Przeszczep tłuszczu
Podstawowe informacje:
Przeszczep tłuszczu to bezpieczna i skuteczna metoda modelowania sylwetki. Za pomocą autologicznego przeszczepu tkanki tłuszczowej można uzyskać lepszą figurę, proporcje ciała oraz zredukować oznaki starzenia.
Przeszczep tłuszczu z powodzeniem stosujemy w celach estetycznych, jak również do rekonstrukcji zdeformowanych tkanek.
Umów się na zabiegDla kogo jest ten zabieg
Przeciwwskazania
Cennik zabiegu
Cienie pod oczami
3000zł
Powiększanie ust+bruzdy nos. - warg.
4000zł
Odmładzanie dłoni
3000zł
Korekcja nosa
3000zł
Zabiegi na twarz
4000zł
Twarz + dłonie
6000zł
Powiększanie pośladków tłuszczem
13000zł
Powiększanie pośladków tłuszczem z anestezjologiem
15000zł
Powiększanie piersi tłuszczem
11000zł
Powiększanie piersi tłuszczem z anestezjologiem
13000zł
Informacja o zabiegu
Przeszczep tłuszczu – dlaczego tak popularny?
Tkanka tłuszczowa może bowiem stanowić doskonały, najbardziej naturalny i bezpieczny wypełniacz, odpowiedni nawet dla alergików. Przeszczep tłuszczu to zabieg, który można bezpiecznie powtarzać, co więcej można po nim stosować bezpiecznie inne wypełniacze.
Przeszczep tłuszczu stosowany jest do korekty:
- wad wrodzonych,
- ubytków pourazowych, pochorobowych i pooperacyjnych,
- naturalnych niedoskonałości,
- oznak starzenia,
- leczenia wypadania włosów – nano fat,
- efektów działania innych niepożądanych czynników zewnętrznych.
Lipotransferowi mogą podlegać następujące partie ciała:
- twarz (redukcja zmarszczek, opadająca skóra, zapadnięte policzki, usuwanie blizn, asymetria twarzy, korekta kształtu ust, powiększanie ust),
- biust (powiększanie, unoszenie, modelowanie kształtu, odbudowa tkanek po usunięciu implantów, rekonstrukcja po mastektomii),
- inne części ciała, w których występują asymetrie, ubytki skórne, nierówności lub blizny.
Przeszczep tłuszczu – inaczej zwany lipofilling, może także pomóc w wymodelowaniu linii ciała w przypadku nieprawidłowych proporcji lub deformacji.
Przeszczep tłuszczu – Jak wygląda zabieg?
Przeszczep tłuszczu na twarz, inne okolice – zabieg jest mało inwazyjny, nie wymaga interwencji chirurgicznej jak tradycyjna liposukcja, wykonywany jest pod znieczuleniem miejscowym, nie potrzeba też po nim długotrwałej, męczącej rekonwalescencji.
Polega na pobraniu własnej tkanki tłuszczowej pacjenta z jednej partii ciała, w której występuje jej nadmiar (np. brzucha lub ud), a następnie wprowadzeniu odpowiednio spreparowanych komórek tłuszczowych w inny obszar, wymagający skorygowania.
Ponieważ wykorzystywana jest tu tkanka pacjenta, nie istnieje ryzyko reakcji alergicznej czy też odrzucenia przeszczepu przez organizm. W tkance tłuszczowej zawarte są też żywe komórki macierzyste, które dzięki swoim wyjątkowym właściwościom regeneracyjnym sprawiają, że przeszczepione tkanki są zdrowsze, bardziej jędrne, elastyczne i lepiej nawodnione.
Lipotransfer – procedura podzielona jest na trzy etapy:
Etap I – pobieranie tkanki tłuszczowej od pacjenta (z wybranego miejsca na ciele, w którym pacjent chce się jej pozbyć). Tłuszcz najczęściej pobierany jest z brzucha, ud lub lędźwi. Nowoczesny sprzęt medyczny i wykorzystywane innowacyjne techniki zapobiegają powstawaniu obwisłej skóry w miejscu pobrania tkanki. Delikatna kaniula do pobierania tłuszczu ogranicza uraz tkanek.
Etap II – selekcja komórek. Tkanka przed wszczepieniem w nowe miejsca jest odpowiednio przygotowywana – oczyszczana z płynnej frakcji i poddawana selekcji. Przeszczepia się jedynie komórki zdrowe i nieuszkodzone.
Etap III – iniekcja. Cienką igiełką lub kaniulą lekarz precyzyjnie wstrzykuje pojedyncze komórki tłuszczowe w potrzebne miejsce. Ilość tkanki tłuszczowej, którą można jednorazowo wszczepić jest jednak ograniczona.
Gdy wprowadzi się jej zbyt wiele naraz, mogą wystąpić powikłania (nierównomierne rozmieszczenie komórek, ich obumarcie lub zwapnienia), dlatego w przypadkach, gdy należy wprowadzić więcej tkanki w jedno miejsce, konieczne jest powtórzenie zabiegu kilkakrotnie. Stosowana jest odpowiednia kaniula do podawania tłuszczu.
Micro fat i nano fat
W celu wypełnienia wolumetrycznego stosujemy micro fat, w celu uzyskania regeneracji stosujemy nano fat.
Skuteczność
Jednorazowy zabieg łączy wszystkie trzy niezbędne etapy, jednak uzyskany efekt z czasem może ulec osłabieniu. To, czy będą potrzebne kolejne zabiegi, zależy wyłącznie od indywidualnych uwarunkowań organizmu każdego pacjenta.
Jeśli efekt nie utrzymuje się z powodów naturalnych (za mała część przeszczepionych komórek ulega wchłonięciu), można powtarzać lipotransfer aż do uzyskania pożądanego rezultatu, jednak nie częściej niż raz na dwa miesiące.
Przeciwwskazaniami do wykonania przeszczepu tłuszczu są ciąża, cukrzyca, nadciśnienie, zaburzenia krzepnięcia krwi, choroby serca, choroby autoimmunologiczne, nowotwory, niewydolność nerek lub wątroby, a także niska waga ciała uniemożliwiające pobranie odpowiedniej ilości tkanki tłuszczowej.
Nie zaleca się też wykonywania lipotransferu u osób palących papierosy oraz u kobiet podczas miesiączkowania.
Przeszczep tłuszczu – inaczej zwany też Lipofilling lub Lipotransfer to bezpieczna i skuteczna metoda modelowania ciała i twarzy a przy okazji usuwania lokalnego nadmiaru tłuszczu oraz wypełniania ubytków tkanki podskórnej a także redukowania oznak starzenia się za pomocą autologicznego przeszczepu tkanki tłuszczowej.
Zabieg przeszczepu tłuszczu polega na pobraniu tkanki tłuszczowej z miejsca, w którym występuje jej nadmiar (brzuch, uda, okolica lędźwiowa), a następnie podania odpowiednio przygotowanych komórek tłuszczowych w obszar, który chcemy skorygować.
Zabieg jest bezpieczny i skuteczny.
Własna tkanka tłuszczowa to naturalny wypełniacz, dlatego też nie ma ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej organizmu, ani odrzucenia przeszczepianej tkanki. Zawarte w przeszczepianej tkance żywe komórki macierzyste o niepowtarzalnych właściwościach regeneracyjnych i rewitalizacyjnych, pozwalają na uzyskanie pozytywnego efektu w postaci skóry wypełnionej, napiętej i odmłodzonej .
Komórki macierzyste zawarte w przeszczepianym tłuszczu wydzielają cytokiny, które wpływają pozytywnie na wytwarzanie naczyń krwionośnych, dzięki czemu taki przeszczep jest naturalną tkanką w przeciwieństwie do innych wypełniaczy np. kwas hialuronowy, które są sztuczne i ta różnica jest bardzo widoczna.
Szczególnie bogaty w komórki macierzyste jest tłuszcz przygotowany pozyskany metodą strzykawkową.
Bardzo często wykonywany zabieg to przeszczep tłuszczu pod oczy.
Przebieg zabiegu
Zabieg poprzedzony jest konsultacją – minimum 2 wizyty, na której lekarz ocenia ogólny stan zdrowia pacjenta, ustala zakres i przewidywane efekty zabiegu oraz zleca potrzebne badania. Warunkiem zakwalifikowania pacjenta do zabiegu są prawidłowe wyniki badań:
- grupa krwi
- morfologia
- INR, APTT
- OB
- poziom cukru
- jonogram
- lipidogram
- minimum 2 szczepienie p/wzw
- EKG (po 45 roku życia)
Prosimy o wykonanie badań nie wcześniej niż 7 dni przed zabiegiem.
W celu zapewnienia Państwu maksimum bezpieczeństwa wymagane są:
- dobry ogólny stan zdrowia pacjenta (np. brak infekcji, stanów zapalnych),
- 6 godzin przed zabiegiem pacjent musi być na czczo,
- przerwanie palenia papierosów na miesiąc przed zabiegiem,
- 10 dni. przed operacją należy odstawić wszelkie leki wpływające na krzepnięcie krwi Leki p/bólowe p/zapalne, np. leki zawierające kwas acetylosalicylowy (aspirynę̨)
Jak wygląda zabieg
Zabieg rozpoczyna się od pobrania własnej tkanki tłuszczowej za pomocą odpowiedniej kaniuli najczęściej z okolic brzucha, bioder, ud. Następnie z pobranej tkanki tłuszczowej odseparowuje się jego najbardziej wartościową frakcję wzbogaconą w komórki macierzyste. Pobrany materiał podaje się w wybraną okolicę ciała (piersi, twarz, usta lub inne).
Zalety zabiegu lipotransferu:
- zabieg w znieczuleniu miejscowym
- niskie ryzyko powikłań
- brak reakcji odrzucenia przeszczepu tkanki – własny materiał pacjenta
- brak blizn po cięciach występujące np. po implantach piersi
- krótki czas zabiegu
- krótki czas rekonwalescencji – szybki powrót do normalnego życia
- możliwość powtarzania zabiegu
- usunięcie zbędnego tłuszczu z miejsc, z których najtrudniej się go pozbyć i przeszczepienie w okolicę wymagającą wypełnienia
- niższe koszty zabiegu w porównaniu z innymi metodami
Trwałość utrzymywania się efektów zabiegu
- w zależności od indywidualnych predyspozycji pacjenta – najczęściej kilka lat
Przebieg po zabiegu:
- możliwy lokalny obrzęk w miejscu podania oraz w miejscu pobrania
- zaczerwienienie lub krwiaczki
- lokalna tkliwość
Przeciwwskazania do zabiegu
- choroby serca i układu krążenia
- cukrzyca
- zaburzenia krzepnięcia krwi
- choroby autoimmunologiczne
- ciąża
- nadciśnienie
- niewydolność nerek
- schorzenia wątroby
- stany zapalne
- choroba nowotworowa
- niska waga ciała uniemożliwiające pobranie odpowiedniej ilości tkanki tłuszczowej
- palenie papierosów – należy na dwa tygodnie przed zabiegiem zaprzestać palenia papierosów.
Efekty zabiegu
Wyjątkowo naturalny efekt wypełnienia, wygładzenia oraz rewitalizacji obszaru poddanego zabiegowi. Np. piersi po przeszczepie tłuszczu mają naturalny wygląd w przeciwieństwie do implantów, które zawsze są „widoczne” dla otoczenia.
Dodatkowy efekt – usunięcie nadmiaru tłuszczu z brzucha lub ud, kształtowanie sylwetki.
Zalecenia po zabiegu
Miejsca, z których jest pobierana tkanka tłuszczowa należy poddawać masażom i okrywać je opatrunkami uciskowymi.
Po zabiegu można powrócić do normalnych czynności już po kilku dniach od jego przeprowadzenia.
Przez około 2 tygodnie unikać:
- wysiłku fizycznego
- gorących kąpieli,
- pływania w basenie
- sauny
Przeszczep tłuszczu, lipotransfer – Jak często można powtarzać zabieg?
Tkanka tłuszczowa jest materiałem ulegającym wchłanianiu, dlatego efekt osiągnięty w dniu zabiegu w ciągu kilku tygodni może ulec zmniejszeniu.
Lekarz nie jest w stanie przed zabiegiem określić jaka część komórek zostanie wchłonięta – zależy to w znacznym stopniu od indywidualnych predyspozycji organizmu pacjenta.
Podczas procesu pozyskiwania oraz przygotowywania do podania część komórek tłuszczowych obumiera, dlatego zawsze następuje zmniejszenie efektu – pamiętając o tym warto wziąć pod uwagę kolejny zabieg po 2-3 miesiącach.
Zabieg można powtarzać do momentu uzyskania pożądanego efektu estetycznego (odstęp czasowy wymagany pomiędzy kolejnymi zabiegami to minimum 2 miesiące – tyle czasu jest konieczne na ustabilizowanie się ostatecznego efektu).
Przeszczep tkanki tłuszczowej zyskuje na popularności ze względu na doskonałe efekty estetycznej oraz bezpieczeństwo.
Tkanka tłuszczowa jest najlepszym i najbezpieczniejszym naturalnym wypełniaczem. Przeszczep tłuszczu z jednej partii ciała w drugie daje szerokie możliwości – pozwala pozbyć się jego nadmiaru z miejsc, gdzie jest on zbędny i wywołuje dyskomfort, a wypełnić inne.
Można w ten sposób jednocześnie dodać krągłości pożądanym miejscom, jak i usunąć niepotrzebne fałdki, oponki czy boczki. Największym atutem tej techniki jest fakt, że przeszczepienie własnych tkanek gwarantuje tolerowanie ich przez organizm i brak efektów ubocznych.
Wbrew powszechnemu przekonaniu przeszczep tkanki tłuszczowej nie jest zabiegiem odchudzającym, ale modelującym i korygującym sylwetkę. Może być też przydatny przy wypełnianiu zmarszczek oraz wypełnianiu ubytków wszelkiego typu, a także powiększaniu biustu lub ust.
Pacjenci najczęściej decydują się na odsysanie tłuszczu z takich części ciała jak:
- biodra
- uda
- brzuch
- talia
- podbródek
- kolana
- ramiona
- klatka piersiowa (głównie u mężczyzn)
Jedyne przeciwwskazania do zabiegu to:
- cukrzyca,
- zaburzenia układu krążenia
- choroby autoimmunologiczne
- infekcja ropna skóry
- ciąża
Jeśli zabieg ma się odbyć pod znieczuleniu ogólnym potrzebne jest uprzednie wykonanie następujących badań:
- morfologia i OB
- badanie grupy krwi
- określenie czasu krzepnięcia krwi
- kreatynina
- mocznik
- jonogram
- badanie ogólne moczu
- glikemia
- elektrolity
- koagulogram
- EKG
- wymaz z nosa
- RTG klatki piersiowej
- Antygen HBS, HIV, HCV
- USG piersi/mammografia (jeśli obszarem zabiegu ma być biust)
W przypadku znieczulenia miejscowego (czasem stosowane przy przeszczepach tłuszczu) wystarczy morfologia i koagulogram (INR).
W dniu zabiegu nie należy jeść, zaleca się też kilka tygodni wcześniej rzucić palenie.
Autologiczny przeszczep tkanki tłuszczowej – przebieg zabiegu
Przeszczep tkanki tłuszczowej to zabieg zbliżony do standardowej liposukcji, jednak pobierana jest w tym wypadku znacznie mniejsza ilość tkanki. Przed przystąpieniem do pobrania tłuszczu w miejsca poddawane zabiegowi wstrzykuje się specjalny płyn obkurczający naczynia krwionośne. Następnie tkanka jest odsysana za pomocą cienkiej igły lub kaniuli i wprowadzana w wybrane partie ciała.
Czas trwania zabiegu jest uzależniony od obszaru miejsc odsysanych. Zwykle jednak nie trwa on dłużej niż 2-3 godziny, a minimalnie ok. 30 minut. Z reguły nie ma potrzeby zatrzymywania pacjenta w klinice dłużej niż na jedną dobę (w przypadku znieczulenia ogólnego), jeżeli zaś zabieg był wykonany pod znieczuleniem miejscowym można od razu wrócić do domu.
Rekonwalescencja trwa ok. tygodnia – po tym czasie ściągane są szwy, w niektórych przypadkach może przedłużyć się maksymalnie do dwóch tygodni.
Pierwsze rezultaty zabiegu można zaobserwować już po zdjęciu szwów, jednak pełny efekt widoczny jest po ok. 3 miesiąca od zabiegu.
Jedną z lepszych sposobów na pozyskanie tłuszczu jest liposukcja mechaniczna – liposukcja strzykawkowa.
Przeszczep komórek macierzystych to coraz częściej stosowana metoda leczenia we współczesnej medycynie. Komórki macierzyste to komórki, które dają początek każdej tkance rozwijającej się tkanki organizmu.
To komórki dojrzałe znajdujące się w tkankach każdego człowieka, szczególnie obficie występują w tkance tłuszczowej.
Są to komórki multipotencjalne (z możliwością przekształcania się w każda inną tkankę) autogeniczne – czyli uzyskiwane od pacjenta, ważne jest to, że występują w znacznej ilości i są łatwe do pozyskania.
Pobierając tkankę tłuszczową podczas zabiegu liposukcji pobieramy również komórki macierzyste. Dlatego ważna staje się sama metoda pobierania (żeby komórki macierzyste przetrwały) oraz system służący do oczyszczania pobranego tłuszczu.
Komórki macierzyste podane np. w ortopedii do stawów o znacznym stopniu zwyrodnienia, prowadzą do całkowitego ustąpienia dolegliwości, staw odzyskuje dawną sprawność. U sportowców leczy się komórkami macierzystymi efekty urazów np. zerwane ścięgna.
Medycyna estetyczna również sięga po komórki macierzyste, dzięki którym uzyskuje się doskonałe efekty odmładzające skórę, lub redukuje blizny czy odbudowuje jej ubytki.
Zabieg jest całkowicie bezpieczny, powtarzalny (co 3-4 miesiące można powtórzyć zabieg bez konsekwencji.
Przeszczep komórek macierzystych
Komórkom macierzystym przypisuje się niezwykłe właściwości. Charakteryzują się one dwiema istotnymi cechami: potencjalnie nieograniczoną liczbą podziałów oraz możliwością różnicowania się do innych typów komórek. Dzięki temu znajdują coraz szersze zastosowanie w kolejnych gałęziach medycyny.
To właśnie komórki macierzyste odpowiadają za występowanie procesu starzenia. Są one obecne w ludzkim organizmie przez całe życie, z czasem jednak ich ilość się zmniejsza, a potencjał maleje. Im człowiek jest starszy, tym większym zaburzeniom ulega wymiana komórek macierzystych w jego tkankach.
Źródłem komórek macierzystych może być:
- szpik kostny
- krew obwodowa
- krew pępowinowa
- embriony
- tkanka nerwowa
- mięśnie
- tkanka tłuszczowa
- skóra
- wątroba
Komórki macierzyste w medycynie estetycznej najczęściej wykorzystuje się:
- w leczeniu nadmiernego wypadania włosów
- przy zabiegach usuwania blizn
- w terapiach odmładzających
- przy zabiegach poprawiających elastyczność skóry
- w likwidacji przebarwień
Przeszczep komórek macierzystych – co daje
Ponieważ komórki macierzyste są jednak bardzo plastyczne, z powodzeniem mogą zastąpić każdy rodzaj komórek znajdujących się w ludzkim organizmie. Uczestniczą one również w procesie samoregeneracji. Nowoczesna medycyna wykorzystuje je więc do leczenia wielu chorób, w przypadku których inne sposoby okazały się zawodne. Do tej pory odkryto zastosowanie komórek macierzystych w terapii ponad 70 schorzeń, w tym także bardzo poważnych – onkologicznych i hematologicznych.
W medycynie estetycznej wykorzystuje się wyłącznie komórki dorosłe, pozyskiwane bezpośrednio z organizmu pacjenta za pomocą nowoczesnych urządzeń medycznych. Są one przeszczepiane z tkanek zdrowych w chore i wymagające regeneracji.
Przeszczep komórek macierzystych to zabieg w pełni bezpieczny, również dla alergików. Nie wiąże się także z ryzykiem wystąpienia efektów ubocznych. Zabieg polega bowiem na przeniesieniu własnych komórek pacjenta z jednej tkanki w inną, której są one aktualnie bardziej potrzebne. Dzięki temu chore tkanki regenerują się, a proces starzenia skóry cofa.
Pierwszym etapem jest odsysanie tłuszczu – liposukcja, przygotowanie pacjenta jest takie samo jak do zabiegu liposukcji.
Zalety:
- znieczulenie miejscowe
- wysokie bezpieczeństwo
- brak blizn
- krótki czas rekonwalescencji
- czas zabiegu do 1 h
- powtarzalność
- usunięcie nadmiaru tłuszczu z miejsc niepożądanych
- niskie koszty zabiegu [1] [2]
Przeszczep tłuszczu Wskazania:
- powiększanie piersi
- poprawa jędrności piersi
- wygładzanie zmarszczek
- przeciwdziałanie efektom starzenia się skóry
- uzupełnianie ubytków pourazowych
- zabiegi onkoplastyczne
- korekcja wad wrodzonych
- niwelowanie efektów działania niepożądanych czynników zewnętrznych
Przeszczep tłuszczu – Przeciwwskazania:
- aktywna choroba nowotworowa
- choroby metaboliczne
- cukrzyca
- choroby hematologiczne
- zaburzenia krzepnięcia krwi
- aktywne stany zapalne w obrębie skóry i tkanki podskórne
- choroby układu sercowo-naczyniowego
- ciąża i okres laktacji
- niewydolność nerek
- niewydolność wątroby
- niska masa ciała
- palenie tytoniu
Prowadzimy szkolenia dla lekarzy z technik przeszczepu tłuszczu
Zestaw do przeszczepu tłuszczu
Zabiegi wykonujemy profesjonalnym zestawem do przeszczepu tłuszczu, który zapewnia wysoką przeżywalność komórek tłuszczowych.
Stosowany przez nas zestaw do przeszczepu tłuszczu pozwala na szybkie pobranie i przygotowanie tłuszczu do przeszczepu co znacznie skraca czas zabiegu.
Bardzo ważnym elementem tego zestawu jest odpowiednia kaniula do pobierania tłuszczu oraz kaniula do podawania tłuszczu.
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg to plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing