Lipomastia
Podstawowe informacje:
Lipomastia
Umów się na zabiegDla kogo jest ten zabieg
- Dla mężczyzn z przerostem tkanki tłuszczowej piersi
Przeciwwskazania
- Ostre stany zapalne
- Aktywny proces nowotworowy
Pytania i odpowiedzi
Lipomastia, zwana jest także steatomastią, jest powiększeniem piersi u mężczyzn. W tym przypadku przyczyną jest nadmierny przerost tkanki tłuszczowej, dlatego najczęściej ma związek z nadwagą/ otyłością, ale nie zawsze. Szczupły mężczyzna także może cierpieć na lipomastię.
Zabieg odsysania lipomastii wykonujemy w znieczuleniu miejscowym.
Informacja o zabiegu
Lipomastia
Czym jest i czym się charakteryzuje lipomastia?
Lipomastia jest przypadłością dotykającą mężczyzn charakteryzujących się nadwagą oraz takich, którzy w szybkim tempie dużo stracili na wadze. Polega na powiększeniu piersi poprzez nagromadzenie się w nich, a także w obrębie powłok klatki piersiowej, nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej – komórki tłuszczowe, co potwierdza badanie usg piersi. Najważniejszą przyczyną powstawania lipomastii jest otyłość, jednakże może ona występować również u osób szczupłych, które stosują niewłaściwą dietę lub nie uprawiają aktywności fizycznej. W tych przypadkach jest to związane nie z nadmiarem, a z nieprawidłową dystrybucją tkanki tłuszczowej. Często można sobie łatwo poradzić z tą przypadłością, gdyż niejednokrotnie ustępuje po pozbyciu się nadwagi. Jednakże niejednokrotnie potrzebne są bardziej radykalne interwencje, gdyż w zaawansowanych przypadkach lipomastii, męskie piersi mogą zacząć się kształtować tak jak kobiecy biust.
Jak odróżnić lipomastię od ginekomastii?
Co prawda lipomastia jest często nazywana pseudoginekomastią, ginekomastią pozorną lub ginekomastią tłuszczową, natomiast są to dwie zupełnie różne przypadłości. Jedyne co mają wspólnego, to efekt powiększenia piersi. Jak wspomniano powyżej, lipomastia polega na zwiększeniu się piersi wskutek tendencji do gromadzenia się tkanki tłuszczowej w obrębie piersi oraz klatki piersiowej i wynika najczęściej ze zwykłej otyłości. Ginekomastia natomiast jest bardziej skomplikowanym schorzeniem. Jej istotą jest powiększenie się piersi na skutek zwiększenia ilości tkanki gruczołowej. Z taką sytuacją mamy do czynienia przy różnorodnych zaburzeniach hormonalnych związanych z osią regulacyjną podwzgórze-przysadka-gonady. Najczęściej występuje u mężczyzn po 50 roku życia. Jest częstym objawem ubocznym hormonoterapii stosowanej w leczenia zaawansowanego raka gruczołu krokowego. Ginekomastia jest dużo bardziej uciążliwa od lipomastii, gdyż praktycznie w każdym przypadku wymaga leczenia farmakologicznego, a często także chirurgicznego. Odróżnienie lipomastii od ginekomastii jest stosunkowo proste i możliwe już na etapie samobadania. Piersi dotknięte lipomastią są miękkie, gładkie i o jednorodnej strukturze. W piersiach ginekomastycznych natomiast wyczuwa się ich grudkowatą, a czasami wręcz guzkowatą strukturę. Pewne rozpoznanie daje badanie usg piersi.
Jak sobie poradzić z lipomastią?
Podstawową metodą zwalczania lipomastii jest zmiana stylu życia. Konieczne jest wprowadzenie zbilansowanej diety na zasadach diety redukcyjnej, czyli obejmującej rezygnację ze słodyczy, słonych przekąsek, tłuszczy zwierzęcych i alkoholu, a także produktów o wysokim stopniu przetworzenia. Wskazane jest natomiast wprowadzenie do diety zwiększonej ilości warzyw i owoców. Do tego należy dołączyć trening. Najskuteczniejsze wydają się ćwiczenia aerobowe takie jak pływanie czy bieganie, wykonywane 3-4 razy w tygodniu po 40-60minut.
Jeżeli jednak tego typu leczenie okaże się niewystarczające, z pomocą przychodzi współczesna medycyna estetyczna oferując zabiegi liposukcji.
Przykładem jest liposukcja infradźwiękowa N.I.L. (Nutational Infrasonic Liposculpture), która wykorzystuje zjawisko ruchów nutacyjnych wykonywanych przez kaniulę wprowadzaną w tkanki. Generują one powstawanie fal akustycznych o częstotliwości infradźwięków, co powoduje atraumatyczną separację tłuszczu.
Lipomastia – jaka metoda liposukcji zalecana
Można stwierdzić, że liposukcja laserowa może być z bardzo dobrym efektem wykorzystywane nie tylko do wyszczuplania figury poprzez usuwanie nadmiaru tkanki tłuszczowej, ale redukcji nadmiary tkanki tłuszczowej w męskich piersiach.
Powyższe metody mają tę przewagę nad klasyczną liposukcją, że po pierwsze są praktycznie bezbolesne, tak więc nie wymagają znieczulenia ogólnego ani opieki anestezjologicznej, zupełnie wystarczające jest znieczulenie miejscowe. Zmniejsza to zatem ryzyko powikłań zabiegu związanych ze znieczuleniem. Ponadto, tkanka tłuszczowa uzyskana drogą wyżej opisanych metod, w przeciwieństwie do klasycznej liposukcji, jest nieuszkodzona. Wiąże się to z możliwością jej zastosowana do zabiegu lipomodelingu, wykorzystywanego na przykład do modelowania piersi czy pośladków. Procedury te można wykonywać jednoczasowo.
Jak każdy zabieg z zakresu medycyny estetycznej liposukcja obarczona jest przeciwwskazaniami. Nie zaleca się wykonywania jej u kobiet w ciąży i podczas karmienia piersią, u chorych na przewlekłe choroby układu krążenia, cukrzycę, choroby autoimmunologiczne, nowotwory, a także u osób z aktywnymi procesami zapalnymi, zwłaszcza w obrębie skóry.
Lipomastia – inne metody leczenia
Innym sposobem radzenia sobie z lipomastią jest lipoliza. Jest to proces pobudzany przez różne hormony (adrenalinę, noradrenalinę, glukagon i adrenokortykotropinę). Pod ich wpływem trójglicerydy, które stanowią główną masę komórek tłuszczowych są rozbijane na wolne kwasy tłuszczowe oraz glicerol. Wyżej wymienione kwasy stają się substratem energetycznym dla organizmu na drodze procesu tak zwanej kinezy białkowej.
Proces ten jest wykorzystywany w medycynie estetycznej między innymi jako metoda wyszczuplania ud. Istnieją trzy zasadnicze metody wywoływania lipolizy stosowane w medycynie estetycznej, których cel jest taki sam. Zabieg ten jest praktycznie całkowicie bezinwazyjny.
Pierwszym, najczęściej i najchętniej stosowany rodzajem jest lipoliza injekcyjna. Polega na wprowadzeniu w tkankę przy pomocy cienkiej igły specjalnej substancji aktywnej. Najczęściej jest to mieszanina wyciągu z soi oraz soli żółciowej (substancji, która w warunkach fizjologicznych odpowiada za emulgację tłuszczów, co umożliwia ich trawienie). Dzięki działaniu wstrzykiwanego preparatu, tkanka tłuszczowa ulega rozłożeniu i jest zastępowana przez tkankę włóknistą. Następnie produkty rozkładu tkanki tłuszczowej są transportowane do wątroby, gdzie ulegają eliminacji.
Drugą metodą jest rozbijanie tkanki tłuszczowej z wykorzystaniem lasera. Ta metoda jest najmniej inwazyjna spośród wszystkich. Polega na precyzyjnym oddziaływaniu promieni lasera na tkankę tłuszczową powodując jej rozkład. Dodatkową zaletą tej metody jest to, że powoduje ona ujędrnienie skóry. Lipoliza laserowa, czyli tak zwana liposukcja małej objętości, polega na destrukcji tkanki tłuszczowej przy pomocy promieniowania laserowego. Przykładowym urządzeniem wykorzystywanym do lipolizy laserowej jest laser diodowy emitujący promieniowanie laserowe o długości fali 1470mm. Jest to szczególnie istotne, gdyż wymieniona wyżej długość fali jest bardzo zbliżona do pików absorbcyjnych tkanki tłuszczowej, co umożliwia selektywne działanie lasera oraz destrukcję termiczną komórek tłuszczowych. Ponadto efektem zabiegu jest również poprawa elastyczności i jędrności skóry. Zabieg lipolizy laserowej charakteryzuje się bardzo małą inwazyjnością oraz bolesnością, przez co w zupełności wystarczające jest zastosowanie znieczulenia miejscowego. Również pozwala to na istotne skrócenie do minimum czasu rekonwalescencji. Dzięki działaniu bodźca termicznego, w czasie trwania zabiegu lipolizy laserowej dochodzi do jednoczesnej koagulacji drobnych naczyń krwionośnych, co w efekcie znacznie zmniejsza nasilenie krwawienia. Dzięki swojej delikatności i bezinwazyjności, zabieg lipolizy laserowej może być wykonywany praktycznie we wszystkich okolicach ciała, z twarzą włącznie. Ponadto, bardzo często po zabiegu dochodzi do poprawy jednorodności skóry i usunięcia przebarwień.
Trzeci rodzaj lipolizy wykorzystuje oddziaływanie ultradźwięków. Jest to najbardziej innowacyjna metoda, w której fale ultradźwiękowe stosowane są do rozbijania tkanki tłuszczowej.
Po liposukcji i minimum 10 drenażach limfatycznych manualnych możemy stosować zabieg endermologia.
Wskazane są także ćwiczenia aerobowe.
Czasami po odessaniu tkanki tłuszczowej z piersi mamy nadmiar skóry, konieczne jest wtedy jej usunięcie chirurgiczne lub zabiegi poprawiające napięcie skóry np. radiofrekwencja mikroigłowa
Piśmiennictwo:
- Bartow MJ, Raggio BS, Liposuction, StatPearls Publishing; 2022
- Charlot M et al., Pathologies of the male breast, Diagn Interv Imaging. 2013 Jan;94(1): 26-37
- Lee JY et al., Development of a Minimally Invasive and-invansive Lipolysis Laser Systems for Effective Fat Reduction, J Lasers Med Sci. 2021 Oct 3;12e55
- McBean JC, Katz BE, Laser lipolysis: an update, J Clin Aesthet Dermatol. 2011 Jul;4(7):25-34.
- Shridharani SM et al., Liposuction devices: technology update, Med Devices (Auckl). 2014 Jul 21;7:241-51
- Wu S et al., Liposuction: Concepts, safety, and techniques in body-contouring surgery, Cleve Clin J Med. 2020 Jun; 87(6):367-375
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg to plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing