Peeling fenolowy
Podstawowe informacje:
Dla kogo jest ten zabieg
- Blizny potrądzikowe
- Silne przebarwienia
- Cechy fotostarzenia skóry
- Wiotkość skóry
Przeciwwskazania
- Atopowe zapalenie skóry
- Aktywna choroba nowotworowa
- Ciąża i karmienie piersią
- Zapalne i infekcyjne choroby skóry
Pytania i odpowiedzi
Najczęściej wykonujemy ten zabieg u pacjentów z:
- przebarwieniami
- bliznami po trądziku
- starzeniem się skóry twarzy
Informacja o zabiegu
Peeling fenolowy
Cera dojrzała jest podatna na powstawanie zmarszczek, bruzd czy przebarwienia. Wraz z wiekiem spada poziom kolagenu i elastyny w tkance, co przekłada się na wiotkość skóry. Dowiedzmy się, w jaki sposób ten peeling chemiczny może wspierać redukcję widoczności oznak starzenia, blizn i przebarwień.
Co to peeling fenolowy? Poznań
Zabieg wykorzystuje takie substancje jak fenol, olej krotonowy czy kwas trójchlorooctowy. Pierwsza z nich jest odpowiedzialna za silną stymulację syntezy kolagenu i charakteryzuje się głębokim oddziaływaniem. Podczas zabiegu dochodzi do powstania kontrolowanego uszkodzenia głębokich warstw skóry.
W zależności od indywidualnych potrzeb i uwarunkowań pacjenta specjalista dobierze odpowiednie stężenie fenolu. Olej krotonowy natomiast zapewnia sprawne przenikanie, a kwas trójchlorooctowy jest odpowiedzialny za efektywność złuszczania naskórka. W skład preparatów do zabiegu peelingiem fenolowym wchodzą także inne substancje, takie jak antyoksydanty czy saponiny.
Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu peelingiem fenolowym
Zanim dojdzie do zabiegu peelingiem fenolowym, niezbędne jest wykluczenie podczas wizyty kwalifikacyjnej przeciwwskazań zdrowotnych, takich jak:
- ciąża,
- laktacja,
- zaburzenia metaboliczne,
- aktywny trądzik i infekcje skórne,
- nowotwory,
- choroby autoimmunologiczne,
- schorzenia ogólnoustrojowe,
- zaburzenia pracy serca.
Zabieg ten jest jest wskazany dla osób, które chciałyby zredukować widoczność:
- oznak starzenia,
- bruzd,
- blizn trądzikowych i pourazowych,
- przebarwień,
- wiotkości skóry.
Jest to chemiczny peeling popularny wśród pacjentów, którzy chcą poprawić wygląd swojej cery i ją wizualnie odmłodzić.
Na czym polega peeling fenolowy – przebieg zabiegu
W zależności od stanu zdrowia i preferencji pacjenta głębokie peeling fenolowe wykonywane są w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Podczas zabiegu preparat jest nakładany na cerę, co powoduje silne złuszczanie i stymulację naturalnych procesów regeneracyjnych tkanki, poprzez stworzenie kontrolowanego uszkodzenia.
Rekonwalescencja po peelingu fenolowym trwa około dwóch tygodni, a do normalnych objawów należą: obrzęk czy zaczerwienienie, a także mocne złuszczanie się naskórka. Należy pamiętać, aby po zabiegu stosować zabezpieczenie przed promieniowaniem UV.
Efekty
Efekty zastosowania peelingu fenolowego to widocznie zredukowana widoczność bruzd, zmarszczek, linii mimicznych czy blizn. Przebarwienia są rozjaśnione, a cera zyskuje na jędrności i gęstości, dzięki zwiększonej produkcji wiązań kolagenowych i elastyny. Stan skóry ulega poprawie, a twarz prezentuje się wizualnie młodziej.
Efekt zabiegu silniejszy niż laserowe usuwanie przebarwień.
Piśmiennictwo:
Mamcarz B., Prandecka D. Medycyna estetyczna w praktyce. Medical Education, Warszawa 2010
Czarnota A. Chemoeksfolacja – substancje stosowane w peelingach medycznych oraz wskazania do ich stosowania. Kosmetologia Estetyczna 2017, vol. 6(2): 147-152.