Oczyszczanie twarzy
Podstawowe informacje:
Oczyszczanie twarzy
Podstawową metodą oczyszczania twarzy jest zabieg wykorzystujący techniki manualne, wykonywany zazwyczaj przez kosmetologa. Jego pierwszym etapem jest dokładny demakijaż twarzy oraz usunięcie widocznych jej zabrudzeń.
Następnie, przy pomocy środków peelingujących, kosmetolog dokonuje usunięcia martwych, zrogowaciałych warstw naskórka czasami stosujemy peeling kawitacyjny.
Umów się na zabiegDla kogo jest ten zabieg
Przeciwwskazania
Pytania i odpowiedzi
Manualne oczyszczanie twarzy to zbieg wspomagający wiele innych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Czasami konieczny jest też peeling chemiczny.
Dla cery trądzikowej oczyszczanie twarzy jest jedną form leczenia, pomaga w złuszczaniu naskórka. Przyspiesza gojenie oraz stymuluje produkcję kolagenu. Istotne jest szczególnie wieczorne oczyszczanie twarzy, przed snem.
Informacja o zabiegu
Oczyszczanie twarzy – w kolejnej części zabiegu na twarz aplikowane są specjalne preparaty nawilżające oraz rozmiękczające, a także kierowany jest strumień pary. Ma to za zadanie rozszerzenie porów skóry i przygotowanie do ich oczyszczenia.
Kolejnym etapem jest usunięcie treści zalegającej w porach skóry poprzez zastosowanie mechanicznego ucisku, najczęściej palcami. W dalszej kolejności, na skórę nakładane są specjalne kremy lub maseczka o działaniu zarówno łagodzącym, jak i przeciwzapalnym. Oczyszczanie skóry pozwala usunąć martwy naskórek, pierwszym etapem jest płyn micelarny, który zmywa resztki makijażu i pozbywamy się nadmiaru sebum.
Najłagodniejszą formą głębokie oczyszczanie twarzy jest peeling kawitacyjny.
Zabieg kończy się aplikacją kremu ochronnego, który dobierany jest indywidualnie z dostosowaniem do potrzeb pacjentki oraz rodzaju jej cery tak, aby zapewnić optymalny efekt.
Manualne oczyszczanie twarzy
Manualne oczyszczanie skóry polega na ręcznym oczyszczeniu zatkanych porów i wągrów. W ostatnich latach odchodzi się od tego zabiegu na rzecz maszyn i mechanicznego oczyszczania. Dzieje się tak, ponieważ manualna wersja zabiegu obarczona jest ryzykiem powstawania blizn przy zbyt gorliwym wyciskaniu lub gdy zabieg jest przeprowadzany na źle przygotowanej skórze. My uważamy, że dobrze przeprowadzony zabieg przynosi wyłącznie korzyści i w wielu aspektach przewyższa oczyszczanie skóry przy pomocy urządzeń.
Przede wszystkim chodzi o precyzyjnę. Doświadczony kosmetolog wie doskonale na ile może sobie pozwolić przy zabiegu oczyszczanie. Dba o dezynfekcję i czystość podczas zabiegu. Drugim kluczowym pojęciem jest przygotowanie skóry. Skóra musi być dobrze rozpulchniona żeby nadmiar sebum, pozostałości makijażu i zanieczyszczenia lekko opuszczały kanaliki porów. W naszym gabinecie do tego celu nakładamy maskę rozpulchniającą i poddajemy obszar zabiegowy pod ekspozycję wapozonu (urządzenie, które nawilża skórę parą wodną).
Wapozon to urządzenie wytwarzające parę wodną, która rozmiękcza warstwę rogową naskórka, co ułatwia usuwanie zaskórników i martwych komórek. Pod wpływem pary wodnej i temperatury otwierają się ujścia gruczołów łojowych dzięki czemu można z łatwością usunąć zalegające czopy łojowe. Dodatkowym atutem urządzenia jest pobudzenie mikrokrążenie skóry i zwiększenie jej zdolności resorpcyjnych.
Gdy myślimy o oczyszczaniu skóry najczęściej mamy na myśli obszar twarzy jednak równie często zabiegowi poddawane są plecy, pośladki i dekolt.
Hydrabrazja – oczyszczanie twarzy strumieniem wody
Jest to zabieg będący pochodną mikrodermabrazji, wykorzystujący w swoim działaniu strumień wody. W pierwszym etapie procedury dochodzi do usunięcia zaskórników, a także zalegającego w porach skórnych łoju. W tym celu wykorzystuje się specjalną głowicę generującą podciśnienie, która podobnie jak odkurzacz, dosłownie wsysa niechciane zanieczyszczenia.
Kolejnym etapem zabiegu jest złuszczenie martwego, zrogowaciałego naskórka z użyciem specjalnych głowic ściernych, z jednoczesnym poddaniem skóry działaniu strumienia wody. Woda ma tutaj dwojakie zastosowanie. Po pierwsze chłodzi poddawaną zabiegowi skórę, czym chroni ją przed uszkodzeniami termicznymi.
Po drugie zaś działa łagodząco na skórę zmniejszając dyskomfort odczuwany w trakcie zabiegu, a także powodując jej dodatkowe nawilżenie. Zabieg nazywa się hydropeeling
Oczyszczanie twarzy – Peeling laserowy
Zabieg peelingu laserowego przeprowadzany jest przez lekarza przy wykorzystaniu specjalnej głowicy emitującej promieniowanie lasera frakcyjnego. Czas trwania zabiegu zazwyczaj mieści się w przedziale od 15 do 30 minut. Wszystko zależy od okolicy, która jest poddawana zabiegowi. Procedura ta charakteryzuje się bardzo wysokim poziomem bezpieczeństwa. W czasie jej trwania, pacjent może odczuwać niewielki dyskomfort pod postacią szczypania skóry.
Jednakże na życzenie można wyeliminować to uczucie stosując kremy i żele do znieczulenia miejscowego, zawierające środki anestetyczne, takie jak na przykład lignokaina. Bezpośrednio po zabiegu mogą się pojawić obrzęk i zaczerwienienie skóry, które ustępują samoistnie maksymalnie po dwóch do trzech dniach. Często towarzyszy im złuszczanie się naskórka. Jednakże objawy te w żadnym stopniu nie utrudniają powrotu do codziennych aktywności, w tym do pracy zawodowej.
Po około 3 do 4 tygodniach od przeprowadzenia zabiegu dobiega końca proces złuszczania i pełnej regeneracji naskórka. Po tym czasie widoczny jest pełny rezultat zabiegu. Umożliwia to pełną ocenę stanu skóry, a także określenie, czy jest konieczność do powtórnego przeprowadzenia procedury. Bardzo często pełny efekt uzyskiwany jest już po pierwszym zabiegu. Poprawie ulega kolor, stan oraz tekstura naskórka. Redukcji ulegają defekty skórne takie jak trądzik czy pajączki naczyniowe.
Przez dwa dni po przeprowadzonym zabiegu należy powstrzymać się przed stosowaniem preparatów zawierających alkohol, retinol oraz kwas glikolowy. Z kolei przez następne 3 miesiące należy zadbać o skuteczną ochronę skóry przed promieniowaniem słonecznym, wykorzystując w tym celu filtry o sile co najmniej SPF 50.
Oczyszczanie twarzy – Peeling węglowy
Peeling węglowy, zwany inaczej zabiegiem „Black Doll” jest procedurą, której mechanizm działania opiera się na wykorzystaniu połączenia oddziaływania promieniowania laserowego na tkanki z oddziaływaniem cząsteczek węgla. Swoją skuteczność zabieg oczyszczanie twarzy manualne zawdzięcza dwóm zjawiskom fizykobiologicznym. Pierwszym z nich jest tak zwana fotoablacja. Zjawisko to polega na zdolności bodźca cieplnego do odparowywania fragmentów tkanek oraz pigmentów. Dzięki temu możliwe jest jego wykorzystanie na przykład do usuwana tatuażu, makijażu permanentnego, a nawet niewielkich znamion.
W przypadku peelingu węglowego, dzięki zjawisku fotoablacji dochodzi do złuszczenia się i eliminacji zewnętrznych warstw martwego naskórka. Drugim zjawiskiem, dzięki któremu peeling węglowy wykazuje swoją skuteczność jest fototermoliza. Polega ona na wybiórczym niszczeniu danych struktur na skutek działania ciepła powstałego poprzez pochłanianie przez tkanki energii świetlnej. Strukturę, która ma ulec zniszczeniu określa się przez dobór odpowiedniej długości fali promieniowania laserowego.
Komórki organizmu zawierają tak zwane chromofory, czyli białka odpowiadające za pochłanianie fali o określonej długości. Absorbują one energię świetlną przekazywaną w sposób pulsacyjny przekształcając ją w energię termiczną. Rezultat tego oddziaływania na tkanki jest wielopłaszczyznowy. Podstawowym działaniem jest wywołanie reakcji tkanki na bodziec uszkadzający, polegającej na stymulacji procesów regeneracyjnych skóry wyrażających się zwiększoną produkcją włókien kolagenowych i elastynowych, zmniejszenie się miejscowego stanu zapalnego, a także ustabilizowanie działania sebum.
Ponadto powoduje ujednolicenie kolorytu skóry. Oprócz tego, co w zasadzie jest najważniejsze w peelingu węglowym, powoduje oczyszczenie porów skóry, ułatwiając wnikanie cząsteczek węgla na pożądaną głębokość.
Peeling kawitacyjny
Bardzo skuteczne jest oczyszczanie twarzy ultradźwiękami – jest to peeling kawitacyjny.
Oczyszczanie twarzy – przygotowanie
Bardzo ważne jest, aby przed planowanym zabiegiem odstawić wszystkie preparaty mające potencjalne działanie światłouczulające. Następnie dokonuje się dokładnego demakijażu i oczyszczenia skóry okolicy poddawanej zabiegowi. Na przygotowaną w ten sposób skórę nakłada się specjalną emulsję węglową dokładnie ją wcierając w skórę i zostawia ją na około 10 do 15 minut, umożliwiając wstępne wniknięcie drobinek węgla w skórę.
Kolejnym etapem jest przeprowadzanie pierwszego naświetlania, które polega na jednym przejściu lasera w fazie termicznej. Powoduje to wnikanie cząstek węgla na większą, docelową głębokość. Następnie dokonuje się naświetlenia poddawanej zabiegu okolicy promieniowaniem laserowym o długości fali 1064nm i dużej energii. Molekuły węgla odgrywają tutaj rolę fotoabsorpcyjną, czyli pochłaniają promienie lasera.
Efektem tego jest seria mikroeksplozji drobinek węgla w emulsji, przez co dochodzi do mechanicznego peelingu i usunięcia złuszczonych fragmentów martwego naskórka. W końcowym etapie dokonuje się schłodzenia skóry z zastosowaniem lodu albo specjalną maską kojąco-ochładzającą.
Aby zagwarantować sobie pełny rezultat zabiegu, należy wykonać jego 3 do 5 powtórzeń. Optymalne odstępy pomiędzy poszczególnymi zabiegami powinny wynosić od 2 do 3 tygodni.
Jaka pielęgnacja twarzy jest najlepsza dla Ciebie?
Jako kobieta najprawdopodobniej każdego ranka poświęcasz co najmniej kilkanaście minut na pielęgnację cery. Żel do mycia twarzy, tonik, krem pod oczy, krem do twarzy, kosmetyki do makijażu – skąd brać pewność, że te, które wybierasz najlepiej zaspokoją potrzeby Twojej cery? Kosmetyki do twarzy zarówno te pielęgnacyjne, jak i kolorowe mogą kosztować fortunę, a mnogość wyboru przyprawia o zawrót głowy – kosmetyki specjalistyczne, drogeryjne, naturalne i koreańskie – bijące ostatnio rekordy popularności – co zrobić, żeby podjąć właściwą decyzję?
Na początek – skorzystaj z pomocy wykwalifikowanego kosmetologa.
Zanim podejmiesz decyzję o zainwestowaniu w kolejny krem, którego producent obiecuje Ci wygładzenie zmarszczek w tydzień lub to, że trądzik zniknie po trzech użyciach warto się skonsultować ze specjalistą. Doświadczony kosmetolog z łatwością oceni typ Twojej cery i zarekomenduje odpowiedni rodzaj kosmetyków. Wiele osób podejmuje się samodzielnej oceny typu swojej cery, jest to jednak ryzykowne, ponieważ same mamy skłonność do zbytniego krytycyzmu wobec siebie i trudno jest o obiektywną ocenę.
Może się zdarzyć, że na wyrost ocenisz swoją skórę jako tłustą, chociaż w rzeczywistości masz typ normalny i używając kosmetyków do cery tłustej doprowadzisz do przesuszenia swojej cery i pogorszenia się jej stanu. Skóra twarzy może zmieniać się też w zależności od pory roku lub zmian hormonalnych w Twoim organizmie, np. podczas ciąży. Jeśli zauważysz zmiany w reakcji na kosmetyki, które do tej pory dobrze Ci służyły również warto wybrać się do kosmetologa. Właściwe oczyszczanie twarzy jest bardzo ważne.
Czasami konieczne jest wykorzystanie peelingów chemicznych np. kwas salicylowy. Często zabieg oczyszczania twarzy kwasami łączymy z zabiegiem peeling kawitacyjny.
Już wiesz – jaką masz cerę, co dalej?
Zamiast na co dzień kupować bardzo drogie kosmetyki lepiej raz na jakiś czas skorzystać z zabiegów w gabinecie kosmetycznym. Po pierwsze kosmetyczka dobierze zabieg idealnie odpowiadający na Twoje potrzeby, po drugie produkty stosowane przez specjalistów wnikają w głębsze warstwy skóry i efekty takiego zabiegu utrzymują się przez dłuższy czas. W zależności od wieku i typu skóry gabinety kosmetyczne oferują bardzo szeroki wachlarz zabiegów – złuszczanie martwego naskórka kwasami, zabiegi nawilżające z kwasem hialuronowym, mezoterapia mikroigłowa i wiele innych.
Oczyszczanie twarzy – O czym pamiętać na co dzień?
Oczywiście codzienna pielęgnacja twarzy również jest bardzo ważna. Obecnie niezwykle popularna jest tak zwana azjatycka pielęgnacja twarzy. Na rynku pojawiło się bardzo wiele kosmetyków z Azji – są dostępne w sklepach internetowych, ale coraz częściej możemy je spotkać w sieciowych drogeriach. Wbrew pozorom nie różnią się one aż tak bardzo od tych dostępnych na naszych rodzimych rynkach – to znaczy – są różne, jedne są gorsze, inne lepsze. Jedne mogą lepiej odpowiadać na Twoje potrzeby, inne gorzej, z pewnością nie należy im przypisywać żadnych cudownych właściwości sugerując się wyłącznie miejscem pochodzenia.
Jednym z elementów azjatyckiej pielęgnacji twarzy jest dwuetapowe oczyszczanie twarzy – najpierw olejkiem, potem żelem do mycia twarzy. Jest to skuteczna metoda, ale nie dla każdego jest ona konieczna. Jeśli nie stosujesz ciężkich kosmetyków do makijażu, spokojnie możesz zrezygnować z oczyszczania dwuetapowego i pozostać przy żelu do mycia twarzy. Poza odpowiednim kosmetykiem do mycia twarzy bardzo ważne jest jej tonizowanie.
Po myciu skóra twarzy traci swoje naturalne PH, a powrót do właściwego stanu może zająć nawet do 4 godzin. Zadaniem toniku jest właśnie przywrócenie skórze naturalnego PH, dzięki temu lepiej przyswaja ona też składniki kremów. Dobry tonik nie musi kosztować fortuny, ale przed zakupem upewnij się, że wybrany przez Ciebie produkt nie zawiera wysuszającego alkoholu.
Zwyczajem, na który Azjatki zwracają dużą uwagę, a który naprawdę warto od nich przejąć, jest nacisk na używanie kosmetyków z filtrami UV przez cały rok. Skóra twarzy jest wyjątkowo delikatna, a promienie słoneczne niezmiennie szkodliwe, możemy być więc pewne, że stosowanie filtrów to dobra decyzja.
Jak widać nie ma jednego uniwersalnego sposobu pielęgnacji, który byłby skuteczny u wszystkich na równi – warto więc zwracać uwagę na nasze indywidualne potrzeby i obserwować reakcje skóry.
Mikrodermabrazja
Mikrodermabrazja, czyli inaczej mikropeeling kontrolowany jest jedną z metod mechanicznego ścierania nadmiaru zrogowaciałego naskórka. Kolejne warstwy naskórka są ścierane przez precyzyjnie ukierunkowany strumień mikrokryształów. Jest to innowacyjna metoda, która znacznie poprawia funkcjonowanie skóry, a także pozwala na eliminację pewnych specyficznych jej defektów.
Historia mikrodermabrazji sięga połowy lat 80-tych ubiegłego wieku. Początkowo metoda ta była zarezerwowana wyłącznie dla dermatologów. Jednakże w dzisiejszych czasach zabieg ten jest coraz częściej przeprowadzany w warunkach instytutów kosmetycznych oraz gabinetów medycyny estetycznej.
Istotą procedury mikrodermabrazji jest złuszczanie i ścieranie górnych warstw naskórka. Proces ten powoduje stymulację podziałów komórkowych w obrębie podstawnych warstw naskórka. Jest to wynik odpowiedzi na eliminację uszkodzonych i zrogowaciałych komórek. Nowopowstałe komórki przemieszczają się w kierunku szczytowych warstw komórka
i zastępują te uszkodzone. W rezultacie skóra ulega odmłodzeniu, poprawia się jej jędrność oraz zwiększa napięcie.
Wyodrębniono kilka rodzajów mikrodermabrazji, które różnią się mechanizmem ścierania naskórka. Najważniejsze z nich omówiono poniżej.
Mikrodermabrazja diamentowa
Eliminacja zrogowaciałej warstwy naskórka odbywa się przy pomocy specjalnych głowic wykonanych z materiału diamentowego. Jest to metoda charakteryzująca się zupełną bezpyłowością. Dzięki temu jest idealna dla pacjentów o skórze wrażliwej, delikatnej, a także dla tych, u których występują schorzenia alergiczne.
Mikrodermabrazja korundowa
Ten rodzaj mikrodermabrazji opiera się na wykorzystaniu zmikronizowanych cząstek tlenku glinu. Mikronizacja jest procesem, który polega na zmniejszaniu średnicy cząstek stałych danego materiału do średnicy rzędu mikrometrów. Zastosowanie tej metody skutkuje znacznym zwiększeniem wytwarzania się włókien kolagenowych i elastynowych jako reakcji na usuwanie uszkodzonych komórek. W efekcie tego dochodzi do zwiększenia napięcia skóry i poprawy jej jędrności.
Mikrodermabrazja tlenowa
Metoda oczyszczania twarzy tlenem wykorzystuje zintegrowane działanie tlenu oraz soli fizjologicznej. Połączenie to pozwala nie tylko na złuszczaniu nadmiernej ilości zrogowaciałego naskórka, ale również oczyszczania zatkanych porów skóry. Dzięki temu możliwe jest zapobieganie powstawania zaskórników, krostek, a niejednokrotnie nawet poważniejszych stanów zapalnych o charakterze miejscowym, które mogą się wytwarzać w obrębie skóry.
W pierwszym etapie zabiegu mikrodermabrazji lekarz lub kosmetyczka dokładnie oczyszcza skórę twarzy eliminując nadmiar sebum, kurz czy też pot. Następnie przykładana jest specjalna głowica, która zasysa złuszczony naskórek, a także pozostałe kryształy i ewentualny pył. Głębokość złuszczana regulowana jest przez osobę przeprowadzającą zabieg na bieżąco, i jest dostosowana indywidualnie w zależności od potrzeby u danej pacjentki.
Zabiegi oczyszczania twarzy należy często powtarzać.
Codzienne oczyszczanie twarzy stosując płyn micelarny pozwala usuwać martwy naskórek z powierzchni skóry oraz udrożnienie porów skóry. Nie można więc zaniedbywać regularnego oczyszczania twarzy.
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg to plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing