Załupek
Podstawowe informacje:
Załupek
Umów się na zabiegDla kogo jest ten zabieg
Przeciwwskazania
Informacja o zabiegu
Załupek
Załupek czym jest?
Załupek jest schorzeniem bezpośrednio wynikającym ze stulejki i będącym jej powikłaniem. Jednakże, jeżeli pomimo występowania stulejki udaje się jakimś sposobem odprowadzić napletek na siłę, istnieje ryzyko powstania załupka. Jego istotą jest zaklinowanie się napletka w rowku zażołędnym i brak możliwości odprowadzenia go z powrotem. Skutkuje to uciskiem na prącie powodującym stopniowe narastanie obrzęku oraz dolegliwości bólowe.
Załupek Jak dochodzi do powstania ?
Podstawową przyczyną powstawania załupka jest stulejka. Powoduje to gromadzenie się nadmiaru mastki oraz moczu pod napletkiem, prowadząc do nasilenia się objawów, stanów zapalnych, a także stulejki w życiu dorosłym. W skrajnych przypadkach, stulejka może powodować nawet rozwinięcie się raka prącia. Tak naprawdę można stosować kilka klasyfikacji stulejki. Najbardziej podstawowa obejmuje podział na stulejkę wrodzoną oraz stulejkę nabytą.
Ta ostatnia może się pojawiać w dowolnym wieku, nawet u starszych mężczyzn. Klasyfikacja mająca bardziej kliniczne zaufanie to taka, która określa zaawansowanie stulejki. W ramach tej klasyfikacji wyróżnia się stulejkę pełną oraz niepełną. Ze stulejką pełną mamy do czynienia, kiedy ujście napletka jest na tyle zwężone, że nie pozwala na odsłonięcie żołędzi. Stulejką częściową nazywamy stan, gdy odprowadzenie napletka z odsunięciem żołędzi jest możliwe w niektórych przypadkach.
Pierwszym z nich jest sytuacja, gdzie jest możliwe częściowe odsłonięcie żołędzi. Druga sytuacja to kiedy odprowadzenie napletka jest możliwe w sytuacji, gdy penis jest w stanie spoczynku, ale podczas erekcji nie ma takiej możliwości.
Wreszcie trzecia, najłagodniejsza sytuacja, to kiedy odprowadzenie napletka do rowka zażołędnego jest możliwe również w stanie wzwodu, jednakże ujście napletka zaciska się w rowku zażołędnym powodując duży dyskomfort, a niejednokrotnie nawet ból. Do rozwinięcia załupka dochodzi często podczas masturbacji lub stosunku płciowego u pacjentów ze stulejką.
Jak się leczy załupek?
Preferowane style obrzezania są różne w różnych częściach świata. Zróżnicowana jest również technika – zabieg może być przeprowadzony zarówno przy użyciu zwykłego skalpela, jak i specjalnych urządzeń pomocniczych czy klamer uciskowych blokujących dopływ krwi do napletka, powodując jego obumarcie i samoczynne odpadnięcie.
Po przeprowadzonej procedurze lekarz zabezpiecza penisa opatrunkiem, który powinien być zmieniony po dobie, i następnie powinien być regularnie zmieniany. Przez kilka pierwszych tygodni po zabiegu należy utrzymywać penisa w pozycji „do góry”, na przykład poprzez przyklejenie plastrem do brzucha.
Jest to o tyle istotne, że znacznie ułatwia proces gojenia się, a przede wszystkim wycofywanie się obrzęku. Należy również stosować maści i żele o działaniu przeciwbólowym, a także antybiotyki. Istotne jest, by przez pierwsze dwa tygodnie po zabiegu obchodzić się z penisem bardzo delikatnie.
Wynika to z faktu, że może występować przeczulica w obrębie żołędzi, wynikająca z braku wcześniejszego bezpośredniego narażenia na bodźce mechaniczne. Doświadczony urolog dobiera zabieg do stanu pacjenta.
Piśmiennictwo:
- Choe JM, Paraphimosis: current treatment options, Am Fam Pgysician. 2000 Dec 15;62(12):2623-6, 2628
- Hayashi Y et al., Prepuce: phimosis, paraphimosis, and circumcision, ScientificWorldJournal. 2011 Feb 3;22:289-301.
- Watson JC, Paraphimosis, South Med Rec. 1876 Oct; 6(10):581
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg to plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing