Lipotransfer – autoprzeczep
Podstawowe informacje:
Lipotransfer, szczególnie skuteczny jest lipotransfer pod oczy.
Umów się na zabiegDla kogo jest ten zabieg
Przeciwwskazania
Informacja o zabiegu
Lipotransfer
Czas płynie nieubłaganie i nie oszczędza nikogo. Proces starzenia się organizmu dotyczy każdego bez wyjątku. Jego przebieg jest wielopłaszczyznowy. Skóra traci jędrność, ulega ścieńczeniu, pojawiają się zmarszczki, a niejednokrotnie różnego rodzaju niedoskonałości. Ponadto, charakterystyczna jest zmiana rozmieszczenia tkanki tłuszczowej.
Zanika ona w miejscach, gdzie jej obecność jest pożądana – np. z piersi, twarzy czy dłoni, a gromadzi się w miejscach, gdzie jej nadmiar jest uciążliwy – np. brzuch czy uda.
Szybkość przebiegu procesu starzenia jest bardzo indywidualna i zależy od wielu czynników. Pierwszą grupę stanowią czynniki niezależne od człowieka. Należą do niej szeroko pojęte indywidualne predyspozycje, na które składają się uwarunkowania genetyczne, tendencje rodzinne, czy również czynniki środowiskowe.
Druga grupa czynników to te, które są od nas zależne, takie jak niezdrowa dieta, brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia, nieprawidłowe nawodnienie, palenie tytoniu i wiele innych.
Czy w związku z tym jesteśmy zmuszeni stanąć przed wyborem – młody wygląd przez długi czas albo kariera? Dzięki dobrodziejstwom oferowanym przez medycynę estetyczną rzeczywistość jest dużo bardziej optymistyczna.
Lipotransfer
Lipotransfer jest to zabieg polegający na przeszczepianiu tkanki tłuszczowej pozyskanej na drodze atraumatycznej liposukcji, z wykorzystaniem jej w celu modelowania sylwetki. Jest to procedura bezpieczna, ponieważ jako materiał jest używany własny tłuszcz. Dzięki temu dochodzi do eliminacji ryzyka wystąpienia powikłań pod postacią odczynów autoimmunologicznych, odrzucenia przeszczepu, czy innych komplikacji.
Z uwagi małowinwazyjność zabiegu lipotransferu, wykonywany jest on w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga hospitalizacji. Daje to niewątpliwą przewagę nad procedurami klasycznej chirurgii plastycznej. Istotny jest fakt, że część tkanki tłuszczowej po wszczepieniu ulega wchłonięciu, ale są sposoby, aby temu zaradzić.
Ryzyko powikłań lipotransferu jest bardzo niskie, zazwyczaj przebiega on bez komplikacji. Tak naprawdę jedynymi potencjalnymi niedogodnościami są krwiaki i obrzęki, które mogą występować i utrzymywać się do kilku dni po przeprowadzeniu zabiegu.
Skąd wziąć tkankę tłuszczową?
Istotą lipotransferu, która za razem gwarantuje jego bezpieczeństwo jest wykorzystanie jako materiału własnej tkanki tłuszczowej. Pozyskuje się ją na drodze zabiegu liposukcji. Lokalizacjami ciała, z których najczęściej jest pobierana tkanka tłuszczowa są między innymi brzuch, uda, czy pośladki.
Wskazania
Wskazania do wykonania zabiegu lipotransferu można podzielić na dwie zasadnicze grupy. Pierwszą z nich stanowią wskazania czysto estetyczne. Dzięki opisywanej procedurze istnieje możliwość przywrócenia jędrności piersiom, bądź powiększenie ich rozmiaru bez konieczności ingerencji chirurgicznej i wszczepiania implantów, które są ciałami obcymi (a więc wiążą się z dużo większym ryzykiem powikłań).
Lipotransfer daje również możliwość modelowania pośladków, czy wygładzania zmarszczek. Drugą grupą wskazań do wykonania tego zabiegu są wszelkiego rodzaju rekonstrukcje np. po różnorodnych okaleczeniach. Mogą to być ubytki tkankowe spowodowane urazami powstałymi w wyniku wypadków, ale także te powstałe po różnorodnych okaleczających zabiegach.
Przykładem tego typu wskazań może być zastosowane w szeroko pojętej onkoplastyce. W dzisiejszych czasach pacjentki po zabiegach operacyjnych z powodu nowotworu złośliwego piersi mają możliwość poddania się rekonstrukcji piersi. Istnieje cały szereg metod chirurgicznych – wszczepianie ekspanderów, implantów, czy rekonstrukcje z użyciem płatów skórno-mięśniowych.
Jednakże u kobiet poddawanych zabiegom oszczędzającym (np. kwadrantekomii) pozostają niejednokrotnie szpecące ubytki w tkance tłuszczowej piersi powodujące ich zniekształcenie. U tych pacjentek lipotransfer jest idealnym rozwiązaniem.
U kogo nie należy wykonywać lipotransferu?
Pomimo wysokiego poziomu bezpieczeństwa, lipotransfer jak każdy zabieg wiążący się z naruszeniem ciągłości powłok oraz ingerencją w organizm, jest obarczony przeciwwskazaniami. Pierwszą grupą, w której wykonanie tej procedury jest przeciwwskazane są pacjenci z aktywną chorobą nowotworową. Powodów jest kilka.
Po pierwsze obecność np. raka piersi wymaga przede wszystkim leczenia onkologicznego. Wykonanie lipotransferu u pacjentki z tym rozpoznaniem (bez zachowania zasad aseptyki onkologicznej) może spowodować przyspieszenie rozsiewu choroby. Ponadto zaburzenia metaboliczne oraz hematologiczne mogą znacznie zwiększać ryzyko powikłań.
Koleją grupą chorych, których nie należy poddawać lipotransferowi są pacjenci z chorobami sercowo-naczyniowymi, ponieważ może on powodować ich zaostrzenie (np. skoki ciśnienia tętniczego czy zaburzenia rytmu serca). Przeciwwskazaniem do tego zabiegu są także zaburzenia krzepnięcia z powodu podwyższonego ryzyka krwawień lub incydentów zakrzepowo-zatorowych.
Nie należy go też wykonywać w przypadku występowania stanów zapalnych skóry, gdyż może to spowodować rozprzestrzenienie i uogólnienie infekcji.
Lipotransfer Poznań
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg to plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing