Znamiona barwnikowe – skąd się biorą i jak usunąć?

znamiona barwnikowe

Znamiona barwnikowe (inaczej pieprzyki) to zmiany skórne powstałe na skutek nieprawidłowego rozłożenia się melaniny w skórze. W artykule piszemy o tym, dlaczego powstają i jak można je skutecznie usunąć w gabinecie medycyny estetycznej w Poznaniu. 

Znamiona barwnikowe – co to jest?

Są to zmiany skórne będące rodzajem łagodnej proliferacji melanocytów. Mogą mieć owalny lub okrągły kształt i barwę jasno lub ciemnobrązową, niebieską o gładkiej, brodawkowej lub guzkowatej powierzchni. Mogą być też czarne lub zbliżone do koloru skóry. Występują w różnych częściach ciała.

Wyróżniamy wiele rodzajów znamion barwnikowych: zwykłe i atypowe, wrodzone i nabyte oraz złożone, łączące i skórne. U noworodków i dzieci znamiona wrodzone występują przeważnie pojedynczo, cechują się owalnym kształtem i jednolitym kolorem. Powstają już między 5 a 24 tygodniem ciąży. Zwykle towarzyszą człowiekowi przez całe życie. Mogą być różnej wielkości, gdy występują na skórze są wyraźnie odgraniczone od skóry. 

Skąd się biorą znamiona barwnikowe?

Za powstawanie znamion barwnikowych odpowiada nieprawidłowy rozkład melaniny w skórze. Melanina to pigment, który jest odpowiedzialny za kolor włosów i tęczówek. Czynnikiem determinującym mogą być uwarunkowania genetyczne. Sprzyjać pojawianiu się znamion mogą czynniki zewnętrzne tj. ekspozycja na promieniowanie UV, urazy, bliznowacenie, zaburzenia hormonalne czy też immunosupresja. 

Diagnostyka – łagodna zmiana czy czerniak?

W razie zauważenia podejrzanych zmian na ciele, należy udać się na wizytę do dermatologa. Głównym narzędziem diagnostycznym lekarza jest badanie dermatoskopem. Jest to przyrząd, który umożliwia ocenę zmian skórnych w dużym powiększeniu. Dermatolog jest w stanie ocenić struktury barwnikowe na wielu poziomach: naskórka, granicy skórno-naskórkowej i górnych warstw skóry właściwej. Dermatoskop pozwala odróżnić niegroźną, łagodną zmianę od czerniaka – nowotworu złośliwego skóry. 

Podczas badania wykorzystuje się kryteria ABCDE, które określają cechy czerniaka. Najbardziej niepokojące są zmiany, które nagle zmieniają rozmiar czy wygląd. Nieregularność, niejednolity kolor, wypukła powierzchnia – to inne cechy, które mogą świadczyć o wystąpieniu czerniaka.

W razie podejrzenia czerniaka, wycina się fragment zmiany wraz z marginesem bezpieczeństwa, a pobrany wycinek poddaje badaniu histopatologicznemu. Po dokładnej obserwacji znamienia barwnikowego, lekarz może zaproponować jego usunięcie. Ogranicza to ryzyko rozwoju nowotworów skóry i chorób. Czasem pacjenci decydują się na ten krok z powodów estetycznych. 

Znamiona barwnikowe – usuwanie w gabinecie medycyny estetycznej Poznań

Chirurgiczne usuwanie znamion

Zabieg chirurgiczny wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Dzięki temu pacjent może cieszyć się komfortem i brakiem dolegliwości bólowych. Chirurg usuwa znamię z marginesem bezpieczeństwa. Wycinek zmiany wysyła się do badania histopatologicznego. Zwieńczeniem zabiegu chirurgicznego usuwania znamion jest założenie szwów, które można ściągnąć po 7-14 dniach. Po zabiegu na skórze pacjenta pozostaje niewielka blizna.

Elektrokoagulacja

Jest to terapia polegająca na przyłożeniu elektrod do pieprzyka z wykorzystaniem prądu elektrycznego. Zabieg jest bezbolesny i mało inwazyjny. Odbywa się w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent może poczuć się komfortowo podczas wizyty w gabinecie medycyny estetycznej w Poznaniu.

Zasada działania elektrokoagulacji polega na ścięciu białka w komórkach tkankowych, co prowadzi do ich degradacji i uruchomienia procesów regeneracyjnych. Dzięki temu znamię barwnikowe może zostać usunięte, a po jakimś czasie stara skóra zastępowana jest nową. Podczas elektrokoagulacji nie ma ryzyka krwawienia. 

Znamiona barwnikowe usuwanie – zabieg plazma

Plazma to innowacyjna technologia polegająca na wykorzystaniu łuku elektrycznego. Zabieg plazma to rodzaj zjonizowanej materii. Wiązka plazmy jest kierowana w zmianę skórną, co prowadzi do wytworzenia wysokiej temperatury i powstania zjawiska sublimacji, czyli odparowania zmian z powierzchni skóry. Atutem zabiegu jest działanie punktowe plazmy bez destrukcji zdrowych tkanek. Zabieg jest bezinwazyjny i nie wymaga hospitalizacji. Od razu po jego przeprowadzeniu można wrócić do codziennych zajęć. 

Laserowe usuwanie znamion

Łagodne zmiany barwnikowe usuwane z powodów estetycznych warto zlikwidować z pomocą lasera. Jest to nieinwazyjna i skuteczna metoda. Pieprzyk lub znamię barwnikowe jest usuwane z pomocą wiązki lasera – energia jest przekształcana w ciepło, prowadząc do kontrolowanych uszkodzeń skóry. Zmiana nie tylko zostaje usunięta, ale uruchomiona zostaje produkcja kolagenu i elastyny, co stymuluje procesy regeneracyjne w organizmie.

Laseroterapia niszczy samo znamię bez okolicznych tkanek, a procedura jest nieinwazyjna i bezbolesna. Laserowe usuwanie znamion to zabieg bez krwawienia ani konieczności zakładania szwów. Pacjent wraca od razu do codziennych aktywności.

Piśmiennictwo

Mamcarz B., Prandecka D. Medycyna estetyczna w praktyce. Medical Education, Warszawa 2010

  1. Kowalska-Olędzka, L.Rudnicka, Znamiona barwnikowe i czerniak u dzieci, [w:] Pediatria po dyplomie, Vol. 15 Nr 3, Czerwiec 2011.

Zobacz również:

5/5 - (5 votes)