Masaż Poznań
Podstawowe informacje:
Czym jest masaż? Zabiegi fizykoterapii, które wykonuje masażysta Poznań
Masaż Poznań jest to zabieg fizjoterapeutyczny, którego istotą jest kontrolowane odkształcanie tkanek pacjenta dłońmi.
Terapia manualna przynosi szybką ulgę w wielu problemach. Masaże Poznań Grunwald
Umów się na zabiegDla kogo jest ten zabieg
- Bóle pleców
- Po zabiegach operacyjnych
- Po udarach
Przeciwwskazania
- Ostre stany zapalne
Informacja o zabiegu
Masaż Poznań – przeprowadza doświadczony rehabilitant – masażysta ze Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu – mgr Marcin Tokłowicz.
Masaż leczniczy Poznań – terapia manualna – Masaż Poznań Grunwald
Polega na wykonywaniu przez masażystę określonego zestawu ruchów, odbywających się w ściśle określonym tempie, kierunku, oraz z precyzyjnie dobraną siłą. Ruchy odbywają się wzdłuż przebiegu mięśni oraz naczyń krwionośnych oraz limfatycznych. Kierunek ich wykonywania przebiega najczęściej od obwodu w stronę serca, dzięki czemu wspomaga krążenie krwi oraz limfy, a co za tym idzie poprawia ukrwienie tkanek.
Masaż Poznań – Rys historyczny
Tak naprawdę początki wykorzystywania masażu w funkcjonowaniu człowieka sięgają już czasów starożytnych. Początkowo był on elementem stosowanym jako uzupełnienie niektórych obrzędów i rytuałów religijnych. Z czasem znalazł swoje miejsce jako istotny aspekt medycyny ludowej.
Tak znane osobistości antyku, jak ojcowie medycyny w osobach Hipokratesa, Celsusa czy też Galena zaznaczali pozycję masażu w leczeniu poszczególnych jednostek chorobowych.
Jednakże nie tylko medycyna oraz religia była polem działania masażu leczniczego w starożytności. Znajdował on również szerokie zastosowanie w sporcie. Najbardziej sztandarowym przykładem jest natłuszczanie oliwą i masowanie zapaśników przed walką.
Okres średniowiecza nie był dla masażu łaskawy. Z racji na tendencje, jakie panowały w tym czasie, oraz obserwowany zastój w medycynie, również rozwój masażu uległ zatrzymaniu.
Wrócił on do łask w XVI wieku za sprawą francuskiego uczonego Ambrożego Pare. Od tego czasu zabieg ten ulegał coraz prężniejszemu rozwojowi. Również Polska miała swój wkład w rozwój masażu.
Za sprawą polskiego lekarza Izydora Zabłudowskiego, masaże zaczęły być traktowane na równi z innymi działami medycyny w zakresie terapii niektórych schorzeń. W miarę jak rozwijały się takie dziedziny medycyny jak fizjologia, a szczególnie neurofizjologia, zaczęły powstawać i wchodzić do użytku nowe rodzaje masażu, takie jak na przykład masaż segmentalny, masaż limfatyczny, masaż łącznotkankowy i masaż okostnowy.
Jakie są rodzaje masażu?
W dzisiejszych czasach istnieje bardzo wiele rodzajów masażu. Niektóre z nich są uniwersalne, do których należą przede wszystkim masaże o założeniu terapeutycznym. Istnieje też wiele odmian wywodzących się i charakterystycznych dla różnych regionów geograficznych czy krajów, takich jak Indie, Tajlandia czy Hawaje.
Są to najczęściej masaże o nastawieniu stricte relaksacyjnym. Poniżej omówimy temat masaży terapeutycznych – fizykoterapii.
Masaż klasyczny Poznań
Masaż klasyczny jest najbardziej podstawowym rodzajem tego zabiegu, który znajduje się w ofercie praktycznie każdego gabinetu masażu. Wykonuje się go na specjalnym stole dedykowanym do masażu, przy użyciu specjalnych oliwek. Mają one na celu zwiększenie płynności ruchów masażysty, a także zmniejszenie potencjalnego tarcia, które może powodować uczucie dyskomfortu.
Działanie masażu klasycznego może być różnorodne w zależności od tego, jaka technika zostaje zastosowana. Obserwuje się efekt pobudzający, wyciszający, przeciwbólowy, leczniczy, regenerujący, a nawet odchudzający. Znajduje on zastosowanie jako leczenie wspomagające w wielu schorzeniach ortopedycznych, neurologicznych jak i ginekologicznych.
Masaż Poznań Grunwald może być z powodzeniem wykorzystywany zarówno u dzieci jak i u dorosłych pacjentów.
Masaż limfatyczny
Zwany jest też inaczej drenażem limfatycznym. Jest to masaż uciskowy, w którym ruchy wykonywane są wzdłuż przebiegu naczyń chłonnych. Jego działanie nalega na wspomaganiu krążenia limfy. Znajduje zastosowanie przede wszystkim w leczeniu obrzęku limfatycznego.
Bardzo skutecznym zabiegiem masażu limfatycznego jest Venus Legacy
Masaż okostnowy
Masaż okostnowy jest inaczej nazywany masażem neuroodruchowym. Jest to rodzaj masażu leczniczego, który jest skupiony na strefach refleksyjnych (czyli inaczej odruchowych) okostnej. Jego zadaniem jest likwidacja nieprawidłowych zmian odruchowych wykształconych w obrębie różnych obszarów okostnej. Ten rodzaj masażu pozwala osiągnąć miejscową poprawę ukrwienia, oraz pobudzenie regeneracji okostnej.
Masaż łącznotkankowy
Jest to masaż odruchowy przeprowadzany w obrębie tkanki łącznej. Technika jego wykonywania polega na przesuwaniu tkanki łącznej w obrębie stref wzmożonego napięcia, przez co pacjent często może mieć wrażenie cięcia tkanek.
Jego działanie polega na wykorzystaniu skórno-trzewnych odruchów autonomicznego układu nerwowego celem uzyskania efektów terapeutycznych.
Masaż segmentalny
Masaż leczniczy Poznań segmentalny ma na celu zlokalizowanie wszystkich potencjalnych zmian odruchowych w poszczególnych częściach ciała, oraz w różnych tkankach (zarówno w skórze, mięśniach, tkance łącznej czy okostnej), a także, przy użyciu specjalnych chwytów, wpływanie terapeutyczne na zmiany chorobowe w nich zlokalizowane.
Jakie są i na czym polegają techniki stosowane w masażu?
Głaskanie
Jest to stały element, od którego należy rozpocząć masaż klasyczny Poznań. Polega na wykonywaniu łagodnych, spokojnych bądź energicznych ruchów, w których dłonie ślizgają się po skórze i nie przesuwają tkanek.
Pobudza krążenie, eliminuje obrzęki, a także odpowiada za usuwanie złuszczonego naskórka.
Rozcieranie
Ma ono jedno z największych znaczeń terapeutycznych masażu. Masażysta wykonuje koliste bądź spiralne ruchy, w wyniku których tkanki ulegają nieznacznemu przesunięciu, a także roztarciu i rozciągnięciu. Znajduje zastosowanie przede wszystkim w terapii zmian pourazowych, a także w eliminacji zgrubień i narośli w obrębie okostnej.
Wyciskanie
Jest to technika polegająca na wykonywaniu jednostajnych ruchów o tym samym nasileniu wzdłuż masowanej powierzchni. Stosowane jest przede wszystkim w masażu sportowym.
Ugniatanie
Technika ta wymaga użycia stosunkowo dużej siły fizycznej. Jej istotą jest odciągnięcie mięśni od okostnej, czego wynikiem ma być ich pobudzenie. Stosuje się je przede wszystkim w różnych zaburzeniach neurologicznych, a także głębokich blizn czy zrostów w obrębie powięzi oraz ścięgien.
Oklepywanie
Jest to szybkie, energiczne uderzanie masowanej tkanki. Istotny jest fakt, iż odbywa się ono poprzecznie do przebiegu mięśni. Jego działanie zależy głównie od siły i intensywności – intensywne pobudza krążenie, może również pobudzać, lub też uspokajać tkankę nerwową.
Wibracja
Może być wykonywana zarówno ręcznie, jak i przy użyciu specjalnych urządzeń. Dzięki przekazywaniu drgań o dużej częstotliwości, a za razem małej amplitudzie pobudza czynność gruczołów, przyrost tkanki mięśniowej, a także wspomaga zwalczanie otyłości.
Roztrząsanie
W przeciwieństwie do wibracji, polega na przekazywaniu tkankom drgań o dużej amplitudzie, poprzecznie do włókien mięśniowych. Wspomaga ono obniżenie napięcia mięśniowego, pobudza krążenie, a także wspomaga leczenie chorób układu oddechowego.
Wałkowanie
Jest to technika kombinowana, łącząca w sobie elementy głaskania, ugniatania i rozcierania. Wykorzystywana jest przede wszystkim w masażu sportowym.
Jakie są wskazania do wykonania masażu?
Wskazania do wykonania masażu leczniczego obejmują bardzo szerokie spektrum schorzeń, a także innych sytuacji. Z grubsza można je podzielić na wskazania relaksacyjne, stosowane bardzo chętnie w sytuacji przewlekłego stresu, oraz związanych z nim objawów somatycznych, w tym zwiększenie napięcia mięśniowego oraz bóle kostno-stawowe.
Drugą, dużo szerszą grupę wskazań stanowią te typowo lecznicze. Jest to doskonała metoda leczenia wspomagającego wielu schorzeń z dziedzin ortopedii, neurologii, neurochirurgii, ginekologii, kardiologii, onkologii, oraz wielu innych.
Czy są jakieś przeciwwskazania do masażu?
Tak jak praktycznie każdy zabieg stosowany w medycynie, również masaż jest przeciwwskazany u niektórych pacjentów. Należą do nich przede wszystkim okres ciąży i laktacji, menstruacja, ciężkie, niewyrównane choroby układu krążenia (nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, niewydolność serca, zakrzepica, czy też zmiany o charakterze tętniaków.
Masaż leczniczy nie może być również stosowany u pacjentów z aktywnymi chorobami nowotworowymi, autoimmunologicznymi, czy osteoporozą.
Polecamy Masaże Poznań Grunwald – doświadczony masażysta Poznań
Masaż Poznań Grunwald
Masaże
Fizjoterapeuta stosuje różne rodzaje masaży, które dopasowuje do indywidualnych wskazań pacjenta. Dlaczego warto zdecydować się na masaż leczniczy i jakie przynosi korzyści dla naszego zdrowia?
Czym jest masaż?
Masaż to działanie mechaniczne na skórę, tkanki podskórne, mięśnie, ścięgna, układ nerwowy, naczynia krwionośne i limfatyczne etc. Masaż leczniczy wykonywany u profesjonalnego fizjoterapeuty Poznań polega na fizycznym oddziaływaniu na organizm z użyciem bodźców o podłożu mechanicznym.
Celem masażu leczniczego są 3 wskazania: leczenie chorób, usuwanie nieprzyjemnych dolegliwości oraz zapobieganie występowania schorzeniom. Masażysta lub fizjoterapeuta stosuje rozmaite techniki masażu oraz chwyty, które dobiera indywidualnie do pacjenta – mamy duży wybór masaży.
Masaże lecznicze – wskazania
Masaż leczniczy jest przepisywany przez fizjoterapeutę na wiele różnych dolegliwości. Gabinet fizjoterapeutyczny powinni odwiedzić pacjenci po urazach (np. złamaniach czy skręceniach lub zwichnięciach). Fizjoterapeuta Poznań rehabilituje też osoby chore z trwałymi dysfunkcjami ruchu.
Wskazaniem do odwiedzenia gabinetu fizjoteraeputy będą też zmiany przeciążeniowe mięśni, zmęczenie mięśni po wysiłku fizycznym czy zmiany powstałe na skutek chorób zapalnych. Nie każdy wie, że masaż leczniczy może być pomocny w redukcji niewydolności oddechowej , ponieważ wpływa na rozluźnienie pomocniczych mięśni oddechowych. Fizjoterapeuta pomoże zlikwidować obrzęki limfatyczne czy choroby układu nerwowego.
Masaże lecznicze są remedium na wiele dolegliwości, a konsultacja podczas wizyty pozwoli na postawienie diagnozy i dobranie odpowiedniej terapii.
Poznajmy rodzaje masaży leczniczych u fizjoterapeuty Poznań
Masaż klasyczny
Najbardziej powszechnym masażem jest masaż klasyczny, który może być wykonywany różnymi technikami (np. głaskaniem, rozcieraniem, oklepywaniem czy wałkowaniem). Masaż klasyczny ma różne funkcje: relaksacyjną, odprężającą lub pobudzającą. Fizjoterapeuta wykonuje masaż klasyczny w kierunku przepływu krwi żylnej, czyli dosercowym. Podczas masażu masażysta używa oliwki, talku czy kremu do masażu.
Masaże głębokie
Drugim rodzajem masażu jest masaż punktowy, czyli masaż tkanek głębokich. Jego działanie jest rozluźniające. Masaż tkanek głębokich polega na wykonywaniu powolnych ruchów, powodujących ucisk, który jest dopasowany do poziomu napięcia tkanek. Masaż tkanek głębokich oddziałuje na głębsze warstwy mięśni i tkanki łącznej, a jego celem jest zwiększenie elastyczności tkanek. Wskazaniem do masaży głębokich są kontuzje, urazy, długotrwałe zmęczenie czy nawracające bóle mięśni.
Masaże limfatyczne
Masaż limfatyczny (drenaż limfatyczny) to masaż prowadzący do pobudzenia krążenia limfy i krwi. Stosuje się go w celu zapobiegania zastojom limfy, co pozwala zapobiegać niewydolności krążenia obwodowego i wyeliminować problem zimnych stóp. Inne korzyści masażu limfatycznego to ujędrnienie skóry, redukcja cellulitu, pozbycie się obrzęków czy bólu.
Fizjoterapeuta dzięki drenażowi limfatycznemu może zmniejszyć obrzęki limfatyczne, zastoinowe, zapalne lub te związane z niedoborami zawartości białek we krwi. Drenaż limfatyczny wykonuje się od obszaru okolic kątów żylnych i stopniowo przechodzi się do obszarów dystalnych.
Przepchnięcie chłonki zaczyna się od obwodu w stronę węzłów chłonnych. Jaką techniką wykonuje się drenaż limfatyczny? Można użyć rozcierania kolistego lub spiralnego czy też chwytów pompujących tudzież czerpiących.
Masaże segmentarne
Ten masaż leczniczy stosuje się u pacjentów cierpiących na choroby organów wewnętrznych. Ideą masaży jest użycie określonych chwytów i technik w odpowiedniej kolejności i dawkowaniu, co przekłada się na redukcję stanów chorobowych.
Skuteczność masażu segmentarnego bierze się stąd, że ciało jest połączone nerwowo, wewnątrzwydzielniczo i humoralnie z odpowiednimi narządami wewnętrznymi i mogą one na siebie oddziaływać za sprawą tzw. kręgu czynnościowego.
Nasz fizjoterapeuta Poznań ma odpowiednią wiedzę z zakresu fizjoterapii i doświadczenie w masażu segmentarnym, co gwarantuje skuteczne wykonanie zabiegu. Wykonuje się go z pomocą rozcierania segmentarnego bez oliwki i w kierunku od nerwów obwodowych aż do ośrodkowego układu nerwowego.
W naszym gabinecie wykonujemy różne formy masaży, najczęściej klasyczny oraz drenaż limfatyczny
Masaż leczniczy
Poznajmy istotę i zalety masażu leczniczego wykonywanego przez fizjoterapeutę, który ma korzystny wpływ na poprawę zdrowia przy wielu dolegliwościach.
Co to jest masaż leczniczy?
Ten rodzaj masażu łączy różne techniki masażu – począwszy od klasycznego, masażu tkanek głębokich aż po masaż funkcyjny i poprzeczny. Masaż leczniczy wykorzystuje się w różnych partiach ciała i przy różnych dysfunkcjach organizmu. Pierwszą przyczyną wykonywania masażu są urazy ortopedyczne.
Masaż leczniczy Poznań ma wiele korzyści dla zdrowia pacjenta – oddziałuje na skórę i tkankę podskórną, mięśnie, stawy i więzadła. Poprawia układ krążenia i układ nerwowy czy usprawnia pracę narządów wewnętrznych. Warto dodać, że łagodzi napięcia oraz redukuje bóle mięśniowe oraz poprawia elastyczność mięśni.
Częstym zabiegiem jest masaż leczniczy kręgosłupa i pleców, który wykonywany jest przez terapeutę. Jego efektem jest rozluźnienie mięśni przykręgosłupowych i przywrócenie ich prawidłowego napięcia. Regularne stosowanie masażu leczniczego kręgosłupa prowadzi do poprawy stanu zdrowia i wyleczenia.
Częstotliwość masażu jest dobierana indywidualnie w zależności od rodzaju schorzenia podczas wizyty u terapeuty. Bóle kręgosłupa są wywołane urazami czy niewyleczonymi kontuzjami. Do bólu kręgosłupa przyczynia się codzienny stres, siedzący tryb pracy, długotrwała jazda samochodem, noszenie ciężarów czy też brak uprawiania sportu.
Korzyści masażu leczniczego kręgosłupa
Wyróżniamy wiele korzyści masażu leczniczego kręgosłupa wykonywanego przez terapeutę. Zapewnia on szybkie efekty u pacjentów z zaburzeniami czynnościowymi. Prowadzi do obniżenia napięcia mięśniowego, co redukuje ból do minimum. Poprawia krążenie krwi i zapewnia lepszą pracę serca oraz wpływa na elastyczność mięśni.
Fizykoterapia lecznicza kręgosłupa znacznie poprawia wytrzymałość zmęczonych mięśni. Jego efektem jest odżywienie tkanek za sprawą lepszego zaopatrywania w tlen. Masaż leczniczy Poznań podczas wizyty u terapeuty prowadzi do rozluźnienia i pozwala na odstresowanie się. Ucisk leczniczy poprawia ruchomość w stawach kręgosłupa, przyspiesza rehabilitację oraz przemianę materii.
Wskazania
Istnieje wiele wskazań do przeprowadzenia masażu leczniczego Poznań u profesjonalnego fizjoterapeuty w gabinecie medycyny estetycznej. Są nimi: praca siedząca, długotrwałe jeżdżenie samochodem, zmiany zwyrodnieniowe kręgów czy krążków międzykręgowych, wypadnięcie dysku, dyskopatia, ból i sztywność krzyża, bóle szyi, karku i głowy, rwa kulszowa, drętwienie i mrowienie pleców, skolioza, nieprawidłowa postawa, ból przy schylaniu się, urazy rdzenia kręgowego i wiele innych.
Masaż leczniczy Poznań
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg to plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing