Odmładzanie twarzy
Podstawowe informacje:
Odmładzanie twarzy – Któż z nas nie marzy o tym, by przez długie lata zachować młody, świeży wygląd.
Oglądając na ekranie twarze gwiazd show-biznesu często zastanawiamy się jak to możliwe, żeby w wieku pięćdziesięciu lat wyglądać na trzydzieści.
Umów się na zabiegDla kogo jest ten zabieg
- Dla osób chcących powstrzymać procesy starzenia się skóry.
Przeciwwskazania
- Ostre stany zapalne
- Aktywny proces nowotowrowy
Informacja o zabiegu
Odmładzanie twarzy – dlaczego istotne? Czas płynie nieubłaganie i nie oszczędza nikogo. Starzenie się dotyka każdego człowieka. Objawia się zmniejszeniem ilości obecnych w skórze substancji odpowiadających za jej młody wygląd, takich jak kwas hialuronowy, czy też włókna kolagenowe.
Ponadto dochodzi do zaniku podskórnej tkanki tłuszczowej. W efekcie powyższych przemian dochodzi do ścieńczenia skóry, obniżenia jej napięcia i jędrności, co z kolei skutkuje tworzeniem się różnego rodzaju zmarszczek, a także nawisów skórnych, charakterystycznych dla przebiegu starzenia się.
Czas wystąpienia oraz tempo przebiegu powyższych procesów są zróżnicowane, indywidualne dla każdego człowieka. Wpływają na nie różne czynniki, które zasadniczo można podzielić na dwie grupy – niemodyfikowalne i modyfikowalne. Do tych pierwszych należą czynniki genetyczne oraz uwarunkowania rodzinne. Z kolei druga grupa obejmuje dietę, tryb życia, narażenie na stres, stosowanie używek i wiele innych.
Odmładzanie twarzy zabiegi
Najbardziej klasyczną, znaną i pierwotnie stosowaną metodą odmładzania twarzy jest lifting operacyjny. Wymaga on interwencji chirurga plastycznego. Jest to zabieg polegający na dwóch zasadniczych etapach – usunięciu nadmiaru opadniętej skóry, oraz jej podniesienie.
Przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, tak więc wymaga opieki anestezjologa oraz kilkudniowej hospitalizacji. Chirurg wykonuje niewielkie nacięcia w okolicy skroni, małżowiny usznej, a także w obrębie owłosionej skóry głowy. Dzięki takiej ich lokalizacji blizny po przeprowadzonym liftingu są praktycznie niewidoczne.
Po wykonaniu cięć preparowane są płaty skórno-tłuszczowe, a następnie wycinany jest nadmiar tkanki. W późniejszym etapie dokonuje się nacięć powięzi, oraz naciągnięcia jej, a także wcześniej wspomnianych płatów. Dzięki przeprowadzeniu tego zabiegu dochodzi do zwiększenia napięcia skóry, oraz wygładzenia zmarszczek. Jest to zabieg sprawdzony i od dawna wykorzystywany. Jego skuteczność została wielokrotnie wykazana.
Jednakże charakteryzuje się on dużo niższym poziomem bezpieczeństwa niż procedury oferowane przez współczesną medycynę estetyczną, które charakteryzują się dużo mniejszą inwazyjnością oraz brakiem konieczności opieki anestezjologicznej. Dzięki temu również okres rekonwalescencji jest dużo krótszy, i zmniejsza się ryzyko powikłań związanych z samym znieczuleniem.
Odmładzanie twarzy – Dermapen i radiofrekwencja mikroigłowa
Najpopularniejszą metodą małoinwazyjnego liftingu jest tak zwany termolifting z wykorzystaniem metody radiofrekwencji mikroigłowej.
Technologia ta opiera się na synergistycznym działaniu dwóch mechanizmów. Pierwszym z nich jest uszkodzenie tkanki na skutek oddziaływania bodźca mechanicznego, drugi zaś opiera się na bodźcu termicznym. Zabieg przeprowadzany jest w miejscowym znieczuleniu kremem zawierającym środek przeciwbólowy.
Procedurę przeprowadza się przy pomocy specjalnego urządzenia wyposażonego w specjalną głowicę uzbrojoną w kilkadziesiąt igieł o średnicy kilku mikronów. Są one pokryte warstwą złota i silikonu.
Dzięki pulsacyjnym drganiom o bardzo dużej częstotliwości wykonywanym przez głowicę, są one wprowadzane w skórę na różną głębokość. Mieści się ona w przedziale od 0,5 do 3,5mm. Poprzez te nakłucia dochodzi do mikrouszkodzeń skóry.
Ponadto, igły emitują impuls fali elektromagnetycznej o częstotliwości fal radiowych. Powoduje to miejscowe zwiększenie temperatury skóry do około 60 stopni Celsjusza. Bardzo istotne jest, by temperatura mieściła się w przedziale od 45 do 60 stopni.
Niższa temperatura nie wywołuje pożądanego efektu, wyższa zaś może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń. W trakcie wykonywania zabiegu przeprowadza się od jednego do czterech przejść z różnymi głębokościami nakłuć. Dzięki różnej głębokości wprowadzania igieł efekt przegrzania jest przestrzenny, trójwymiarowy.
Dzięki temu podwójnemu mechanizmowi, dochodzi do wywołania miejscowych uszkodzeń, a nawet niszczenia włókien kolagenowych. Powoduje to stymulację ich produkcji, a co za tym idzie pobudza procesy regeneracyjne skóry. W rezultacie dochodzi do poprawienia jej napięcia, jędrności, a co za tym idzie wygładzenia zmarszczek i odmłodzenia wyglądu twarzy.
Rekonwalescencja po laserze i dermapenie
Okres rekonwalescencji jest krótki i praktycznie od razu można powrócić do codziennych aktywności. Aby dodatkowo przyspieszyć gojenie, stosuje się na skórę kremy rewitalizujące z witaminą E. Do uzyskania pełnego efektu zazwyczaj konieczne jest przeprowadzenie od dwóch do czterech zabiegów.
Na bardzo podobnej zasadzie działania opiera się urządzenie Dermapen. Jest to innowacyjne urządzenie stosowane do wykonywania mikronakłuć skóry. Wyposażone jest w głowicę uzbrojoną w igły o średnicy 33G, wykonane z molibdenu.
Efekty zabiegu pojawiają się w ciągu kilkunastu dni, rekonwalescencja jest bardzo krótka.
Odmładzanie twarzy – Toksyna botulinowa
Toksyna botulinowa zwana również jadem kiełbasianym jest wytwarzana przez bakterie z rodzaju Clostridium Botulinum. Mechanizm działania tej substancji polega na blokowaniu przekaźnictwa nerwowo-mięśniowego w tak zwanej płytce ruchowej.
Poprzez łączenie się z receptorem acetylocholiny (neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przekazywanie bodźca ruchowego do mięśni), zapobiega jej wiązaniu, a co za tym idzie blokuje powstawanie skurczu mięśnia. Jad kiełbasiany może wywoływać zatrucia niebezpieczne dla życia, bowiem objawiające się porażeniem mięśni, w tym tych odpowiadających za oddychanie.
Jednakże do takiej sytuacji może dość w razie dostania się toksyny do krwioobiegu na przykład poprzez drogę pokarmową. Podczas zabiegu przeprowadzanego przez lekarza medycyny estetycznej, toksyna botulinowa jest w sposób precyzyjny wprowadzany w docelowe miejsce. Poza tym stosowana dawka jest dużo mniejsza niż ta potrzebna do wywołania zatrucia.
Dzięki temu procedura ta jest całkowicie bezpieczna. Jest ona praktycznie całkowicie bezbolesna, jednakże u ludzi z niskim progiem tolerancji bólu można zastosować znieczulenie miejscowe (na przykład z zastosowanie kremu znieczulającego). Efekty są zauważalne już po kilku dniach i utrzymują się około pół roku. Po około 3 latach regularnemu poddawaniu się zabiegowi, rezultat ulega utrwaleniu. Obserwuje się znaczne wygładzenie zmarszczek, a co za tym idzie odmłodzenia wyglądu skóry.
Odmładzanie twarzy – Ledoterapia
Ledoterapia jest metodą terapeutyczną wykorzystującą oddziaływania światła widzialnego na organizm. Jego mechanizm jest podobny do tego, który obserwowany jest podczas procesu fotosyntezy roślin. Opiera się na zamiany energii świetlnej w energię biologiczną.
Dzięki temu dochodzi do pobudzenia aktywnych komórek skóry zwanych fibroblastami do produkcji kolagenu i elastyny. Ponadto poprawia ukrwienie i odżywienie skóry. Dzięki temu dochodzi do znacznej stymulacji procesów regeneracyjnych skóry, które prowadzą do zwiększenia jej napięcia i poprawienia jędrności.
Efektem tego jest przeciwdziałanie procesom starzenia się skóry twarzy i odmłodzenie wyglądu. Jest to metoda bezbolesna, charakteryzująca się wysokim poziomem bezpieczeństwa i niskim ryzykiem powikłań. Jednakże istnieje kilka przeciwwskazań do zastosowania tej metody. Jego przeprowadzania nie zaleca się u osób z opalenizną, a także stosujących leki zawierające beta-karoten. U tych pacjentów skóra charakteryzuje się zwiększoną wrażliwością i większe jest ryzyko powikłań zabiegu.
Oczywiście przekonywanie tej procedury jest przeciwwskazane u kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Nie zaleca się też jego wykonywania u osób cierpiących na cukrzycę, poważne przewlekłe schorzenia układu sercowo-naczyniowego, u pacjentów ze zdiagnozowanymi aktywnymi chorobami o podłożu autoimmunologicznym, nowotworami, a także chorobami układu wewnątrzwydzielniczego (dotyczącymi między innymi tarczycy, nadnerczy, gonad, czy przysadki mózgowej).
Ponadto LEDoterapii nie wykonuje się u osób z aktywnymi zmianami zapalnymi i zakażeniami, zwłaszcza w obrębie skóry. Przeciwwskazany jest również u pacjentów stosujących przewlekle leki modulujące funkcjonowanie układu krzepnięcia (na przykład wszelkiego rodzaju leki przeciwzakrzepowe).
Odmładzanie twarzy – Laser frakcyjny
Laser frakcyjny charakteryzuje się emisją fal elektromagnetycznych o takiej długości i częstotliwości, która pozwala na bardzo dobrą penetrację w obrębie wody, która stanowi większość objętości wszystkich tkanek. Dzięki temu może on oddziaływać praktycznie na wszystkie tkanki, w zależności od dobranych ustawień. Dzięki dużemu skupieniu wiązki możliwe jest działanie z dużą precyzją.
Generowany bodziec termiczny powoduje w sposób kontrolowany punktowe przegrzanie skóry prowadząc do jej uszkodzenia. Efektem tego jest aktywacja fibroblastów prowadząca do zwiększenia produkcji włókien kolagenowych i elastynowych, skutkująca zwiększeniem napięcia i poprawą jędrności skóry.
Ponadto dochodzi do stymulacji podziałów komórek, wskutek czego uszkodzona tkanka zastępowana jest nową. Bolesność zabiegu jest niewielka i zazwyczaj nie wymaga on zastosowania żadnego znieczulenia. U osób z wysoką wrażliwością na ból można zastosować kremy anestetyczne. Lekarz przykłada głowicę bezpośrednio do skóry, po czym emitowana jest wiązka promieniowania laserowego wnikająca na różną głębokość. Istnieje zależność, że im większa jest penetracja w głąb skóry, tym więcej nowej tkanki zostaje wytworzone.
Zabieg z wykorzystaniem lasera frakcyjnego charakteryzuje się stosunkowo wysokim bezpieczeństwem. Ryzyko istotnych powikłań jest minimalne, choć do kilku godzin po zabiegu może utrzymywać się zaczerwienienie okolicy poddawanej procedurze, a także mogą pojawiać się niewielkie wybroczynki i siniaki. Wymienione dolegliwości bardzo szybko samoistnie ustępują.
Bardzo skuteczny i całkowicie bezbolesny jest zabieg – laser Genesis, redukuje przebarwienia, pękające naczynka oraz poprawia jędrność skóry.
Odmładzanie twarzy a Osocze bogatopłytkowe
Zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego uznawany jest za jeden z najbezpieczniejszych zabiegów oferowanych przez medycynę estetyczną. Wynika to z wykorzystania własnej krwi pacjenta. Po pobraniu próbki, jest ona odwirowywana, co pozwala na oddzielenie krwinek. Następnym etapem jest izolacja i zagęszczenie koncentratu aktywnych płytek krwi, oraz ich zawieszenie w osoczu.
Otrzymana w ten sposób substancja obfituje w różnorodne czynniki wzrostu. Kolejnym etapem jest jej linijna aplikacja wzdłuż zmarszczek, do której wykorzystuje się technikę mezoterapii igłowej. Zawarte w osoczu bogatopłytkowym elementy powodują stymulację procesów regeneracyjnych skóry, co prowadzi do wygładzenia zmarszczek, poprawieniu jej odżywienia i ukrwienia, a w rezultacie do przywrócenia jej młodego i świeżego wyglądu.
Komórki macierzyste
Komórki macierzyste są bardzo istotne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. To wskutek ich podziałów, a następnie różnicowaniu powstają wszystkie komórki naszego organizmu, by w dalszym etapie tworzyć tkanki oraz narządy. Ze względu na źródło pochodzenia, można podzielić je na: embrionalne (zarodkowe), płodowe (są to komórki multipotencjalne, które mogą być pobierane z krwi pępowinowej) oraz komórki somatyczne, czyli dojrzałe (które występują tylko w organizmie osób dorosłych).
To właśnie te ostatnie komórki są (jako jedyne!) są wykorzystywane w nowoczesnej medycynie estetycznej. Są one pobierane z tkanki tłuszczowej pacjenta. Wiele mówi się o ich wyjątkowych właściwościach. Charakteryzują się one dwiema ważnymi cechami: potencjalnie nieograniczoną liczbą podziałów oraz możliwością różnicowania się do innych typów komórek.
Dzięki tym właściwościom znajdują szerokie zastosowanie w zabiegach odmładzających. Zastępują bowiem uszkodzone komórki skóry, a także różnicując się w fibroblasty zwiększają ich liczbę, co znacznie zwiększa intensywność procesów regeneracyjnych. Efektem tego jest istotna poprawa napięcia i jędrności skóry, a co za tym idzie odmłodzenie wyglądu.
Odmładzanie twarzy Poznań
Odmładzanie twarzy Dermapenem
Dermapen – stymulacja skóry do odnowy w jednym urządzeniu.
Dermapen swoim wyglądem przypomina długopis i służy do mechanicznego mikronakłuwania skóry. Zabieg ma na celu pobudzenie włókien kolagenowych do regeneracji i przywrócenie skórze jędrności i elastyczności.
Dlaczego warto skorzystać z zabiegu Dermapenem?
Dermapen wykorzystuje technologię automatycznego nakłuwania skóry za pomocą pulsujących z dużą prędkością igieł. Jest bardzo precyzyjny, gdyż posiada kontrolę głębokości wkłuć od 0,5 do 2,5 mm, a dzięki swojemu kształtowi pozwala dotrzeć do trudno dostępnych zabiegowo miejsc. Istnieje również możliwość regulowania pulsacji igieł w stosunku do ich długości, co minimalizuje dyskomfort u pacjentów.
Dzięki nakłuciom Dermapen pozwala również na wprowadzenie substancji czynnych w głąb skóry. Najczęściej stosuje się do tego preparaty z kwasem hialuronowym, osoczem bogatopłytkowym, witaminowe i aminokwasy.
Terapia przynosi rezultaty w postaci poprawy wyglądu, elastyczności i sprężystości nie tylko zdrowej skóry twarzy, ale także w przypadku np. leczenia blizn czy redukcji zmarszczek.
Odmładzanie twarzy Dermapenem jak wygląda
Warto podkreślić, że zabieg Dermapen trwa krótko, jest bezpieczny i sterylny dzięki wymiennym igłom, rekonwalescencja jest bardzo szybka, a efekty mogą być widoczne już po pierwszym zabiegu.
Działanie i wskazania do zabiegu
Mechanizm działania jest dwuetapowy, bo po pierwsze mikronakłucia ułatwiają transport substancji aktywnych w głąb skóry, a po drugie te małe „ranki” wywołują naturalne reakcje obronne.
Uruchomione w ten sposób procesy naprawcze powodują uwolnienie czynników wzrostu, które pobudzają fibroblasty do produkcji nowego kolagenu czy elastyny.
Następuje przebudowa głębokich warstw skóry, która finalnie zwiększa swoją grubość, wzmacnia warstwę ochronną, staje się widocznie gęstsza, elastyczniejsza i jędrniejsza.
Zabieg dedykowany jest zarówno do skóry młodej, jak i dojrzałej. Szczególnie sprawdza się jako terapia przeciwstarzeniowa, odżywcza i nawilżająca. Daje efekt delikatnego liftingu, a zmarszczki zostają spłycone.
Dermapen świetnie sprawdza się również w przypadku wyrównania kolorytu skóry twarzy, redukcji blizn (potrądzikowych, pooparzeniowych) i zwężenia rozszerzonych porów. Pełny remodeling tkanek trwa zazwyczaj kilka miesięcy.
Przeciwwskazania i zalecenia pozabiegowe
Głównymi przeciwwskazaniami do zabiegu są choroby skóry i widoczne stany zapalne, choroby grzybicze i wirusowe jak opryszczka, cukrzyca, zaburzenia odporności, trądzik, stosowanie leków obniżających krzepnięcie krwi, a także ciąża i laktacja.
W większości przypadków skóra bezpośrednio po zabiegu jest zaczerwieniona i może pojawić się obrzęk utrzymujący się do 2-3 dni. Należy stosować zalecone przez lekarza preparaty regeneracyjne i chronić skórę przed promieniowaniem słonecznym, stosując kremy z wysokim filtrem.
Nie należy stosować peelingów i pocierać skóry. Po zabiegu należy również unikać intensywnego wysiłku fizycznego, sauny, basenu, długich kąpieli w wannie.
Odmładzanie twarzy Dermapenem Poznań
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg to plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing