Modelowanie twarzy
Podstawowe informacje:
Modelowanie twarzy
Umów się na zabiegDla kogo jest ten zabieg
Przeciwwskazania
Informacja o zabiegu
Modelowanie twarzy – aby zachować naturalny wygląd.
Modelowanie twarzy
Wiele osób wraz z wiekiem narzeka na rozmywający się owal twarzy. Choć zmiany te wynikają z naturalnych procesów starzenia, to można je znacząco opóźnić, wykorzystując medycynę estetyczną. Zabiegi modelowania twarzy pozwalają na uzyskanie jędrniejszej skóry i wypełnionych policzków. Do tego po wolumetrii, pacjenci prezentują się atrakcyjnie i młodzieńczo. Dowiedzmy się, jak wyglądają zabiegi modelowania twarzy.
Wolumetria twarzy – co to?
Wraz z naturalnymi procesami starzenia skóra staje się coraz bardziej sucha i wiotka. Pojawiają się zmarszczki mimiczne i grawitacyjne, bruzdy, a także np. opadające policzki i powieki. Te zmiany wynikają ze zmniejszenia aktywności fibroblastów, a co za tym idzie spadającej ilości wiązań kolagenowych i elastyny. Warto wiedzieć, że maleje także ilość tkanki tłuszczowej – przez co owal twarzy się rozmywa i traci swój pierwotny kształt. Pacjenci zmagający się z tymi oznakami narzekają na wizualnie starszy i smutniejszy wygląd.
Istnieje jednak możliwość opóźnienia tego procesu lub zredukowania widoczności poprzez modelowanie twarzy. Wśród wskazań do wykonania tego zabiegu można wymienić:
- wiotkość tkanki,
- zmarszczki i bruzdy,
- opadające policzki,
- zapadnięcie się doliny łez,
- rozmycie się owalu twarzy.
W gabinecie medycyny estetycznej w Poznaniu można go wykonać poprzez stosowanie wypełniaczy. Dowiedzmy się, jakie preparaty są wykorzystywane przy wolumetrii twarzy. Możemy zastosować hydroksyapatyt wapnia lub kwas hialuronowy.
Zabiegi wolumetryczne w gabinecie medycyny estetycznej Poznań
Istnieje kilka preparatów stosowanych przy wolumetrii twarzy, które pozwalają na uzyskanie wizualnie młodszego wyglądu.
Modelowanie twarzy – Przeszczep tłuszczu
Wykorzystanie tłuszczu własnego pacjenta pozwala na zminimalizowanie ewentualnych reakcji alergicznych organizmu, gdyż jest to autologiczny wypełniacz, przez co charakteryzuje się biokompatybilnością. Tkanka jest pobierana z obszarów takich jak brzuch, uda czy biodra, a następnie poddaje się ją specjalnemu procesowi preparowania. Zabieg przebiega pod znieczuleniem miejscowym, po oczyszczeniu wypełniacza jest on podawany we włókna lub tkankę mięśniową. Przeszczep tłuszczu, czyli lipotransfer pozwala na wymodelowanie twarzy i uzyskanie atrakcyjniejszego oraz młodszego wyglądu. Przez pierwsze dwa tygodnie pacjenci mogą zaobserwować obrzęk czy zaczerwienienie. Pełne efekty zabiegu są widoczne po około 6 tygodniach, a w zależności od uwarunkowań pacjenta mogą one utrzymać się od kilku do nawet 10 lat.
Modelowanie twarzy kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy usieciowany wykazuje silne właściwości wiążące wodę i jest stosowany jako wypełniacz np. przy wolumetrii twarzy. Ta substancja występuje naturalnie w organizmie, jednak wraz z wiekiem jego poziom spada, przez co można zaobserwować utratę jędrności tkanki. Oprócz wypełniania ma on także właściwości stymulujące syntezę kolagenu – co przekłada się na młodziej wyglądającą i lepiej odżywioną skórę. Podczas zabiegu wolumetrii twarzy kwasem hialuronowym preparat jest podawany w obszary wymagające korekcji. Dla komfortu pacjenta stosuje się znieczulenie w postaci kremu.
Modelowanie twarzy Hydroksyapatyt wapnia
Coraz większą popularnością przy modelowaniu twarzy cieszą się zabiegi z wykorzystaniem preparatów na bazie hydroksyapatytu wapnia o takim samym składzie, jaki występuje w organizmie człowieka. Zastosowanie tego wypełniacza pozwala na zagęszczenie skóry przy jednoczesnym zachowaniu naturalnego efektu. Pobudzona zostaje także produkcja włókien kolagenowych, co pozytywnie wpływa na stan skóry. Modelowanie twarzy hydroksyapatytem wapnia polega na punktowej iniekcji preparatu i przebiega z wykorzystaniem kremu znieczulającego. Efekt zabiegu może utrzymać się nawet do 24 miesięcy.
Modelowanie twarzy Kwas L-polimlekowy
Modelowanie twarzy można wykonać także z wykorzystaniem kwasu L-polimlekowego. To biostymulator pozwalający na pobudzenie tkanki do silnej rewitalizacji i regeneracji. W efekcie twarz zyskuje pełniejszy wygląd, a skóra jest bardziej napięta. Dzięki wzmożonej produkcji wiązań kolagenowych wygląd owalu twarzy ulega poprawie. Kwas L-polimlekowy jest podawany poprzez iniekcje.
Modelowanie twarzy Fibryna bogatopłytkowa
Zabiegi z osoczem i fibryną bogatopłytkową pozwalają na ujędrnienie, zagęszczenie, odżywienie i zregenerowanie tkanki. Ze względu na to, że substancje są pobierane z krwi pacjenta, nie ma ryzyka pojawienia się reakcji alergicznych. Fibryna bogatopłytkowa to skoncentrowany preparat z płytkami krwi, wykazuje on właściwości wspierające tworzenie się fibroblastów i osteoblastów, przez co wpływa pozytywnie na jędrność skóry, odżywienie, a także na procesy gojenia się tkanki. Podczas zabiegu z wykorzystaniem tego autologicznego wypełniacza można zaobserwować wzmożoną aktywność fibroblastów i produkcję nowych wiązań kolagenowych. W efekcie owal twarzy ulega poprawie, a zmarszczki stają się mniej widoczne.
Należy pamiętać, że przed każdym zabiegiem medycyny estetycznej niezbędna jest wizyta kwalifikująca. Podczas niej lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem, mający na celu wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań.
Piśmiennictwo:
P. Styczeń, Wolumetria twarzy, [w:] Uroda i Medycyna, Nr 3 (8) 2015, s. 38-42.
Przylipiak A. (red.). Medycyna Estetyczna. Podręcznik dla studentów kosmetologii. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg to plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing