Usunięcie kępek żółtych
Podstawowe informacje:
Usunięcie kępek żółtych
Umów się na zabiegDla kogo jest ten zabieg
Przeciwwskazania
Informacja o zabiegu
Usunięcie kępek żółtych
Czym są i o czym świadczą kępki żółte?
Kępki żółte, zwane również kępkami żółtakami, są to grudkowate lub guzkowate zmiany skórne, o żółtym lub brązowym zabarwieniu, lokalizujące się najczęściej na skórze powiek. Powstają wskutek odkładania się w skórze złogów cholesterolu oraz ciał tłuszczowych. Ich powstawanie najczęściej związane jest z występowaniem zaburzeń gospodarki tłuszczowej organizmu, zazwyczaj pod postacią podwyższonego poziomu cholesterolu, szczególnie frakcji LDL.
Kępki żółte mogą również pojawiać się u pacjentów z prawidłowo uregulowaną gospodarką lipidową, jednakże zdarza się to stosunkowo rzadko.
Pojawianie się kępek żółtych często towarzyszy chorobom ogólnoustrojowym, takim jak miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca i inne schorzenia kardiologiczne, cukrzyca, zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, a także choroby nerek i wątroby.
Kępki żółte zazwyczaj są wyniosłe ponad powierzchnię skóry z wgłębieniem w części centralnej, co przypomina krater wulkanu. Jak wspomniano powyżej, najczęstszą lokalizacją ich powstawania jest skóra powiek, ale mogą występować również w innych lokalizacjach.
Usunięcie kępek żółtych – rodzaje żółtaków
Istnieje kilka rodzajów kępek żółtych, które różnią się wyglądem, rozmiarem, a także umiejscowieniem. Poniżej omówiono przykładowe typy, które występują poza klasyczną lokalizacją w obrębie skóry powiek.
- Kępki żółte wysiewne – występują najczęściej u dzieci. Zazwyczaj są drobnymi wykwitami umiejscawiającymi się w różnych miejscach ciała, jednak najczęściej na plecach, pośladkach oraz kończynach.
- Kępki żółte ścięgien – jak sama nazwa wskazuje pojawiają się w obrębie ścięgien,
a najczęstszą ich lokalizacją jest ścięgno Achillesa. - Kępki żółte guzkowe – są to guzy o dużych rozmiarach, które charakteryzują się symetrycznym rozmieszczeniem nad stawami. Najczęściej lokalizują się w obrębie dużych stawów, takich jak staw kolanowy czy staw łokciowy.
- Kępki żółte linijne dłoni – nie mają postaci zmian guzowatych, a są jedynie żółtawymi przebarwieniami o linijnej strukturze. Występują na wewnętrznych powierzchniach dłoni.
Z uwagi na mechanizm powstawania kępek żółtych oraz wiedzę, z czym mogą się wiązać, stanowią one nie tylko defekt estetyczny, ale mogą być zwiastunem poważnych chorób ogólnoustrojowych oraz ich powikłań, włącznie z tymi najgroźniejszymi.
Dlatego też ich pojawienie się wymaga nie tylko postępowania miejscowego, ale też wnikliwej diagnostyki dotyczącej chorób mogących być przyczyną ich powstania, zwłaszcza u tych pacjentów, którzy nie są leczeni z żadnego powodu, a kępki żółte pojawiły się po raz pierwszy.
Usunięcie kępek żółtych – plasma IQ
Bardzo skutecznym zabiegiem usuwania żółtaków jest zastosowanie Plasma IQ – po zabiegu pozostaje niewielki strupek, który w ciągu kilku dni odpada. Czasami konieczne jest powtórzenie zabiegu po miesiącu.
Niejednokrotnie wdrożenia leczenia przyczynowego choroby leżącej u podstaw powstania kępek żółtych oraz normalizacja gospodarki lipidowej powodują ich samoczynne wycofanie się. Konieczne jest również zastosowanie diety ubogotłuszczowej.
Jeżeli pomimo powyższych działań nie dochodzi do wycofania się żółtaków, można usunąć je chirurgicznie bądź też mniej inwazyjnie, przy użyciu laseroterapii. Rodzajem lasera doskonale sprawdzającym się w leczeniu żółtaków jest laser erbowo-yagowy.
Usuwanie kępek żółtych Poznań
Pacjenci czasami zgłaszają się z żółtakami do okulisty.
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg to plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing