Zadbaj o zdrowie, bądź asertywny – bieganie
Zadbaj o zdrowie, bądź asertywny
Najcenniejszą cechą asertywności jest jej uniwersalność. Umiejętne stosowanie tej postawy stanowi gwarancję Twojego sukcesu. O kim można powiedzieć, że jest asertywny?
Wachlarz zachowań asertywnych oferuje nam rozwiązania dobrane indywidualnie do naszego typu osobowości. Osoby uległe i nieśmiałe mają szansę wypracować stanowcze stanowisko i zwiększyć świadomość swoich praw.
Zachowania agresywne, charakteryzujące osoby nadpobudliwe i impulsywne, mogą zostać zastąpione przez zrównoważone, pozbawione wrogości postawy. Także zachowania manipulacyjne ulegną zmianie, jeśli tylko w ich miejsce pojawią się asertywne wzorce.
Jak wygląda człowiek asertywny?
Jeśli pokusilibyśmy się o zdefiniowanie postawy asertywnej, najprościej można wyrazić ją przez swobodne wyrażanie opinii, przyjmując, że nasze wypowiedzi nikogo nie krzywdzą i nie naruszają jego terytorium psychologicznego, tzn. wartości, uczuć, bezpieczeństwa, tajemnic, rodziny, przyjaciół etc.
Przyjęcie i zaadoptowanie postaw asertywnych w naszym życiu w znacznym stopniu przyczynia się do poprawy relacji z innymi, własnej samooceny, lepszego samopoczucia, a także pomaga w realizacji celów i potrzeb.
Zadbaj o zdrowie, bądź asertywny!
Człowiek asertywny wymaga również od siebie – dba o własny rozwój, zdobywanie wiedzy.
Człowiek asertywny dba o innych – tutaj przyda się też wiedza z zakresu pierwszej pomocy.
Ze słodyczy nie musisz rezygnować
Masz cukrzycę? Zapewne przestrzegasz rygorystycznej diety. Warto jednak wiedzieć, że nie musisz definitywnie rezygnować ze słodyczy — wystarczy produkty z cukrem zamienić na takie, które zawierają aspartam (aspartan).
Produkty zawierające aspartam można znaleźć niemal w każdym sklepie. Są to zwykle towary oznaczone jako light lub oznaczone hasłem zero cukru. Słodzik aspartam powoduje, że są równie słodkie, a jednocześnie znacząco obniżają wartość energetyczną ciastka czy napoju. Co to jest aspartam? To połączenie dwóch związków, które tworzą razem substancję niemal 200 razy słodszą od cukru.
Co więcej, nie ma ona kalorii, więc nie ma też żadnego znaczenia dla naszego bilansu energetycznego. To ważne nie tylko dla cukrzyków, ale dla tych wszystkich, którzy bezskutecznie próbują walczyć z nadmiarem kilogramów. Jeśli choć część spożywanych na co dzień produktów zamienimy na bezcukrowe czy light, na pewno w niedługim czasie zauważymy pozytywne zmiany nie tylko na wadze, ale też w samopoczuciu.
Szkodliwość aspartamu? Brak
Odpowiedzi na pytanie, czy aspartam jest szkodliwy, próbowało już udzielić wielu naukowców. Badań przeprowadzono naprawdę wiele — wszystkie były pewną formą reakcji na pojawiające się w mediach i nie tylko opinie, że aspartam jest substancją szkodliwą dla zdrowia czy nawet toksyczną i może prowadzić do wielu poważnych chorób. Na razie jednak skutki uboczne aspartamu to tylko plotka czy mit, które nie potwierdzają się w badaniach.
Aspartam jest absolutnie bezpieczny i jeśli nie będziemy go nadużywać, z pewnością nie stracimy zdrowia. Wielu specjalistów twierdzi nawet, że aspartam jest o wiele zdrowszą alternatywą dla cukru. Bowiem to właśnie białe kryształki powodują wiele schorzeń.
Powinny na to zwrócić uwagę osoby, które krytykują aspartam, a jednocześnie używają w nadmiarze cukru. Zapewne prędzej czy później zaczną mieć różne dolegliwości, od nadwagi począwszy, na poważniejszych chorobach skończywszy. Kto zamiast cukru używa aspartamu, wielu chorób obawiać się nie musi. To poleca dietetyk.
Biegaj, ćwicz – Zadbaj o zdrowie, bądź asertywny
Coraz więcej osób decydując się na rozpoczęcie jakiejś aktywności ruchowej wybiera bieganie. I bardzo dobrze. Można powiedzieć, że w porównaniu z tenisem, czy skokiem o tyczce to raczej mało angażujący sport. I w pewnym sensie tak jest, z tym, że tylko na początku. Jednak najpierw należy się zastanowić jak zacząć biegać. Bo jeśli bieganie się pokocha i uczyni swego rodzaju filozofią życia temat zyskuje na powadze, a podejście do treningów zmienia się nawet o 360 stopni. Ale po kolei..
Nierozsądne rozbieganie – Zadbaj o zdrowie, bądź asertywny – pomyśl
Podczas treningów zaobserwowałam ostatnio, że spora cześć biegających w ogóle nie ma pojęcia o tym, co robi – wyciąga z szafy jakieś stare, zapomniane przez Boga i ludzi tenisówki i gna z kolorem purpury na twarzy ulicami co najmniej jakby chcieli pobić życiówkę. Nie o to w tym wszystko chodzi, a po pierwsze zaś – nie tak się zaczyna. Bo prawdziwego biegacza pozna się nie tylko po tym jak kończy, ale zacznie..
Początki bywają trudne – warto wiedzieć jak rozsądnie zacząć biegać.
Bieganie jest jak lek, który dostępny jest dla każdego i bez recepty! Wzmacnia organizm, umysł, a przede wszystkim charakter. Dobroczynnie wpływa też na nastrój. Przy okazji dodaje także całkiem sporo walorów estetycznych naszemu ciału. Aby doświadczyć na sobie owej wszechstronności jego pozytywnego działania trzeba uzbroić się w solidny pancerz motywacji, której bieganie na samym początku wręcz wymaga.
Bo jeśli już postanowiło się biegać należy robić to regularnie i nie odpuszczać sobie z byle powodu. Po jakimś czasie jest łatwiej, ponieważ motywacja przekształca się w naturalną potrzebę biegania.
Czego jeszcze potrzebujesz?
Oprócz motywacji potrzebny jest rozsądek – jeśli nigdy przedtem nie miało się do czynienia z joggingiem należy zacząć od krótkich dystansów, które przeplatane są interwałami spokojnego marszu. W miarę możliwości należy minimalizować marsz na rzecz biegu i zwiększać dystanse.
Przed każdym treningiem potrzebna jest rozgrzewka, której najistotniejszym punktem jest solidne rozciąganie. Czynność ta powinna mieć miejsce również po jego zakończeniu – porządny stretching niweluje bowiem bóle mięśni. Jak sama nazwa wskazuje celem rozgrzewki jest rozgrzanie, głównie mięśni właśnie. Rozgrzany mięsień może bowiem więcej J a ciało szybciej reaguje, dzięki czemu jesteśmy mniej narażeni na kontuzje.
Jak zacząć biegać?
Zanim zaczniemy biegać konieczne trzeba pomyśleć o zakupie odpowiednich butów. I na tym elemencie garderoby sporowca nie wolno oszczędzać – na koszulkę, czy spodenki można wydać mniej, na buty NIE. Najlepiej udać się do specjalistycznego sklepu i pod okiem fachowca wybrać model, który najbardziej będzie odpowiadał naszym predyspozycjom.
Niektórzy ludzie podczas biegu wykazują tendencję do pronacji (przy styku z podłożem stopa wykręca się zbyt mocno do wewnątrz) lub supinacji (ruch do zewnątrz) i potrzebują butów z odpowiednią amortyzacją. W wyborze obuwia istotna jest również nawierzchnia, po której biegamy.
I jeśli jesteś gotowy, to do biegu i start albowiem z każdym dniem zwłoki odmawiasz sobie sporej dawki przyjemności! Teraz już wiesz jak zacząć biegać.
Wskocz do wody – pływanie zalety
Niezaprzeczalny fakt z którym nikt nie będzie dyskutował i raczej nikt nie będzie próbował go podważyć, to, to, że ruch to zdrowie.
Czy wiecie ile korzyści daje pływanie?
Regularne uczęszczanie na basen poprawia kondycję całego organizmu. Pływanie to relaks, zdrowie, uroda, szczupła sylwetka oraz świetna kondycja. To jeden z najzdrowszych sportów dla naszego organizmu. Pływać może każdy bez względu na wiek i kondycję. W czasie wodnych kąpieli relaksujemy się nie tylko fizycznie, ale również i co ważne odpoczywamy psychicznie.
Kilka korzyści dla których opłaca się pływanie.
Przede wszystkim dzięki spędzaniu wolnego czasu na basenie poprawiamy ogólny stan zdrowia organizmu, dotleniając go oraz usprawniamy jego krążenie. Uprawianie tego sportu systematycznie dotlenia nasze płuca, poprawia ich pracę i wzmacnia serce i co ważne, dla nas kobiet poprawia przemianę materii.
Osoby, które mają schorzenia kręgosłupa pod czas pływania odczują ulgę, ponieważ stawy i kręgosłup nie są obciążone. Co ważne pływanie to taki sport, który uprawiać możemy przez cały rok, bez względu na pogodę. To znakomity sposób na relaks i rozładowanie emocji.
Oprócz wszystkich pozytywnych wpływów, jakie daje pływanie rekreacyjne, ma ono, także ogromny oddziaływanie na naszą urodę. Korzyści, jakie można osiągnąć dzięki pływaniu to przede wszystkim smukła sylwetka, ale nie tylko. Naskórek pod czas pływania zostaje ujędrniony i wygładzony. Woda wykonuje masaż naszej skórze, co pobudza ukrwienie, poprawiając krążenie, dlatego pomaga w walce z jakże niechcianym cellulitem.
Każdy rodzaj sportu uprawiany systematycznie daje efekty, a pływanie kształtuje naszą sylwetkę i modeluje ciało, hartuje organizm, a co najważniejsze opóźnia efekty starzenia. Woda zapewnia nam i łączy przyjemne z pożytecznym, odpręża dając wrażenie lekkości. Pływając angażujemy do pracy każdy nasz mięsień, ręce, nogi, tułów oraz kręgosłup pracują jednocześnie – idealna rehabilitacja ruchowa.
Reasumując spalamy zbędne kalorie, modelujemy sylwetkę, wzmacniamy wszystkie mięśnie, poprawiamy kondycję całego organizmu, relaksujemy się i odprężamy. Tyle zalet, dzięki uprawianiu jednego sportu, a poza tym, nie czujemy ogromnego wysiłku i zmęczenia, ponieważ pływanie to czyta przyjemność. A oto dowody, fakty, żeby zachęcić i przekonać, tych dla których liczby znaczą wszystko:
Każdy styl pływacki, wykonywany w umiarkowanym tempie, pozwala spalić ok. 500 kcal w godzinę. Energiczne pływanie to już wydatek 700 kcal na godzinę.
Kiedyś ktoś mi powiedział : ”H2O to jest to!” i tego się trzymajmy. Zacznij pływać bo naprawdę warto!
Wskocz do wody – pływanie zalety
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg to plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing