanym z własnej krwi pacjenta. Osocze staje się bogate w płytki dopiero po odpowiednim odwirowaniu krwi, kiedy to uzyskuje się kilkukrotnie skoncentrowane trombocyty, zawierające liczne czynniki wzrostowe oraz białka adhezyjne, które po uwolnieniu odgrywają istotną rolę w procesach regeneracyjnych.
Stymulują bowiem fibroblasty to tworzenia nowego kolagenu, aktywują komórki macierzyste i wspomagają powstawanie nowych naczyń krwionośnych. Przyśpieszają też odnowę skóry oraz wpływają korzystnie na jakość połączeń między poszczególnymi komórkami.
Bez wątpienia, dużą zaletę osocza bogatopłytkowego stanowi nie tylko dobrze udokumentowana wysoka skuteczność, ale również całkowite bezpieczeństwo. PRP to preparat autologiczny, uzyskany z własnych tkanek, co sprawia, że jest on w pełni neutralny immunologiczne i nieszkodliwy na organizmu, redukując tym samym ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.
Zarówno Dermapen, jak i osocze bogatopłytkowe mogą być stosowane jako osobne zabiegi, jednak w oparciu o przeprowadzone badania wiadomo, że spektakularne rezultaty daje skojarzenie tych dwóch metod terapeutycznych. W procesie gojenia wzmacniamy produkcję kolagenu co skutecznie wygładza skórę i redukuje widoczność blizn.
Przeprowadzenie tego typu terapii znacznie podnosi jej skuteczność, ponieważ wprowadzane substancje czynne w większym stopniu wnikają w głąb skóry. Uzyskuje się wówczas podwójny efekt, który polega na wygładzeniu i lepszym odżywieniu skóry oraz stymulowaniu jej odbudowy, dzięki czemu blizny ulegają zrównaniu z wierzchnią warstwą skóry i stają się niewidoczne.
W niektórych sytuacjach wskazany jest przeszczep tłuszczu, ze względu na działanie komórek macierzystych
Leczenie blizn po trądziku – KARBOKSYTERAPIA
Karboksyterapia jest kolejnym skutecznym sposobem, pomagającym pozbyć się niechcianych blizn po trądziku. Stosowana w medycynie od wielu lat, wykorzystuje lecznicze właściwości dwutlenku węgla. Jest bezpieczną, mało inwazyjną i potwierdzoną klinicznie metodą, która z powodu dużej efektywności cieszy się coraz większym zainteresowaniem.
Wykorzystywany CO2, jako naturalny produkt spalania tlenu przez komórki, nie jest szkodliwy dla organizmu i nie powoduje żadnych niekorzystnych reakcji. Karbosyterapia polega na podskórnym wstrzyknięciu dwutlenku węgla do tkanek wymagających odnowy, metodą ręczną lub przy pomocy pneumatycznego pistoletu. CO2 bez problemu przenika do okolicznych tkanek powodując rozszerzenie istniejących już naczyń krwionośnych i wpływając na powstawanie nowych.
Zwiększa się więc przepływ krwi, składników odżywczych i tlenu w obrębie stymulowanego obszaru, a także dochodzi do poprawy mikrokrążenia i odnowy komórek. Ponadto, w okolicy poddawanej zabiegowi dochodzi do istotnego wzrostu produkcji kolagenu i elastyny, co w połączeniu z aktywacją procesów gojenia powoduje przebudowę tkanki bliznowatej w ten sposób znikają blizny po trądziku.
Warto w tym miejscu wspomnieć, że proces naprawczy zachodzi etapowo. Z każdym następnym zabiegiem skóra regeneruje się, jest bardziej gładka i elastyczna, a niechciane zmiany ulegają całkowitemu i trwałemu usunięciu. Karboksyterapię można przeprowadzać w połączeniu z Dermapenem i/lub osoczem bogatopłytkowym.
Zastosowanie dwutlenku węgla przed wspomnianymi metodami potęguje ich działanie, co znacznie poprawia jakość uzyskiwanych efektów leczenia.
Leczenie blizn po trądziku – LASEROTERAPIA
Laseroterapia jest bez wątpienia jednym z najbardziej skutecznych sposobów terapeutycznych, umożliwiających usunięcie blizn potrądzikowych, a wyraźne efekty zastosowanego leczenia można zauważyć już po pierwszym zabiegu.
Wspomniana metoda polega na wprowadzeniu w głąb skóry wąskich wiązek energii laserowej, które cechują się wysoką koncentracją mocy oraz równomierną penetracją. Prowadzi to do usunięcia obumarłych warstw naskórka, co jednocześnie redukuje powstałe wcześniej nierówności, przerosty oraz przebarwienia i tym samym wygładza skórę.
Wiązki lasera wywołując uszkodzenia tkanek w obrębie stymulowanego obszaru, wyzwalają naturalną reakcję ustroju, polegającą na aktywacji procesów gojenia i produkcji nowego kolagenu, czego konsekwencją jest przebudowa skóry i poprawa jej ukrwienia.
W efekcie, blizny przerostowe ulegają spłaszczeniu, natomiast zanikowe zostają wypełnione, wyrównując tym samym powierzchnię skóry. Inną korzyścią płynącą ze stosowania lasera frakcyjnego jest hamowanie resztkowych stanów zapalnych skóry, poprzez pobudzanie procesów immunologicznych.
Blizny po trądziku to już nie problem – zadzwoń i umów się na konsultację 571 32 35 30
Leczenie blizn po trądziku Przeciwwskazania
- Zaburzenia krzepliwości
- Nieuregulowane ciśnienie tętnicze
- Infekcje okolicy zabiegowej
- Wirusowe zapalenie wątroby
- HIV
- Cukrzyca
- Ciąża
- Okres karmienia piersią
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg to plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing