Zapalenie powiek
Zapalenie powiek
Z artykułu dowiemy się, czym jest ten stan, jakie są jego przyczyny i jak wygląda leczenie zapalenia powiek u okulisty Poznań.
Schorzenie to (zapalenie brzegów powiek) to stan zapalny powiek, który obejmuje obszar obok rzęs. Jest to przewlekła choroba oczu, która niesie ze sobą wiele nieprzyjemnych objawów i może prowadzić do powikłań. Pacjent boryka się z pieczeniem i zaczerwienieniem powiek oraz dochodzi do powstawania wydzieliny i łuszczenia się skóry powiek w obrębie rzęs. Towarzyszy temu zapalenie spojówek.
Pacjent może mieć uczucie „ciała obcego” w oku. Do przyczyn choroby zaliczamy nieprawidłową higienę powiek czy przewlekłe choroby. Powikłaniem zapalenia brzegów powiek jest nawracający jęczmień i gradówka, wypadanie lub nieprawidłowy wzrost rzęs.
Jak dochodzi do zapalenia brzegów powiek?
Podrażnienie powiek czy oka ma przyczynę w zaburzeniu sekrecji oleistej wydzieliny przez gruczoły Meiboma, które są powiązane z zaburzeniami w składzie filmu łzowego. W wyniku tego zaburzenia pacjent boryka się także z przekrwieniem i zaczerwienieniem spojówki. Za sprawą odkładania resztki lipidów tworzy się ropna treść o żółto-białym kolorze (dysfunkcja gruczołów Meiboma), która towarzyszy zapaleniu brzegów powiek.
Przyczyny zapalenia brzegów powiek
Przyczyną są zakażenia bakteryjne czy nieleczona wada wzroku. Inne przyczyny to procesy starzenia, nieprawidłowa higiena powiek i oczu, hormony, schorzenia skóry, stosowanie kosmetyków czy przyjmowanie leków. Czynnikiem ryzyka może być palenie tytoniu czy kurz, suche powietrze lub wiatr.
Do częstych przyczyn zaliczamy choroby oczu, złe odżywianie czy cukrzycę, schorzenia tarczycy czy reumatyzm, łojotokowe zapalenie skóry czy pasożyty np. nużeniec.
Zapalenie brzegów powiek – rodzaje
Wyróżniamy przednie i tylne zapalenie powiek. Przednie zapalenie brzegów powiek może mieć dwa podłoża. Pierwsze z nich (gronkowcowe), wywołane jest gronkowcem złocistym. Drugie ma podłoże łojotokowe, będące wynikiem łojotokowego zapalenia skóry.
Przednie zapalenie brzegów powiek gronkowcowe powoduje objawy: twarde łuski wokół rzęs, brodawkowe zapalenie spojówek, przekrwienie spojówek czy też ubytki brzegu powieki oraz nieprawidłowy wzrost rzęs (siwienie).
Może występować wówczas brzeżne zapalenie rogówki czy jęczmień. Przednie zapalenie brzegów powiek łojotokowe objawia się przekrwieniem brzegów powiek. Pacjent podczas tego zapalenia powiek boryka się z tłustym brzegiem powiek i towarzyszy mu uczucie piasku pod oczami czy występowanie miękkich łusek na brzegu powieki i rzęsach. Występuje także pieczenie czy niewielki światłowstręt.
Tylne zapalenie brzegów powiek związane jest z zaburzeniami czynności gruczołów Meiboma i zmianami w sekrecji wydzieliny. Do jego objawów zaliczamy: zaczopowanie ujść gruczołów małymi, oleistymi kuleczkami, przekrwienie i poszerzenie drobnych naczyń krwionośnych tylnego brzegu powieki.
Na powiekach pojawia się mętna wydzielina, przypominająca konsystencją pastę do zębów. Pacjent zauważa pianę zlokalizowaną w kącie przyśrodkowym lub na brzegu powieki.
Zapalenie powiek Diagnostyka
W razie zaobserwowania u siebie niepokojących objawów lub gdy zabiegi higieniczne nie przynoszą rezultatu, powinniśmy udać się do okulisty Poznań. Warto, aby pacjent przekazał lekarzowi informacje o czasie występowania objawów, ich rodzaju jakie są objawy i informacje o przyjmowanych lekach.
Po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego, okulista przeprowadza badanie okulistyczne, czyli badanie ostrości wzroku i badanie z użyciem lampy szczelinowej. W pewnych przypadkach wskazane jest wykonanie wymazu z oka tudzież pobranie próbki rzęs do badań. Te ostatnie badanie wykonuje się w przypadku podejrzenia nużeńca (pasożyta).
Zapalenie powiek leczenie u okulisty Poznań
Przednie zapalenie brzegów powiek jest długotrwałe i leczone antybiotykoterapią. Okulista Poznań podczas zapalenia powiek leczenie przepisuje na tę chorobę oczu fusydan sodowy, bacytracynę lub chloramfenikol na zapalenie mieszków rzęs. Antybiotyki są w formie maści, którymi smaruje się brzegi powiek. Pacjent podczas leczenia zapalenia powiek otrzymuje zalecenia w zakresie higieny powiek.
Należy stosować ciepłe kompresy i przemywać powieki pałeczką z wacikiem nasączonym rozcieńczonym szamponem dla dzieci czy dwuwęglanem sodowym. Okulista może przepisać na tę chorobę oczu podczas zapalenia powiek leczenie azytromycynę doustnie czy steroidy.
Leczenie tylnego zapalenie brzegów powiek jest trudniejsze, ponieważ nie jest możliwe całkowite wyleczenie. Okulista Poznań zaleca higienę powiek, stosowanie ciepłych okładów, uciskowy masaż powiek i leczenie farmakologiczne (tetracyklina). Zaleca się leczenie miejscowe podczas zapalenia powiek leczenie w formie antybiotyków, steroidów i sztucznych łez.
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg to plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing