Zalecenia po przeszczepie włosów

Zalecenia po przeszczepie włosów, jak dbać o włosy po przeszczepie

Zalecenia po przeszczepie włosów metodą FUE – gabinet medycyny estetycznej w Poznaniu. Jak dbać o włosy po przeszczepie.

Pacjenci, którzy chcą poradzić sobie jak najszybciej z problemem łysienia mogą zdecydować się na przeszczep włosów metodą FUE. To procedura charakteryzująca się wysoką skutecznością i naturalnie wyglądającymi rezultatami. Jednak, aby zabieg był efektywny, należy odpowiednio zadbać o skalp. Dowiedzmy się, jakie są zalecenia po przeszczepie włosów metodą FUE.

Na czym polega przeszczep włosów metodą FUE?

Przy przeszczepie włosów metodą FUE wykorzystuje materiał pobrany z ciała pacjenta. Sama procedura jest podzielona na kilka etapów. Obszarem dawczym może być: głowa, ramiona, uda czy brzuch – co do zasady wszystkie miejsca, w których występuje owłosienie. To, co odróżnia tę metodę przeszczepu włosów od innych, to brak użycia skalpela. Nie ma także żadnych ran do zszycia, zatem ryzyko wystąpienia blizn jest zminimalizowane.

Przeszczep włosów metodą FUE w klinice medycyny estetycznej w Poznaniu – jak przebiega?

Zanim dojdzie do przeszczepu włosów metodą FUE niezbędna jest wizyta medyczna i diagnoza trychologiczna. Wskazaniem do wykonania procedury będzie łysienie androgenowe, utrata włosów na skutek urazów mechanicznych i termicznych czy chęć zagęszczenia fryzury. Lekarz medycyny estetycznej może zlecić wykonanie wcześniej diagnostyki laboratoryjnej, a w szczególności badań morfologii, krzepnięcia krwi czy poziomu glukozy. Ponadto przeprowadzi wywiad celem wykluczenia przeciwwskazań, takich jak: nowotwory, choroby autoimmunologiczne, zaburzenia metaboliczne czy infekcje skórne. 

Po zakwalifikowaniu do zabiegu pacjent otrzyma instrukcje, jak przygotować się do przeszczepu włosów metodą FUE. Na dwa tygodnie przed procedurą należy nie przyjmować leków rozrzedzających krew i zrezygnować z alkoholu. Ponadto w ciągu doby poprzedzającej zabieg trzeba ograniczyć wysiłek i spożywanie napojów kofeinowych.

Sama procedura transplantacji włosów metodą FUE trwa około 6 godzin. Zabieg nie powoduje dyskomfortu u pacjenta, gdyż jest przeprowadzany pod znieczuleniem. Najpierw pobierane są mieszki włosowe z wcześniej określonego obszaru dawczego, a następnie poddawane są skrupulatnemu badaniu. Niezbędne jest wykonanie nakłuć na obszarze biorczym, a potem wszczepienie przetestowanych mieszków włosowych. Zwykle okres implantacji trwa trzy dni. Pacjent po zabiegu nie musi przebywać w szpitalu. 

Efekty przeszczepu włosów

Efekty przeszczepu włosów są w pełni widoczne po około 12 miesiącach. Zabieg ze względu na zastosowaną metodę FUE charakteryzuje się skutecznością nawet na poziomie 90%, a mieszki mają wysoką przeżywalność. Wykorzystując tę procedurę, można zagęścić fryzurę i wyeliminować łyse obszary. Ta metoda ma zastosowanie także przy przeszczepie brwi czy zarostu. Rezultaty mogą utrzymywać się nawet do końca życia pacjenta.

Jak dbać o włosy po przeszczepie – zalecenia

Sama rekonwalescencja po zabiegu przeszczepu włosów w klinice medycyny estetycznej w Poznaniu nie jest długa, natomiast stosowanie się do zaleceń po procedurze jest kluczowe, aby uzyskać pożądane rezultaty terapeutyczne. W ciągu pierwszych dni należy unikać pocierania czy czesania włosów. Trzeba także zrezygnować z wycierania obszaru zabiegowego ręcznikiem. Skórę można osuszać papierem, delikatnie zbierając wilgoć. 

Głowę należy przemywać wodą lub solą fizjologiczną najpierw co 30 minut, a potem co kilka godzin. Opiekunowie zwierząt powinni zadbać o to, aby skóra głowy nie miała styczności z futrem czy śliną pupila.

Dopiero po 7 dniach możliwe jest zastosowanie naturalnych szamponów. Wtedy także powinny zagoić się rany po nakłuciach. Osoby aktywne fizycznie powinny w tym okresie zrezygnować z ćwiczeń, pływania czy relaksu w saunie. Natomiast po 3 tygodniach od przeszczepu włosów metodą FUE pacjent może powrócić do normalnego życia. Po tym okresie dozwolone jest przystąpienie do ćwiczeń, mycia głowy innymi szamponami i stylizowania włosów. 

Polecamy:

Przeszczep włosów fue cena

Implanty włosów Biofbre

Mezoterapia dutasterydem

Piśmiennictwo

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2956961/, dostępne 01.08.2024

https://ishrs.org/fue-what-is-it/, dostępne 01.08.2024

dr hab. n. med. Elżbieta Kowalska-Olędzka, lek. Agnieszka Szmurło, lek. Piotr Ciechanowicz, dr hab. n. med. Irena Walecka, prof. CMKP, Łysienie androgenowe – etiopatogeneza, diagnostyka i aktualne metody leczenia [w:] Dermatologia po dyplomie 05/2020.

Przylipiak A. (red.). Medycyna Estetyczna. Podręcznik dla studentów kosmetologii. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.

5/5 - (5 votes)