Obrzezanie
Podstawowe informacje:
Obrzezanie jest zabieg polegający na usunięciu napletka chroniącego żołądź członka – zewnętrznych narządów płciowych mężczyzny (penis).
Najczęściej obrzezanie przeprowadza się z powodów religijnych, czasami z przyczyn medycznych, którymi jest, np. stulejka, załupek lub nowotwór.
Zabieg obrzezania wykonuje urolog
Umów się na zabiegDla kogo jest ten zabieg
- stulejka
- powody religijne
Przeciwwskazania
- ostre infekcje wirusowe i bakteryjne
- zaburzenia krzepnięcia krwi
- aktywne choroby nowotworowe
- przyjmowanie leków obniżających krzepliwość krwi
Pytania i odpowiedzi
Obrzezanie chroni przed infekcją różnymi typami wirusa HPV, którego DNA ingeruje w DNA komórek nabłonka szyjki macicy, prowadząc do raka.
Oznacza to, że pacjent ma usunięty napletek z żołędzi prącia?
Wykonanie zabiegu obrzezania zalecane jest przede wszystkim osobom, które cierpią na schorzenia, takie jak: stulejka, zbyt krótkie wędzidełko lub często nawracające stany zapalne napletka i żołędzi prącia.
Cennik zabiegu
Obrzezanie
2000zł
Informacja o zabiegu
Obrzezanie mężczyzn – całkowite obrzezanie
Obrzezanie czym jest?
Obrzezanie mężczyzn (inaczej cyrkumcyzja) to zabieg polegający na częściowym lub całkowitym usunięciu napletka przez urologa. Funkcją napletka jest ochrona żołędzi prącia przed czynnikami zewnętrznymi, a szczególnie oddziaływaniem bodźców mechanicznych. Obrzezanie można wykonać ze wskazań medycznych lub z powodów religijnych.
Pierwszą z nich stanowią wskazania medyczne i zalicza się do nich stulejka czy nieprawidłowości w budowie napletka. Obrzezanie z pobudek religijnych przeprowadza się jako element kultu religijnego w judaizmie czy islamie. Jest to także forma inicjacji w niektórych obrzędach i kulturach. Poznajmy techniki obrzezania oraz przebieg zabiegu.
Obrzezanie z powodów religijnych i kulturowych
Cyrkumcyzja – zabieg obrzezania z przyczyn religijnych to akt rytualny kultywowany w Judaizmie i Islamie. Jest uosobieniem oczyszczenia ciała i ducha, a jego korzenie sięgają Starożytnego Egiptu. Celem obrzezania, poza kontekstem religijnym czy kulturowym było obniżenie popędu seksualnego, który utożsamiany był z nieczystością. Cyrkumcyzja miała utrudniać masturbację.
Obrzezanie z powodów religijnych miało też uzasadnienie medyczne – wierzono, że pomaga ono w utrzymaniu higieny penisa i sądzono, że napletek wytwarza swoistą kieszeń do gromadzenia się zanieczyszczeń, co mogło prowadzić do zakażeń układu moczowo-płciowego.
Obrzezanie z powodów religijnych i rytualnych jest kultywowane także w plemionach afrykańskich, ludach Ameryki Południowej, Borneo, Jawy, Nowej Gwinei, Australii, Papui Nowej Gwinei oraz wielu innych. Bardzo często jest ono elementem obrzędów plemiennych, podczas których chłopiec staje się mężczyzną.
W niektórych społecznościach powszechną praktyką jest również obrzezanie kobiet. Zabieg ten ma różny zakres i może obejmować od usunięcia łechtaczki, po usunięcie warg sromowych mniejszych a nawet większych. Zabieg żeńskiego obrzezania jest zabiegiem powodującym znaczne okaleczenia, a przeprowadzanie go w złych warunkach sanitarnych powoduje wysoki odsetek powikłań infekcyjnych.
Obrzezanie kobiet budzi wiele kontrowersji i protestów ze strony organizacji praw człowieka.
Obrzezanie z przyczyn medycznych
Najczęstszym i najbardziej powszechnym wskazaniem do przeprowadzenia operacji obrzezania jest stulejka. Nazwa została zaczerpnięta z łaciny od słowa phimosis, które z kolei pochodzi od greckiego słowa oznaczającego kaganiec. Stulejką określany również jest stan, gdy istnieje możliwość odprowadzenia napletka aż do rowka zażołędnego, natomiast powoduje to dyskomfort, a nawet ból gdy odsłaniana jest żołądź prącia. Jest to zwężenie napletka, które uniemożliwia jego zsuwanie z żołędzi penisa. Stulejka utrudnia lub całkowicie uniemożliwia jego odprowadzenie i odsłonięcie żołędzi prącia – w spoczynku, jak i podczas erekcji.
Inne wskazanie medyczne do obrzezania stanowi załupek. Możemy mówić o nim, gdy dochodzi do obrzęku i niedokrwienia z powodu uwięźnięcia odprowadzonego napletka w rowku zażołędnym. Wskazaniem jest zbyt krótkie wędzidełko, co powoduje ból podczas stosunku seksualnego. Inne wskazania do obrzezania z powodów medycznych to uszkodzenia wędzidełka, stany zapalne żołędzi i napletka, liszaj twardzinowy czy niektóre choroby weneryczne. Wskazaniem może być nadmiar luźnej skóry, która nie odchodzi z żołędzi. Obrzezanie wykonuje się z powodu zbyt długiego napletka.
Obrzezanie a choroby
Ciekawostką jest fakt, iż jakiś czas temu w Afryce przeprowadzono trzy badania kliniczne na łącznej grupie 11 tysięcy heteroseksualnych mężczyzn, które dotyczyły wpływu obrzezania na ryzyko zakażenia wirusem HIV. Co ciekawe, okazało się, że u mężczyzn poddanych obrzezaniu, ryzyko zakażenia wirusem HIV w ciągu roku od zabiegu zmniejszyło się o około połowę.
Obserwację tę tłumaczy się całkowitą zmianą flory bakteryjnej występującej na penisie, a w szczególności praktycznie całkowite zniknięcie bakterii beztlenowych odpowiadających za powstawanie przewlekłego stanu zapalnego.
Zmniejszanie ryzyka stanu zapalnego powoduje zmniejszenie migracji komórek układu odpornościowego do żołędzi członka, zmniejszając ich narażenie na wniknięcie wirusa.
Technika przeprowadzania zabiegu obrzezania
Obrzezanie ze względu na ilość napletka planowaną do usunięcia dzielimy na: pełne i oszczędne (całkowite i częściowe). Obrzezanie ze względu na lokalizację cięcia skóry prącia dzielimy na: high i low. Obrzezanie high polega na nacięciu daleko od żołędzi, a low w bliskiej odległości od korony żołędzi. Inny podział ze względu na ilość usuwanego napletka to: loose i tight. Obrzezanie loose polega na resekcji prowadzącej do częściowego przykrywania żołędzi w stanie spoczynku przez napletek. Tight to redukcja dużej ilości skóry, czego skutkiem jest odsłonięcie żołędzi całkowicie lub w większej części.
W medycynie znane są następujące techniki obrzezania. High and tight to całkowite obrzezanie, po którym żołądź w stanie spoczynku jest odsłonięty. Blizna znajduje się daleko od korony prącia. Drugą techniką obrzezania jest high and loose, czyli gdy żołądź jest częściowo pokryty skórą w stanie spoczynku, a blizna znajduje się daleko od żołędzi. Low and tight polega na resekcji dużego fragmentu napletka, przez co żołądź jest stale odsłonięta. Low and loose zakłada również wycięcie sporej części napletka, a żołądź w stanie spoczynku w dużej części pokryta jest skórą. Ta technika pozostawia bliznę na wewnętrznej części napletka. Zabieg jest wykonywany w gabinecie chirurgicznym przez urologa, a dobór techniki jest ustalany indywidualnie do wskazań i preferencji pacjenta.
Obrzezanie – postępowanie pozabiegowe
Po przeprowadzonej procedurze obrzezania penis pacjenta zabezpieczony jest opatrunkiem, który powinno się zmienić po dobie od zabiegu obrzezania. Praktykuje się przyklejanie penisa plastrem do brzucha, ponieważ wskazane jest utrzymywanie prącia w pozycji pionowej, co ma wpływ na gojenie i ustąpienie obrzęku.
Do zaleceń pozabiegowych zaliczamy również stosowanie maści i żeli przeciwbólowych oraz stosowanie antybiotyków. Pacjent powinien uważać na penisa i obchodzić się z nim bardzo delikatnie.
Jak wygląda obrzezanie?
Po zabiegu obrzezany pacjent udaje się do domu. Z artykułu dowiemy się, jak wygląda obrzezanie, jakie są wskazania do zabiegu i zalecenia po procedurze medycznej. Poznamy też różne techniki obrzezania, które stosowane są w gabinecie medycyny estetycznej w Poznaniu.
Na czym polega obrzezanie?
Obrzezanie (inaczej cyrkumcyzja) to zabieg podczas którego usuwa się cały napletek lub jego fragment. Zadaniem napletka jest ochrona żołędzi prącia przez czynnikami zewnętrznymi oraz oddziaływaniem bodźców mechanicznych. Wyróżniamy parę technik obrzezania tj. High and tight czy Low and tight, a jej wybór uwarunkowany jest wskazaniami i preferencjami pacjenta. Obrzezanie wykonuje się najczęściej w przypadku stulejki – zwężenia ujścia napletka, które ogranicza lub całkowicie uniemożliwia ściąganie napletka w stanie spoczynku lub wzwodu. Nie każda postać stulejki jest wskazaniem do cyrkumcyzji – przeprowadza się je, gdy pacjent odczuwa ból. Inne wskazania do procedury w klinice medycyny estetycznej w Poznaniu to: załupek, stany zapalne żołędzi lub napletka, podejrzenie zmian nowotworowych napletka, zmiany bliznowate żołędzi, nawracające infekcje układu moczowego, urazy napletka i prącia, ból podczas stosunku. Obrzezanie wykonuje się także z powodów religijnych – w niektórych kulturach i religiach jest to ważny obrzęd religijny bądź o charakterze inicjacyjnym.
Przebieg zabiegu obrzezania
W gabinecie medycyny estetycznej w Poznaniu przeprowadzamy dwa rodzaje cyrkumcyzji – polegające na częściowej resekcji napletka (obrzezanie częściowe) lub całego napletka (obrzezanie całkowite). Zabieg rozpoczyna się od wywiadu lekarskiego i odrzucenia przeciwwskazań do procedury medycznej.
Po kwalifikacji pacjenta do zabiegu, wyborze i objaśnieniu metody obrzezania przez lekarza medycyny estetycznej, można przystąpić do wykonania procedury. Lekarz urolog dobiera określoną technikę do indywidualnych wskazań pacjenta, efekt zabiegu powinien dawać odsłonięcie żołędzi prącia. Najpopularniejszymi metodami są: „high and tight” i „high and loose”. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Obrzezanie całkowite polega na wykonaniu cięcia w małej odległości od żołędzi – atutem tej techniki jest fakt, że blizna jest praktycznie niewidoczna.
Po resekcji napletka chirurg zszywa skórę prącia z pomocą szwów wchłanialnych i zakłada opatrunek. Po obrzezaniu normalną sprawą jest obrzęk i nadwrażliwość, wynikająca z jego odsłonięcia i ciągłego drażnienia.
Innymi metodami obrzezania, jakie stosuje się w medycynie są: elektrokoagulacja lub laser. Po chirurgicznym obrzezaniu bardzo rzadko występują powikłania, dlatego zabieg jest bezpieczny i nieinwazyjny.
Obrzezanie – zalecenia pozabiegowe
Jakie są zalecenia po zabiegu obrzezania? Po zabiegu lekarz zabezpiecza penisa opatrunkiem, który należy regularnie zmieniać. Pacjent przez pierwsze tygodnie od zabiegu powinien trzymać penisa w pozycji „do góry” na przykład poprzez przyklejenie go plastrem do brzucha. Takie działanie przyczynia się do lepszego gojenia się i wpływa na pozbycie się obrzęku z penisa.
Często przepisuje się antybiotyki i żele przeciwbólowe. Pacjent obrzezany powinien obchodzić się z penisem bardzo delikatnie przez dwa tygodnie po zabiegu, bo może występować przeczulica w obrębie żołędzi prącia.
Jak wygląda obrzezanie Poznań?
Czy obrzezany jest zdrowszy?
Obrzezanie to zabieg częściowej lub całkowitej resekcji napletka (całkowite obrzezanie), które wykonuje się ze wskazań medycznych lub pobudek religijnych. Najpopularniejszą metodą obrzezania jest zabieg chirurgiczny, który wiąże się z niskim ryzykiem powikłań. Medyczne wskazania do obrzezania to głównie stulejka, ale i załupek, zbyt krótkie wędzidełko czy liszaj twardzinowy. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca obrzezanie jako element rutynowej profilaktyki HIV w krajach zagrożonych rozprzestrzenianiem się wirusa. Czy obrzezany jest zdrowszy? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w artykule.
Na czym polega obrzezanie u mężczyzn?
Jest to zabieg częściowej lub całkowitej resekcji napletka, którego celem jest odsłonięcie żołędzi prącia. Ranę zszywa się za pomocą szwów rozpuszczalnych. Inaczej ten zabieg nazywany jest plastyką napletka. Do wskazań medycznych zaliczamy stulejkę (zwężenie napletka wrodzone lub nabyte), załupek, zbyt krótkie wędzidełko, liszaj twardzinowy tudzież trudności lub ból podczas odsłaniania żołędzi we wzwodzie. Najbezpieczniejszą i najskuteczniejszą techniką obrzezania jest ingerencja chirurgiczna. Wyróżniamy różne techniki obrzezania: high and tight, high and loose, low and tight, low and loose.
Jak przebiega zabieg obrzezania?
Jak wygląda obrzezanie? Warunkiem do kwalifikacji pacjenta do zabiegu w gabinecie medycyny estetycznej Poznań jest odrzucenie przeciwwskazań. Następnie lekarz wybiera odpowiednią metodę obrzezania. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym i polega na wykonaniu resekcji napletka (części lub całego), czego efektem jest odsłonięcie żołędzi prącia. Po ingerencji chirurgicznej chirurg zakłada szwy wchłanialne i opatrunek.
Rodzaje obrzezania
Wyróżniamy różne rodzaje obrzezania. Podstawowym podziałem jest obrzezanie całkowite i obrzezanie częściowe. Inne kryterium dotyczy miejsca dokonania nacięcia – tutaj wyróżniamy „high” i „low”. Kolejny podział ze względu na ilość usuwanego napletka to „loose” i „tight”. „Loose” to resekcja u urologa w Poznaniu na krótkim odcinku, po której napletek tylko częściowo przykrywa żołądź w stanie spoczynku. „Tight” to z kolei resekcja większego obszaru skóry, czego efektem jest całkowite odsłonięcie żołędzi (lub znacznej części).
Wyróżniamy następujące techniki obrzezania w Poznaniu: high and tight, high and loose, low and tight oraz low and loose. High and tight prowadzi do całkowitej resekcji napletka, kiedy to żołądź jest odsłonięta w stanie spoczynku. High and loose cechuje się tym, że żołądź jest pokryta w części skórą i możliwe jest przesuwanie skóry w fazie wzwodu.
Low and tight zakłada wycięcie dużej części napletka, ale żołądź nie jest na stałe odsłonięta, a blizna uplasowana jest w obrębie rowka zażołędnego. Low and loose polega na resekcji niedużej części napletka przez urologa, a żołądź w stanie spoczynku w dużej części pokryta jest skórą. Blizna zlokalizowana jest w wewnętrznej części napletka.
Czy obrzezanie jest zdrowe?
Obrzezanie mężczyzn (inaczej plastyka napletka) wykonywane u urologa w Poznaniu niesie ze sobą wiele korzyści zdrowotnych. Ułatwia ono utrzymywanie higieny penisa – mastka nie gromadzi się pod napletkiem. Obrzezanie ogranicza ryzyko wystąpienia u pacjenta zapalenia żołędzi prącia i napletka czy nowotworu prącia. Po obrzezaniu istnieje małe prawdopodobieństwo wystąpienia stulejki.
Korzyścią obrzezania jest mniejsze ryzyko zapadalności na choroby przenoszone drogą płciową jak: rak szyjki macicy, HPV, kiła, pałeczka wrzodu miękkiego, rzęsistkowica u partnerek. Według badań obrzezanie zmniejsza ryzyko infekcji HSV-2 o 28%. Jak podaje wiele źródeł naukowych, usunięcie napletka u urologa w Poznaniu wyraźnie redukuje ryzyko zakażenia wirusem HIV. Brak napletka skraca czas kontaktu z wirusem. W napletku obecna jest duża ilość makrofagów, komórek Langerhansa i limfocytów – są to komórki, które atakuje wirus HIV. Obrzezanie przyczynia się do redukcji ryzyka stanów zapalnych i do wydłużenia czasu trwania stosunku seksualnego.
Piśmiennictwo
Dagna Krankowska, Bartłomiej Gaweł, Monika Dymerska, Aleksandra Michalak, Krzysztof Korzeniewski, Obrzezanie mężczyzn i kobiet, Forum Medycyny Rodzinnej 2015;9(4): s. 326-334.
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg to plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing