Oksybrazja
Blizny, zmarszczki, przebarwienia i inne niedoskonałości mogą dodawać lat oraz sprawiać, że twarz nie prezentuje się atrakcyjnie. Dlatego wiele osób udaje się do trychologa w celu poprawy kondycji skóry. Dowiedzmy się, na czym polega zabieg oksybrazji i jaki ma wpływ na cerę.
Oksybrazja – co to jest? Gabinet kosmetologiczny Poznań
Oksybrazja jest znana pod nazwą peelingu wodno-tlenowego lub mikrodermabrazji wodno-tlenowej. Ten zabieg ma na celu bezdotykowe złuszczenie naskórka. Cała procedura jest wykonywana za pomocą urządzenia wyposażonego w dyszę, butlę tlenową i roztworu soli fizjologicznej. Substancja jest wyprowadzana pod ciśnieniem około 7 barów wraz z tlenem. Zabieg nie powoduje bólu, jedynie odczucie chłodu – dlatego idealnie sprawdzi się zwłaszcza latem. Nie tylko oczyści skórę i złuszczy zrogowaciały naskórek, ale także zapewni przyjemnie orzeźwienie.
Oksybrazja – jak działa?
Peeling wodno-tlenowy pozwala na oczyszczenie i stymulację tkanki. Roztwór soli fizjologicznej delikatnie myje, złuszcza i koi cerę. Natomiast tlen wykazuje działanie bakteriobójcze. Zabieg ma na celu pobudzić fibroblasty do większej aktywności, co przekłada się na syntezę wiązań kolagenowych i elastyny. Cera ma bardziej ujednolicony koloryt, jest delikatnie oczyszczona, a zmarszczki i blizny są wizualnie spłycone. Osoby zmagające się ze stanami zapalnymi na skórze mogą odczuć ulgę, gdyż są one zmniejszone.
Oksybrazja – przebieg zabiegu
Przed zakwalifikowaniem do zabiegu wymagana jest konsultacja z kosmetologiem. Ma to na celu dobranie odpowiedniej procedury i wykluczenie następujących przeciwwskazań:
- infekcje,
- zapalenie zatok,
- wypadanie włosów,
- choroby nowotworowe,
- ostre stany zapalne i zakaźne choroby skóry,
- aktywna opryszczka.
Po zakwalifikowaniu do zabiegu najpierw twarz jest oczyszczana z makijażu, a następnie dochodzi do peelingu wodno-tlenowego. Kosmetolog w tym celu wykorzystuje urządzenie z dyszą, które wyrzuca rozproszony roztwór soli fizjologicznej i tlen. W trakcie zabiegu odczuwalny jest chłodny powiew powietrza. W zależności od stanu skóry zabieg może zostać wzbogacony o aplikację odżywczego kremu czy maski.
Kiedy warto zastosować oksybrazję?
Ten zabieg jest wskazany dla osób z cerą wrażliwą, trądzikową, naczynkową czy skłonną do rumienia. Oksybrazja znajdzie zastosowanie także u pacjentów ze skórą niedotlenioną, przesuszoną i wymagającą oczyszczenia. Mikrodermabrazja wodno-tlenowa jest wskazana także przy chęci zredukowania blizn czy zmarszczek. Oksybrazja jest delikatnym sposobem na oczyszczenie skóry, przez co może być stosowana w ciąży i na cerze szczególnie wrażliwej, nawet wtedy, gdy inne zabiegi nie mogą być wykonane. Zabieg często jest łączony z innymi peelingami chemicznymi dla uzyskania pełniejszego efektu terapeutycznego.
Zalecenia pozabiegowe
Po oksybrazji pacjent może od razu wrócić do codziennych obowiązków. Przez dobę należy unikać nakładania makijażu, korzystania z sauny i basenu. Warto także przez jeden dzień zrezygnować z treningu. Zaleca się przez 14 dni od oksybrazji unikania ekspozycji na promienie słoneczne. Należy stosować kremy z wysokim filtrem UV. Kosmetolog / trycholog w Poznaniu doradzi, w jaki sposób powinna przebiegać pielęgnacja po zabiegu.
Piśmiennictwo:
- Przewłocka-Gągała, Współczesny model postępowania z problemem blizn w kosmetologii i medycynie estetycznej [w:] Aesthetic Cosmetology and Medicine 1 / 2021 / vol. 10, dostępne online http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2021/02/acm-2021-01-przewlocka-pl.pdf dn. 15.02.2024 r.
Przylipiak A. (red.). Medycyna Estetyczna. Podręcznik dla studentów kosmetologii. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg to plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing