Leczenie nietrzymania moczu
Podstawowe informacje:
Leczenie nietrzymania moczu – nietrzymanie moczu to przykra dolegliwość
obecnie dostępne metody są małoinwazyjne i skuteczne – także w przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu.
Umów się na zabieg
Dla kogo jest ten zabieg
Przeciwwskazania
Pytania i odpowiedzi
Laserowe leczenie nietrzymanie moczu jest bezpieczne, bezinwazyjne i bezbolesne. Wymaga serii zabiegów.
Najczęściej pacjenci trafiają do urologa. Jednak obecnie leczyć nietrzymanie moczu mogą lekarze medycyny estetycznej, posiadający odpowiedni laser – erbowo-yagowy.
Informacja o zabiegu
Leczenie nietrzymania moczu
Czym jest nietrzymanie moczu?
Nietrzymanie moczu, zwane również inkontynencją, jest bardzo przykrą przypadłością dotyczącą przede wszystkim kobiet, która w znacznym stopniu utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jego definicja wyrażana jest jako niezamierzone i odbyte wbrew woli pacjenta częściowe lub całkowite opróżnienie się pęcherza moczowego.
Jest to jedna z najczęstszych przewlekłych chorób dotyczących kobiet, jednakże nietrzymanie moczu może również wystąpić u mężczyzn, choć taka sytuacja jest dużo rzadsza.
Aby zrozumieć mechanizm powstawania nietrzymania moczu, należy przyswoić podstawy anatomii i fizjologii układu moczowego. U kobiet mięśnie dna miednicy odpowiadają za utrzymywanie moczu w pęcherzu poprzez zaciskanie cewki moczowej.
W sytuacji, gdy pęcherz moczowy jest pełny, wysyła do mózgu sygnał odbierany jako uczucie chęci oddania moczu. Następnie mózg wysyła sygnał zwrotny powodujący jednoczesny skurcz mięśni ściany pęcherza moczowego oraz rozluźnienie mięśni dna miednicy, powodując świadome oddanie moczu. Jeżeli któryś z powyższych procesów jest zaburzony, pojawia się nietrzymanie moczu.
Inkontynencja (nietrzymanie moczu) jest problemem dotyczącym przede wszystkim kobiet po 40 roku życia. Jednakże co raz częściej diagnozuje się je w młodym wieku, na szczęście jest dostępne bezinwazyjne laserowe leczenie nietrzymania moczu.
Jakie są przyczyny nietrzymania moczu?
Przyczyn inkontynencji jest wiele i mogą one nakładać się na siebie. Do najważniejszych należą przede wszystkim różnego rodzaju infekcje dróg moczowych, których jednym z objawów jest właśnie nietrzymanie moczu. Na szczęście ta przyczyna jest łatwa do zniwelowania, które prowadzi do wycofania się problemu.
Drugą istotną przyczyną nietrzymania moczu mogą być zaburzenia hormonalne, a w szczególności obniżenie stężenia estrogenów.
Powoduje powiem zmniejszenie elastyczności włókien mięśniowych pęcherza moczowego oraz mięśni dna miednicy, co z kolei wpływa negatywnie na stabilizację narządów moczowo-płciowych i zapewnienie ich prawidłowego funkcjonowania.
Takie zaburzenia tkanki łącznej powodują często naglące nietrzymanie moczu objawiające się przy większym ruchu.
Bardzo ważną przyczyną pojawiania się nietrzymania moczu są również porody, a jego ryzyko wzrasta proporcjonalnie do ilości porodów, gdyż powodują one zmniejszenie napięcia i elastyczności mięśni dna miednicy. Do innych, rzadszych przyczyn inkontynencji należą między innymi ciężka praca fizyczna, otyłość, nadużywanie leków moczopędnych, nawracające zaparcia oraz wiele innych.
Jak często występuje nietrzymanie moczu?
Nietrzymanie moczu dotyczy około 10 do 25 % kobiet po 30tym roku życia.
U mężczyzn, objaw ten występuje średnio dwukrotnie rzadziej.
Obserwuje się, że z wiekiem częstość nietrzymania moczu pojawiania się stopniowo rośnie.
Urolog na podstawie badania dobierze najlepszy sposób leczenia
Co pomaga na nietrzymanie moczu?
Leczenie nietrzymania moczu Poznań
W niektórych sytuacjach można łączyć dwie lub trzy metody.
Jeżeli chcemy poprawić doznania w trakcie stosunku można połączyć 3 zabiegi:
- O – shot – osocze bogatopłytkowe
- Laserowe obkurczanie pochwy
- Ćwiczenia mięśni Kegla
Takie połączenie leczy zarówno wysiłkowe nietrzymanie moczu ale także znacznie poprawia doznania w trakcie współżycia.
Powikłania nietrzymania moczu
Częstym następstwem nietrzymania moczu są nawracające zapalenie cewki moczowej oraz pęcherza moczowego a także przede wszystkim bardzo krępujący zapach.
Częste oddawanie moczu
Częste oddawanie moczu to dolegliwość, która dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. Częstomocz objawia się potrzebą oddawania moczu ze zwiększoną częstotliwością, a za to w małych ilościach. Schorzenie to może świadczyć o infekcji dróg moczowych, ale też o innych poważnych chorobach.
Częste oddawanie moczu u kobiet – objawy i przyczyny
W przypadku kobiet, częste oddawanie moczu zazwyczaj jest objawem zakażenia układu moczowego, co najczęściej oznacza zapalenie pęcherza moczowego. Częstomocz może być spowodowany zakażeniem bakteryjnym lub wirusowym, ale także cukrzycą.
Problem częstego oddawania moczu u kobiet może też towarzyszyć wielu innym dolegliwościom lub być skutkiem ubocznym wypijania zbyt dużej ilości płynów czy zażywanych leków.
Częstomocz u kobiet może być jednym z objawów zespołu jelita drażliwego, który charakteryzuje się zaburzeniem czynności jelit i co za tym idzie wzdęciami, zaparciami, a czasem nawet wymiotami.
Podłożem częstego oddawania moczu u kobiet mogą być też choroby narządów rodnych, kamica układu moczowego czy ciąża. Jeśli potrzeba oddawania moczu nie mija nawet po wizycie w toalecie, to konieczna jest konsultacja lekarska i diagnostyka, aby ustalić przyczynę częstomoczu.
Częste oddawanie moczu u mężczyzn – objawy i przyczyny
Częste oddawanie moczu u mężczyzn jak najbardziej powinno zwrócić naszą uwagę, gdyż może być objawem chorób urologicznych, jak na przykład zapalenia prostaty, bądź w niektórych przypadkach przerostu stercza, a w skrajnym przypadku to może być rak prostaty. Także w przypadku zapalenia cewki moczowej. Należy wspomnieć, że takie zaburzenia oddawania moczu dość często pojawiają się zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy.
W przypadku zaobserwowania częstego oddawania moczu, mężczyzna powinien niezwłocznie zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, lub bezpośrednio do lekarza specjalisty urologa. Wizyta u urologa ma na celu profesjonalne zdiagnozowanie problemu.
Dzięki fachowej konsultacji u urologa Poznań, pacjent uzyska specjalistyczną diagnozę, a także zdobędzie wiedzę na temat chorób urologicznych oraz w razie potrzeby zostaną mu zaproponowane możliwe metody leczenia. Częstomocz, jest poważnym problemem, którego nie można bagatelizować, a im szybciej mężczyzna zgłosi się do urologa, tym lepsze są rokowania w przypadku konieczności leczenia.
Leczenie nietrzymania moczu – Prostata objawy
Jedną z najczęstszych przyczyn częstego oddawania moczu u mężczyzn jest przerost prostaty, czyli powiększenie gruczołu krokowego. To naturalny wynik starzenia się organizmu i często objawia się dolegliwościami ze strony układu moczowego.
Dlatego jeśli problem częstomoczu dotyka mężczyzn 45+, to być może przyczyną jest prostata i konieczna jest wtedy wizyta u urologa. Urolog Poznań podczas konsultacji ustala powód dolegliwości, a wczesne wykrycie przerostu prostaty może oznaczać uratowanie życia, gdyż zaniedbanie w tym obszarze może prowadzić do raka prostaty.
Częste oddawanie moczu – nietrzymanie moczu, to uciążliwy problem, którego nie należy lekceważyć, gdyż może świadczyć o poważnych chorobach jak: zakażenie układu moczowego, zapalenie pęcherza moczowego, zapalenia cewki moczowej, zespół jelita drażliwego, przerost lub rak prostaty. Jeżeli zaobserwujesz u siebie niepokojące objawy, to niezwłocznie się umów się na wizytę do urologa Poznań.
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg to plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing