Dlaczego tak ważne jest leczenie bruksizmu?
Bruksizm (nieświadome zaciskanie zębów) wpływa negatywnie na cały organizm, dlatego też warto dobrać odpowiednią metodę leczenia, gdyż nieleczony, prowadzi do groźnych powikłań. Napięcie mięśniowe z czasem przenosi się z mięśni twarzy na kręgosłup, a bolesne dolegliwości rozszerzają swój zasięg o kolejne obszary. Najnowsze osiągnięcia medycyny estetycznej pomogą nam w efektywnej walce z tą chorobą.
Bruksizm (zgrzytanie zębami) / szczękościsk – Skuteczne metody leczenia
Współcześnie jedną z popularniejszych metod leczenia bruksizmu jest zakładana na noc specjalna szyna. Niestety, metoda ta sprawdza się jedynie w początkowym stadium choroby. W innych przypadkach zaleca się użycie toksyny botulinowej.
W leczeniu bruksizmu w naszym gabinecie medycyny estetycznej Poznaniu stosujemy zabiegi polegające na spowolnieniu intensywności pracy mięśni poprzez wstrzyknięcie toksyny botulinowej w konkretne miejsca twarzy. Dzięki takiemu optymalnemu rozluźnieniu mięśni uciążliwe zgrzytanie zębami ustaje. Warto podkreślić, że pozostałe mięśnie pracują bez zmian. Skutkiem ubocznym tego zabiegu jest wizualnie szczuplejsza twarz.
Metoda ta jest bezpieczna, bardzo skuteczna, a na jej efekty nie musimy długo czekać. Rezultaty utrzymują się przez ok. 6 miesięcy – po tym czasie należy powtórzyć zabieg. Dodatkowym plusem jest bezbolesność oraz krótki czas zabiegu, który trwa kilkanaście minut.
Dzięki tej metodzie można pozbyć się problemu na stałe. Wystarczy powtarzać zabieg dwa razy w roku przez okres 2 lat oraz zakładać szynę relaksacyjną na noc.
Zabieg leczenia bruksizmu pozwala uzyskać pożądane efekty większości pacjentom, dlatego też serdecznie zapraszamy do skorzystania z usług naszego specjalisty – doktora Rosińskiego – aby zapobiec wystąpieniu poważniejszych, szkodliwych dla zdrowia zmian.
Poznań – Gabinet Medycyny Estetycznej – zapraszamy!
Leczenie bruksizmu – leki
Współczesna medycyna estetyczna, oprócz szeroko pojętego poprawiania urody, znajduje zastosowanie w leczeniu niektórych schorzeń somatycznych, a nawet tych o podłożu psychicznym. Poprzez zwiększenie atrakcyjności wzrasta poczucie własnej wartości, co może wpływać między innymi na zmniejszenie nasilenia objawów depresji. Sztandarowym przykładem wykorzystania medycyny estetycznej w leczeniu chorób jest redukcja bruksizmu.
Czym jest bruksizm / szczękościsk?
Słowo „bruksizm” pochodzi z języka greckiego i oznacza „zgrzytać zębami”. Jest to schorzenie, którego istotą jest zaburzenie ruchowe o charakterze stereotypii, przejawiające się patologicznym zaciskaniem zębów (szczękościsk) oraz zgrzytaniem nimi podczas snu. Należy więc do chorób zwanych parasomniami.
Są to występujące w trakcie snu lub wybudzania się nieprawidłowe, niepożądane zachowania. Bruksizm nie jest rzadkim zjawiskiem i dotyczy nawet do 10% populacji (w zależności od lokalizacji geograficznej). Pacjenci często są nieświadomi istnienia choroby.
Bruksizm może nieść ze sobą poważne konsekwencje dla organizmu. Pierwszym etapem następstw związanych z tą chorobą są uszkodzenia zębów. Przejawiają się one pod postacią ścierania ich powierzchni, rozchwiania, a także pękania szkliwa. Zmiany dotyczą zarówno szczęki jak i żuchwy. Mogą one prowadzić do powstawania stanów zapalnych okolicy zębów i dziąseł.
Zaczynają się jako zakażenia miejscowe dając nieprzyjemne dolegliwości, mogąc prowadzić do wypadania zębów. Ponadto wiążą się z dużym ryzykiem uogólnienia zakażenia i wystąpienia sepsy wraz ze wszystkimi jej powikłaniami (mikrozatorami w płucach, mikroudarami mózgu i zgonem włącznie).
Oprócz tego prowadzić może do zmian zapalnych w stawach skroniowo-żuchwowych, a następnie do ich zwyrodnienia oraz destrukcji. Skutkuje to znacznym ograniczeniem ich ruchomości, co może się wiązać z utrudnieniami w przyjmowaniu pokarmów.
Zmiany te mogą w dalszym przebiegu powodować przewlekły wzrost napięcia mięśniowego (w obrębie żwaczy czy mięśni mostkowo-obojczykowo-sutkowych) i bolesność mięśni, a także przewlekłe dolegliwości bólowe głowy. Ponadto bruksizm (zgrzytanie zębami) jest określany jako problem społeczny, ponieważ może wywoływać zaburzenia snu u osób śpiących w tym samym łóżku.
Bruksizm / szczękościsk – Jakie są przyczyny?
Bezpośrednia patogeneza bruksizmu nie została do końca poznana. Określono jednak kilka czynników, które prawdopodobnie zwiększają ryzyko jego wystąpienia. Pierwszym z nich jest przewlekłe narażenie na stres, które generalnie może przyczyniać się do występowania stereotypii. Przyczyny bruksizmu są cały czas w trakcie ustalania – najbardziej prawdopodobną jest nadmierna reakcja na stres.
Ryzyko to jest szczególnie podwyższone u tych osób, które mają niską odporność na stres. Dodatkowo do jego wystąpienia mogą przyczyniać się różnego rodzaju wady zgryzu, które zaburzają prawidłowe ustawienie zębów szczęki i żuchwy, a także niektóre choroby pasożytnicze (na przykład owsica).
Leczenie bruksizmu – Czym się objawia bruksizm?
Objawy bruksizmu związane są bezpośrednio z uszkodzeniami przez niego wywoływanymi. Np. Szczękościsk. Należą do nich symptomy związane z niszczenie zębów i tendencją do tworzenia się stanów zapalnych, takie jak ból zębów, obrzęk i zaczerwienienie dziąseł, czy też nawet wysięk ropny. Może też występować podwyższenie temperatury oraz objawy uogólnienia infekcji.
Drugą grupę objawów stanowią bóle głowy oraz dolegliwości związane ze wzmożonym napięciem mięśniowym.
Bruksizm – Jak leczyć?
łagodzenie bruksizmu jest trudnym zagadnieniem i obejmuje kilka płaszczyzn. Po pierwsze istnieje możliwość oddziaływania na psychiczne podłoże tego zaburzenia. Odbywa się to w oparciu o psychoterapię oraz leki uspokajające, także ćwiczenia rozluźniające mięsień żwacz. Jednak metody te mają ograniczoną skuteczność.
Bardzo często zachodzi konieczność zastosowania specjalnej odciążającej szyny, która jest dobierana i zakładana przez protetyka. Jednakże jest ona efektywna jedynie w początkowej fazie choroby.
Medycyna estetyczna również daje możliwość skutecznego leczenia bruksizmu. Polega ona na zastosowaniu toksyny botulinowej.
Toksyna botulinowa typu A to substancja produkowaną przez bakterie z rodzaju Clostridium Botullinum. Znana jest również pod nazwą jadu kiełbasianego. Jej działanie polega na blokowaniu przewodnictwa nerwowo-mięśniowego.
Mechanizm tego procesu polega na trwałym połączeniu się cząsteczki toksyny z płytką nerwowo-mięśniową, blokując wiązanie acetylocholiny – neuroprzekaźnika odpowiadającego za skurcz mięśnia. Prowadzi to do wystąpienia tak zwanego porażenia wiotkiego.
Toksyna botulinowa, jeśli dostanie się do krążenia systemowego (na przykład drogą pokarmową), może prowadzić do bardzo poważnych zatruć objawiających się porażeniem mięśni oddechowych. Jednakże jej precyzyjne, miejscowe zastosowanie przynosi bardzo dobre efekty jako zabieg z zakresu medycyny estetycznej.
Leczenie bruksizmu
Procedurę przeprowadza wyłącznie lekarz. Przy pomocy strzykawki z bardzo cienką igłą, toksyna botulinowa wprowadzamy miejscowo w docelowe mięśnie. Poprzez blokowanie przekaźnictwa nerwowo-mięśniowego powoduje zmniejszenie napięcia mięśni i spowolnienie ich pracy, a co za tym idzie redukuje intensywność tarcia o siebie zębów.
Dzięki precyzyjnemu podaniu toksyna botulinowa oddziałuje tylko na ostrzykiwane mięśnie, a nie wchłania się do krwioobiegu, przez co nie ma zagrożenia zatrucia. Zabieg jest całkowicie bezpieczny i bezbolesny, w związku z czym nie wymaga znieczulenia. U pacjentów, którzy charakteryzują się wysoką wrażliwością na bodźce bólowe, możemy zastosować anestezja miejscowa.
Czas trwania procedury to około 20 minut. Pierwsze efekty są widoczne już po kilku dniach, a pełen rezultat po około tygodniu. Toksyna botulinowa utrzymuje się przez około pół roku, ponieważ organizm mu przeciwdziała i wytwarza nowe włókna nerwowe. Dlatego też po upływie tego czasu zabieg należy powtórzyć.
Do utrzymania pełnego, trwałego efektu zabieg należy powtarzać dwa razy do roku. Dodatkowo zalecamy, aby przez pierwsze dwa lata stosować specjalną szynę dobraną przez protetyka. Jej zadaniem jest rozluźnienie tej okolicy, co dodatkowo zwiększa skuteczność zabiegu.
Toksyna botulinowa w leczeniu bruksizmu Poznań